Рішення № 73285934, 05.04.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
825/774/18
Номер документу
73285934
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/774/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Падій В.В.,

за участю секретаря Кондратенко О.В.,

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Роєнка О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області про визнання протиправними та скасування наказів і поновлення на посаді,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1.) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - ГУНП в Чернігівській області) про: визнання протиправними та скасування наказів ГУНП в Чернігівській області від 06.09.2017 № 1667, у частині притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності і накладення на неї дисциплінарного стягнення, та від 10.01.2018 № 5 о/с, у частині звільнення ОСОБА_1 зі служби у поліції; поновлення ОСОБА_1 на службі в поліції у спеціальному званні старшого лейтенанта поліції та на посаді старшого інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області з 10.01.2018.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що оскаржувані накази ГУНП в Чернігівській області прийняті без повного та всебічного з'ясування всіх фактичних обставин інкримінованого позивачу проступку, з позбавленням ОСОБА_1 права захищатися від необґрунтованого звинувачення та його спростування, закріпленого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі та просив суд у їх задоволенні відмовити з огляду на те, що проведеним службовим розслідуванням встановлено факт не вжиття позивачем, при виявленні адміністративного правопорушення, належних заходів щодо його документування, що свідчить про порушення останньою вимог статей 1, 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, статті 18 Закону України «Про національну поліцію», а також вимог пункту 5 розділу II Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, пункту 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських та Присяги працівника поліції. Враховуючи наведене, ГУНП в Чернігівській області вважає, що притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності було проведено у відповідності до норм чинного законодавства України, яке регулює порядок проходження служби поліцейськими, а видання спірних наказів ГУНП в Чернігівській області відбулось у встановленому законодавством порядку, у спосіб та в межах наданих повноважень. Аналогічні підстави для відмови у задоволенні позову ОСОБА_1. повністю зазначені відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача, представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що наказом начальника ГУНП в Чернігівській області від 19.05.2017 № 123 о/с «По особовому складу» лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено старшим інспектором з ювенальної превенції сектору превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції, звільнивши останню з посади інспектора (за рахунок посади старшого інспектора) з ювенальної превенції сектору превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції (а.с.37а).

Наказом начальника ГУНП в Чернігівській області від 07.08.2017 № 1297 (а.с.38) призначено службове розслідування щодо можливих неправомірних дій працівників Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції за тим фактом, що 07.08.2017 працівниками Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, прокуратури Чернігівської області та Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у рамках кримінального провадження від 04.07.2017 ЄРДР № 42017270000000163, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України, проведено обшук у службовому кабінеті № 6 Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції (начальника сектору превенції), вилучено: пояснення громадян ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які опитані 28.07.2017 у рамках справи про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення; копії протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відносно громадян ОСОБА_7 та ОСОБА_8; журнали обліку вихідної документації та реєстрації протоколів про адміністративні правопорушення.

У ході проведення службового розслідування, на підставі зібраних матеріалів було встановлено, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1 спільно зі старшим сержантом поліції ОСОБА_9 28.07.2017 домовились з малолітнім ОСОБА_10 про те, що він по АДРЕСА_1 магазині придбає алкогольні напої. У подальшому, після придбання ОСОБА_10 слабоалкогольного напою «Бермікс», ОСОБА_1 з ОСОБА_9 зайшли до вищевказаного магазину, де старший лейтенант поліції ОСОБА_1 відібрала пояснення у продавця громадянки ОСОБА_4 У той же час, старший сержант поліції ОСОБА_9 вів розмову з сестрою власниці вказаного магазину громадянкою ОСОБА_11, та у подальшому попросив старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 не складати в даному магазині адміністративний протокол, на що остання погодилась.

При вивченні журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області було встановлено, що вищевказана подія в даному журналі не зареєстрована, що вказує на порушення вищевказаними поліцейськими пункту 5 розділу II Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1377, та пункту 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179 (зареєстровано Міністерством юстиції 06.12.2016), статті 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 № 3460-IV, та Присяги поліцейського.

За результатами проведеного службового розслідування комісією 06.09.2017 складено висновок та рекомендовано, зокрема, за порушення службової дисципліни, посадової інструкції старшого інспектора ювенальної превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області, вимог статей 1, 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22.02.2006 № 3460-IV, поширеного на поліцейських Законом України № 901-VIII, статті 18 Закону України «Про національну поліцію», а також вимог «Правил етичної поведінки поліцейських», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179, Присяги працівника поліції притягнути до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції старшого інспектора з ювенальної превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 (а.с.45-49).

