
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/337/18
11 квітня 2018 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області про визнання протиправним та скасування рішення Кременецької міської ради № 1975 від 25.01.2018 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1"; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 та прийняти рішення відповідно до вимог земельного законодавства.
Ухвалою суду від 28.02.2018 відкрито провадження у справі № 819/337/18 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у даній справі на 27.03.2018 о 10:00 год. в залі судових засідань Тернопільського окружного адміністративного суду за адресою: м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 20.
Тернопільським окружним адміністративним судом у підготовчому засіданні по даній справі, яке проводилося 27.03.2018 оголошувалася перерва до 11.04.2018 на 10:00 год. для витребування з відповідача додаткових доказів.
Ухвалою суду від 11.04.2018 закінчено підготовче провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду на 11.04.2018 о 15:00 год. у приміщені Тернопільського окружного адміністративного суду (м. Тернопіль, вул. Кн. Острозького, 20).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 10.07.2007 позивач на підставі договору купівлі - продажу придбав житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Надалі, 12.01.2018 позивач звернувся із відповідною заявою до відповідача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,10 га згідно статті 121 Земельного кодексу України (далі - ЗК України). Однак, за результатами розгляду зазначеної заяви, відповідач 25.01.2018 прийняв рішення № 1975 яким відмовив позивачу в наданні дозволу на розроблення зазначеної технічної документації із землеустрою.
Проте позивач не погоджується із такою відмовою та вважає її протиправною, оскільки відповідно до статті 121 ЗК України він має право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах не більше 0,10 га.
Водночас, звернув увагу суду на те, що в оскарженому рішенні відповідач не вказав жодної підстави для такої відмови, чим не дотримав вимоги статті 118 ЗК України.
Представник відповідача подав письмову заяву від 11.04.2018 про визнання позовних вимог заявлених позивачем у позові про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позивач у судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання від 11.04.2018 в якому просить розглядати справу без його участі.
Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, подав до суду заяву від 11.04.2018 в якій просить розглядати справу без його участі в письмовому провадженні.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі, суд, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС України не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу та розглянув дану справу в порядку письмового провадження відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України № 2747-IV від 06.07.2005 (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як слідує з матеріалів справи, що 10.07.2007 позивач на підставі договору купівлі - продажу, який посвідчений приватним нотаріусом Кременецького районного нотаріального округу Михайловою Г.В. та зареєстрований в реєстрі за № 2743, придбав житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (арк. справи 11).
Надалі, 12.01.2018 позивач відповідно до статті 121 ЗК України звернувся із відповідною заявою до відповідача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 Тернопільської області. До зазначеної заяви позивач додав: копію паспорта громадянина України, копію РНОКПП заявника, копію витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно та графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування та розмір земельної ділянки. (арк. справи 13).
17.01.2018 згідно протоколу засідання постійної комісії міської ради з питань розвитку промисловості, будівництва, транспорту, зв'язку, комунальної власності та земельних відносин до порядку денного такого засідання питання розгляду заяв і скарг громадян, клопотань підприємств, організацій. Зокрема, комісією було здійснено розгляд питань, згідно переліку проектів рішень, підготовлених на 34 сесію 7 скликання згідно списку заяв та звернень, в тому числі і заяви позивача про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,10 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
Так, згідно списку заяв і звернень на розгляд комісії від 15 січня 2018 року постійною комісією міської ради з питань розвитку промисловості, будівництва, транспорту, зв'язку, комунальної власності та земельних відносин було відхилено пропозицію надати дозвіл позивачу на розроблення технічної документації із землеустрою, та вирішено - "на розгляд сесії". Слід відмітити, що жодної обставини, яка слугувала підставою для прийняття комісією рішення щодо відмови у наданні дозволу (погодженні проекту рішення від 25.01.18) ні у протоколі, ні у рішенні не зазначено.
Надалі, як слідує з протоколу тридцять четвертої сесії сьомого скликання Кременецької міської ради від 25.01.2018, що у порядок денний було включено питання розгляду заяв і скарг громадян, клопотань підприємств, організацій. Проте, інформація про хід обговорення заяви позивача щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою у протоколі не відображена.
