Рішення № 73281950, 10.04.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
818/575/18
Номер документу
73281950
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2018 р. Справа № 818/575/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Опімах Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до даних, зазначених в довідці від 03.05.2017 р. № 11/127-48 (64) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, протиправними та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 03.05.2017 р. № 11/127-48 (64) та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.10.2017 р. Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як пенсіонер органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. N 988 було внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.

Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Таким чином, у зв'язку зі збільшенням грошового забезпечення поліцейських позивач як колишній працівник міліції має право на перерахунок пенсії на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII.

Позивач вказує, що на його звернення про перерахунок пенсії з 01.10.2017 р. ГУ ПФУ в Сумській області повідомило його, що перерахунок та виплату пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси. Крім того, вказує, що посилання відповідача на ст. 8 вказаного Закону не звільняє його від обов'язку здійснити перерахунок у строки, визначені Законом, а не після того як буде виділене додаткове фінансування на вказані потреби з Державного бюджету України. Просив позов задовольнити.

Відповідач позов не визнав, у наданому суду відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Довідка про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надійшла від Ліквідаційної комісії управління МВС України в Сумській області.

При цьому у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" довідка про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії була повернута для доопрацювання. Перерахунок пенсії позивачу не проведено, оскільки на виконання вказаної постанови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області було направлено списки до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області для отримання довідок про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії. Перерахунок буде проведено з 01.01.2016 р., проте виплату перерахованої пенсії буде проведено з 01.01.2018 р. Сума ж перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. буде виплачена після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету. Просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

До Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області від Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України надійшли довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11 листопада 2015 р. N 988, в тому числі і довідка щодо розміру грошового забезпечення позивача (а.с.9).

Листом від 13.11.2017 р. позивача було повідомлено, що перерахунок та виплату пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відповідно до вимог ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.11).

Суд вважає, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу є необґрунтованою та суперечить вимогам чинного законодавства з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч. 3 ст. 63 Закону).

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року № 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме статтю 51 Закону доповнено частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З огляду на викладене позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ має право на перерахунок розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988.

Порядок перерахунку пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, до яких віднесений позивач, у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення визначений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Так, п.п. 2 і 3 Порядку визначено, що Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відсутність додаткового бюджетного фінансування не може слугувати підставою для прийняття рішення про відмову в перерахунку пенсії, оскільки така підстава жодною нормою права не передбачена. Таке твердження відповідає судовій практиці Європейського суду з прав людини.

Так, керуючись принципами верховенства права, Європейський суд з прав людини при розгляді справ зазначає, що реалізація особою права, яке пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних нормативно-правових актах національного законодавства не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, а тому посилання суб'єкта владних повноважень на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань не може бути взяте до уваги. Таку позицію Європейський суд з прав людини висловив у справах "Кечко проти України" та "Бурдов проти Росії", в яких констатував, що не приймає аргумент уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх повноважень.

Законом України "Про Національну поліцію" передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб (пункт 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію").

Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Дана норма визначає джерела фінансування пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством для звільнених зі служби військовослужбовців та інших осіб, а не встановлює правових підстав для нерозгляду звернень цих осіб чи відстрочення здійснення перерахунку пенсії у строки, визначені ст. 51 вказаного Закону, що, у свою чергу, не може бути достатньою підставою для відповідача не проводити перерахунок пенсії позивача.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, який у рішенні від 15 лютого 2018 року у зразковій справі Пз/9901/8/18 820/6514/17 зазначив, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, не здійснивши перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не дотримався вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", така бездіяльність не може відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 03.05.2017 р. № 11/127-48 (64) та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.10.2017 р., є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 704,80 грн в рахунок повернення судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (41108, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, ідентифікаційний код 21108013) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до даних, зазначених в довідці від 03.05.2017 р. № 11/127-48 (64) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію, врахувавши при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідкою УМВС України в Сумській області від 03.05.2017 р. № 11/127-48 (64), та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.10.2017 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 704,80 грн в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах