
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/11279/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 лютого 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді: Кондрацької Н.М.
при секретарі: Мелещенко О.В.
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2017 року позивачем до суду подано адміністративний позов, в якому позивач просить визнати неправомірною відмову ГУ ПФУ в Черкаській області в призначенні пенсії за вислугу років. Скасувати рішення ГУ ПФУ в Черкаській області в призначенні йому пенсії за вислугу років № 35 від 30.06.2017 Зобов’язати ГУ ПФУ в Черкаській області призначити йому пенсію за вислугу років з моменту звільнення та виплати недоплачену пенсію.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач прийнятий в органи внутрішніх справ України 19.02.1996 року, де проходив службу по 06.11.2015 року та в зв’язку з реорганізацією переведений до лав ОСОБА_2 поліції України де проходив службу до 24.11.2016 року. Відповідно до ЗУ “Про національну поліцію” наказом від 24.10.2016 .36 154о/с був звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 з посади старшого оперуповноваженого оперативно-пошукового відділу в Черкаській області управління з обслуговування Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей Департаменту протидії наркозлочинності ОСОБА_2 поліції України. Згідно витягу з наказу про звільнення вислуга років для призначення пенсії та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції — 23 роки 00 місяців 28 днів; вислуга років на пільгових умовах — 03 роки 04 місяці 01 День; усього для призначення пенсії — 26 років 04 місяці 29 днів. Проте, Головним управлінням пенсійного фонду України в Черкаській області 30 червня 2017 року прийнято рішення № 35 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 Надаючи відмову Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області обґрунтовувало не можливістю врахувати до вислуги років період навчання ОСОБА_1 Також відповідачем не врахований період вислуги років на пільгових умовах. Така відмова є протиправною та підлягає скасуванню з наступних підстав. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, Звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б», «д» статті 1-2 цього Закону крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарні роки і більше. На момент звільнення він має 26 років 4 місяці 29 днів вислуги, а отже має право на призначення пенсії за вислугою років. Частиною 2 статті 17 вказаного Закону передбачено, що до вислуги років особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу станів внутрішніх справ, державної пожежної Похорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, організації підрозділів цивільного захисту, міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах - Цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання незалежно від форми навчання у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах після закінчення яких присвоюється офіцерське» (спеціальне) звання вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, державної пожежної охорон органів і підрозділів і Цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби. Вінбув студентом Криворізького автотранспортного технікуму в період з 01.09.1992 по 10.06.1993 та з 27.12.1994 по 18.02.1996 року. Згідно довідки автотранспортного коледжу ДВНЗ “Криворізький національний університет” від 13.10.2017 № 01-13/658 Криворізький автотранспортний коледж на період навчання ОСОБА_1 відносився до цивільних вищих навчальних закладів. На його ім’я ОСОБА_2 академією наук Інституту держави і права ім. В.М. Корецького надано відповідні роз’яснення щодо застосування норми права, а саме ч. 2 ст. 17 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Так, в листі — роз’ясненні вказується, що час навчання ОСОБА_1 у Криворізькому автотранспортному коледжі може бути зарахований до стажу, який надає право виходу на пенсію за вислугу років. Враховуючи викладене вище, відмова Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області в цій частині є неправомірною. В силу положень статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб», порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», до вислуги років для призначення пенсій зараховується на пільгових умовах, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. З аналізу положень наведеного Порядку від 17.07.1992 року №393 вбачається, що пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ», а не при визначенні розміру такої пенсії. Дана правова позиція висловлена в постанові ВАС України і від 05.11.2015 року у справі К/800/46432/14 та від 31.03.2017 року по справі № 345/3710/16. Враховуючи викладене вище, відмова Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 не відповідає вимогам законодавства України. Згідно п. “б” ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» пенсія за вислугу років начисляється з наступного дня після звільнення зі служби. Саме тому в обґрунтуванні періоду нарахування пенсії за вислугою років позивач просить нарахувати та виплатити йому пенсію з моменту звільнення з національної поліції. Так як з 15.06.2017 року він отримує пенсію в зв’язку з інвалідністю, то період за який позивач вважає йому не донараховано пенсію обмежується датою начислення пенсії по інвалідності.
