
Справа № 640/5843/18
н/п 2-о/640/148/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2018 року Київський районний суд м. Харкова
у складі головуючого: судді Чередник В.Є.,
за участю секретаря судового засідання Кочеткової М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу №640/5843/18(н/п 2-о/640/148/18) за заявою представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції в Харківській області про встановлення факту смерті,-
ВСТАНОВИВ:
10.04.2018р представник заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, яка діє на підставі довіреності, звернулась до суду з даною заявою, в якій просить встановити факт смерті громадянина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 в м.Краснодон Луганської області.
В обґрунтування своїх вимог представник зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_5 помер дід заявника, громадянин України, ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1.. Встановлене місце смерті м.Краснодон, Луганської області, про що Відділом записів актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції було складено актовий запис №887 від 26 жовтня 2017р. та видане свідоцтво про смерть. Після одержання медичної довідки про смерть та свідоцтва про смерть за місцем проживання померлого - ОСОБА_3 заявник, через свого представника звернувся з відповідною заявою до відділу РАЦС iз проханням провести державну реєстрацію смерті у встановленому законодавством порядку. Однак, заявнику було в цьому відмовлено, що підтверджується листом органу РАЦС від 06 квітня 2018 року № 5149/15.1-04-05. Заявник є спадкоємцем за правом представлення, на частку спадщини, яка належала його померлому батьку ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6. У зв'язку з викладеним заявник вимушений звернутися до суду з вказаною заявою.
Представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилась, до канцелярії суду подала заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності, доводи викладені в заяві підтримує та просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи - Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції в Харківській області у судове засідання не з'явився, про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, 11.04.2018р. подав до суду письмові пояснення, в яких зазначив, що ознайомившись із отриманими матеріалами, Харківський міський відділ ДРАЦС заперечень з приводу задоволення заяви ОСОБА_2 не має та просить розглянути справу у відсутності представника.
Відповідно до ч.2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази, приходить до наступного.
Відповідно до п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
У зв'язку з тим, що місто Краснодон Луганської області (місто Краснодон перейменоване у місто Сорокине Лутанської області, відповідно до Постанови ВРУ від 12 травня 2016 року № 1351-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів та районів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей»), в якому мешкав дід заявника, на цей час знаходиться на не непідконтрольній українській владі території де проводилась антитерористична операція (розпорядження КМУ «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07.11.2014р. № 1085-р зі змінами; розпорядження КМУ «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» від 02.12.2015р. №1275-р), та яка згідно Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018р №2268-VIII визнана тимчасово окупованою територією, факт смерті ОСОБА_3 не було зареєстровано в органах реєстрації актів громадянського стану, в установленому законом порядку.
Згідно наказу Міністерства юстиції України від 17.06.2014р. №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» зі змінами та доповненнями, було тимчасово призупинено доступ до Державних peєстрiв та відповідно призупинена реєстрація актів цивільного стану.
Судом встановлено, що заявник є онуком ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_5., що підтверджується свідоцтвом про народження від 01.07.1996 р. НОМЕР_3 (а.с.9), згідно якого батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_4. Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 18.03.2016 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6.(а.с.18). Згідно свідоцтва про народження НОМЕР_5 від 21.05.1971р батьком ОСОБА_4 є ОСОБА_3(а.с.8).
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 помер, на підтвердження чого надано довідку з поліклінічного відділення №1 «Краснодонської центральної міської багатопрофільної лікарні» про причину смерті №247 (а.с.8).
Факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 підтверджується свідоцтвом про смерть НОМЕР_6 від 26.10.2017 року, виданого Відділом записів актів цивільного стану Краснодонського міськрайонного управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, довідкою про причину смерті з лікарні, де помер ОСОБА_3 (а.с. 7,8)
Місцем смерті ОСОБА_3 є м.Краснодон Луганської області (м.Сорокине Луганської області після перейменування), на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та яке на цей час має статус тимчасово окупованої території.
Згідно положення ч.3 ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» від 18.01.2018р. №2268-VIII, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
Відповідно позиції Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ (далі ВССУ), «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016р. №990-V-III «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території»», при розгляді заяв, прийняття судом до уваги документів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ зазначив, що відповідно до ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Висновок ЄСПЛ сформульований у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званий "намібійський виняток", який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосовано до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоді особам, які проживають на такій території.
Статтею 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» встановлено, що державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Згідно п.13.Постанови пленуму Верховного суду України № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»- заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.
Представник заявника ОСОБА_2 звернулась до Харківського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції в Харківській області із заявою про видачу свідоцтва про смерть ОСОБА_3, однак їй було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті, оскільки заявником пред'явлено документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоровя України від 08.08.2006 №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 з №1150/13024 (а.с.10)
Згідно Постанови пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995р. заявник зобов'язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
Відповідно до заяви ОСОБА_2, на території м.Краснодон Луганської області не залишилось нікого з родичів заявника, тому надання інших доказів суду на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 не надається можливим.
Суд вважає підтвердженим факт смерті ОСОБА_3 та приймаючи до уваги наявність об'єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту смерті, що пов'язано з проведенням в окремих районах Луганської та Донецької областях антитерористичної операції, вважає, що заявник позбавлений можливості реалізувати свої права, щодо офіційного визнання і підтвердження державою факту смерті в загальному порядку, та приходить до висновку про необхідність задоволення заяви представника заявника ОСОБА_1 - ОСОБА_2
На підставі викладеного, керуючись ст. 76, 264, 265, 315, 317 ЦПК України, ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 року, Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» суд,-
УХВАЛИВ :
Заяву представника ОСОБА_1 - ОСОБА_2, заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану ГТУ юстиції в Харківській області про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_5 у м.Краснодон Луганської області.
Рішення суду підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене).
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський районний суд м. Харкова до Апеляційного суду Харківської області.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/sud2018.
Заявник - ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, зареєстрований в АДРЕСА_2.
Представник заявника - ОСОБА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2, зареєстрована в АДРЕСА_3.
Заінтересована особа - Харківський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 23320813, місце знаходження м.Харків, вул.Сумська, буд.61.
Суддя Чередник В.Є.