
Справа № 317/1376/17
№/п 2-а/317/4/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2018 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Яркіної С.В.,
за участю секретаря судового засідання Ігнатченко Ю.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до заступника начальника управління – начальника відділу Управління східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області ОСОБА_5 про визнання дії службової особи неправомірними, постанови не чинної та її скасування,
В С Т А Н О В И В:
У травні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Запорізького районного суду Запорізької області з адміністративним позовом до заступника начальника управління – начальника відділу Управління східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області ОСОБА_5 про визнання дії службової особи неправомірними, постанови не чинної та її скасування.
Позов обґрунтовано тим, що 27 квітня 2017 року заступником начальника управління – начальником відділу управління Східного офісу Дераудит служби в Запорізькій області ОСОБА_5, розглянувши акт про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «ЗАлК» за період з 16.12.2015 по 03.04.2017 від 19.04.2017, протокол про адміністративне правопорушення від 20.04.2017 № 08/0037пр/2017, клопотання генерального директора ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 від 27.04.2017 № 011-0478, клопотання про закриття адміністративної справи від 27.04.2017 та інші матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_4, постановила визнати ОСОБА_4 винним у порушенні законодавства з фінансових питань та накласти на ОСОБА_4 стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн. Вказане рішення оформлене постановою про накладення адміністративного стягнення № 08/0027пн/2017 від 27.04.2017.
Позивач, не погоджуючись із вказаною постановою, вимушений був звернутись до суду з позовом, у кому просив визнати дії заступника начальника управління – начальника відділу Управління східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області ОСОБА_5 про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164-2 КУпАП неправомірними та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 27.04.2017 № 08/0027пн/2017 на ОСОБА_4
В судове засідання позивач не з’явився, про час, дату і місце слухання повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи. Причин неявки суду не повідомив.
Представник позивача – ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала, просила його задовольнити. Пояснила, що жодного перешкоджання працівникам органу державного фіскального контролю у проведенні ревізії ОСОБА_4 не вчинялось. На запити Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області щодо надання необхідних для перевірки документів генеральним директором ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 надавались відповіді про неможливість надання витребуваних документів вчасно та висловлювались прохання про продовження терміну надання документів.
Вказала, що ОСОБА_6 про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «ЗАлК» за період з 16.12.2015 по 03.04.2017 від 19.04.2017 був складений передчасно, а складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_4 суперечить приписам КУпАП.
Долучила до матеріалів справи копію ОСОБА_6 позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» за період з 01.01.2012 по 16.12.2015 № 05-21/1 від 04.03.2016 та копії листів про надання інформації в рамках проведення позапланової ревізії від 18.04.2017 № 011-0417 та від 19.04.2017 № 01-0423.
Представники відповідача – ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечували проти позову, просили суд відмовити в його задоволенні. Пояснили, що постанову про накладення адміністративного стягнення № 08/0027пн/2017 від 27.04.2017 винесено законно у зв’язку з порушенням ОСОБА_4 п. 16, п. 18, п. 23 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України 20.04.2006 № 550 та ст.ст. 2, 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, за що передбачена відповідальність згідно з ч. 1 ст. 164-2 КУПАП.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні долучила до матеріалів справи копію листа Слідчого управління Національної поліції в Запорізькій області від 26.04.2017 № 5020/04/6-2017.
Також представники відповідача зазначили, що в ході розгляду адміністративної справи за позовом Публічного акціонерного товариства «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» до управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про визнання протиправними дій та зобов’язання утриматись від вчинення певних дій Запорізьким окружним адміністративним судом були досліджені питання щодо підконтрольності ПАТ «ЗАлК» органам державного фінансового контролю, обґрунтованості та законності дій управління щодо проведення позапланової ревізії. Постановою від 11.07.2017 у задоволенні позову відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 у справі № 808/1220/17 постанову Запорізького окружного адміністративного суду залишено без змін. Крім того, надано оцінку щодо проведення позапланової ревізії на підставі винесеної ухвали слідчого судді, дотримання строків вказаної ревізії та підконтрольності ПАТ «ЗАлК» органам державного фінансового контролю.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Сторони, під час розгляду справи, у судовому засіданні повідомили, що ними надано всі необхідні документи для вирішення спору по суті.
Вислухавши пояснення представника позивача та заперечення представників відповідача, розглянувши матеріали справи, суд з'ясував наступне.
07.04.2017 ухвалою слідчого судді Орджонікідзевського районного суду міста Запоріжжя Калюжною В.В. по справі № 335/4482/17 за результатами розгляду клопотання слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області старшого слідчого СУ ГУНП в Запорізькій області майора поліції ОСОБА_7 про призначення позапланової виїзної ревізії по кримінальному провадженню № 120160800060001844 від 26.04.2016 за ознаками кримінального провадження, передбаченого ч. 3 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України, призначено позапланову виїзну ревізію ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» код ЄДРПОУ 00194122, юридична адреса: 69032, Запорізька область, м. Запоріжжя, Південне шосе, буд. 15, за період з 16.12.2015 по теперішній час, по наступним питанням:
1) Законність списання основних засобів електролізного цеху ПАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» за період з 16.12.2015 по 03.04.2017;
2) Законність відчуження основних засобів електролізного цеху ПАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» за період з 16.12.2015 по 03.04.2017;
3) Повнота оприбуткування товарно матеріальних цінностей за результатами списання основних засобів електролізного цеху ПАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» за період з 16.12.2015 по 03.04.2017;
4) Проведення вибіркової інвентаризації електролізного цеху ПАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат».