Наказом ГУНП в Чернігівській області від 06.09.2017 № 1667 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області» за вищевказані порушення старшого інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції (а.с.50-51).

У подальшому, наказом начальника ГУНП в Чернігівській області від 10.01.2018 № 5 о/с «По особовому складу» старшого інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 10.01.2018 за пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, дія якого поширюється на поліцейських Національної поліції України Законом України від 23.12.2015 № 901-VIII) (а.с.53).

30.01.2018 наказом ГУНП в Чернігівській області № 35 о/с «По особовому складу» внесено зміни у наказ ГУНП в Чернігівській області від 10.01.2018 № 5 о/с у частині дати звільнення зі служби ОСОБА_1, а саме - з 18.01.2018 (а.с.55).

Вважаючи окаржувані накази ГУНП в Чернігівській області протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернулася до суду з позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Спірні правовідносини регулюються нормативно-правовими актами, чинними на момент виникнення останніх.

Так, у відповідності до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зазначені критерії є вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

У свою чергу, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).

Відповідно до частини 1 статті 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Статтею 18 Закону № 580-VIII визначено основні обв'язки поліцейських. Зокрема, поліцейський зобов'язаний: 1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського; 2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва. Поліцейський на всій території України незалежно від посади, яку він займає, місцезнаходження і часу доби в разі звернення до нього будь-якої особи із заявою чи повідомленням про події, що загрожують особистій чи публічній безпеці, або в разі безпосереднього виявлення таких подій зобов'язаний вжити необхідних заходів з метою рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, і повідомити про це найближчий орган поліції.

У разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність відповідно до закону. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом (частини 1, 2 статті 19 Закону № 580-VIII).

Законом України від 22.02.2006 № 3460-IV «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» затверджено Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України (далі - Дисциплінарний статут), дія якого, відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 901-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію», поширюється на поліцейських.

Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.

Згідно зі статтею 2 Дисциплінарного статуту дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.За вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом (стаття 5 Дисциплінарного статуту).Відповідно до статті 7 Дисциплінарного статуту службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; поважати людську гідність, виявляти турботу про громадян і бути готовим у будь-який час надати їм допомогу; дотримуватися норм професійної та службової етики; берегти державну таємницю; у службовій діяльності бути чесною, об'єктивною і незалежною від будь-якого впливу громадян, їх об'єднань та інших юридичних осіб; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов'язані зі службою; постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють; берегти та підтримувати в належному стані передані їй в користування вогнепальну зброю, спеціальні засоби, майно і техніку. У разі виявлення порушень законодавства, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності особа рядового або начальницького складу повинна вжити заходів щодо припинення цих порушень та доповісти про це безпосередньому або старшому прямому начальникові.

Водночас, згідно зі статтею 14 Дисциплінарного статуту, з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування. Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей термін може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць. Забороняється проводити службове розслідування особам, які є підлеглими порушника, а також особам - співучасникам проступку або зацікавленим у наслідках розслідування. Розслідування проводиться за участю безпосереднього начальника порушника. Порядок проведення службового розслідування встановлюється міністром внутрішніх справ України.

У свою чергу, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2013 № 230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.04.2013 за № 541/23073, затверджено Інструкцію про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України (далі - Інструкція № 230).

Згідно з пунктом 2.1 Інструкції № 230 підставами для проведення службового розслідування є порушення особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України службової дисципліни, у тому числі скоєння кримінальних або адміністративних правопорушень, знищення або втрата службових документів, доручених або охоронюваних матеріальних цінностей, вчинення особами рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України діянь, які порушують права і свободи громадян, службову дисципліну, інші події, пов'язані із загибеллю (смертю) осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України чи їх травмуванням (пораненням), а також події, які сталися за участю осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України і можуть викликати суспільний резонанс.

Відповідно до пункту 2.5 Інструкції № 230 підстави для призначення службового розслідування можуть міститися в службових документах осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, матеріалах перевірок, письмових зверненнях громадян України, осіб без громадянства та іноземців, депутатських запитах та зверненнях народних депутатів України, повідомленнях уповноважених органів досудового розслідування, заявах і повідомленнях інших правоохоронних органів, підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації або в інших документах, отриманих в установленому законодавством України порядку.

Підставою для проведення службового розслідування є належним чином письмово оформлений наказ уповноваженого на те начальника (пункт 2.6 Інструкції № 230).

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень сторін, підставою для проведення службового розслідування відносно позивача та винесення відповідного наказу від 07.08.2017 № 1297 «Про призначення та проведення службового розслідування» (а.с.38), стала отримана відповідачем інформація щодо порушення кримінального провадження від 04.07.2017 ЄРДР № 42017270000000163 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 368 Кримінального кодексу України, та проведення 07.08.2017 працівниками Управління Служби безпеки України в Чернігівській області, прокуратури Чернігівської області та Чернігівського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у рамках вказаного кримінального провадження обшуку у службовому кабінеті № 6 Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції (начальника сектору превенції), тобто підстави, визначені Інструкцією № 230.

При цьому, порядок призначення службового розслідування визначений розділом 3 Інструкції № 230, у відповідності до якого начальники ГУМВС, УМВС мають право призначати службові розслідування стосовно осіб рядового та начальницького складу тих органів чи підрозділів внутрішніх справ, діяльність яких вони координують або контролюють. Інші службові особи мають право в разі потреби звертатися за підпорядкованістю до наділеного відповідними повноваженнями начальника з клопотанням про призначення службового розслідування.

Службове розслідування проводиться посадовою особою, якій воно доручено, чи декількома особами у складі комісії, одна з яких за необхідності призначається головою цієї комісії.

Проведення службового розслідування доручається працівникам підрозділів внутрішньої безпеки, інспекції з особового складу підрозділів кадрового забезпечення, а якщо такі підрозділи не передбачені штатним розписом, уповноважені на те начальники доручають проведення службових розслідувань найбільш досвідченим працівникам, здатним усебічно вивчити обставини, що стали підставою для призначення службового розслідування, та зробити об'єктивні висновки.

Відповідно до пункту 5.1 Інструкції № 230 службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. Початок службового розслідування визначається датою видання наказу про його призначення (пункт 5.2 Інструкції № 230).

Як встановлено пунктом 5.4 Інструкції № 230, якщо вину особи рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України повністю доведено, начальник приймає рішення про її притягнення до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.

Про накладення дисциплінарного стягнення видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ. Оголошувати дисциплінарне стягнення особі начальницького складу в присутності його підлеглих заборонено.

Зміст наказу доводиться до відома особи рядового та начальницького складу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис. У разі звільнення з посади або звільнення з органів внутрішніх справ особі рядового або начальницького складу видається витяг з наказу.

Особа рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, стосовно якої проводилось службове розслідування, має право оскаржити рішення щодо накладення на нього дисциплінарного стягнення у порядку, визначеному законодавством України.

У свою чергу, вимоги щодо оформлення висновку службового розслідування встановлені у розділі 8 Інструкції № 230.

Так, зокрема, підсумковим документом службового розслідування є висновок службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин.

У вступній частині висновку службового розслідування викладаються: посада, звання, прізвище, ініціали службової особи (осіб), яка (і) проводила (и) службове розслідування, підстави для проведення службового розслідування.

В описовій частині висновку службового розслідування викладаються встановлені при проведенні службового розслідування відомості про: обставини, за яких особа (особи) рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України скоїла (и) дисциплінарний проступок або які стали підставою для призначення службового розслідування, а також те, чи мали вони місце взагалі; час, місце, спосіб, мотив та мету вчинення дисциплінарного проступку, його наслідки (їх тяжкість), що настали у зв'язку з цим; посаду, звання, прізвище, ім'я та по батькові, персональні дані (дата та місце народження, освіта, період служби в органах внутрішніх справ і на займаній посаді - з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних»), характеристику особи (зокрема, про наявність або відсутність у неї діючих дисциплінарних стягнень), винної в учиненні дисциплінарного проступку, та осіб, дії чи бездіяльність яких сприяли вказаним обставинам; наявність причинного зв'язку між неправомірними діяннями особи рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України та їх наслідками; умови, що передували скоєнню дисциплінарного проступку або спонукали до цього; вимоги законодавства або посадові обов'язки, які було порушено; наявність вини особи (осіб) рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, обставини, що пом'якшують чи обтяжують ступінь відповідальності, а також ставлення до скоєного.

Також в описовій частині зазначаються відомості про залучення фахівців та дані про них, висвітлюються подані ними результати.

У резолютивній частині висновку службового розслідування виконавцем (комісією) зазначаються: підтвердилися чи спростовуються відомості, які стали підставою для його призначення; пропозиції щодо закінчення службового розслідування, застосування до осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України конкретних заохочень або дисциплінарних стягнень, кваліфікації отриманих тілесних ушкоджень, обставин загибелі (смерті) осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, списання чи відновлення використаних, пошкоджених або втрачених матеріальних цінностей, зброї, боєприпасів, службових документів, а також про направлення матеріалів службового розслідування до відповідних органів для прийняття рішення згідно із законодавством; запропоновані заходи, спрямовані на усунення виявлених під час службового розслідування недоліків, причин та умов виникнення обставин, які стали підставою для призначення службового розслідування.

