
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/159/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (далі – відповідач 1), Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Кіровоградській області (далі – відповідач 2) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом :
- про визнання бездіяльності відповідача-1 протиправною щодо не проведення йому перерахунку пенсії з 01.01.2016 року згідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 р., ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" на підставі довідки №10577/4098 від 29.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., яка виготовлена відповідачем-2;
- зобов'язати відповідача-2 виготовити та направити до відповідача-1 для перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016 р., а саме: посадового окладу в розмірі 1900,00 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 1000,00 грн., надбавки за стаж служби 45% в розмірі 1305,00 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року та надбавки в розмірі 50% за виконання особливо важливих завдань – 1450,00 грн., та премія в розмірі 100% - 5655,00 грн., а всього – 11310,00 грн., які були враховані як додаткові види грошового забезпечення, тобто діючих видів грошового забезпечення, врахованих при призначені та виплаті пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року;
- зобов'язати відповідача-1 провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 р., ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" з врахуванням: посадового окладу в розмірі 1900,00 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 1000,00 грн., надбавки за стаж служби 45% в розмірі 1305,00 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року та надбавки в розмірі 50% за виконання особливо важливих завдань – 1450,00 грн., та премія в розмірі 100% - 5655,00 грн., а всього – 11310,00 грн., починаючи з 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру, та виплати різницю між фактично виплаченою та нарахованим розміром пенсії;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду;
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України, пенсію якому призначено з урахуванням положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Також, позивач зазначає, що 23.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VІІІ, з урахуванням якого до статей 43, та 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, було внесено зміни щодо проведення перерахунку пенсій пенсіонерам МВС відповідно до грошового забезпечення встановленого для поліцейських. У зв'язку з чим, відповідачем-2 було складено Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №10577 від 29.04.2017 р., та направлено її до відповідача-1. Однак, органом Пенсійного фонду не було здійснено перерахунку пенсії позивача.
Між тим, на думку позивача, у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №10577 від 29.04.2017 р. безпідставно визначено премію у розмірі 8,8 %, та не було враховано надбавку за виконання особливо важливих завдань. З такою позицією відповідача-2 позивач також не погоджується.
Враховуючи вищевказане позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з позовними вимогами не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с.46-47), наголошуючи, зокрема, що перерахунок пенсії позивачу буде проведено після надходження відповідних бюджетних коштів на здійснення такого перерахунку, а управління, в межах визначеної законодавством компетенції, вчинено всі дії для здійснення перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ України (міліції), відповідно до грошового забезпечення, установленого для поліцейських, в тому числі і позивача. Також зазначив, що до управління 04.05.2017 р. вже було направлено довідку №10577 від 29.04.2017 р., а тому позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії по перерахунку та виплаті пенсії на підставі неіснуючої довідки є передчасними та безпідставними.
Відповідач - Ліквідаційна комісія Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Кіровоградській області з позовними вимогами також не погоджується, та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву (а.с.49-56), стверджуючи, що Ліквідаційною комісією було виготовлено та направлено до відповідача-1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Також, на думку відповідача, Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" не передбачено встановлення та виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань. Крім того, відповідно до інформацію про середні розміри надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 р., за посадою – начальник відділу, відсутній середній розмір премії по Україні, так як це був перехідний період і премію працівники територіальних органів поліції охорони Національної поліції, не отримували зовсім, а тому відповідно до абз.5 Порядку №45 щомісячна премія вираховуються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
МВС України на адресу Пенсійного фонду України надіслано Повідомлення щодо наявності підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.
У зв'язку з чим, Пенсійним фондом України на ім'я начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві, а також на адресу Міністерства внутрішніх справ України надіслано ОСОБА_2 про необхідність у строки, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, підготувати та надати до ліквідаційних комісій списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
Вищеозначене послугувало підставою для виготовлення відповідачем-2 та надіслання відповідачу-1 Довідки щодо грошового забезпечення позивача №10577 від 29.04.2017 р. (а.с.19).
Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надіслало повідомлення, яким було відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії, у зв'язку з відсутністю в бюджеті коштів (а.с.18).
Крім того, Ліквідаційною комісією листом-відповіддю (а.с.20) повідомлено позивачу, що складових грошового забезпечення у довідці на ім'я ОСОБА_1 включені:
- посадови оклад – 1900 грн.,
- оклад за звання – 1000 грн.,
- надбавка за стаж служби 45% - 1305 грн.,
- премія 8,88% - 373,40 грн., а всього – 4578,40 грн..
Не погодившись з бездіяльністю щодо проведення та виплати пенсії, а також із розміром грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно довідки №10577 від 29.04.2017 р., позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд дійшов наступних висновків.
Відповідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Судом з'ясовано, що розмір пенсії позивача було обчислено, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу".
29.12.2015 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" № 900-VIШ, яким внесено зміни до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992року №2262-XII, а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На виконання вимог частини третьої статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №45 від 13.02.2008 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393", відповідно до пункту 1 якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій і одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
У 2015 році Верховною Радою України прийнято Закон України "Про національну поліцію", згідно з п.15 Прикінцевих та перехідних положень якого, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, з урахуванням вищевикладеного судом встановлено, що за колишніми працівниками міліції, та пенсіонерами зберігаються встановлені раніше пільги та гарантії, у тому числі що стосується пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 встановлено порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
До того ж, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, також урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою правління ПФУ від 30.01.2007 р. №3-1, відповідно до пункту 4 якого заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може слугувати як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявного у матеріалах справи грошового атестату №57 (а.с.14), до складу грошового забезпечення позивача, серед іншого, входили:
- надбавка за особливо важливі завдання - 50%,
- премія - 100%.
Відповідно до Довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Кіровоградській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 10577 від 29.04.2017 р., розмір грошового забезпечення позивача за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою – помічник оперативного чергового чергової частини штабу Новомиргородського РВ УМВС України в Кіровоградській області, становить:
- посадовий оклад – 1900 грн.,
- оклад за військовим (спеціальним) званням – 1000 грн.,
- надбавка за стаж служби (45 %) – 1305 грн.,
- премія (8,88 %) – 373,40 грн., усього – 4578,40 грн. (а.с.19).
Судом з'ясовано, що у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №10577 Ліквідаційною комісією, з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, зазначено нові підвищені види грошового забезпечення (посадовий оклад, звання, надбавка за вислугу років), які повинні бути використані при перерахунку пенсії. При цьому, в довідці не вказано надбавки за особливо важливі завдання, та премію зазначено у розмірі – 373,40 грн. (8,88 %).
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, визначено перелік надбавок, доплат для поліцейських, серед яких відсутній такий вид надбавки як надбавка за виконання особливо важливих завдань, яка була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 р. №1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції).
Водночас, Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" передбачено, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Між тим, встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, котра передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції), та надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції, котра передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, є різними за своєю правовою природою, а тому відповідно до частини 3 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" надбавка за виконання особливо важливих завдань не може включатися до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) для перерахунку їхніх пенсій відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988.
Крім того, з урахуванням абз.7 п.5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не виплачувалась, а тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Щодо ж стосується розміру премії, то суд вважає за необхідне зазначає, що з урахуванням положень п.5 Порядку № 45 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), вона вираховується для перерахунку пенсії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами)у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Встановлено, що премія позивачу врахована з урахуванням інформації про середні розміри надбавок та премій, що фактично сплачені за грудень 2015, наданої листом МВС України від 20 квітня 2017 року № 5551/05/22-2017 "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій".
Враховуючи вищевказане суд дійшов висновку про відсутність законодавчо передбачених підстав для виготовлення та надання до органу Пенсійного фонду України нової довідки із зазначенням вказаних позивачем видів грошового забезпечення, у зв'язку з чим позовні вимоги про зобов'язання відповідача-2 виготовити та направити до відповідача-1 для перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення з урахуванням складових відповідно до законодавства чинного станом на 01.01.2016 р., а саме: посадового окладу в розмірі 1900,00 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 1000,00 грн., надбавки за стаж служби 45% в розмірі 1305,00 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року та надбавки в розмірі 50% за виконання особливо важливих завдань – 1450,00 грн., та премія в розмірі 100% - 5655,00 грн., а всього – 11310,00 грн., які були враховані як додаткові види грошового забезпечення, тобто діючих видів грошового забезпечення, врахованих при призначені та виплаті пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07 листопада 2007 року, є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Оскільки судом не встановлено законодавчо передбачених підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача-2 виготовити та направити до відповідача-1 для перерахунку пенсії нову довідку про грошове забезпечення, то суд також відмовляє у задоволенні позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача-1 провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 р., ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" з врахуванням: посадового окладу в розмірі 1900,00 грн., окладу за спеціальним званням в розмірі 1000,00 грн., надбавки за стаж служби 45% в розмірі 1305,00 грн., відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року та надбавки в розмірі 50% за виконання особливо важливих завдань – 1450,00 грн., та премія в розмірі 100% - 5655,00 грн., а всього – 11310,00 грн., починаючи з 01.01.2016 р. без обмеження граничного розміру, та виплати різницю між фактично виплаченою і нарахованим розміром пенсії.
Відносно позовної вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 р., ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" на підставі довідки №10577/4098 від 29.04.2017 р. про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 р., то суд зазначає наступне.
Так, судом з'ясовано, що за наслідками отримання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №10577 від 29.04.2017 р. відповідачем-1 перерахунок пенсії позивачу не проведено з посиланням на те, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій буде проведено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.18).
Натомість, з урахуванням вимог статті 51, та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відповідач-1 отримавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, зобов'язаний був здійснити відповідний перерахунок з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016 року.
Крім того, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
Наведене закріплене практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у справах “Кечко проти України”, “Ромашов проти України”, “Шевченко проти України”, яку суд враховує згідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" як джерело права.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016 року, проте, станом на час розгляду та вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення такого перерахунку, а тому право позивача на перерахунок пенсії є порушеним та має бути відновленим.
Також, у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 р. у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (820/6514/17) судом зазначено, що висновки Верховного Суду в даній зразковій справі підлягають застосовуванню в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів ОВС, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу ОВС" щодо здійснення перерахунку та виплати позивачам пенсії з 01 січня 2016 року як пенсіонерам ОВС згідно Закону України від 23 грудня 2015року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС України та членів їх сімей", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських: зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачам з 01.01.2016 р. як пенсіонерам ОВС згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ, ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988, згідно з наданою довідкою про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Зазначеним рішенням Верховного Суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсіонеру ОВС згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу ОВС" пенсії з 01 січня 2016 року згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-УІІІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС України та членів їх сімей", Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
За своєю правовою природою бездіяльність - це як пасивна форма поведінки особи, що полягає у не вчиненні нею конкретних дій, які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, судом встановлено, що право позивача на проведення перерахунку пенсії порушено, оскільки, отримавши від Ліквідаційної комісії УМВС для проведення такого перерахунку довідку, пенсійний орган зобов'язаний був провести відповідний перерахунок.
Тому, з метою повного, всебічного та об'єктивного захисту прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача та уникнення повторної необхідності останнього звертатись до відповідного суду за захистом порушеного права, суд, з урахуванням вимог ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог, та ухвалити судове рішення про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії з 01.01.2016 року та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести такий перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року згідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 р. "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 р. "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року.
При цьому, прийняття саме такого рішення, на думку суду, повністю відповідає вимогам чинного законодавства України, та узгоджується із рішенням Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17) від 15.02.2018 р..
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ст. 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ст.ст.74-76 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відтак, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 КАС України суд зазначає, що ч.1 ст.382 Кодексу вказує, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках. Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.
Приймаючи до уваги обставини цієї справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень – Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268".
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268", згідно наданої Ліквідаційною комісією УМВС України в Кіровоградській області довідки про грошове забезпечення від 29 квітня 2017 року №10577 для перерахунку пенсій, з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1) судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код за ЄДРПОУ 20632802) у розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) грн. 40 коп..
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії. Згідно до пп.15.5 п.1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_2