Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 27/57
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
10:08 № 2а-13454/09/2670
за позовомОСОБА_1
до Солом'янської районної в м.Києві державної адміністрації
3-і особи
проТовариство з обмеженою відповідальністю "Бомон"
ОСОБА_2
визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
Суддя О.В.Головань
Секретар Р.М.Рисик
Представники:
Від позивача: ОСОБА_4 - п/к (дов. від 03.12.09 р.)
Від відповідача: Бондаренко Л.М. - держ.реєстратор (дов. від 13.11.09 р.)
Від 3-ї особи: ОСОБА_4 - п/к (дов. від 11.09.09 р.)
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про зобов'язання державного реєстратора Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації провести державну реєстрацію нової редакції статуту ТОВ "Бомон".
В судовому засіданні 24.12.09 р. оголошено резолютивну частину постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, застухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бомон" зареєстроване Солом'янською районною у м. Києві державною адміністрацією 25.06.98 р. (ідентифікаційний код 25661406).
Згідно статуту товариства його учасниками є дві особи: ОСОБА_6 - власник 50% статутного капіталу та ОСОБА_1 - власник 50% статутного капіталу.
ОСОБА_1 є директором (керівником) товариства згідно інформації з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 07.12.09 р.
25.03.09 р. ТОВ "Бомон" звернулося до Солом'янської районної у м. Києві державної адміністрації з заявою про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (внесення змін, пов'язаних з перерозподілом часток у статутному капіталі товариства та реєстрація нової редакції статуту товариства).
25.03.09 р. надані ТОВ "Бомон" документи залишені без розгляду, оскільки подані не в повному обсязі (повідомлення за підписом державного реєстратора Бондаренко О.С.).
Позивач - ОСОБА_1 - як один з засновників товариства вважає незаконною вказану дію державного реєстратора та просить суд зобов'язати його провести реєстраційну дію - державну реєстрацію нової редакції статуту ТОВ "Бомон" - з таких підстав.
Протягом тривалого часу інший учасник товариства - ОСОБА_2 - власник 50% статутного капіталу - систематично не з'являється на робочому місці, не повідомляючи про причини неявки керівника товариства, на підставі чого був звільнений з посади комерційного директора наказом №13 від 01.09.07 р.
Рекомендованими листами від 15.08.07 р., 12.10.07 р. та 18.11.08 р. ОСОБА_2 повідомлений про необхідність з'явитися на загальних зборах учасників товариства, заплановані, відповідно, на 15.09.07 р., 16.11.07 р. та 18.11.07 р. У вказаних загальних зборах він участі не брав, про причини неявки не повідомляв.
Відповідно до ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує свої обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більше, ніж 50% загальної кількості голосів учасників товариства.
На підставі вказаної статті ОСОБА_1 звернулася до Солом'янського районного суду м. Києва з позовом про виключення учасника з товариства, проте, ухвалою від 19.10.08р. №2-3925/2008 у відкритті провадження у справі відмовлено.
Після цього позивачка звернулася з позовом до господарського суду м. Києва, але у відкритті провадження у справі було відмовлено ухвалою суду від 16.01.09 р. №05-6-32/48.
За таких обставин позивачка вкотре провела загальні збори учасників товариства, які відбулися 18.12.08 р., на які ОСОБА_2 не з'явився. На вказаних зборах прийнято рішення про виключення його з учасників товариства, перерозподілу часток у статутному капіталі та реєстрацію нової редакції статуту ТОВ "Бомон" (протокол №10 загальних зборів учасників від 18.12.08 р.)
Вказаний протокол, а також інші необхідні документи згідно вимог ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" подано до Солом'янської районної у м. Києві адміністрації, проте державний реєстратор відмовив у вчиненні реєстраційної дії.
Позивач вважає, що жодних передбачених законодавством підстав для відмови (залишенні без розгляду) у реєстрації поданого пакету документів не було, у зв'язку з чим звернувся до суду в порядку адміністративного провадження.
Відповідач - Солом'янська районна у м. Києві державна адміністрація - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Порядок проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи визначено ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", зокрема, згідно вказаної статті у випадку примусового виключення учасника зі складу товариства додатково подається рішення уповноваженого органу юридичної особи.
