
Справа №766/5207/18
н/п 1-кс/766/3511/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2018 року слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області Гонтар Д.О., при секретарі Неглядюк Р.В., за участю прокурора Єложенка М.С., слідчого Рябого Р.О., захисника ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2, підозрюваного ОСОБА_3, розглянувши в судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні №22018011000000019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, -
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчий слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) ОСОБА_4 звернувся з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні №22018011000000019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, щодо підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1
Також слідчий просить визначити суму застави у розмірі 35 тис. 240 гривень.
При визначенні застави або у випадку обрання більш м’якого запобіжного заходу покласти на ОСОБА_3 наступні обов’язки:
- прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду;
- прибувати до слідчого щопонеділка о 10 годині 00 хвилин;
- не відлучатись із м. Херсон, де він фактично перебуває;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;
- здати на зберігання до органів Державної міграційної служби України свій паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України;
- носити електронний засіб контролю.
Мотивуючи клопотання, слідчий вказує, що слідчим відділом Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22018011000000019 від 26.03.2018 за підозрою громадянина України ОСОБА_3, 25.04.1976р.н., у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження ОСОБА_3 з використанням службового становища умисно порушив порядок в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчинений повторно.
Так, відповідно до вимог ч. 2 ст. 19, ст. 68 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтями 5, 72, 73 Конституції України передбачено, що Україна є республікою. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами. Питання про зміну території України вирішується виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною ОСОБА_4 України або Президентом України відповідно до їх повноважень, встановлених Конституцією України.
Згідно з вимогами ст.ст. 1, 3 Закону України «Про ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим» Верховна ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим є представницьким органом Автономної Республіки Крим, який здійснює свої повноваження на підставі Конституції України і законів України, Конституції Автономної Республіки Крим і нормативно-правових актів Автономної Республіки Крим з метою сприяння реалізації прав та інтересів населення автономії та вирішенню питань життєдіяльності регіону. Діяльність Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим визначається Конституцією України, цим Законом, Конституцією Автономної Республіки Крим, регламентом Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим, іншими нормативно-правовими актами Верховної ОСОБА_5 Автономної Республіки Крим в межах її повноважень.
У порушення ч. 3 ст. 2, ст. 73, п. 2 ч. 1 ст. 85, ст. 132 Конституції України, п. 2 ч. З ст. З, ст.ст. 6, 18, 27 Закону України «Про всеукраїнський референдум», депутатами Верховної Ради АР Крим за сприяння екстремістсько налаштованих озброєних осіб, котрі захопили будівлю Верховної Ради АР Крим, 06.03.2014 прийнято незаконну постанову № 1702-6/14 «Про проведення загальнокримського референдуму» з визначенням 16.03.2014 датою такого волевиявлення, на яке одним з питань виносилося, зокрема, питання про входження АР Крим до складу Російської Федерації на правах суб’єкта.
Відповідно до зазначеної незаконно винесеної постанови 16.03.2014 проведено незаконний референдум, результатом якого стала тимчасова окупація території АР Крим і м. Севастополя, а також їх входження до складу Російської Федерації на правах суб’єкта федерації.
У приміщенні Верховної Ради АР Крим за адресою: м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, 18, 17.03.2014 депутатами Верховної Ради АР Крим прийнято постанову № 1745-6/14 «Про незалежність Криму», згідно з якою на підставі «Декларації про незалежність Республіки Крим», прийнятої на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради АР Крим 11.03.2014 та позачерговому пленарному засіданні Севастопольської міської ради 11.03.2014, створено нелегітимне державне утворення «Республіка Крим».
У подальшому Верховною Радою АР Крим ухвалено постанову від 17.03.2014 № 1748-6/14 «Про правонаступництво Республіки Крим», у пункті 1 якої вказано, що з моменту проголошення Республіки Крим як незалежної суверенної держави вищим органом влади Республіки Крим є ОСОБА_6 Республіки Крим.
Між Російською Федерацією та представниками нелегітимного державного утворення «Республіка Крим» 18.03.2014 підписано договір про входження території АР Крим та м. Севастополя до складу Російської Федерації.
