Рішення № 73280200, 10.04.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
п/811/616/18
Номер документу
73280200
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 квітня 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/616/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (письмового провадження) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не перерахунку його пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №10/11-28-05-30 від 22.01.2018;

- зобов’язати відповідача провести йому перерахунок розміру раніше призначеної пенсії та виплатити пенсію з 01.01.2016, обчисливши з урахуванням довідки про зміну грошового забезпечення №10/11-28-05-30 від 22.01.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він є пенсіонером податкової міліції Державної податкової адміністрації України та з 08.12.2009 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. На думку позивача, відповідач протиправно не здійснює перерахунок його пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої та направленої на адресу останнього Головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області. Також позивачем подано відповідь на відзив (а.с.53-54).

Згідно наданого суду відзиву на позов (а.с.38-39), відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити, зважаючи на необґрунтованість позовних вимог. Відповідач у відзиві зазначив, що позовні вимоги позивача стосуються періоду з 01.01.2016, що, враховуючи дату звернення до суду, виходить за межі шестимісячного строку звернення до суду. За таких умов наявні підстави для застосування положень статей 122, 123 КАС України щодо залишення позову без розгляду. Крім того, зазначав, що Державною фіскальною службою України у Кіровоградській області, у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 №77 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 і від 09.12.2015 №1013”, відкликано видану ним довідку про грошове забезпечення позивача.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази і письмові пояснення учасників справи, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером податкової міліції Державної податкової адміністрації України та з грудня 2009 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” (а.с.10, 17, 42).

Позивач звернувся до начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав перед звільненням, для перерахунку пенсії за постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів” (а.с.13).

22 січня 2018 року Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області позивачу видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №10/11-28-05-30 (а.с.14), згідно якої, зазначено грошове забезпечення за нормами чинними на 01.12.2015р. за посадою старший оперуповноважений з особливо важливих справ міжрегіонального управління із оперативного документування управління ПМ ДПА у Кіровоградській області, яку позивач займав на день звільнення (а.с.14)

Дану довідку надіслано Головним управлінням Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області на адресу відповідача листом від 23.01.2018 за вих.№622/10/11-28-05-37 (а.с.15).

Листом від 31.01.2018 за вих.№1708/03-10 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило Головне управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області, що відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, ДФС України не повідомляла Пенсійний фонду України про підстави перерахунку пенсій атестованим співробітникам ДФС. Отже, на думку відповідача, направлення вищезазначеної довідки є безпідставним (а.с.16). У зв’язку з чим, даним листом відповідачем було повернуто довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №10/11-28-05-30 від 22.01.2018 Головному управлінню Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області.

Порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначено розділом VIII Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

Відповідно до ч.3 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції Закону на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

На виконання статей 43, 63 Закону №2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Порядок №45 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктами 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Із аналізу вищезазначених положень слідує, що право на перерахунок пенсії виникає у військовослужбовців, у тому випадку, коли за рішенням суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, змінюється розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень).

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення Індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі – Постанова №1013), були встановлені відповідні підвищення розмірів посадових окладів з 01 грудня 2015 року.

Так, пп.2 п.1 Постанови №1013 (в редакції, що діяла з 15.12.2015) встановлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах установ, закладів та організацій, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються з 1 грудня 2015 р. на 10 відсотків посадові оклади працівників, розміри яких затверджено додатками 1 - 37, 43-1, 43-2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 р., №10, ст. 632).

Пунктом 3 Постанови №1013 було передбачено, що Міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.

Разом з тим, постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 і від 09 грудня 2015 року №1013" підпункт 3 пункту 1 постанови №1013 викладено в такій редакції: “у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців (крім військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських), розміри яких затверджено, зокрема додатками 1 - 37, 43-1, 43-2, 48 - 55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. №268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

Таким чином, внесеними змінами до даного нормативно-правового акту дійсно було підвищено на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

Крім того, згідно вказаної норми підвищення посадових окладів відноситься лише до тих керівних працівників, спеціалістів і службовців, розмір виплат, пов’язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій яких затверджено відповідними постановами, перелік яких і наведено безпосередньо в постанові Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №77.

Доказів отримання позивачем коштів на підставі будь-якої з постанов Кабінету Міністрів України з вищенаведеного переліку позивачем суду не надано.

Крім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям є прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Доказів підвищення грошового забезпечення співробітникам податкової міліції ГУ ДФС у Кіровоградській області з 01.01.2016 позивачем до суду не надано

Разом з тим, відповідного рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не прийнято.

Таким чином, вищенаведене свідчить про відсутність у відповідача правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивача.

Аналогічна позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 05 квітня 2016 року у справі №2а/461/110/14.

Європейський Суд з прав людини у рішенні від 09 жовтня 1979 року у справі "Ейрі проти Ірландії" вказав на те, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового.

Тобто, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через відсутність фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Враховуючи встановлені судом обставини, а також те, що на момент виникнення спірних правовідносин Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, а постанова Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2016 року №77 "Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 і від 09 грудня 2015 року №1013" не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч.3 статті 63 Закону №2262-ХІІ, суд дійшов висновку про правомірність бездіяльності відповідача щодо непроведення позивачу перерахунку пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення №10/11-28-05-30 від 22.01.2018 р. та відсутність підстав для зобов’язання відповідача провести ОСОБА_1 перерахунок розміру раніше призначеної пенсії та виплатити пенсію з 01.01.2016 р., що свідчить про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст.132, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (25006, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправною бездіяльність та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділ VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_2

Згідно з оригіналом:

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду ОСОБА_2