Ухвала суду № 73302524, 11.04.2018, Якимівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
330/2084/16-к
Номер документу
73302524
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Якимівський районний суд Запорізької області

У Х В А Л А

iменем України

1-кс/330/128/2018

Справа № 330/2084/16-к

"11" квітня 2018 р. слідчий суддя Ковальчук О.А., при секретарі Базаджи Т.О., за участю начальника Якимівського відділу Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_1, розглянувши клопотання начальника Якимівського відділу Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки, в частині додержання вимог земельного, природоохоронного та іншого законодавства у кримінальному провадженні №12016080170001611 від 14.09.2016 року,

встановив:

02.04.2018 року в провадження слідчого судді Ковальчук О.А. надійшло вищезазначене клопотання. Згідно матеріалів клопотання, 13.09.2016 до чергової частини Якимівського ВП Мелітопольського ВП ГУНП в Запорізькій області надійшло повідомлення від ОСОБА_2 про те, що комунальне підприємство «Акімжилсервіс» здійснює злив каналізаційної нечистоти в річку ОСОБА_3 в смт Якимівка. 14.09.2016 року вказане кримінальне правопорушення внесено до ЄРДР за №1201608017001611 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України. Із врахуванням викладеного, з метою перевірки вищенаведеного факту порушення працівниками КП «Акімжилсервіс» правил охорони вод (водних об’єктів), та для повного і всебічного з’ясування обставин кримінального правопорушення, встановлення завданих збитків, збиранню доказів злочинної діяльності правопорушників та подальшого доказування вищеописаних фактів виникла необхідність у призначенні та проведенні позапланової виїзної перевірки в частині додержання вимог земельного, водного та іншого законодавства України та розрахунку розміру шкоди завданої кримінальним правопорушенням.

Під час проведення досудового розслідування 04.07.2017 року слідчим призначено судову інженерно-екологічну експертизу.

Згідно висновку експерта № 17-704 від 24.11.2017 року за документами справи зафіксовано перевищення встановлених нормативів ГДКриб,.госп забруднюючих речовин в контрольному створі р.ОСОБА_3 250м від випуску зворотних вод «Акімжилсервіс» по мінеральному складу від 4,2 до 4.5 разів, по сульфатам від 10,7 до 10,8 разів та по хлоридам від 2,9 до 3,0 разів. Надати відповідь чи погіршилась екологічна ситуація в р.М.Утлюк у районі скиду зворотних вод ТОВ «Акімжилсервіс» за вказаний період не видається за можливе, через причини вказані у дослідницькій частині висновку, а саме експертом зазначено, що під час відбору проб необхідно було дослідити якість води щонайменше у двох створах (пунктах) водного об'єкта, до якого скидається зворотна вода: фоновому та контрольному. Проведення відору проб в фоновому створі необхідні для з'ясування по яким забруднюючим речовинам, безпосередньо до місця впливу скиду зворотних вод, наявне перевищення гранично допустимих концентрацій. Інформація щодо відбору проб у фоновому створі відсутня. У зв'язку з цим, не можливо встановити належність даних речовин до забруднюючих та стверджувати про забруднення р.ОСОБА_3.

Допитана в якості свідка судовий експерт ОСОБА_4 дала показання про те, що нею проводилась судова інженерно-екологічна експертиза у даному кримінальному провадженні. Під час проведення експертизи на питання чи створило перевищення встановлених нормативів ГДКриб..госп забруднюючих речовин в р.ОСОБА_3 та забруднення поверхневих вод внаслідок випуску зворотних вод ТОВ «Акімжилсервіс» небезпеку для довкілля однозначно стверджувати не можливо тому, що в період, коли було виявлено порушення природоохоронного законодавства, проби у фоновому створі відібрані не були. Для з'ясування даного питання, під час відбору проб необхідно було дослідити якість води щонайменше у двох створах (пунктах) водного 'об'єкта, до якого скидається зворотна вода: фоновому та контрольному. Проведення відбору проб в фоновому створі необхідні для з'ясування по яким забруднюючим речовинам, безпосередньо до місця впливу скиду зворотних воді, наявне чи відсутнє перевищення ГДК.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 КПК України.

Відповідно до приписів частин 1 та 2 ст. 132 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді, і клопотання про застосування цих заходів на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Пунктом 2 Постанови КМУ №408 від 13.08.2014 року «Питання запроводження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Згідно зі ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Таким центральним органом виконавчої влади відповідно до Указу Президента України від 13.04.2011 №459/2011 «Про Державну інспекцію сільського господарства України» є Держсільгоспінспекція України.

