
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Справа № 806/3313/17
ПОСТАНОВА
іменем України
"10" квітня 2018 р. м. Житомир
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Мацького Є.М.
Шевчук С.М.,
за участю секретаря Баліцької Т.М.,
представників позивача : Зубова В.Г., Ковальової А.М.
представника відповідача : Чернюка О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "18" січня 2018 р. (судове рішення ухвалене суддею Черняхович І.Е. в м.Житомир, відомості про час ухвалення судового рішення та дату складання повного тексту рішення відсутні) у справі за позовом Кредитної спілки "Оберіг" до Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення від 04.07.2017 року за №1706504600033 , -
ВСТАНОВИВ:
Кредитна спілка "Оберіг" звернулась до суду з позовом до Головного управління ДФС у Житомирській області до Головного управління ДФС у Житомирській області, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати у повному обсязі рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 04.07.2017 за № 1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з реєстру неприбуткових установ та організацій і скасування ознаки неприбутковості".
Також позивач просив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Житомирській області на користь кредитної спілки "Оберіг" витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що кредитну спілку "Оберіг" було включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Однак, рішенням Головного управління ДФС у Житомирській області від 04 липня 2107 року № 1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з Реєстру неприбуткових установ та організацій або про зміну ознак неприбутковості". Позивач вважає, що таке рішення суперечить вимогам закону України та порушує права і законні інтереси, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом своїх прав.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 року позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 04 липня 2107 року № 1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з реєстру неприбуткових установ та організацій або про зміну ознак неприбутковості".
Стягнуто з Головного управління ДФС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника 7, м.Житомир, код ЄДРПОУ 39459195) на користь Кредитної спілки "Оберіг" (11601, вул.Грушевського 42, м.Малин, Житомирська область, код ЄДРПОУ 26018121) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1600,00 грн.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, Головне управління ДФС у Житомирській області звернулося до суду із апеляційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги, податковим органом зазначено, що у разі утворення кредитної спілки в порядку, визначеному Законом України «Про кредитні спілки» такою кредитною спілкою не можуть бути дотримані вимоги, встановлені п.п.133.4.1. п.133.4 ст.133 Податкового Кодексу України, стосовно одночасної відповідності вимогам щодо утворення кредитної спілки в порядку, визначеному вищевказаним Законом та заборони в установчих документах розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб.
Відтак кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Податкового Кодексу України та не підлягають до включення до нового реєстру останніх, оскільки як фінансові установи є платниками податку на прибуток, тому невключені до нового реєстру неприбуткових установ.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді по справі, перевіривши правильність висновків суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги в порядку ст.308 КАС України, встановила наступне.
Кредитна спілка "Оберіг" 22.07.2004 зареєстрована Виконавчим комітетом Малинської міської ради Житомирської області запис № 13081050003000003 (а.с. 17).
Рішенням Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області № 58 від 03.10.2016 кредитну спілку включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій та присвоєно ознаку неприбутковості - 0039 (а.с. 14). Однак, станом на 01.12.2016 позивачу стало відомо, що в реєстрі неприбуткових установ та організацій відсутня інформація про Кредитну спілку "Оберіг". У зв'язку з наведеним, позивач звернувся до Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області з заявою від 02.12.2016 № 1128 про включення відповідача до реєстру (а.с. 14) у відповідності до рішення № 58 від 03.10.2016.
Листом від 23.12.2016 № 6658/06-13-123 Малинська ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області повідомила позивача про те, що виникли проблемні питання в процесі роботи в оновленому реєстрі неприбуткових установ та організацій, що в свою чергу призвело до неможливості внесення інформації про Кредитну спілку "Оберіг" в реєстр. Окрім того, позивача повідомлено про те, що оброблено інвентаризаційну картку 03.10.2016 з присвоєнням нової ознаки неприбутковості, після усунення недоліків в роботі реєстру на рівні ГУ ДФС у Житомирській області позивача буде повідомлено про вирішення даного питання (а.с.15). В подальшому, позивач повторно звернувся до Малинської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області з заявою вих.№ 460 від 21.03.2017 про надання інформації щодо внесення Кредитної спілки "Оберіг" в реєстр неприбуткових установ організацій з ознакою неприбутковості 0039 (асоціації та інші об'єднання юридичних осіб). Крім того позивач у своїй заяві просив у разі технічної можливості внести Кредитну спілку "Оберіг" в реєстр (а.с.15).
Проте, від ГУ ДФС у Житомирській області позивачу надіслано повідомлення від 07.06.2017 № 2236/6/06-30-12-03-20, в якому вказано, що установчі документи Кредитної спілки "Оберіг" не відповідають ознакам неприбутковості, визначеними п.133.4.1 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України (а.с.16). Так, відповідачем прийнято рішення №17065046600033 від 04.07.2017 про відмову у включенні до реєстру неприбуткових установ організацій. Дата скасування ознаки неприбутковості - 01.07.2017 (а.с. 12).
Вважаючи дії податкового органу протиправними, Кредитна спілка "Оберіг" звернулась до суду із позовом.
