Рішення № 73280654, 10.04.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
461/698/18
Номер документу
73280654
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№461/698/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 квітня 2018 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Грень Н.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з вимогами:

- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1, з 30.06.2017 року та стягнути з управління Пенсійного Фонду України заборгованість яка виникла з 01.06.2017 року;

- провести розрахунок доплати як різницю між отриманою та перерахованою пенсією з 01.06.2017 року;

- перерахувати пенсію, беручи до уваги рішення Конституційного Суду України, а саме те, що пенсія може перевищувати максимальний розмір.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 підполковник запасу, був військовослужбовцем з 1986 року, наказом Міністра оборони України від 18.04.2005 №210 відряджений до ДП із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України, де проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення. У зв'язку з виходом на пенсію позивач 13.12.2010 звільнений з військової служби у запас за п.«б» ч.6 ст.26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на підставі наказу Міністра №1441 Посилаючись на наявність підстав для перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, у зв'язку із збільшенням посадових окладів військовослужбовцям, відряджених на службу до Украероруху, в тому числі і за посадою з якої останній був звільнений при виході на пенсію, позивач звернувся до відповідача за відповідним перерахунком. Разом із заявою про перерахунок пенсії ним було подано Довідку надану ДП для перерахунку пенсійного забезпечення. Однак, на таке звернення ГУ повідомило позивача, що питання щодо перерахунку його пенсії буде розглядатися після надходження довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки на момент його звернення відповідач жодної інформації щодо необхідності перерахунку пенсії не отримував.

Позивач вважає такі дії Відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.

На розгляд Галицького районного суду м. Львова надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов’язання вчинити дії.

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 05.02.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 передано на розгляд Львівського окружного адміністративного суду за територіальною юрисдикцією.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 26.02.2018 року вказану позовну заяву залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 року провадження у справі відкрито за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Ухвалами Львівського окружного адміністративного суду від 10.04.2018 року відмовлено в задоволенні клопотань відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, про розгляд справив порядку спрощеного провадження з викликом сторін та про залучення до участі у справі третіх осіб.

Від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що відсутні підстави для перерахунку пенсії на підставі наказу Украаерорух №228 від 30.06.2017 року, оскільки Кабінет Міністрів України не приймав рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 1986 року був військовослужбовцем, перебував у званні підполковника, та у 2005 році був відряджений до ДП, де проходив військову службу у складі Львівського регіонального структурного підрозділу ДП, що входило до складу підприємства.

Наказом Міністра №1441 відповідно до п.«б» ч.6 ст.26 Закону №2232-XII (за станом здоров'я) підполковника ОСОБА_1 було звільнено з військової служби у запас з правом носіння військової форми одягу.

На підставі наказу генерального директора ДП від 23.12.2010 №700/0 позивач звільнений з посади провідного інженера електрозв'язку ЛРСП.

Відповідно до Закону №2262-ХІІ ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу строків служби, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення за останньою штатною посадою в ДП перед звільненням.

13.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно Довідки ДП Украерорух №2.2.1-39-249 від 17.08.2017 року.

З вказаної довідки судом встановлено, що відповідно до наказу Украероруху від 30.06.2017 №228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху» розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою провідного інженера електрозв’язку (старшого офіцера) служби зв’язку, навігації та спостереження РСП згідно з нормами, чинними з 01.06.2017 року становить: посадовий оклад (ПО) – 14405,00 грн.; оклад за військове звання (ОВЗ) - 135,00 грн.; надбавка за вислугу років у розмірі 35% від ПО, ОВС - 5087,25 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% від ПО – 1440,50 грн., всього разом 21062,75 грн.

У відповідь на заяву ГПФУ у Львівській області листом від10.11.2017 року №1898/М-20/12.03-06 повідомило позивача, що перерахунок пенсії здійснюється в порядку встановленому постановою КМУ від 13.02.2008 №45, якою затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Про прийняте Кабінетом Міністрів рішення про зміни у грошовому забезпеченні військовослужбовців, Міністерство оборони України повідомляє у п’ятиденний строк Пенсійний Фонд України. Зазначає, що жодних повідомлень від Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій на підставі наказу Укаерорух від 20.06.2017 року № 228 до ГУ ПФУ у Львівській області не надходило, а тому, відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Не погоджуючись із такою позицією відповідача ОСОБА_1 звернувся із даним позовом до суду.

При прийнятті рішення суд керувався наступним.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

У преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Разом з тим, зі змісту листа Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області від 10.11.2017р. №1898/М-20/12.03-06, з’ясовано, що порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій, що суперечить вимогам частини третій статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Водночас, Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону № 2262-ХІІ зі змінами, а саме, серед іншого, перше речення частини сьомої статті 43, згідно з якими «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність». Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Згідно частини вісімнадцятої ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-війскової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до пункту 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 7 листопада 2001 року № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 228 від 30.06.2017 року «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Украероруху», яким з 01.06.2017 року були підвищені розміри відповідних посадових окладів, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Абзацом сьомим пункту 3 Порядку встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Той факт, що відбулася фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», підтверджується довідкою про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій № 2.2.1-39-249 від 17.08.2017 року, виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Відповідно до положень ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що пенсія позивача, як військовослужбовця, відрядженого до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу № 20 державного органу, якому Кабінет Міністрів України делегував своє право визначати розміри посадових окладів.

Відповідно до частин першої-другої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що Рішенням Конституційного суду України у справі №1-38/2016 за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме:

- частина сьома статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень;

З урахуванням вищевказаного Рішення Конституційного суду України, перерахунок пенсії позивача має здійснюватися без обмеження граничного розміру.

Отже, аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити повністю.

Відповідно до вимог ст.139 КАС України, на користь позивача підлягає поверненню сплачений останнім судовий збір в сумі – 704,80 грн. при подачі вказаного позову до суду.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.. 1, 2, 5,19, 20, 241-246, 263 , суд, -

в и р і ш и в :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 30.06.2017 року, на підставі довідки Державного підприємства обслуговування повітряного руху України від 17.08.2017 року за №2.2.1-39-249 та провести виплату різниці з 01.06.2017 року у розмірі фактично отриманих грошових коштів та перерахованим розміром пенсії без обмеження граничного розміру.

3. Стягнути на користь ОСОБА_1 (79031, м. Львів, вул.. Демнянська, бу4д. 6а, кв., 89, РНОКПП НОМЕР_1) сплачений судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (адреса: вул.Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.

Суддя Грень Н.М.