Рішення № 73296734, 04.04.2018, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
233/5761/17
Номер документу
73296734
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/5761/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року м.Костянтинівка

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі :

головуючої судді Бєлостоцької О.В.,

при секретарі Теліціній О.О.,

за участю

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача -

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом в якому зазначила, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 20 серпня 2010 року. Станом на 01 жовтня 2017 року розмір пенсії становив 1641 гривня 67 копійок. 01 жовтня 2017 року набув чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03 жовтня 2017 року, який передбачає перерахунок пенсій в два етапи : на першому етапі осучаснення заробітної плати та зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35 до 1 у формулі визначення коефіцієнту стажу, а на другому етапі перерахунок пенсій відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» з використанням прожиткового мінімуму встановленого на 01 грудня 2017 року в розмірі 1452 гривні 00 копійок. Після перерахунку пенсії розмір її пенсії збільшився на 99 гривень 25 копійок і становить 1740 гривень 92 копійки. При перерахунку пенсії відповідачем було зменшено коефіцієнт стажу з 0,55013 до 0,40720 та знято доплату відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року в розмірі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в сумі 58 гривень 66 копійок. Позивач вважає дії Костянтинівського ОУПФУ при перерахунку її пенсії в частині зменшення коефіцієнту страхового стажу, зняття доплати та підвищення незаконними та такими, що суперечать ст.ст.8,19,22,46 Конституції України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. В даному випадку Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який був застосований відповідачем при перерахунку її пенсії не ґрунтується на Конституції, а в більшій частині суперечить їй, зважаючи на що позивачка просить :

-визнати протиправними дії Костянтинівського ОУПФУ в частині зменшення при перерахунку пенсії з 01 жовтня 2017 року коефіцієнту стажу з 0,55013 до 0,40750 та зняття доплати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 327 від 23 квітня 2012 року в сумі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в сумі 58 гривень 66 копійок;

-зобов*язати Костянтинівське ОУПФУ здійснити їй перерахунок пенсії з 01 жовтня 2017 року з урахуванням коефіцієнту стажу 0,55013, доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року в сумі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в сумі 58 гривень 66 копійок з виплатою недоотриманих з 01 жовтня 2017 року сум.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримав заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з*явився, надав заяву про розгляд справі за його відсутності та відзив на позовну заяву (а.с.30-32), зі змісту якого вбачається, що Костянтинівське ОУПФУ позовні вимоги ОСОБА_2 не визнає і просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на наступні обставини. Відповідно до п.4-3 розділу ХV Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» зі змінами згідно Закону України № 2148 пенсії, призначені відповідно до цього закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%. Тобто, осучаснення заробітної плати з 01 жовтня 2017 року, із якої обчислюється пенсія на час перерахунку згідно закону одночасно здійснюється зі зменшенням величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1%. Осучаснення заробітної плати з 01 жовтня 2017 року відповідно до Закону України № 2148 не передбачає додаткового підвищення пенсії із застосуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року. Законом України №2148 з 01 жовтня 2017 року внесені зміни до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» № 1058, зважаючи на що відсутні підставі для обрахунку індексації за раніше передбаченим порядком.

В судове засідання, призначене на 04 квітня 2018 року представники сторін не з*явились, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

З*ясувавши позицію сторін по справі, дослідивши матеріали справи та пенсійну справу позивача ОСОБА_2, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_2 (а.с.5) перебуває на обліку у відповідача по справі як отримувач пенсії за віком, що підтверджується копією пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 (а.с.6).

Листом від 15 листопада 2017 року № 26749/03/0746 Костянтинівське ОУПФУ фактично відмовило ОСОБА_2 у перерахунку пенсії із застосуванням підвищеного коефіцієнту, доплати відповідно до Постанови КМУ № 327 від 23 квітня 2012 року в розмірі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 58 гривень 66 копійок (а.с.7).

Загальний страховий стаж ОСОБА_2 складає 40 років 9 місяців 13 днів (а.с.8).