Суд першої інстанції, вирішуючи спіні правовідносини, прийшов до висновку, що позовна вимога позивача про визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС у Житомирській області від 04 липня 2107 року № 1706504600033 "Про виключення кредитної спілки "Оберіг" з реєстру неприбуткових установ та організацій або про зміну ознак неприбутковості" - підлягає задоволенню.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.1 Закону України "Про кредитні спілки", кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Частиною 3 статті 21 Закону України "Про кредитні спілки" передбачено, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.
Суд зазначає, що особливості оподаткування неприбуткових організацій і внесення їх до Реєстру до 01.01.2015 р. були встановлені ст.157 Податкового кодексу України, з 01.01.2015 р. - ст.133 Податкового кодексу України.
Положення ст.157 Податкового кодексу України в цій справі застосовуються судом в редакції чинній до 01.01.2015 р., інші положення Податкового кодексу України застосовуються судом в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Підпунктом "в" пункту 157.1 статті 157 Податкового кодексу України кредитні спілки були віднесені до неприбуткових організацій, до яких застосовувались особливості оподаткування податком на прибуток, встановлені цією статтею.
Проте, не всі доходи кредитних спілок звільнялися від оподаткування, а лише доходи, вичерпний перелік яких, був визначений у п.157.4 ст.157 Податкового кодексу України, а саме: кошти, які надходять до кредитних спілок або пенсійних фондів у вигляді внесків на недержавне пенсійне забезпечення або внесків на інші потреби, передбачені законом; доходи від здійснення операцій з активами (у тому числі пасивних доходів) недержавних пенсійних фондів та кредитних спілок, за пенсійними вкладами (внесками), рахунками учасників фондів банківського управління відповідно до закону з цих питань; дотації або субсидії, отримані з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної чи благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» від 17.07.2015 р. № 652-VІІІ, який набрав чинності 13.08.2015 р. викладено у новій редакції положення Податкового кодексу України, якими передбачено особливості оподаткування податком на прибуток неприбуткових установ та організацій.
Так, підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України передбачено, що неприбутковою організацією є організація, що одночасно відповідає таким вимогам:
утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункт;
установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Також у п.п.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України встановлений перелік організацій, які можуть бути віднесені до неприбуткових. В цьому переліку кредитні спілки відсутні.
Відповідно до п.п.133.4.5 п.133.4 ст.135 Податкового кодексу України, порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
Пунктом 34 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що до затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі - новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24 січня 2013 року.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", не підлягають виключенню з цього Реєстру до 1 липня 2017 року. Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів.
Згідно пункту 35 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій", що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов'язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. Тимчасово, до 1 січня 2018 року, не може бути підставою для виключення неприбуткових релігійних організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій невиконання такими релігійними організаціями вимог до установчих документів, визначених підпунктом 133.4.1 пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу.
Порядок Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (в подальшому - Порядок), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 440 від 13.07.2016 р.
Згідно п.13 Порядку, контролюючий орган за результатами моніторингу відомостей, що містяться в Реєстрі, а також відомостей щодо найменування неприбуткової організації, інших відомостей, зазначених у реєстраційній заяві, отриманих з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо неприбуткових організацій, вносить відповідні зміни до ідентифікаційних та реєстраційних відомостей про неприбуткову організацію, що містяться в Реєстрі. У разі встановлення підстав для зміни ознаки неприбутковості контролюючий орган вносить відповідні записи (зміни) до Реєстру та видає (надсилає) неприбутковій організації рішення про зміну ознаки неприбутковості.
У пункті 4 цього Порядку визначено структуру груп, підприємств, установ та організацій для присвоєння ознак неприбутковості. В цій структурі кредитні спілки відсутні.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до пунктів 1.1, 2.1, 22.3, 29.8 Статуту КС «Оберіг» є неприбутковою організацією, що утворена відповідно до Закону України «Про кредитні спілки», якій забороняється розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частини серед засновників (учасників), членів кредитної спілки, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб, та у разі ліквідації спілки залишок коштів резервного та додаткового капіталу після розрахунків із членами спілки та іншими кредиторами зараховується до Державного бюджету України.
Проте, із врахування того, що кредитні спілки відсутні в переліку неприбуткових організацій, встановленому п.п.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України, КС «Оберіг» не відповідає всім вимогам п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України.
Із врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що в задоволенні позовної вимоги КС «Оберіг» про визнання протиправним і скасування Рішення ГУ ДФС у Житомирській області № 1706504600033 від 04.07.2017 р. про виключення КС «Оберіг» з Реєстру необхідно відмовити, оскільки оскаржуване рішення прийнято відповідно до вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно п.2 ч.1 ст.315, п.4 ч.1 ст.317 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення, у разі неправильного застосування норм матеріального права.
Із врахуванням вищевикладеного, суд апеляційної інстанції вважає необхідним скасувати рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 р. та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову КС "Оберіг".
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Житомирській області задовольнити, рішення Житомирського окружного адміністративного суду від "18" січня 2018 р. скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: Є.М. Мацький
С.М. Шевчук
Повне судове рішення складено "10" квітня 2018 р.