Ухвала суду № 73282884, 11.04.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
820/2570/18
Номер документу
73282884
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

11.04.2018 р. № 820/2570/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В., розглянувши клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області, в якому просить суд:

- частково змінити предмет спору за адміністративним позовом, позивача ОСОБА_1, дружину померлого учасника Чорнобильської катастрофи І категорії, ветерана війни І групи інвалідності до відповідача, яким є Ізюмський пенсійний фонд України в Барвінківському районі Харківської області, про визначення протиправною відмову у перерахуванні і виплаті державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, встановлених діючим законодавством, який в частині позовних вимог викласти наступного змісту: задовольнити адміністративний позов повністю, прийнявши постанову про визнання неправомірним виплату відповідачем щомісячної державної і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі Постанов Кабінету Міністрів України, відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №10058-ІУ (далі - закон №1058), пенсія у зв'язку з втратою годувальника; ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ, 28.02.1991 року, де умови і порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються актами Кабінету Міністрів України, пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №1210 від 23.11.2011 року;

- зобов'язати Управління Ізюмського об'єднаного Пенсійного Фонду України в Барвінківському районі Харківської області відповідно до положень ст.ст. 19,22,46 Конституції України та ст.50,54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і законів України «Про Державний бюджет України» на 2013 рік, 2014 рік, 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, здійснити перерахунок та виплатити державну і щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування, взявши розміри мінімальної пенсії за віком, встановлено статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» а саме: не нижчими 10 мінімальних пенсій за віком в сумі 746154 гривні та додаткової пенсії 100% мінімальної пенсії за віком, в сумі 746154 гривні, за період з 18 квітня 2013 року по 1 квітня 2018 року, всього в сумі 1492308 гривень, і в подальшому врахувавши, раніше здійсненні виплати.

Позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання даного позову.

В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначив, що вона є людиною похилого віку. Оскільки позивач має право на пільги, встановлені законодавством для учасників Чорнобильської катастрофи І категорії, ветеранів війни І групи інвалідності, просить суд повністю звільнити від сплати судового збору за подання позову.

Дослідивши заявлене клопотання та перевіривши матеріали справи, суд встановив наступне.

Суд зазначає, що особа, яка звертається до адміністративного суду з позовною заявою та іншою заявою, передбаченою процесуальним законодавством повинна сплатити судовий збір.

Питання судових витрат врегульовано главою 7 КАС України та Законом України "Про судовий збір".

Згідно ч. 1, 2 ст. 132 КАС України судові витрати по адміністративним справам складаються із судового збору та витрат, пов'язаних із розглядом справ. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно положень ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

Суд зазначає, що згідно з Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23.01.2015 року №2 "Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист .

Крім того, судом враховано практику Європейського Суду з прав людини ( рішення від 19.06.2001 року Справа "Креуз проти Польщі" (CASE OF KREUZ v. POLAND) - заява N 28249/95), де суд дійшов висновку, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

Отже, враховуючи похилий вік позивача та майновий стан, для забезпечення права позивача в доступі до правосуддя, суд вважає за можливе звільнити позивача від сплати судового збору за подання даного адміністративного позову.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 133, 294, 295 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання адміністративного позову ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання адміністративного позову ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Барвінківському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бідонько А.В.