Проведення ревізії ПАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат» доручено спеціалістам Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області. Строк проведення ревізії встановлено з 10.04.2017 протягом 15 робочих днів.
Ревізію розпочато 10.04.2017 з відома генерального директора ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 та головного бухгалтера ОСОБА_8 Вказану ухвалу слідчого судді на проведення ревізії, направлення на проведення ревізії та програма ревізії вручені під розписку генеральному директору ОСОБА_4
Того ж дня – 10.04.2017, на підставі ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» генеральному директору ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 вручено запит щодо надання необхідних для перевірки первинних бухгалтерських та інших документів з питань, включених до програми ревізії, термін якого сплинув 14.04.2017. Станом на 18.04.2017 зазначені в запиті документи не були надані.
18.04.2017 на адресу генерального директора ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 направлено повторний запит щодо надання документів до ревізії. Станом на 19.04.2017 необхідних для проведення ревізії документів не надано.
У зв’язку з ненаданням керівником ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 необхідних для проведення ревізії документів, складено ОСОБА_6 про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «ЗАлК» за період з 16.12.2015 по 03.04.2017 від 19.04.2017.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Таким чином, в діях генерального директора ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 виявлено склад адміністративного правопорушення, передбаченого нормами ст. 164-2 КУпАП. На підставі чого 27 квітня 2017 року заступником начальника управління – начальником відділу управління Східного офісу Держаудит служби в Запорізькій області ОСОБА_5, розглянувши акт про неможливість проведення ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності ПАТ «ЗАлК» за період з 16.12.2015 по 03.04.2017 від 19.04.2017 з додатками, протокол про адміністративне правопорушення від 20.04.2017 № 08/0037пр/2017, клопотання генерального директора ПАТ «ЗАлК» ОСОБА_4 від 27.04.2017 № 01-0478, клопотання про закриття адміністративної справи від 27.04.2017 та інші матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_4, винесено Постанову про накладення адміністративного стягнення № 08/0027пн/2017, якою визнано ОСОБА_4 винним у порушенні п. 16, п. 18, п. 23 Порядку проведення інспектування Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого Постановою кабінету Міністрів України 20.04.2006 № 550 та ст.ст. 2, 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ, за що передбачена відповідальність згідно з ч. 1 ст. 164-2 КУПАП. та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 255,00 грн.
Відповідно до ст. 164-2 КУпАП, приховування в обліку валютних та інших доходів, непродуктивних витрат і збитків, відсутність бухгалтерського обліку або ведення його з порушенням установленого порядку, внесення неправдивих даних до фінансової звітності, неподання фінансової звітності, несвоєчасне або неякісне проведення інвентарізацій грошових коштів і матеріальних цінностей, несвоєчасне подання на розгляд, погодження або затвердження річного фінансового плану підприємства державного сектору економіки та звіту про його виконання, перешкоджання працівникам органу державного фінансового контролю у проведенні ревізій та перевірок, невжиття заходів по відшкодуванню з винних осіб збитків від недостач, розтрат, крадіжок і безгосподарності тягнуть за собою накладення штрафу від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справі про адміністративне правопорушення є повне, всебічне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, тощо.
Згідно зі ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов’язаний з’ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також не з'ясовані інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Постанову про накладення адміністративного стягнення від 27.04.2017 № 08/0027пн/2017 направлено ОСОБА_4 із супровідним листом від 27.04.2017 № 04-08-25-14/2126, який він отримав 05.05.2017, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
09.10.2017 державним виконавцем Вознесенівського відділу державної виконавчої служби міста Запоріжжя Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_6 винесена постанова про закінчення виконавчого провадження по виконанню постанови № 08/0027пн/2017 про стягнення з ОСОБА_4 штрафу в розмірі 510,00 грн.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доводи представника позивача спростовуються наданими представниками відповідача доказами, а саме: Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 у справі № 808/1220/17, якою залишено без змін постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 11.07.2017. У вказаних рішеннях надано оцінку щодо проведення позапланової ревізії на підставі винесеної ухвали слідчого судді, дотримання строків вказаної ревізії та підконтрольності ПАТ «ЗАлК» органам державного фінансового контролю, а також обґрунтованості та законності дій управління щодо проведення позапланової ревізії.
З огляду на викладене вище, позовні вимоги ОСОБА_4 не є обґрунтованими і не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 164-2, 245, 251, 280 КУпАП, ст.ст. 2, 5, 6, 8-11, 72-77, 241-246, 293, 295 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до заступника начальника управління – начальника відділу Управління східного офісу держаудитслужби в Запорізькій області ОСОБА_5 про визнання дії службової особи неправомірними, постанови не чинної та її скасування – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький районний суд Запорізької області відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений 10.04.2018.
Суддя С.В. Яркіна