В свою чергу, як слідує з змісту рішення тридцять четвертої сесії сьомого скликання Кременецької міської ради від 25.01.18 № 1975 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1" позивачу відмовлено в наданні дозволу на розроблення зазначеної технічної документації із землеустрою, та як підставу такої відмови вказано, - "... беручи до уваги пропозицію постійної діючої комісії з питань розвитку промисловості, будівництва, транспорту, зв'язку, комунальної власності та земельних відносин...".
Відповідно до частини першої статті 123 ЗК України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 визначено, що система місцевого самоврядування включає, зокрема сільську, селищну, міську раду.
Відповідно до пункту "г" частини першої статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в містах - не більше 0,10 гектара.
Згідно з частиною шостою статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (частина сьома статті 118 ЗК України).
Системний аналіз наведених норм Земельного кодексу України дає підстави для висновку про те, що за результатами розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень приймає одне з таких рішень: дає дозвіл на розроблення відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або дає мотивовану відмову у наданні відповідного дозволу з підстав, які визначені частиною сьомою статті 118 ЗК України.
Як слідує з рішення тридцять четвертої сесії сьомого скликання Кременецької міської ради № 1975 від 25.01.2018 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1", що відповідач, відмовляючи позивачу в наданні дозволу на розроблення зазначеної технічної документації із землеустрою не зазначив жодної обґрунтованої підстави для такої відмови, а лише формально вказав про врахування ним при прийнятті оскаржуваного рішення пропозиції постійної діючої комісії з питань розвитку промисловості, будівництва, транспорту, зв'язку, комунальної власності та земельних відносин, яка в свою чергу, як зазначалось раніше, також не містить будь яких відомостей (висновків) про невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку, чим відповідач не дотримав вимоги частини сьомої статті 118 ЗК України.
Таким чином, суд дійшов висновку про обґрунтованість аргументів позивача про протиправність оскаржуваного рішення, прийнятого за результатами розгляду заяви позивача від 12.01.2018.
Слід також відмітити, що представником відповідача подано суду письмову заяву від 11.04.2018 в якій зазначено про визнання Кременецькою міською радою вимог заявлених позивачем у позові про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до частини першої статті 189 КАС України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Частиною четвертою статті 189 КАС України визначено, що у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність правових підстав для їх задоволення шляхом визнання протиправним та скасування рішення сесії Кременецької міської ради № 1975 від 25.01.2018, та з урахуванням вимог абзацу 2 частини четвертої статті 245 КАС України шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 12.01.2018 та прийняти рішення, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному судовому рішенні.
Частиною першою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (вул. Шевченка, 67, м. Кременець, Кременецький район, Тернопільська область, 47000, код ЄДРПОУ 04058338) про визнання протиправним та скасування рішення Кременецької міської ради № 1975 від 25.01.2018 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1"; зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача щодо надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 та прийняти рішення відповідно до вимог земельного законодавства, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять четвертої сесії сьомого скликання Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (вул. Шевченка, 67, м. Кременець, Кременецький район, Тернопільська область, 47000, код ЄДРПОУ 04058338) № 1975 від 25.01.2018 "Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1".
Зобов'язати Кременецьку міську раду Кременецького району Тернопільської області (вул. Шевченка, 67, м. Кременець, Кременецький район, Тернопільська область, 47000, код ЄДРПОУ 04058338) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) від 12.01.2018 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) гр. ОСОБА_1 по АДРЕСА_1 та за результатами розгляду зазначеної заяви прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному судовому рішенні щодо дотримання вимог статті 118 Земельного кодексу України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1409 (одну тисячу чотириста дев'ять) грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Кременецької міської ради Кременецького району Тернопільської області (вул. Шевченка, 67, м. Кременець, Кременецький район, Тернопільська область, 47000, код ЄДРПОУ 04058338).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Мірінович У.А.
копія вірна
Суддя Мірінович У.А.