Відповідно до постанови не легітимно утвореної Державної ОСОБА_6 Республіки Крим від 17.03.2014 № 1757-6/14 незаконно націоналізовані цілісні майнові комплекси підприємств сфери управління Міністерства інфраструктури України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, а також майно Державного підприємства «Адміністрація морських портів України», розташовані на території АР Крим та м. Севастополя.
Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй, країнами-членами якої зокрема є Україна, переважною більшістю голосів проголосувала за прийняття Резолюції від 27.03.2014 №А/RES/68/262, якою відзначила, що референдум, проведений в АР Крим та м. Севастополі 16.03.2014, не був санкціонованим Україною, підтвердила свою прихильність суверенітету, політичній незалежності, єдності і територіальній цілісності України в її міжнародно-визнаних кордонах; закликала всі держави відмовитися і утримуватися від дій, спрямованих на часткове або повне порушення національної єдності і територіальної цілісності України, в тому числі будь-яких спроб змінити кордони України за допомогою загрози силою або її застосування або інших незаконних засобів; підкреслила, що референдум, проведений в АР Крим та м. Севастополі 16.03.2014, не маючи законної сили, не може бути основою для будь-якої зміни статусу АР Крим або м. Севастополя; закликала всі держави, міжнародні організації та спеціалізовані установи не визнавати будь-які зміни статусу АР Крим та м. Севастополя на основі вищезгаданого референдуму і утримуватися від будь-яких дій або кроків, які можна було б витлумачити як визнання будь-якого такого зміненого статусу.
Відповідно до п. п. 3-5 ст. 94 Конвенції ООН з морського права 1982 року кожна держава стосовно суден, що ходять під її прапором, вживає необхідних заходів для забезпечення безпеки в морі, щоб капітан, офіцери і, в необхідній мірі, екіпаж були повністю ознайомлені з міжнародними правилами що застосовуються з питань охорони людського життя на морі, попередження зіткнення, запобігання, скорочення і збереження під контролем забруднення морського середовища і підтримки зв'язку по радіо і були зобов'язані дотримуватися таких правил. Приймаючи заходи, передбачені в пунктах 3 і 4, кожна держава зобов'язана дотримуватися загальноприйнятих міжнародних правил, процедур, практики і робити всі необхідні кроки для забезпечення їх дотримання.
Преамбулою Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VІІ визначено, що перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншим міжнародно-правовим актам, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом. Згідно зі статтею 1 цього ж Закону, тимчасово окупована територія України є невід’ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
З огляду на викладене, у зв’язку з неможливістю здійснення у морських портах, розташованих на тимчасово окупованій території АР Крим та міста Севастополя, обслуговування суден і пасажирів, проведення вантажних, транспортних, експедиційних робіт та інших пов’язаних з цим видів господарської діяльності, забезпечення належного рівня безпеки судноплавства, дотримання вимог міжнародних договорів України, забезпечення охорони навколишнього природного середовища, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №578-р, Міністерству інфраструктури України та ОСОБА_6 інспекції України з безпеки на морському та річковому транспорті доручено здійснити заходи щодо тимчасового припинення своїх повноважень на території АР Крим і м. Севастополя та закриття морських портів Керч, Севастополь, Євпаторія, Феодосія та Ялта.
У зв’язку із загостренням ситуації в АР Крим і вторгненням на територію України озброєних формувань, екстремістсько налаштованих осіб та військовою агресією з боку Російської Федерації, блокуванням роботи пунктів пропуску через державний кордон (далі - пункти пропуску) та пунктів контролю, які розташовані в АР Крим, що призводить до неможливості провадження подальшої діяльності в них та перешкоджає здійсненню передбачених законодавством України видів державного контролю під час перетинання державного кордону, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №424-р закрито пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, зокрема і Керченський морський торговельний порт (ідентифікаційний номер 011000), Керченський морський порт Камиш-Бурун (ідентифікаційний номер 010700), ВАТ «Суднобудівний завод «Залив» (ідентифікаційний номер 010800) та Керченський рибний порт (ідентифікаційний номер 010900), що розташовані в м. Керч, АР Крим.
Наказом Міністерства інфраструктури України від 16.06.2014 №255, який набув чинності 15.07.2014, до відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій території закрито вказані морські порти м. Керч, а також порти Севастополь, Феодосія, Ялта та Євпаторія, що розташовані на території півострову Крим.
