Рішення № 73282928, 03.04.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2018
Номер справи
675/2569/17
Номер документу
73282928
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 675/2569/17

РІШЕННЯ

іменем України

03 квітня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участі:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Ізяславського районного суду Хмельницької області з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в особі Управління Пенсійного фонду в Ізяславському районі, в якій просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в особі Управління Пенсійного фонду в Ізяславському районі щодо не проведення позивачу індексації пенсії у відповідності до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в особі Управління Пенсійного фонду в Ізяславському районі в особі управління Пенсійного фонду України в Ізяславському районі у Хмельницькій області здійснити перерахунок індексації пенсії ОСОБА_1 починаючи з 06.11.2014 по 06.10.2017 та перерахувати нараховані кошти на картковий рахунок позивача №0220-26257500034822.

Ухвалою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 26.12.2017 адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в особі Управління Пенсійного фонду в Ізяславському районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії передано на розгляд Хмельницького окружного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 7 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. Ухвалою суду від 28 лютого 2018 року адміністративну справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, зазначив, що з 6 листопада 2014 року відповідач не здійснює перерахування йому індексації пенсії.

Представник відповідача проти позову заперечив, надав письмовий відзив на позовну заяву, крім того, подав клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду.

У судовому засіданні 13 березня 2018 року судом було відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивач дізнався про порушення його прав тільки у серпні 2017 року.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 24 червня 1993 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Станом на 1 січня 2015 року розмір пенсії позивача становив 2007,66 грн, з яких: 1378,93 грн - основний розмір пенсії; 219,52 грн - підвищення пенсії за постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 року №355; 223,21 грн - зафіксована доплата індексації до розміру пенсії; 186,00 - доплата індексації до розміру пенсії.

З січня 2015 року розмір пенсії позивача не змінювався.

У вересні та листопаді 2016 року позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявами про індексацію пенсії. Листом від 19 грудня 2016 року №1017/Е-8 відповідач повідомив ОСОБА_1, що починаючи з 1 квітня 2014 року по 30 квітня 2016 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щомісячно проводилася індексація пенсії, а з 1 травня 2016 року до розміру пенсії встановлено доплату індексації в сумі 186,00 грн.

У серпні 2017 року позивач отримав виписку з карткового рахунку з банку про зарахування пенсії, з якого вбачається, що з грудня 2014 року розмір зарахованої пенсії на його рахунок не змінювався.

Відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" №1282-ХІІ від 03.07.1991 р. індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (в редакції, що діяла до 01.01.2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, який установлюється у розмірі 101 відсотка. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 911-VІІІ від 24.12.2015 року внесено зміни до ч.1 ст.4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та поріг індексації підвищено зі 101 % до 103 %.

Як встановлено з матеріалів справи, розмір призначеної і фактично отриманої пенсії позивача з грудня 2014 року складає 2007,66 гривень, та не збільшувався за рахунок індексаційних сум наростаючим підсумком.

Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

При цьому, прожитковий мінімум для непрацездатних осіб змінювався і відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2015 рік" з 1 січня 2015 року становив 949 грн.; з 1 вересня 2015 року - 1074 грн. В 2016 році відповідно до Закону України "Про державний бюджет України на 2016 рік" з 01.01.2016 року прожитковий мінімум для непрацездатних осіб становив 1074 грн., з 01.05.2016 року - 1130 грн., з 01.12.2016 року - 1247 грн.

Таким чином, відповідач протиправно зупинив нараховування індексації пенсії на рівні 2014 року, оскільки такі дії суперечить положенням ст.2 та ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.1-1 та п.4 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" №1078 від 17.07.2003 року.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити частково.

Позовні вимоги щодо здійснення нарахування та виплати індексації пенсії позивачу у листопаді та грудні 2014 року задоволенню не підлягають, оскільки відповідачем проводилось збільшення пенсії позивача у цей період з врахуванням індексу інфляції.

З врахуванням часткового задоволення позовних вимог позивача, відповідно до положень ст. 139 КАС України, на користь позивача необхідно стягнути 340 грн 00 коп. сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 30300) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (код 21318350, вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29013) задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії відповідно до Закону України від 03.07.1991 року №1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 з 1 січня 2015 року з урахуванням правової позиції, наданої судом у рішенні.

В задоволенні позову в іншій частині - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 340 грн. 00 коп. (триста сорок грн.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 11 квітня 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_3