Із затвердженим висновком службового розслідування за рішенням начальника, який призначив службове розслідування, повинен бути ознайомлений начальник органу (підрозділу) внутрішніх справ, де проходить службу працівник, стосовно якого воно проводилося.

Висновок службового розслідування підписується виконавцем (головою та членами комісії) та затверджується начальником, який призначив службове розслідування, або вищим прямим начальником.

З матеріалів справи вбачається та судом встановлено, що відповідачем дотримано строки та порядок проведення службового розслідування, а висновок службового розслідування відповідає вимогам, встановленим розділом 8 Інструкції № 230.

На виконання вимог пункту 5.4 Інструкції № 230, ГУНП в Чернігівській області було прийнято оскаржуваний наказ від 06.09.2017 № 1667 та притягнуто позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення.

Статтею 12 Дисциплінарного статуту визначено види дисциплінарних стягнень, до яких належать: усне зауваження; зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну посадову відповідність; звільнення з посади; пониження в спеціальному званні на один ступінь; звільнення з органів внутрішніх справ.

У відповідності до статті 14 Дисциплінарного статуту про накладення дисциплінарного стягнення видається наказ, зміст якого оголошується особовому складу органу внутрішніх справ. Зміст наказу доводиться до відома особи рядового або начальницького складу, яку притягнуто до дисциплінарної відповідальності, під підпис. У разі звільнення з посади або звільнення з органів внутрішніх справ особі рядового або начальницького складу видається витяг з наказу.

За кожне порушення службової дисципліни накладається лише одне дисциплінарне стягнення. У разі порушення службової дисципліни кількома особами дисциплінарне стягнення накладається на кожного окремо.

При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.

Водночас, пунктом 5 розділу II Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1377, передбачено, що посадова особа органу поліції при виявленні чи отриманні інформації про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію негайно повідомляє про це чергову частину органу поліції.

Відповідно до статті 37 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції», Закону № 580-VIII, з метою формування в поліцейських почуття відповідальності стосовно дотримання професійно-етичних норм поведінки під час виконання службових обов'язків, а також сприяння посиленню авторитету та довіри громадян до Національної поліції України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.12.2016 за № 1576/29706, затверджено Правила етичної поведінки поліцейських (далі - Правила).

Відповідно до пункту 1 Розділу І Правил встановлено, що вони поширюються на всіх поліцейських, які проходять службу в Національній поліції України (далі - поліція). Дотримання вимог цих Правил є обов'язком для кожного поліцейського незалежно від займаної посади, спеціального звання та місцеперебування.

Згідно з пунктом 1 Розділу ІІ Правил під час виконання службових обов'язків поліцейський повинен, зокрема, поводитися стримано, доброзичливо, відкрито, уважно і ввічливо, викликаючи в населення повагу до поліції і готовність співпрацювати; контролювати свою поведінку, почуття та емоції, не дозволяючи особистим симпатіям або антипатіям, неприязні, недоброму настрою або дружнім почуттям впливати на прийняття рішень та службову поведінку; дотримуватися норм ділового мовлення, не допускати використання ненормативної лексики.

З наведеного слідує, що при проходженні служби в поліції особи рядового та начальницького складу мають дотримуватися Присяги на вірність Українському народові, згідно з якими працівники поліції повинні додержуватись норм професійної етики, з гідністю і честю поводити себе поза службою, бути прикладом у додержанні громадського порядку, утримувати інших від порушень правопорядку, виконувати накази начальників та інше.

Суд вважає за необхідне зазначити, що проведеним службовим розслідуванням було встановлено, що старший лейтенант поліції ОСОБА_1, при виявленні адміністративного правопорушення, не вжила належних заходів щодо його документування, не повідомила керівництво, не вжила достатніх та необхідних заходів, у межах своєї компетенції, для превенції наступних правопорушень та притягнення винних осіб до відповідальності, чим порушила вимоги статей 1, 7 Дисциплінарного статуту, статті 18 Закону № 580-VIII, Присяги працівника поліції, а також вимоги пункту 5 розділу II Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 № 1377, та пункт 1 розділу II Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.11.2016 № 1179 (зареєстровано Міністерством юстиції 06.12.2016), що в сукупності становить склад дисциплінарного проступку, за який її й було притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Крім того, у судовому засіданні позивач підтвердила той факт, що нею не було складено протокол про вчинення продавцем магазину - ОСОБА_4 адміністративного правопорушення, за наявності факту вчинення останньою адміністративного правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного наказу ГУНП в Чернігівській області від 06.09.2017 № 1667 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності поліцейських Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області», яким старшого інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління національної поліції в Чернігівській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції, та відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у цій частині.