З метою оперативного і повного забезпечення правовою інформацією органів державної влади, підприємств, установ і організацій, доведення актів законодавства України до відома, вказаний наказ від 16.06.2014 №255 розміщений 16.06.2014 о 13:07 год. на офіційному сайті Міністерства інфраструктури України, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 24.06.2014 за №690/25467 та опублікований у офіційному державному виданні - Інформаційний бюлетень «Офіційний вісник України» 15.07.2014 №54, стор. 116, стаття 1461, код акту 73050/2014.
Крім того, з метою своєчасного оповіщення мореплавців про зміни у навігаційній обстановці та режиму плавання, що необхідні для забезпечення безпеки мореплавства у морському регіоні України та у відповідності до вимог ст. 73 Кодексу торговельного мореплавства України, ч. 4 ст. 5 Закону України «Про морські порти України», пункту 8 Порядку відкриття та закриття морських портів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. № 495, глави № 5 Положення про навігаційно-гідрографічне забезпечення мореплавства у внутрішніх морських водах, територіальному морі та виключній (морській) економічній зоні України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 29.05.2006 № 514, згаданий наказ від 16.06.2014 №255 опубліковано у випуску №26 від 11.07.2014 «Повідомлення мореплавцям України» - офіційному періодичному друкованому виданні Державної установи «Держгідрографія» Міністерства інфраструктури України.
З метою забезпечення безпеки суден й безпеки мореплавства на території України Посольство України у Великій ОСОБА_7 своїми нотами від 05.05.2014 №6124/35-327/2-534, № 6124/35-327/2-535 та від 21.07.2014 №6124/35-327/2-950 через штаб-квартиру Міжнародної морської організації (ІМО) у м. Лондоні (ОСОБА_7), яка є спеціалізованим органом ООН, що опікується безпекою судноплавства, інформувало 170 держав-членів ІМО, до числа яких входять зокрема Україна, Російська Федерація, а також неурядові міжнародні організації, що мають консультативний статус при ІМО, в тому числі і представництва міжнародних судноплавних компаній та інші міжурядові організації, що мають статус спостерігача при ІМО, про закриття портів на окупованій частині України, заборону заходжень до них та звернуло увагу іноземних держав про відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден за порушення законодавства України, встановленого режиму портів на окупованій частині території України та міжнародного законодавства.
Таким чином, державні органи України своїми діями вчинили вичерпні заходи у відповідності до міжнародної морської практики, спрямовані на попередження міжнародної спільноти про закриття портів на окупованій частині України та відповідальність судновласників, операторів та капітанів суден за порушення законодавства України, встановленого режиму портів на окупованій частині території України та міжнародного законодавства.
Проте, громадянин України ОСОБА_3, 25.04.1976р.н., який є капітаном судна СЧС «Норд» (бортовий номер Ch-13-0057, яке всупереч Наказу Міністерства інфраструктури України № 255 від 16.06.2014 «Про закриття морських портів» приписано до закритого морського порту «Керч» (АР Крим, м. Керч) та якому незаконно створеним органом на тимчасово окупованій території України - АР Крим, а саме капітаном морського порту Керч 25.11.2014 надано право плавати під прапором Російської Федерації, належить «Производственному кооперативу «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», АР Крим, м. Керч, с. Жуковка), на якого відповідно до норм вітчизняного та міжнародного права покладені посадові обов’язки: здійснювати керівництво судном, вживати заходів щодо забезпечення безпеки плавання, підтримання порядку на судні, запобігати завданню будь-якої шкоди судну, людям і вантажу, які перебувають на ньому, а також забрудненню навколишнього природного середовища; вимагати від своїх помічників здійснення плавання шляхом, який було визначено попереднім прокладенням з урахуванням факторів, що впливають на просування судна, контролюючи його місцезнаходження з необхідною частотою та точністю, за будь-яких умов та усіма можливими засобами; особисто керувати судном, коли судно заходить в порт або виходить із порту, розминається з іншими суднами у вузьких місцях, районах інтенсивного руху, у разі обмеженої видимості та в інших складних умовах плавання; надавати згоду на прийняття на роботу членів екіпажу; знати, розуміти і застосовувати діючі нормативні документи, що стосуються його діяльності; знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримуватись норм, методів і прийомів безпечного виконання робіт, тобто який є службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, будучи, як капітан судна достеменно обізнаним про окупацію півострова Крим та закриття через це державою Україна морських портів Керчі, а також Севастополя, Феодосії, Ялти та Євпаторії, що розташовані на території півострову Крим, з метою заподіяння шкоди інтересам України, як суверенної, незалежної держави, умисно здійснив заходів та виходів на судні СЧС «Норд» (бортовий номер Ch-13-0057) в/з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) за погодженням зі злочинною, окупаційною та самопроголошеною владою АР Крим, таким чином надаючи їй статус офіційної, чим умисно вчинив порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчинене службовою особою з використанням службового становища.
