
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
30 березня 2018 рокум. Ужгород№ 807/51/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Луцович М.М.
при секретарі судових засідань - ОСОБА_1
та осіб, що беруть участь у справі:
позивача - ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
представника третьої особи на стороні відповідача - ОСОБА_4
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною ОСОБА_2 до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа на стороні відповідача - Закарпатський обласний військовий комісаріат про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа на стороні відповідача - Закарпатський обласний військовий комісаріат, відповідно до якої просить суд : визнати незаконними дії ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо призначення позивачу з 31 грудня 2013 року пенсії за вислугу років без урахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, на оздоровлення за 2012 і 2013 роки та одноразової грошової винагороди за безперервну службу, які ОСОБА_2 фактично отримував під час служби в Збройних Силах України; визнати незаконними дії начальника ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області ОСОБА_6 щодо порушення Конституційних прав ОСОБА_2 на належне пенсійне забезпечення за вислугу років, у відповідності до законодавства України; зобов'язати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити позивачу з 31 грудня 2013 року пенсію за вислугу років із суми 4639,04 грн. з урахування при її обчисленні щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на вирішення соціально - побутових потреб та на оздоровлення за 2012 і 2013 роки, одноразової грошової винагороди за безперервну службу, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати ОСОБА_5 управління пенсійного фонду України в Закарпатській області провести виплату різниці між фактично виплаченою ОСОБА_2 пенсією за вислугу років з урахуванням компенсації втрати доходів, у зв'язку з порушенням строків їх виплати, починаючи з 31 грудня 2013 року, та розміром пенсії за вислугу років, що мала бути обчислена, нарахована та сплачена йому з 31 грудня 2013 року з врахуванням у складі грошового забезпечення, з якого проводиться її розрахунок, щомісячної додаткової грошової винагороди, та грошових допомог на вирішення соціально-побутових потреб та на оздоровлення за 2012 і 2013 роки, та одноразової грошової винагороди за безперервну службу які позивач фактично отримував під час служби в Збройних силах України та виплатити відповідну недоотриману різницю ОСОБА_2
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що 11.09.2014 року на адресу позивача надійшов лист за №10352/03.01 від ОСОБА_5 управління пенсійного фонду України в Закарпатській області ( далі - ГУ ПФУ Закарпатської області), із змісту якого вбачався, що 31.12.2013 року позивачу призначено пенсію за вислугу років, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у розмірі 2438.57 грн. Відповідна сума пенсії була нарахована ГУ ПФУ в Закарпатській області, із перерахованих у листі видів грошового забезпечення, яке ОСОБА_2 отримав за 24 місяці перед звільненням з військової служби, що складало 3751,65 грн. В подальшому позивач звернувся до Закарпатського обласного військового комісаріату із заявами про надання йому довідки про види грошового забезпечення, які ОСОБА_2 отримав за останні 24 місяці перед звільненням з військової служби та з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на загальну суму грошового забезпечення з якої були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. 24.07.2017 року на адресу позивача надійшли листи Закарпатського ОВК, за № 4228 та № 4229, згідно яких зазначено, що крім видів грошового забезпечення з яких позивачу нарахували пенсію, позивач отримав за 24 місяці перед звільненням щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, одноразову грошову винагороду за безперервну службу, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Загальна сума всіх основних та додаткових видів грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески для нарахування пенсії складає 4639,04грн. З метою здійснення перерахунку, позивач неодноразово звертався до відповідача із письмовими заявами щодо здійснення позивачу перерахунку призначеної пенсії із врахуванням довідки виданої Закарпатським ОВК від 24.07.2017 року. На відповідні письмові звернення позивача із заявами щодо перерахунку пенсії відповідач надавав письмові відповіді відповідно до ЗУ «Про звернення громадян». Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його законні права та інтереси. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду за захистом свого порушеного права.
В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд даний адміністративний позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення даного адміністративного позову заперечив з мотивів викладених у письмових запереченнях проти позову, обґрунтовуючи свою позицію тим, що відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402 (далі по тексту - Порядок №3-1 ), заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України через уповноважені структурні підрозділи, зокрема у випадку позивача - Міністерства оборони України, а саме - Закарпатським обласним військовим комісаріатом. Згідно п.7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років надаються грошовий атестат, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби. Відповідно до п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 року № 393 пенсія обчислюється з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Крім цього, відповідач у свої письмових запереченнях також зазначив, що надані Закарпатським ОВК позивачу довідки від 24.07.2017 р. №4228 та №4229, не передбачені нормативними документами, що регламентують призначення пенсій згідно ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та не можуть бути взяті до уваги при перегляді первинного призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_2
Представник третьої особи на стороні відповідача проти задоволення даного адміністративного позову також заперечила, при цьому пояснивши, що відповідно до ч.3 ст.43 Закону України №2262, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. З огляду на те, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода при звільненні за своєю правовою природою носять разовий характер, то, виходячи з положень ч.3 ст.43 Закону України №2262, вони не включаються до грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія особам, які мають право на пенсію за цим Законом. Крім того, в матеріалах пенсійної справи позивача містяться розрахункова книжка та довідка про додаткові види грошового забезпечення №55 від 13.01.2014 р., видана Закарпатським обласним військовим комісаріатом, з яких обчислено пенсію ОСОБА_2, а відтак правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу немає.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Як встановлено судом в ході судового розгляду та вбачається із матеріалів даної адміністративної справи, що 11.09.2014 року на адресу позивача надійшов лист за №10352/03.01 від ОСОБА_5 управління пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ Закарпатської області), із змісту якого вбачався, що 31.12.2013 року позивачу призначено пенсію за вислугу років, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», у розмірі 2438,57 грн.(а.с 14).
24.07.2017 року на адресу позивача надійшли листи Закарпатського ОВК, за № 4228 та № 4229, згідно яких зазначено, що крім видів грошового забезпечення з яких позивачу нарахували пенсію, позивач отримав за 24 місяці перед звільненням щомісячну додаткову грошову винагороду, допомогу для оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, одноразову грошову винагороду за безперервну службу, з яких було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с 15-16).
31.07.2017 року позивач звернувся із заявою до начальника ГУ ПФУ Закарпатської області ОСОБА_6 щодо проведення йому перерахунок пенсійного забезпечення з 31.12.2013 року по час звернення із заявою (а.с.17).
16.08.2017 року на адресу позивача надійшов лист ГУ ПФУ № 219/К-99-01, за підписом в.о. начальника ГУ ПФУ Закарпатської області із змісту якого вбачається, що згідно статті 63 Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ з наступними змінами, згідно якого, до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення. Згідно вказаного листа позивача було повідомлено, що згідно ст.16 ЗУ «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення органу може бути подана відповідно до норм вищевказаної статі, тобто відповідь на заяв позивача була подана відповідно до ЗУ «Про звернення громадян» (а.с 18).
23.08.2017 року позивач повторно подав заяву на ім’я начальника ГУ ПФУ в Закарпатській області ОСОБА_6, щодо його статусу інваліда війни другої групи, у відповідності до дати призначення йому пенсії по інвалідності, а тому відтермінування розгляду його питання стосовно гідного матеріального забезпечення щодо прийняття рішення про перерахунок йому пенсійного забезпечення відповідно до норм чинного законодавства (а.с. 19).
Крім цього, 28.09.2017 року, на особистому прийомі, позивач надав повторну заяву та одночасно у формі особистого спілкування, у найбільш зручний спосіб для начальника ОСОБА_6 аргументуючи своє намагання бути соціально захищеним з боку ГУ ПФУ Закарпатської області, позивач просив застосування всіх відповідних нормативно-правових актів діючих в Україні, відносно нарахування особам до яких він належить відповідної пенсії, викладені в правовій позиції Верховного Суду України та те, що відповідна правова позиція є обов'язкова для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правові акти, що містить зазначені норми права.