При цьому, суд не бере до уваги посилання позивача на ухвалу Новозаводського районного суду м. Чернігова від 25.08.2017 (справа № 751/5418/17), якою зобов'язано уповноважених посадових осіб прокуратури Чернігівської області внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за заявою ОСОБА_1 від 14.08.2017 про кримінальне правопорушення, вчинене співробітниками Управління Служби безпеки України в Чернігівській області (а.с.74), оскільки з її змісту не вбачається взагалі взаємозв'язок з подіями, за які позивача було притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправним та скасування наказу ГУНП в Чернігівській області від 10.01.2018 № 5 о/с, у частині звільнення ОСОБА_1 зі служби у поліції, суд зазначає наступне.

Підставами для визнання протиправним та скасування наказу ГУНП в Чернігівській області від 10.01.2018 № 5 о/с, позивач зазначає той факт, що останній був прийнятий у період її тимчасової непрацездатності та без врахування наявності на утриманні у позивача неповнолітньої дитини.

Так, як вбачається з довідок про тимчасову непрацездатність від 05.09.2017, від 11.09.2017 № 61, від 09.10.2017 № 33, від 10.10.2017 № 147, від 20.10.2017 № 110, від 06.11.2017 № 21, від 26.11.2017 № 2, від 06.12.2017 № 125, від 16.12.2017 № 90 та листка непрацездатності від 17.01.2018 серії АДР № 369150, наявних у матеріалах справи, позивач у період з 05.09.2017 по 17.01.2018 перебувала на лікарняному (амбулаторний та стаціонарний режими) (а.с.14,85-94).

Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що листами від 13.09.2017 № 3007/124/20/02-2017 та від 10.01.2018 № 74/124/20/01-2018 Управління кадрового забезпечення ГУНП в Чернігівській області повідомляло ОСОБА_1 про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді звільнення зі служби в поліції, на підставі наказу ГУНП в Чернігівській області від 06.09.2017 № 1667 та про той факт, що, на підставі останнього, наказом ГУНП в Чернігівській області від 10.01.2018 № 5 о/с позивача звільнено зі служби в поліції 10.01.2018 за пунктом 6 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію» (у зв'язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) і направляло на її адресу витяги з вищевказаних наказів, що підтверджується фіскальними чеками Чернігівської дирекції ПАТ «Укрпошта» від 10.01.2018 та від 13.09.2017, наявними у матеріалах справи (а.с.52,54).

При цьому, після отримання від позивача листка непрацездатності від 17.01.2018 серії АДР № 369150, який підтвердив перебування останньої на стаціонарному лікуванні у період з 28.12.2017 по 17.01.2018, відповідачем прийнято наказ від 30.01.2018 № 35 о/с «По особовому складу» про внесення змін у наказ ГУНП в Чернігівській області від 10.01.2018 № 5 о/с у частині дати звільнення зі служби ОСОБА_1, а саме - з 18.01.2018 (а.с.55), що спростовує твердження позивача про її звільнення у період тимчасової непрацездатності.

У свою чергу, твердження позивача про те, що відповідачем не було враховано наявність на утриманні в ОСОБА_1 неповнолітньої дитини суд не приймає до уваги, оскільки наявність у особи, яка проходить службу в органах Національної поліції, вказаної обставини у жодному разі не може бути правовою підставою, яка б дозволяла їй порушувати службову дисципліну та не виконувати або неналежним чином виконувати обов'язки поліцейського та завдання поліції, визначені статтями 2, 18 Закону № 580-VIII.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 і у цій частині.

Водночас, позовна вимога про поновлення ОСОБА_1 на службі в поліції у спеціальному званні старшого лейтенанта поліції та на посаді старшого інспектора з ювенальної превенції сектору превенції Носівського відділення поліції Ніжинського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області з 10.01.2018 також не підлягає задоволенню, оскільки є похідною від позовної вимоги про визнання протиправними та скасування накаів ГУНП в Чернігівській області від 06.09.2017 № 1667 та від 10.01.2018 № 5 о/с, у задоволенні якої судом відмовлено.

При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.

За таких обставин та з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову ОСОБА_1.

Керуючись статтями 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду у повному обсязі виготовлено 11.04.2018.

Суддя В.В. Падій