
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/581/18
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Гелецького П.В.,
за участю:
представника відповідача - Бабича Т.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року (Головуючий суддя: Гулкевич І.З., ухвалено о 13 год. 27 хв. у м. Львів) у справі за позовом Головного управління Держпраці у Львівській області до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування про застосування заходів реагування, -
ВСТАНОВИЛА:
ГУ Держпраці у Львівській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, в якому просить з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування шляхом зупинення виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів; устаткування підвищеної небезпеки (газовикористовуючого обладнання потужністю понад 100 кВт; парових і водогінних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт.).
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що з 09.10.2017 року по 11.10.2017 року проведено планову перевірку відповідача щодо дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці та промислової безпеки. В результаті проведеної перевірки були виявлені факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, в тому числі й порушення, які створюють загрозу життю працівників Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, що є підставою для зупинення робіт. У зв'язку із цим позивач просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у вигляді зупинення виконання робіт.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року, позов задоволено повністю.
Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, (м.Львів, вул.Рудненська,10; код ЄДРПОУ 03187714), шляхом зупинення виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин; механізмів; устаткування підвищеної небезпеки газоспоживаючого обладнання потужністю понад 100 кВТ; парових і водогінних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт.
Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, Львівське казенне експериментальне підприємство засобів пересування і протезування подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 09.10.2017 року по 11.10.2017 року, на підставі наказу № 1497-П ГУ Держпраці у Львівській області від 06.10.2017 року та направлення на проведення перевірки № 1466 від 06.10.2017 року, провів планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки у Львівському казенному експериментальному підприємстві засобів пересування і протезування.
За результатами проведеної планової перевірки було складено акт перевірки суб'єкта господарювання від 11.10.2017 року № 13/01/087/2317, яким зафіксовано факти порушення вимог чинних нормативно - правових актів з охорони праці, які створюють загрозу життю працівників Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування, а саме:
1. Підприємством виконуються роботи з технічного обслуговування налагодження засобів захисту, блокування і сигналізації котла при відсутності навченого слюсаря контрольно-вимірювальних приладів і автоматики, що є порушенням п. 3.6 р. V НПАОП 0.00-1.76-15 Правил безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 (далі- Правила).
2. Підприємством не отримано дозвіл на виконання газонебезпечних робіт; виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (газоспоживаючого обладнання потужністю понад 100 кВт; парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт), що є порушенням пп. 6, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107;
п. 3.1 р. ІІІ Правил, роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
3. V Правил. Пункт п. 3.23 р. V Правил містить вимогу, що робота установок, що використовують газ, забороняється при несправності або при відключенні приладів контролю і захисту та п. 3.26 р. V Правил, містить вимогу, що подавання газу на установку негайно припиняється засобами автоматики (пристроями захисту) або працівниками, які експлуатують та обслуговують обладнання, у разі: згасання полум'я пальників; неприпустимого підвищення або зниження тиску газу; відключення дуттьових вентиляторів або неприпустимих відхилень у подаванні повітря для згоряння газу на пальниках з примусовим подаванням повітря; відключення димососів або неприпустимого пониження розрідження в топковому просторі; появи нещільностей в обмуруванні, газоходах і запобіжно-вибухових клапанах; припинення подавання електроенергії або зникнення напруги на пристроях дистанційного і автоматичного управління і засобах вимірювання; несправностей КВП, засобів автоматизації і сигналізації загазованості та пожежної сигналізації; відмови запобіжних і блокувальних пристроїв; несправності пальників; появи загазованості, виявлення витоків газу на газовому обладнанні і внутрішніх газопроводах; вибуху в топковому просторі, вибуху або загоряння пальних відкладень у газоходах.
4. Не заборонено роботу котла ДКВР 4/13 № 1 при негерметичності вибухових клапанів, що є порушенням п. 3.23, 3.26 р. V Правил.
Оскільки, апелянт частково усунув порушення викладенні у акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), позивач подав заяву про зменшення позовних вимог від 04.12.2017 року.
Перевіривши наявні у матеріалах справи докази, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позов є підставним та підлягає до задоволення повністю, зважаючи на наступне.
Підпунктом 15 пункту 4 Положення про ГУ Держпраці у Львівській області, затвердженого наказом державної служби України з питань праці від 22.06.2017р. №75, передбачено, що Управління Держпраці відповідно до покладених на нього завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.
Згідно з пп. 5 п. 6 Положення про ГУ Держпраці у Львівській області, Управління Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право проводити безперешкодно відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Управління Держпраці.
Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Частиною 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Підпункт 6, 8 постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107 та п.3.1 р. ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285 містить вимогу про те, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до вимог Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1107.
Отже, вимоги про застосування до апелянта заходів реагування у сфері державного нагляду відповідають наведеним вимогам законодавства та заявлені належним суб'єктом владних повноважень.
А враховуючи те, що апелянтом не було отримано дозвіл на виконання газонебезпечних робіт, виконання робіт з налагодження, ремонту, технічного обслуговування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (газоспоживаючого обладнання потужністю понад 100 кВт; парових і водогрійних котлів теплопродуктивністю понад 0,01 МВт), що є порушенням п. 6, 8 Постанови КМ України від 26.10.2011 р. №1107 та п. 3.1 р. ІІІ Правил безпеки систем газопостачання, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, яке зафіксоване в акті перевірки апелянта від 11.10.2017 року № 13/01/087/2317, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позов підлягав до задоволення.
Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.316 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 310, п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ч.1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Львівського казенного експериментального підприємства засобів пересування і протезування - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2017 року у справі №813/3937/17 - без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Р. М. Гулид судді С. М. Кузьмич В. З. Улицький Повне судове рішення складено 10.04.2018 року