09.01.2018 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову, мотивуючи його тим, що на момент звернення до суду позивач перебуває на обліку в головному управлінні та з 14.06.2017 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ). 23.06.2017 головне управління отримало документи щодо призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1, підготовлені та подані головним управлінням ОСОБА_2 поліції України в Черкаській області відповідно до пункту 1 постанови правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до поданих документів та подання про призначення пенсії від 21.06.2017 № 170 майор поліції ОСОБА_1 звільнений 24 жовтня 2016 року через хворобу за ст. 77 пп. 2 п.1 Закону України «Про ОСОБА_2 Відповідно до статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу, років призначається, зокрема, поліцейським незалежно від віку, якщо вони з: зі служби з 01 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мі вислугу 23 календарних роки і більше. Згідно з розрахунком вислуги років, складеним на підставі особової справи № 84 майора поліції ОСОБА_1, його вислуга років становить 26 років 04 місяці 27 днів, у тому числі календарний строк служби - 22 роки 01 місяць 12 днів, час навчання у цивільних навчальних закладах - 11 місяців 14 днів та пільгова вислуга років - 3 роки 04 місяці 01 день. До календарної вислуги років позивача зараховано час навчання у Криворізькому автотранспортному коледжі (технікумі) з 01.09.1992 по 10.06.1993 та з 27.12.1994 по 18.02.1996 (архівна довідка від 28.10.2016 №01-13/694). Дані про присвоєння ОСОБА_1 після закінчення зазначеного навчального закладу офіцерського (спеціального) звання відсутні. Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років особам офіцерського складу при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, ОСОБА_2 поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби. Аналогічний порядок обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, встановлено в п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (далі - Постанова № 393). Розрахунок вислуги років для призначення пенсії складається на дату звільнення. Відповідно до Закону України від 23.05.1991 № 1060-ХІІ «Про освіту» (у редакції що діяла до 06.09.2014) технікуми відносилися до вищих навчальних закладів. Проте, після внесення змін в зазначений закон, підстав для врахування в календарну вислугу років час навчання в технікумі немає. Крім того, згідно з висновком Верховного Суду України про правильне застосування положень ч. 2 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ та п. 2 Постанови № 393 до вислуги років особам, звільненим з військової служби, при призначенні пенсій на умовах Закону № 2262-ХІІ додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік за шість місяців (постанова Верховного Суду України від 10 березня 2015 року у справі № 21-411а14). Оскільки, після закінчення навчального закладу позивачу не присвоєно офіцерського (спеціального) звання, керуючись ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, головне управління прийняло рішення відмовити ОСОБА_1 у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до зазначеного Закону.
15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10. 2017 року, котрим ЦПК України викладено в новій редакції.
Згідно п.10 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою судді 14 грудня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних витрат.
Ухвалою судді від 29 січня 2018 року справу призначено до розгляду в загальному порядку.
У судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, причини неявки суду не повідомив.
Перевіривши наявні матеріали справи та визначивши відповідні їм правовідносини сторін, суд дійшов наступного висновку.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до ЗУ “Про національну поліцію” наказом від 24.10.2016 № 154о/с ОСОБА_1 був звільнений зі служби в поліції за пунктом 2 (через хворобу) частини 1 статті 77 з посади старшого оперуповноваженого оперативно-пошукового відділу в Черкаській області управління з обслуговування Вінницької, Черкаської та Кіровоградської областей Департаменту протидії наркозлочинності ОСОБА_2 поліції України.
Згідно вище вказаного наказу вислуга років ОСОБА_1 становить 26 років 04 місяці 27 днів, у тому числі календарний строк служби - 22 роки 01 місяць 12 днів, час навчання у цивільних навчальних закладах - 11 місяців 14 днів та пільгова вислуга років - 3 роки 04 місяці 01 день.