13.10.2017 року на адресу позивача надійшов лист ГУ ПФУ Закарпатської області № 93-К, за підписом начальника ОСОБА_6, із змісту якого позивач дізнався, що йому відмовлено в нарахуванні належної пенсії, із суми 4639,04 грн., з якої були сплачені страхові внески, оскільки призначення йому пенсії з урахуванням сплачених страхових внесків не передбачено діючим законодавством (а.с. 20).
30.10.2017 року на адресу позивача надійшов лист ГУ ПФУ Закарпатської області № 13542/09, за підписом начальника ОСОБА_6 із змісту якого, вбачається, що відповідач не вправі здійснювати перерахунок відповідної пенсії відступаючи від норм ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» постанов КМУ та постанов Правління ПФУ (а.с. 21).
09.11.2017 року, у відповідності до вимог п.11 постанови Правління пенсійного фонду України від 12.10.07 року № 18-6, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.11.01.2015 року за № 40/26485, позивач в чергове звернувся із скаргою на незаконні дії відповідача та просив визначити суму з якої сплачені страхові внески, з метою законного нарахування йому пенсійного забезпечення (а.с. 22).
08.12.2017 року на адресу ОСОБА_2 надійшов лист ГУ ПФУ Закарпатської області № 348/К-99-01, за підписом начальника ОСОБА_6, із змісту якого позивачу розяснено, що ГУ ПФУ Закарпатської області нараховувало йому пенсійне забезпечення, тільки з основних видів грошового забезпечення, у відповідності до наданої йому 29.08.2014 року довідки Закарпатським ОВК, та якщо Закарпатський ОВК надасть їм іншу суму грошового забезпечення по основним видам грошового забезпечення, то тільки в такому разі позивачу буде нарахована належна пенсія (а.с. 23).
18.12.2017 року позивач звернувся до ГУ ПФУ Закарпатської області із заявою про проведення йому відповідного перерахунку пенсії з врахуванням усіх видів грошового забезпечення за 24 останні місяці військової служби, з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та у відповідності до оригіналу довідки Закарпатського ОВК від 24.07.2017 року №4229 (а.с. 24).
16.01.2017 року на адресу позивача надійшов лист ГУ ПФУ Закарпатської області за підписом начальника ОСОБА_6 згідно якого позивачу відмовлено в належному нарахуванні пенсії з посиланням на відсутність затвердженого порядку подання відомостей до реєстру застрахованих осіб по військовослужбовцях за спірний період до 01.01.2017 року (а.с 25).
Зважаючи на вказані листи, позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права, оскільки вважає, що пенсія повинна виплачуватися із розрахунку, в який мали б бути включені також щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та одноразова грошова допомоги при звільненні.
Крім цього, як було встановлено судом в ході судового розгляду та не заперечувалось представником ГУ ПФУ Закарпатської області рішення щодо позивача про відмову у перерахунку пенсії чи його задоволення відповідачем не приймалось, оскільки відповіді на письмові заяви позивача надавались в порядку ЗУ «Про звернення громадян».
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до п.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402 (далі – Порядок №3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Згідно п.7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії; грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Пунктом 12 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Відповідно до пунктів 3.1, 3.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071 (далі – Положення №530), оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).
Для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються зокрема заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 3.8. Положення №530 передбачено, що обласний військовий комісаріат у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії приймає від заявника необхідні документи, донараховує вислугу років до дня звільнення військовослужбовця з військової служби та оформлює подання про призначення пенсії за формою, встановленою додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій; ознайомлює з поданням особу, якій оформлюється пенсія; передає перший примірник подання та документи, зазначені в пунктах 3.3 - 3.6 цього розділу, до головного управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації особи.
Наведені норми свідчать, що визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсій особам, звільненим з військової служби, а також оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення таких пенсій здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами.
Згідно довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №4228 від 24.07.2017, складеної Закарпатським обласним військовим комісаріатом, до складу грошового забезпечення не включено виплати додаткових видів грошового забезпечення, з приводу яких подано даний позов.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-XII (далі – Закон №2011-XII).
Частиною 1 ст.9 Закону №2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч.3 ст.9 Закону №2011-XII грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Пунктами 3, 5 Інструкції про розміри і порядок виплати щомісячної додаткової грошової винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 24.10.2016 №550, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11.11.2016 за №1470/29600, до місячного грошового забезпечення, з якого визначається винагорода, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (посадою, до тимчасового виконання обов'язків за якою він допущений).
Винагорода виплачується військовослужбовцям за місцем штатної служби одночасно з виплатою грошового забезпечення на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації); командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників).
Згідно ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Відповідно до абз.7 п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (далі – Закон №2464-VI) платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства для таких осіб військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Згідно з абз.2 п.1 ч.1 ст.7 Закон №2464-VI єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених в абзаці 7 пункту 1 частини 1 статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода військовослужбовця, яку він отримував під час проходження служби, з якої нараховані і сплачені страхові внески, має бути включена до складу грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення пенсії.
Аналогічний висновок міститься в постанові Верховного Суду України від 20.10.2015 у справі №559/3342/14-а.
Матеріали справи свідчать, що під час проходження військової служби та упродовж останніх 24 місяців підряд перед звільненням позивач у складі грошового забезпечення отримував щомісячну додаткову грошову винагороду, з якої сплачувався єдиний внесок.
Таким чином, Закарпатський обласний військовий комісаріат не включивши щомісячну додаткову грошову винагороду до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії, порушили ч.3 ст.43 Закону №2262-XII.
Частиною 1 ст.10-1 Закону №2011-XII гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Порядок та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, ліцеїстам та вихованцям військових оркестрів, а також порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби визначені Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008 №260, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.07.2008 за №638/15329 (далі – Інструкція №260).
Пунктами 30.1, 30.3 розділу ХХХ Інструкції №260 визначено, що особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом та набули право на щорічну основну відпустку, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення. Розмір грошової допомоги для оздоровлення визначається виходячи з посадових окладів, окладів за військовими званнями та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою згідно з законодавством України на день підписання наказу про надання цієї допомоги.
Згідно п.33.1 розділу ХХХІІІ Інструкції №260 особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, ці види додаткового грошового забезпечення повинні бути включені до довідки про додаткові види грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Окрім вищенаведених норм, суд також вважає за необхідне зазначити, що згідно пунктів 23, 24 Постанови Правління ПФУ від 30.01.2007 року «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" чітко становлено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок,доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Окрім наведеного вище, суд також вважає за необхідне зазначити, що згідно вимог ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
У справах "ОСОБА_7 Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії" від 29.11.1991 заява № 12742/87 (Pine Valley Developments Ltd and Others v. Ireland) та "Федоренко проти України" від 01.06.2006 заява № 25921/02 Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі Конвенції, право власності може бути "наявним майном", або коштами, уключаючи позови, для задоволення їх позивач може обґрунтувати їх принаймі "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності.
У межах вироблених Європейським судом з прав людини підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймі законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пункт 74 рішення Європейського суду з прав людини "Фон Мальтцан та інші проти Німеччини" від 02.03.2005 заяви № 71916/01, 71917/01 та 10260/02 ("Von Maltzan and Others v. Germany"). Суд робить висновок, що певні законні очікування заявників підлягають правовому захисту, та формує позицію для інтерпретації вимоги як такої, що вона може вважатися "активом": вона повинна мати обґрунтовану законну підставу, якою, зокрема є чинна норма закону, тобто встановлена законом норма щодо виплат (пенсійних, заробітної плати, винагороди, допомоги) на момент дії цієї норми є "активом", на який може розраховувати громадянин як на свою власність.
Всупереч цьому, Закарпатським обласним військовим комісаріатом не включено їх до довідки, що призвело до неврахування їх при обчисленні пенсії позивача за вислугу років, чим порушено право власності позивача.
Разом з тим, щодо одноразової грошової допомоги при звільненні суд зазначає таке.
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена ст.15 Закону №2011-XII, ст.9 Закону №2262-XII, п.10 постанови №393, п.38.1 розділу XXXVIII Інструкції №260.