До перерахунку пенсії, який мав місце 01 жовтня 2017 року пенсія позивача ОСОБА_2 була обчислена з розрахунку коефіцієнту стажу 0,55013, доплати відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року № 327 в сумі 100 гривен та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» № 1058 в розмірі 58 гривень 66 копійок – ці обставини не оспорюють ся відповідачем по справі.

Згідно розпорядження Костянтинівського ОУПФУ Донецької області від 07 березня 2017 року № 183371 при обчисленні пенсії позивачки по справі було застосовано в тому числі коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 в розмірі 0,55013, доплата в розмірі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (а.с.39).

Як вбачається з розпорядження Костянтинівського ОУПФУ Донецької області від 15 листопада 2017 року № 183371 (а.с.40) з 01 жовтня 2017 року після перерахунку розмір пенсії ОСОБА_2 збільшився на 99 гривень 25 копійок і становить 1740 гривень 92 копійки. Під час перерахунку відповідачем застосовано коефіцієнт стажу - 0,40750, та не враховано доплату відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року в сумі 100 гривень та підвищення відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в сумі 58 гривень 66 копійок.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Пунктом 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування» передбачено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Згідно п.4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування» з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Суд звертає увагу на те, що з 01 жовтня 2017 року позивачці проведено саме перерахунок раніше призначеної на підставі Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування» пенсії, а не призначення пенсії як таке, зважаючи на що підстави для застосування коефіцієнту стажу 1,35% відсутні.

Частину першу статті 42 Закону України «Про загальнообов*язкове державне страхування», виключено на підставі Закону № 2148-VIII від 03.10.2017, а частину другу цієї статті якою передбачалось здійснення щорічного перерахунку раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт, що відповідає не менш як 20 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, порівняно з попереднім роком, було викладено в іншій редакції яка передбачає новий механізм перерахунку, зважаючи на що відсутні підставі для врахування під час перерахунку пенсії позивачки з 01 жовтня 2017 року підвищення в розмірі 58 гривень 66 копійок, обчисленого на підставі законодавства, яке діяло раніше.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року передбачено, що пенсії, призначені до 1 травня 2012 р. відповідно до Законів України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (за наявності страхового стажу у чоловіків - не менш як 25 років, у жінок - не менш як 20 років), “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей), “Про наукову і науково-технічну діяльність” та “Про пенсійне забезпечення” (одержувачам соціальних пенсій), підвищуються таким чином, щоб розмір підвищення з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 1 цієї постанови, становив не менш як 100 гривень, для пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у осіб, які не мають страхового стажу: чоловіки - 25 років, жінки - 20 років, - 50 гривень, для соціальних пенсій - 30 гривень. Підвищення встановлюється до розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, і сум індексації), що склався станом на 30 квітня 2012 року.

Порядок перерахунку пенсій, здійсненого з 01 жовтня 2017 року, який регламентований Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII не передбачає додаткового підвищення пенсій з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року, зважаючи на що відсутні підстави враховувати під час перерахунку пенсії доплату в розмірі 100 гривень.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приймаючи до уваги наведене, оцінивши всі докази у сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову ОСОБА_2, оскільки під час перерахунку пенсії позивачки з 01 жовтня 2017 року відповідач правомірно застосував положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII.

Оскільки станом на теперішній час Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII не визнаний Конституційним Судом України неконституційним, доводи позивача, викладені в позовній заяві та доводи її представника в судовому засіданні про його невідповідність ст.ст. .8,19,22,46 Конституції є неспроможними.

Ухвалою суду від 24 листопада 2017 року позивачці за її клопотанням було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення. Зважаючи на те, що в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі, відповідно до ст.139 КАС України судовий збір підлягає стягненню з позивачки.

На підставі ст.19 Конституції України, Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII, керуючись ст.ст.3,5,6,72,77, 139, 243,244,245,246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_2 (місце проживання: 85109, Донецька область, м.Костянтинівка, Інтернаціональна, 41, РНОКПП НОМЕР_1) до Костянтинівського об*єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 85113, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Ціолковського, 25; ідентифікаційний код - 37544278) про визнання дій протиправними та зобов*язання вчинити певні дії - відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь державного бюджету України судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення по справі виготовлений 11 квітня 2018 року.

Суддя