Згідно ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників товариства є правомочними, якщо на них присутні учасники, які володіють у сукупності більше як 60% голосів учасників, а рішення щодо виключення учасника з товариства вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, які володіють у сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників товариства.
Рішення про виключення ОСОБА_2 зі складу учасників ТОВ "Бомон", оформлене протоколом загальних зборів учасників №10 від 18.12.08 р., прийнято за його відсутності, тобто, на вказаних зборах був відсутній кворум. У зв'язку з цим збори не були повноважними, і прийняті на них рішення не могли були підставою для вчинення реєстраційних дій.
3-я особа - ТОВ "Бомон" - позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
3-я особа - ОСОБА_2 - до судового засідання не з'явився; про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 12.12.09 р. З огляду на те, що явка 3-ї особи не визнавалася судом обов'язковою, суд приймає рішення по справі за відсутності 3-ї особи.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Згідно ч. 1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Згідно ч. 3 ст. 29 Закону у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається ... рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
У товаристві з обмеженою відповідальністю таким уповноваженим органом є загальні збори учасників як вищий орган управління (ст. 58 Закону України "Про господарські товариства").
Особливості прийняття рішення про виключення зі складу товариства учасника, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, передбачені ст. 64 ЗаконуУкраїни "Про господарські товариства".
Зокрема, за вказане рішення мають проголосувати учасники, що володіють у сукупності більш як 50% загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.
При цьому, загальне положення щодо визначення кворуму на загальних зборах учасників визначається ст. 60 Закону України "Про господарські товариства" - загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 60% голосів.
Таким чином, для того, щоб рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи відповідало вимогам законодавства, у протоколі загальних зборів має міститися інформація про наявність кворуму (присутність більше 60% голосів учасників), а також про голосування за вказане рішення більше 50% учасників.
В даному випадку вказані вимоги не були дотримані, оскільки наданий державному реєстратору протокол загальних зборів учасників від 18.12.08 р. №10 містить інформацію про присутність одного учасника - ОСОБА_1, яка володіє 50% статутного капіталу. Тобто, на загальних зборах не було кворуму, і не було достатньої кількості голосів для прийняття рішення про виключення ОСОБА_2 зі складу учасників товариства.
За таких обставин рішення державного реєстратора про неможливість проведення реєстраційних дій на підставі наданих документів є обгрунтованим.
Відповідно до ч. 11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо: документи подані не у повному обсязі.
Окремо суд відзначає, що державний реєстратор в межах своїх повноважень міг надати оцінку рішенню загальних зборів учасників товариства, оскільки пряме порушення імперативних норм законодавства безпосередньо випливає зі змісту прокотолу №10 від 18.12.08 р.
Також суд зазначає, що в даному випадку навіть за наявності кворуму на загальних зборах державний реєстратор не міг провести реєстраційні дії з внесення змін до установчих документів юридичної особи - перерозподіл часток у статутному капіталі ТОВ "Бомон".
При виключенні учасника з товариства його частка перерозподіляється між іншими учасниками, а потім може бути відчужена на користь третіх осіб. Тобто, підставою для передачі частки у статутному капіталі на користь ОСОБА_6 міг стати відповідний правочин, укладений між ОСОБА_1 як власником 100% статутного капіталу та ОСОБА_6 (купівля-продаж, дарування, ін.). Простого зазначення в рішенні загальних зборів про перерозподіл часток між учасниками недостатньо для їх переродподілу та вчинення відповідної реєстраційної дії.
Окремо суд відзначає, що предметом розгляду по справі є виключно дії державного реєстратора як субєкта владних повноважень, тоді як правовідносини між засновниками товариства предметом судового розгляду не є, не оцінюються і не досліджуються судом під час прийняття рішення по справі.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо; добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
В даному випадку, згідно викладеного вище, рішення державного реєстратора прийняте без порушень вказаних принципів, а суб'єктом владних повноважень доведено належним чином в порядку ч. 2 ст. 71 КАС України.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позовних вимог про зобов'язання державного реєстратора Солом'янської районної у м.Києві державної адміністрації провести державну реєстрацію нової редакції статуту ТОВ "Бомон" - відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя Головань О.В.
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 28.12.09 р.