23.06.2017 головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області отримало документи щодо призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1, підготовлені та подані головним управлінням ОСОБА_2 поліції України в Черкаській області відповідно до пункту 1 постанови правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області 30 червня 2017 року прийнято рішення № 35 про відмову в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_1 Надаючи відмову Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області обґрунтовувало не можливістю врахувати до вислуги років період навчання ОСОБА_1
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Пунктом «а» ст. 12 цього Закону визначено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, ОСОБА_2 поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Позивач був студентом Криворізького автотранспортного технікуму в період з 01.09.1992 по 10.06.1993 та з 27.12.1994 по 18.02.1996, що підтверджується архівною довідкою № 0143/655 від 13.10.20017.
Згідно довідки автотранспортного коледжу ДВНЗ «Криворізький національний університет» № 01-13/658 від 13.10.2017 Криворізький автотранспортний коледж на період навчання ОСОБА_1 відносився до цивільних вищих навчальних закладів.
ОСОБА_2 академії наук Інституту держави і права ім. В.М. Корецького за № 126/385 від 11.10.2017 ОСОБА_1 надано відповідні роз’яснення щодо застосування норми права, а саме ч. 2 ст. 17 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Так, в листі — роз’ясненні вказується, що час навчання ОСОБА_1 у Криворізькому автотранспортному коледжі може бути зарахований до стажу, який надає право виходу на пенсію за вислугу років
Таким чином, згідно наведених вище норм, половина строку навчання (незалежно від його форми) у цивільному вищому навчальному закладі до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду додатково зараховується до вислуги років.
В силу положень ст. 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Згідно п. 3 вищезазначеного Порядку до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за сорок днів особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ та кримінально-виконавчої системи, які проходять службу у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, ізоляторах тимчасового тримання, приймальниках-розподільниках для осіб, затриманих за бродяжництво, спеціальних приймальниках для осіб, підданих адміністративному арешту, підрозділах конвойної служби міліції, та військовослужбовцям постійного складу, які проходять службу у дисциплінарних частинах, за переліками посад і на умовах, затверджуваних відповідно Міністерством внутрішніх справ, Міністерством юстиції, Центральним управлінням Служби безпеки, Міністерством оборони.
Керуючись вищезазначеними нормами чинного законодавства, період служби позивача повинен бути зарахований йому до вислуги років на пільгових умовах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей".
Крім того, зі змісту вищезазначеного Закону та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 вбачається, що приписи останніх не ставлять в залежність набуття права на пенсію за вислугою років від наявності виключно календарної вислуги. Також нормами вищевказаних нормативно - правових актів не встановлено виключень того, що роки вислуги в пільговому обрахуванні не можуть зараховуватись до вислуги років для призначення особі відповідної пенсії, а впливають лише на розмір пенсії.
Отже, пільгова вислуга враховується саме при призначенні пенсій згідно з п. «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Аналогічна правова позиція висловлена в постанові Вищого адміністративного суду України від 14.04.2017 року у справі № К/800/12047/17.
Відповідач самостійно обрахував та не заперечує, що вислуга років позивача у «календарному обчисленні» становить - 26 років 04 місяці 27 днів.
Станом на дату звільнення вислуга ОСОБА_1 становить 26 років 04 місяці 27 днів, що є достатньою підставою набуття ним права на пенсію за вислугою років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п. б ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» пенсія за вислугу років начисляється з наступного дня після звільнення зі служби.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність своїх дій.
З урахуванням наведеного, заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Подавши заперечення проти позову, відповідач не переконав суд у правомірності своїх дій, не виконавши обов’язку, передбаченого ч. 2 ст. 77 КАС України.
Пунктом 1 частини 1 статті 371 КАС України передбачено, що негайно виконуються рішення суду про виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних держанихфондів у межах суми стягнення за один місяць. А тому ця сума підлягає негайному стягненню на користь позивача.
На підставі наведеного, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», керуючись ст.ст. статтями 6-8, 77, 90, 242, 245, 246, 370 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії– задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області № 35 від 30.06.2017 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (місцезнаходження: м. Черкаси, вул. Смілянська, 23, код ЄДРПОУ 21366538) призначити ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії НЕ № 047688, ІПН № НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) пенсію за вислугу років з моменту звільнення та виплати недоплачену пенсію.
Рішення може бути оскаржено учасниками справи до Київського апеляційного адміністративного суду, через Придніпровський районний суд м. Черкаси. Апеляційні скарги можуть бути подані протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий: ОСОБА_3