
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/3673/17
категорія 5.1.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токарева М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О. В., Шевчук Т. А.,
за участю: представника позивача Горбовського О. В.
представник відповідача Кравчук М. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державна служба України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області до приватного підприємства приватна агрофірма "Лан" про застосування заходів реагування,
встановив:
Державна служба України з питань праці в особі Управління Держпраці у Житомирській області звернулася до суду з позовом, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства приватна агрофірма "Лан", шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- виробництво, переробка, розподіл та застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2 і 3 класу;
- зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи; роботи із збереженням та переробкою зерна;
- система газопостачання зерносушки "CF/AB=270".
В обґрунтування позову зазначив, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки виявлені порушення, що створюють загрозу життю працівників підприємств, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Ухвалою суду від 16.01.2018 року відкрито спрощене провадження у справі.
5 лютого 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказував на усунення порушень, крім отримання відповідного дозволу.
Представник позивача просив позов з урахуванням уточнених позовних вимог задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши думку учасників процесу суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що на підставі наказу від 04.12.2017 №2351 та направлення № 2143/10 від 04.12.2017, посадовими особами управління Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку приватного підприємства приватна агрофірма "Лан" на предмет дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, за результатами якої складено акт №2143/10-0019 від 08.12.2017.
Вказаним актом зафіксовано ряд порушень, про що зазначено у розділі V акту перевірки №2143/10-0019 від 08.12.2017.
З метою усунення виявлених порушень законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, виявлених під час перевірки, відповідача було зобов'язано усунути встановлені перевіркою порушення.
У зв'язку тим, що порушення вказані в акті перевірки №2143/10-0019 від 08.12.2017, усунені не в повному обсязі, особи, які здійснювали перевірку, дійшли висновку про наявність підстав для застосування заходів реагування, з приводу чого позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).
Згідно зі пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 (зі змінами та доповненнями, далі - Положення), Державна служба України з питань праці (Держпраці) Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 Положення визначено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Відповідно до абзаців 1-2 частини першої статті 39 Закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 № 2694-XII, із змінами та доповненнями, (далі - Закон № 2694-XII), посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Частиною 7 ст. 7 цього Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
З огляду на викладені положення Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та Закону України "Про охорону праці", підставою для звернення з позовом до суду про застосування заходів реагування є виявлення органом нагляду (контролю) порушення вимог законодавства, про що зазначається в акті перевірки.
Матеріалами справи підтверджено, що управлінням Держпраці у Житомирській області проведено планову перевірку приватного підприємства приватна агрофірма "Лан" на предмет дотримання вимог дотримання законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки про що складено акт № 2143/10-0019 від 08.112.2017.
Вказаним актом зафіксовано ряд порушень, про що зазначено у розділі V акту перевірки № 2143/10-0019 від 08.12.2017.
Встановлено, що позивачем було проведено позапланові перевірки приватного підприємства приватна агрофірма "Лан" на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки про що складено акти позапланової перевірки № 92/09-0014 від 17.01.2018 та №388/10-0019 від 28.03.2018.
У вказаних актах зазначається, що відповідачем не усунуто порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки в частині зупинення експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- виробництво, переробка, розподіл та застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2 і 3 класу;
- зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи; роботи із збереженням та переробкою зерна;
- система газопостачання зерносушки "CF/AB=270".
Досліджуючи питання наявності підстав для вжиття відповідних заходів, про які просить заявник, суд зважає на те, що в силу правил статті 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб'єктом господарювання загрози життю.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Це відповідає, зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Згідно із ч.1 ст.4 Закону № 2694-XII, державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
У п. 7 ст. 7 Закону № 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
За приписами абз. 5 ст. 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Статтею 3 Конституції України закріплено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до п.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідачем доказів щодо повного усунення порушень, зазначених у актах позапланової перевірки управління Держпраці у Житомирській області №92/09-0014 від 17.01.2018 та №388/10-0019 від 28.03.2018 надано не було.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки приватного підприємства приватна агрофірма "Лан" виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов Державної служби України з питань праці в особі управління Держпраці у Житомирській області задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до приватного підприємства приватна агрофірма "Лан" (вул. Леніна, 5, с. Бабушки, Чуднівський район, Житомирська область, 13225, код ЄДРПОУ 31624499) шляхом зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- виробництво, переробка, розподіл та застосування шкідливих небезпечних речовин 1, 2 і 3 класу;
- зварювальні, газополум'яні, наплавні роботи; роботи із збереженням та переробкою зерна;
- система газопостачання зерносушки "CF/AB=270".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.С. Токарева
Повне судове рішення складене 12 квітня 2018 року