Разом з тим, п. 8 ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» інспекторам у сфері державного контролю за використанням та охороною земель надано право звертатися до суду лише з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився. Повноважень щодо звернення центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до суду про визнання незаконними (недійсними) рішень органів державної влади та місцевого самоврядування щодо розпорядження землею, визнання недійсними правочинів щодо відчуження чи передачі у користування земельних ділянок державної та комунальної власності, а також їх повернення з чужого незаконного володіння, нормами зазначеного Закону не передбачено.

Не передбачено таких повноважень і Положенням про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011.

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 №337 «Про ліквідацію територіальних органів державної інспекції сільського господарства» прийнято рішення ліквідувати Державну інспекцію сільського господарства в Запорізькій області як юридичну особу публічного права. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 13.07.2015 внесено запис про те, що Державна інспекція сільського господарства в Запорізькій області перебуває в процесі припинення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» функції контролю за додержанням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів передано до Державної екологічної інспекції України.

Згідно п. 1 Положення Про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України №454/2011 від 13.04.2011 Держекоінспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України.

Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно пп. "д", п.п. 2 ч. 4 Положення Держекоінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про використання та охорону земель

Відповідно до п.п. 5 п. 6 Положення Держекоінспекція України для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Автономної Республіки Крим, відповідної області, міст Києва та Севастополя.

Відповідно до п. 3 Положення основними завданнями Держекоінспекції є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Згідно до пп. 4.2. п.4 Положення Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог: законодавства про використання та охорону земель; законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов.

У відповідності до п.6 Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право: проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження; розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії.

Згідно до п. 7 діяльність Держекоінспекції поширюється на територію від початку української частини річки Дунай до її гирла, що обмежується урізом води річки Дунай, і далі від гирлової її частини на територію завширшки сто метрів від урізу води вздовж Чорного та Азовського морів, навколо їх заток та лиманів, навколо Кримського півострову, до державного кордону України з Російською Федерацією (Новоазовський район Донецької області).

Орган державної екологічної інспекції Запорізької області знаходиться за адресою: вул. Незалежної України (40 років Радянської України), 72а, м. Запоріжжя.

Відповідно до ч.2 ст. 9 КПК України, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.99 КПК України до документів як доказів у кримінальному провадженні, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.

З урахуванням вище викладеного, враховуючи, що для об’єктивного встановлення всіх обставин вказаного кримінального правопорушення необхідні спеціальні знання у сфері діяльності, пов'язаної з використанням земельних ділянок, а також, що на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим (виключено п. 6 ч. 2 ст.36 та п. 4 ч. 2 ст.40 КПК України, якими прокурору, що здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом), існує необхідність в отриманні дозволу на проведення позапланової перевірки. Таким чином прокурор просить надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки в частині додержання вимог земельного та іншого законодавства України щодо факту порушення працівниками комунального підприємства «Акімжилсервіс» правил охорони вод (водних об’єктів).

В судовому засіданні прокурор підтримав дане клопотання та просить його задовольнити.

Вказані обставини підтверджуються: копією витягу з Єдиного реєстру досудового розслідування від 14.09.2016 року (а.с.9); копією заяви про скоєння злочину (а.с.10); копією протоколу допиту свідка (а.с.11,12); копією протоколу допиту експерта (а.с.13).

Розглянувши матеріали клопотання, вислухавши прокурора, суд дійшов до висновку про те, що матеріали клопотання вказують на те, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 242 КК України, потреби досудового розслідування виправдовують втручання у право власності на речі, та не застосування цих заходів забезпечення кримінального провадження не дають змоги досягти дієвості цього кримінального провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131,132,159,162,163 КПК України, слідчий суддя

ухвалив:

Клопотання начальника Якимівського відділу Мелітопольської місцевої прокуратури ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки, в частині додержання вимог земельного, природоохоронного та іншого законодавства у кримінальному провадженні №12016080170001611 від 14.09.2016 року, задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки в частині додержання вимог земельного та іншого законодавства України щодо факту порушення працівниками комунального підприємства «Акімжилсервіс» правил охорони вод (водних об’єктів).

Проведення перевірки доручити фахівцям державної екологічної інспекції Запорізької області, що знаходиться за адресою: вул. Незалежної України (40 років Радянської України), 72а, м. Запоріжжя в межах компетенції.

Ухвала підлягає виконанню протягом одного місяця.

Направити копію ухвали начальнику Якимівського відділу Мелітопольської місцевої прокуратури, Державній екологічної інспекції Запорізької області, КП «Акімжилсервіс».

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: