
Cправа № 127/5898/18
Провадження № 3/127/1696/18
П О С Т А Н О В А
Іменем України
02 квітня 2018 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Гриневич В.С., розглянувши матеріали, які надійшли від Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького міського суду Вінницької області від Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області надійшли матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ст. 183-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №40481941 від 06.03.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення боргу, сукупний розмір якого перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме: 54000 грн., чим порушено вимоги ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, будучи повідомленим належним чином про час та місце розгляду справи. Конверт з повісткою про виклик всудове засідання повернувся на адресу суду з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 9-10). Заяв та клопотань від останнього до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов висновку, що провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Як вбачається з матеріалів справи на примусовому виконанні у Вінницькому районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області перебуває виконавчий лист №127/18330/13-ц виданий 29 жовтня 2013 року Вінницьким міським судом Вінницької області про стягування з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, аліменти на утримання малолітнього сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5 у твердій грошовій сумі в розмірі по 1000 (одна тисяча) гривень, щомісячно до досягнення ним повноліття, починаючи із 01 серпня 2013 року.
Постановою старшого державного виконавця Вінницького районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у вінницькій області ОСОБА_4 ВП №40481941 відкрито провадження з виконання вищевказаного виконавчого листа.
Як вбачається з розрахунку заборгованості по сплаті аліментів за період з 01.06.2014 року по 01.01.2018 року, проведеного старшим державним виконавцем Паламарчук Ю.В., за боржником ОСОБА_1 станом на 01.02.2018 року рахується заборгованість зі сплати аліментів в сумі 54000 грн.
Відповідно до статті 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, - тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.
З урахуванням наведеної норми, старшим державним виконавцем Паламарчук Ю.В. складено протокол про адміністративне правопорушення №40481941 від 06.03.2018 року, в якому, як зазначено вище, вказано про те, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення боргу, сукупний розмір якого перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, а саме: 54000 грн., чим порушено вимоги ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Однак, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення державним виконавцем не враховано, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів від 7 грудня 2017 року №2234-VIII внесено ряд змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, зокрема главу 14 кодексу доповнено статтею 183-1 – Неспалата аліментів.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону №2234-VIII, стаття 183-1 КУпАП набула чинності з дня наступного за днем опублікування закону, тобто з 07 січня 2018 року.
Таким чином, саме з 07 січня 2018 року законодавцем встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Тобто, до 07 січня 2018 року адміністративна відповідальність за невиконання рішення суду щодо сплати аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, не наступала, а такі дії не вважалися адміністративним правопорушенням.
Частиною першою та другою статті 58 Конституції України закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 8 Кодексу України про адміністративні правопорушення особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Частиною другою вказаної норми передбачено, що закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Як уже зазначалося та вбачається з розрахунку заборгованості по сплаті аліментів за період з 01.06.2014 року по 01.01.2018 року, проведеного старшим державним виконавцем Паламарчук Ю.В., за боржником ОСОБА_1 станом на 01.02.2018 року рахується заборгованість зі сплати аліментів в сумі 54000 грн.
Отже, виникнення заборгованості та її перебіг відбувався в період з 2014-2018 років, а саме з 01.06.2014 року по 01.01.2018 року, тобто у період коли несплата аліментів на утримання дитини не визнавалися законом як правопорушення.
Лише з 07 січня 2018 року несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, законом визнається як правопорушення, а тому притягнення до адміністративної відповідальності особи за статтею 183-1 КУпАП можливо лише в разі наявності заборгованості зі сплати аліментів сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа, при цьому перебіг шестимісячного строку розпочинається з дня набрання чинності статтею 183-1 КУпАП, тобто з 07 січня 2018 року.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що з моменту набрання чинності статтею 183-1 КУпАП шість місяців, за яких у боржника має рахуватися заборгованість зі сплати аліментів, ще не сплинуло, а заборгованість ОСОБА_1 по сплаті аліментів стосується періодів коли таке діяння не вважалося правопорушенням, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ст. 183-1 КУпАП та закриття провадження у справі у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 58 Конституції України, ст.ст. 8, 183-1, 247, 251, 283, 284, КУпАП, -
П О С Т А Н О В И В :
Провадження в справі відносно ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП - закрити, у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: