Рішення № 73281988, 03.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2018
Номер справи
818/359/18
Номер документу
73281988
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 квітня 2018 р. Справа № 818/359/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, третя особа - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, третя особа - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради, в якій просить визнати протиправним і скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України від 29.08.2017 № 112 про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 - ОСОБА_1 та вилучення вказаного посвідчення.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідно до оскаржуваного рішення відповідача, було встановлено, що відсутні підстави для підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, через те, що в документах зазначені населені пункти, які не належать до зони відчуження. На підставі вказаного рішення Комісії із спірних питань Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради позивачу було запропоновано звернутися до департаменту для повернення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, оскільки факт роботи в зоні відчуження не підтверджено. Позивач вважає, що рішення Комісії із спірних питань є протиправним, а тому просить суд його скасувати, оскільки ним були надані всі потрібні документи, які підтверджують факт виконання робіт у зоні відчуження.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили суд їх задовольнити.

Представник Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, у судове засідання не з'явився, надав до суду відзив, у якому зазначив, що на підставі наданих документів Комісією прийнято рішення про відсутність підстав для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначеного Сумською обласною державною адміністрацією 25.02.1993, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позивної заяви ОСОБА_1 Крім того, просив розгляд справи здійснити без присутності представника Комісії (а.с. 47).

Представник Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, надав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідно до рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, при Міністерстві соціальної політики (протокол від 29.08.2017 № 112) відсутні підстави для підтвердження позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, через те, що в документах зазначені населені пункти, які не належать до зони відчуження. Керуючись рішенням вищезазначеної Комісії, департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради позивачу було направлено лист від 30.10.2017 № 12.01-30/9707/09 про необхідність повернення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2. Враховуючи вищезазначене, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 ОСОБА_1 було визнано недійсним.

Просив розглянути справу без участі представника департаменту (а.с. 49).

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 21.02.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач з 25.02.1993 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення, серія НОМЕР_2 (а.с. 33).

Рішенням Комісії зі спірних питань визначення статус осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики, протокол №112 від 29.08.2017 визначено, що відсутні підстави для підтвердження ОСОБА_1 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження, так як в документах зазначені пункти, які не належать до зони відчуження, що підтверджується витягом з протоколу (а.с. 24).

На підставі вказаного рішення Комісії із спірних питань Департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради позивачу було запропоновано звернутися до департаменту для повернення посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, оскільки факт роботи в зоні відчуження не підтверджено, що підтверджується копією відповіді.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

За приписами ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51.

За визначенням, наведеним у Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно п. 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи видача посвідчень провадиться, зокрема, іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Відповідно до ч. 3-4 п. 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 17 травня 2006 року № 187 затверджено Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке розроблено відповідно до пункту 12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, з метою вирішення спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Згідно до п.п. 1.1 п. 1 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (далі - Комісія) - це постійно діючий колегіальний орган, що створюється при Міністерстві праці та соціальної політики України для розгляду спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Основні завдання Комісії визначено п. 3 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яким передбачено, зокрема, розгляд спірних питань осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з метою визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії.

При цьому, організаційна робота Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначена п. 5 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Зокрема, відповідно до п.п. 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 п. 5 Положення про Комісію зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, рішення Комісії приймаються колегіально і є обов'язковими для виконання Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і видачі відповідного посвідчення або його вилучення як такого, що видане безпідставно.

Відповідно ч. 4 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій, порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 постанови КМУ від 20.01.1997 № 51"Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є особи, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів.