Згідно з цими нормами військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, у разі звільнення зі служби у зв'язку з закінченням строку контракту, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Суд вважає, що хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення, оскільки не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це винагороди, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби.
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду від 06.02.2018 К/9901/3762/18 (№761/28228/15-а).
На одноразову допомогу військовослужбовцям при звільненні з військової служби не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", тому вона не підлягає врахуванню при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Отже, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткових видів грошового забезпечення, які повинні враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців, а на неї не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Аналогічні висновки викладені в постанові Верховного Суду України від 12.09.2017 у справі №21-1115а16.
Відповідно до п. 10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389, обласні військові комісаріати забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду України для призначення (перерахунку) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з абзацами 2, 4, 5 пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міноборони від 31.12.2014 року №937, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2015 за №73/26518, на обласні військові комісаріати покладаються:
- оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби;
- визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону, постанов Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" (зі змінами) та від 13.02.2008 р. № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", га внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393" (зі змінами) і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (зі змінами) (далі - Порядок подання документів для призначення пенсій). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою;
- складання та подання до органів, що призначають пенсії, довідок про розмір грошового забезпечення пенсіонерів із числа осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей під час перерахунків пенсій.
Відповідно до пунктів 3.13, 3.14 Положення №530 усі документи, що надійшли до обласного військового комісаріату після призначення пенсії та стосуються уточнення грошового забезпечення або вислуги років, а також матеріали листування з цих питань долучаються до особової справи військовослужбовця, звільненого з військової служби. За запитом органів Пенсійного фонду України обласний військовий комісаріат (у межах своєї компетенції) доопрацьовує подані документи для призначення пенсії, а також надсилає додаткові документи (або їх завірені копії), які впливають на розмір пенсії.
Щодо позовних вимог, звернутих до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області суд зазначає наступне.
Частиною 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктом 4 ч.1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Суд вважає, що права позивача ОСОБА_5 управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області не порушено, оскільки пенсія обчислювалася з розміру грошового забезпечення за наявними у пенсійній справі документами, які не містили відомостей про зазначені вище виплати. Як наслідок, позовні вимоги, звернуті до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області є передчасними, оскільки відповідного рішення про відмову у перерахунку пенсії або ж задоволення такого перерахунку не приймалось.
При цьому, суд критично оцінює посилання ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України на рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №1-9/2015 як на підставу неврахування видів грошового забезпечення, про які просить позивач, оскільки надане тлумачення положень ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" стосується перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
У даній справі оскаржується неправомірність дій пенсійного органу при призначені пенсії щодо неврахування всіх складових грошового утримання, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тлумачення переліку нових після призначення пенсії щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не є тлумаченням додаткових видів грошового забезпечення взагалі.
Зважаючи на вищевикладені обставини справи, а також керуючись ч.2 ст. 9 КАС України, де чітко зазначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково шляхом визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не прийняття відповідного рішення відносно поданої ОСОБА_2 довідки Закарпатського обласного військового комісаріату №4228 від 24.07.2017 року до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, як документу для перерахунку пенсії та з метою захисту порушеного права позивача зобов'язати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути подану ОСОБА_2 довідку Закарпатського обласного військового комісаріату №4228 від 24.07.2017 року та прийняти відповідне рішення щодо наявності або відсутності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі вказаного документу.
На підставі наведеного та керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, третя особа на стороні відповідача - Закарпатський обласний військовий комісаріат про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не прийняття рішення відносно поданої ОСОБА_2 довідки Закарпатського обласного військового комісаріату №4228 від 24.07.2017 року до ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, як документу для перерахунку пенсії.
Зобов'язати ОСОБА_5 управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути подану ОСОБА_2 довідку Закарпатського обласного військового комісаріату №4228 від 24.07.2017 року та прийняти відповідне рішення щодо наявності або відсутності підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі вказаного документу.
У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).
Повний текст рішення виготовлено та підписано 11.04.2018 року у зв'язку із перебуванням головуючого у справі суді на лікарняному.
СуддяОСОБА_8