Так, ОСОБА_3 на посаді капітана судна СЧС «Норд» (бортовий номер Ch-13-0057), в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 367 від 04.06.2015, а саме п. 4 даного порядку, який передбачає можливість такого виїзду лише через наземні контрольні пункти «Каланчак», «Чаплинка», «Чонгар», 15.01.2018 о 08:40 год. здійснив вихід на вказаному судні з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
В продовження своїх злочинних дій капітан судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, діючи повторно, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід 17.01.2018 о 02:30 вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
23.01.2018 о 20:00 год., діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
25.01.2018 о 06:00 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
05.02.2018 о 09:30 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
07.02.2018 о 18:30 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
08.02.2018 о 19:30 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
11.02.2018 о 02:40 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
13.02.2018 о 08:45 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
14.02.2018 о 23:00 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
17.02.2018 о 23:30 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
20.02.2018 о 15:50 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
08.03.2018 о 08:30 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
12.03.2018 о 05:30 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
14.03.2018 о 23:00 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
17.03.2018 о 02:00 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив захід вказаного судна до акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) для вивантаження виловленої риби.
24.03.2018 о 07:00 год. діючи повторно, з використанням посадового становища капітана судна СЧС «Норд» ОСОБА_3, в порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї здійснив вихід вказаного судна з акваторії закритого Керченського морського порту (причал № 257 «Производственного кооператива «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», м. Керч, с. Жуковка) у напрямку Азовського моря з метою промислового вилову риби.
При цьому, вказане правопорушення було вчинене з метою промислового вилову риби в інтересах юридичної особи «Производственный кооператив «Рыболовецкий колхоз имени ОСОБА_8», яка зареєстрована на територій АР Крим як частині Російської Федерації згідно законодавства країни-окупанта та, в силу ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», є незаконно створеною.
З урахуванням викладеного, вилов риби вказаною юридичною особою шкодив інтересам України, оскільки здійснювався особою, створеною на території України без дотримання законодавства України, що позбавляло державу Україна, її народ та уповноважені органи можливості контролю за діяльністю даної особи, а також регулювання та отримання вигоди від користування природними ресурсами України.
Таким чином, за вищеописаних обставин ОСОБА_3, 25.04.1976р.н., підозрюється у порушенні порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави, вчиненому повторно, службовою особою з використанням службового становища, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України. Про підозру ОСОБА_3 повідомлено 31.03.2018.
Підставами підозрювати ОСОБА_3 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення є наступні матеріали досудового розслідування:
- Повідомлення про кримінальне правопорушення від 26.03.2018, згідно якого виявлено інформацію про порушення ОСОБА_3 порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї з метою заподіяння шкоди інтересам держави;
- Протокол огляду місця події від 26.03.2018, під час якого вилучено речі, документи та судно СЧС «Норд», які свідчать про вчинення кримінального правопорушення, до яких відносяться суднові журнали із зафіксованими фактами входу/виходу вказаного судна до/з акваторії закритого Керченського морського порту;
- Протокол огляду речей і документів від 27.03.2018, згідно якого вилучені на судні СЧС «Норд» речі та документи оглянуті, та в яких містяться відомості щодо фактів входу/виходу вказаного судна до/з акваторії закритого Керченського морського порту;
- Протоколи допитів як свідків членів екіпажу судна СЧС «Норд», які підтвердили факти входу/виходу судна СЧС «Норд» під керівництвом ОСОБА_3 в/з акваторії закритого Керченського морського порту;
Підставою застосування даного запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_3 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, а також наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може:
- переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки постійно проживає на тимчасово окупованій території України – АР Крим;
- вчинити інше кримінальне правопорушення шляхом повторного здійснення виходів та заходів на судні під його управлінням із/до закритих портів АР Крим з метою промислового вилову риби;
- перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом умисної не явки для участі у слідчих і процесуальних діях та у судові засідання.
Так, ОСОБА_3 постійно проживає на тимчасово окупованій території України – АР Крим, має документи, видані незаконно створеними окупаційною владою Крима органами, підтримує зв’язки із співробітниками прикордонної служби ФСБ РФ, працевлаштований в юридичній особі, яка створена як суб’єкт РФ та здійснює свою діяльність згідно законодавства РФ на тимчасово окупованій території України.
Крім того, допитані як свідки співробітники ДПС України повідомили, що капітан судна СЧС «Норд» проводив радіопереговори із представниками ПС ФСБ РФ, які знаходяться на тимчасово окупованій території України – АР Крим, в ході яких, ним було повідомлено про розташування корабля представників морської охорони ДПС України в Бердянському торговому порту, наявність можливості пришвартування до СЧС «Норд» іншого судна з метою пересадки на нього екіпажу СЧС «Норд», проведення обшуку на судні представниками СБ України, вилучення останніми судової документації та проведення допиту капітана на предмет входу/виходу до закритих українських портів на тимчасово окупованій території України – АР Крим, та питань, які ставилися слідчими СБ України при проведенні процесуальних дій на борту СЧС «Норд». Після чого капітану в ході радіообміну було надано вказівки щодо припинення будь-якої співпраці з представниками правоохоронних органів України.
Таким чином, вищеописаними діями, які виразились у повідомленні представникам окупаційної влади АР Крим відомостей стосовно даного кримінального провадження, а також створенні передумов для незаконного виїзду екіпажу на тимчасово окуповану територію України, ОСОБА_3 перешкоджає досудовому розслідуванню кримінального провадження з метою ухилення від кримінальної відповідальності та організації втечі на тимчасово непідконтрольні території України.
Слідчий вказує, що більш м’який запобіжний захід не здатний забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, оскільки не зможе фізично перешкодити ОСОБА_3 покинути підконтрольну територію України, у тому числі із застосуванням морського транспорту або представників дипломатичних установ РФ.
Приймаючи до уваги, що злочин, у вчиненні якого підозрюється особа, стосовно якої внесено дане клопотання, не є насильницьким, чинний КПК передбачає при обранні запобіжного заходу обов’язкове встановлення розміру застави. Разом з тим, серйозність та обґрунтованість перелічених вище ризиків дають підстави стверджувати, що розмір застави, передбачений ч. 5 ст. 182 КК України для даної категорії злочинів, не здатний забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обов’язків, у зв’язку з чим необхідне визначення застави у сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб – що становить 35 тис. 240 гривень.
Викладені обставини також свідчать про необхідність покладання на підозрюваного, у випадку визначення йому застави або обрання більш м’якого запобіжного заходу, додаткових обов’язків, визначених ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме:
- прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду;
- прибувати до слідчого щопонеділка о 10 годині 00 хвилин;
- не відлучатись із м. Херсон, де він фактично перебуває;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або роботи;
- здати на зберігання до органів Державної міграційної служби України свій паспорт для виїзду за кордон та інші документи, що дають право на виїзд з України;
- носити електронний засіб контролю.
Посилаючись на вищевикладені обставини, слідчий просить клопотання задовольнити.
Вивчивши клопотання, додані до нього матеріали, вислухавши пояснення слідчого та прокурора, які підтримали клопотання, просили застосувати відносно підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Вислухавши пояснення підозрюваного та його захисника, які заперечували проти задоволення клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного.
Про підозру ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України повідомлено 31.03.2018 р.
За матеріалами клопотання маються вагомі докази, які у достатній мірі вказують на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним вказаного кримінального правопорушення, зокрема до матеріалів клопотання долучені відомості щодо в’їзду судна СЧС «Норд» до закритого морського порту «Керч» та виїзду з нього.
ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, постійно проживає на тимчасово окупованій території України – АР Крим, має документи, видані незаконно створеними окупаційною владою Крима органами, підтримує зв’язки із співробітниками прикордонної служби ФСБ РФ, працевлаштований в юридичній особі, яка створена як суб’єкт РФ та здійснює свою діяльність згідно законодавства РФ на тимчасово окупованій території України, що дає підстави вважати про наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки постійно проживає на тимчасово окупованій території України – АР Крим; вчинити інше кримінальне правопорушення шляхом повторного здійснення виходів та заходів на судні під його управлінням із/до закритих портів АР Крим з метою промислового вилову риби; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема шляхом умисної неявки для участі у слідчих і процесуальних діях та у судові засідання.
На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню частково та враховуючи, що ОСОБА_3 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332-1 КК України, підозру обґрунтовано вагомими доказами, у зв’язку з чим слідчий суддя вважає за необхідне застосувати до підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який забезпечить належну процесуальну поведінку підозрюваного та виконання останнім, покладених на нього процесуальних обов'язків.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Відповідно до ч. 4 ст. 183 КПК України, слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні:
1) щодо злочину, вчиненого із застосуванням насильства або погрозою його застосування;
2) щодо злочину, який спричинив загибель людини;
3) щодо особи, стосовно якої у цьому провадженні вже обирався запобіжний захід у вигляді застави, проте був порушений нею.
Враховуючи, що слідчий та прокурор в клопотанні не просять визначити розмір застави підозрюваному, а також враховуючи розмір завданої шкоди, вимоги ч.4 ст.183 КПК України, а саме те, що визначення розміру застави є правом слідчого судді, а не обов’язком, слідчий суддя вважає за доцільне визначити розмір застави підозрюваному.
Розглядаючи питання про визначення підозрюваному розміру застави, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність визначення розміру застави у сумі 35 240 (тридцять п’ять тисяч двісті сорок) гривень, враховуючи тяжкість кримінального правопорушення, за вчинення якого підозрюється, а також те, що підозрюваний одружений, має трьох дітей, внесення застави саме в такому розмірі може гарантувати виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків, також враховуючи вагомість ризику переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду, враховує розмір щомісячного прибутку підозрюваного приблизно в розмірі шістдесяти тисяч російських рублів.
Окрім цього, застосовуючи щодо підозрюваного альтернативний запобіжний захід у виді застави, який може бути ним внесений у будь-який момент до 31.05.2018 р., необхідно покласти на підозрюваного наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого щопонеділка о 10 годині 00 хвилин;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
В частині покладення на підозрюваного такого обов’язку, як прибувати за першою вимогою до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду, клопотання задоволенню не підлягає, оскільки такий обов’язок є обов’язковою умовою при застосуванні запобіжного заходу, не пов’язаного з триманням під вартою, а не додатковим обов’язком.
Посилання захисника щодо незаконного тримання під вартою підозрюваного ОСОБА_3 слідчий суддя не приймає до уваги, оскільки на момент розгляду клопотання слідчого про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні №22018011000000019, щодо підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, підозрюваний не перебував під вартою.
Відповідно до ч. 4 ст. 202 КПК України, підозрюваний, обвинувачений звільняється з-під варти після внесення застави, визначеної слідчим суддею, судом в ухвалі про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, якщо в уповноваженої службової особи місця ув’язнення, під вартою в якому він перебуває, відсутнє інше судове рішення, що набрало законної сили і прямо передбачає тримання цього підозрюваного, обвинуваченого під вартою.
Керуючись ст.ст. 131,132,176-178,183,184,193-196 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Головного управління СБ України в АР Крим (з дислокацією в м. Херсон) ОСОБА_4, – задовольнити частково.
Застосувати щодо підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Взяти підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, під варту в залі суду.
Строк дії ухвали – до 31.05.2018 р. включно.
Визначити розмір застави підозрюваному ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у сумі 35 240 (тридцять п’ять тисяч двісті сорок) гривень.
У випадку внесення ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, застави, вважати обраним до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді застави та зобов’язати його прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду.
Покласти на підозрюваного ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, наступні обов’язки:
- прибувати до слідчого щопонеділка о 10 годині 00 хвилин;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в’їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
В іншій частині клопотання відмовити.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді може бути подана протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Апеляційного суду Херсонської області. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.
Повний текст ухвали оголошений в приміщенні суду 11.04.2018 р. о 12 год. 40 хв.
Слідчий суддяОСОБА_9