Судом встановлено, що позивач перебував у зоні відчуження, що підтверджується наступними документами:

1. Відрядним посвідченням строком на 4 дні з 22-25.06.1986, відповідно до якого ОСОБА_1 направлений у відрядження до м.Києва, в/ч 73413 з відміткою прибуття та вибуття, що підтверджується копією наказу;

2. Наказом Сумського обласного військового комісара №359 від 25.12.1991, відповідно до якого затверджено список осіб, яких необхідно вважати учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які були відкомандировані в райони ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, п. 13 - ОСОБА_1, з 22-26.06.1986, що підтверджується копією наказу;

3. Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України, відповідно до якої військова частина № 73413 приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 12.05.1986, що підтверджується копією витягу;

4. Протоколом №1009 від 28.03.2017 Центральної військово - лікарської комісії, відповідно до якого, захворювання, які підтверджуються епікризами за 1996-2016 роки, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією протоколу;

5. Послужним списком, який затверджений печаткою міністерства оборони України, відповідно до якого ОСОБА_1 приймав участь в роботах по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією списку;

6. Розрахунком вислуги років військовослужбовця, затверджений печаткою Головного управління ПФУ в Сумській області, відповідно до якого вказується період роботи позивача з 22 по 26.06.1986 у зоні відчуження;

7. Випискою із наказу №101 від 21.06.1986 де вказується, що позивач відбув у відрядження до м.Києва, в/ч 73413.

Таким чином, вказані докази, які додані до матеріалів справи дають достатні підстави вважати, що позивач дійсно перебував у зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 22.06.1986 по 26.06.1986 та виконував роботи пов'язані з ліквідацією наслідків аварії у зоні відчуження.

З матеріалів справи суд вбачає, що в архівній довідці, яка видана Міністерством оборони України зазначено, що згідно "Переліку військових частин, установ, підприємств і організацій, особовий склад яких приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження" затвердженого Директивою начальника ГШ ЗС України №ДГШ-63 від 14.04.1993, військова частина №73413 приймала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 12.05.1986 по 20.11.1990. Також зазначено, що відповідно до історичної довідки, особовий склад військової частини 73413 виконував роботи по дезактивації території ЧАЕС, населених пунктів та доріг, які входять в 30 км. зону. Місце дислокації в/ч 73413 по наказам командира по строковій частині: Донецьк, з 14 травня 1986 року - "п. Диброва", з 13 жовтня 1986 року - "п. Рудня Ильинецкая" (а.с. 17).

Відповідно до довідки МСЕК від 20.04.2017 позивачу встановлена третя група інвалідності, причиною інвалідності є захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою.

Також, у ході судового розгляду, з метою встановлення розміру оплати праці позивача в зоні відчуження у вищевказаний період, судом був направлений відповідний запит 20.03.2018 до Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради, однак у наданні вказаної інформації було відмовлено, у зв'язку з її відсутністю.

У зв'язку з чим, суд зазначає, що відсутність довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження не може бути безумовною підставою для прийняття оскаржуваного рішення, оскільки у позивача не було обов'язку отримувати та зберігати вищевказану довідку впродовж значного проміжку часу.

Окрім того, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи, у ході судового розгляду за клопотанням позивача, був допитаний у якості свідка ОСОБА_3, який відповідно до посвідчення "Учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р.", серія НОМЕР_3, надав свідчення суду, що в період з 22.06.1986 по 26.06.1986, бувши як і позивач військовослужбовцем, на одному автобусі з позивачем та іншими військовослужбовцями виконували свої посадові обов'язки в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС, також зазначив, що проводили роботу з особовим складом, увесь вищевказаний період вони ночували та харчувались у автобусі, на якому здійснювали об'їзд території.

На підставі зазначених вище доказів, а також враховуючи той факт, що позивач мав відповідний статус з 1993 по 2017 роки, суд вважає, що позивач дійсно приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС та виконував роботу в зоні відчуження.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, третя особа - Департамент соціального захисту населення Сумської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при Міністерстві соціальної політики України (вул. Еспланадна, 8/10, м.Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567866 ) від 29.08.2017 № 112 про відсутність підстав для підтвердження статусу учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 - ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 40000, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та вилучення вказаного посвідчення.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 10 квітня 2018 року.

Суддя С.М. Глазько