
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про заміну відповідача в адміністративній справі
11 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/465/18 Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
при секретарі судового засідання Шаблій Л.П.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Бірука В.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернулася з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови від 29 січня 2018 року №008963 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн. відповідно до абзацу 3 частини першої статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Ухвалою від 21 березня 2018 року відкрито провадження у справі та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).
У судовому засіданні судом ініційовано питання про заміну первісного відповідача у справі Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті.
Представники позивача та відповідача не заперечили проти заміни відповідача у справі.
Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, суд дійшов висновку, що у справі слід допустити заміну первісного відповідача Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті з огляду на наступне.
Відповідно до частин першої, третьої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Згідно з частиною третьою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
У пунктах 7, 9 частини першої статті 7 КАС України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Статтею 3 Закону України "Про дорожній рух" від 30 червня 1993 року №3353-XII передбачено, що державне управління у сфері дорожнього руху та його безпеки здійснюється Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженими на це центральними органами виконавчої влади, органами виконавчої влади в Автономній Республіці Крим, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
Відповідно до частини сьомої статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05 квітня 2001 року №2344-III центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює: державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування та ін.
Згідно з пунктом 1, абзацом 1 пункту 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства). Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Абзацом 3 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2015 року №592 "Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті" утворено територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, управління Укртрансбезпеки у Волинській області.
Як вказано у пункті 16 Положення, Укртрансбезпека є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
З наведеного випливає, що Управління Укртрансбезпеки у Волинській області є структурним підрозділом апарату Служби, яке від імені Укртрансбезпеки здійснює, зокрема, державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм та стандартів на автомобільному транспорті.
Таким чином, відповідати за позовними вимогами фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 повинна Державна служба України з безпеки на транспорті як належний відповідач.
При цьому, на правильність таких висновків вказує і той факт, що представник Управління на підтвердження своїх повноважень у справі пред'явив довіреність, що видана Державною службою України з безпеки на транспорті на представництво її інтересів.
Згідно з частиною третьою статті 48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Аналізуючи вищевикладене та враховуючи згоду представника позивача на заміну неналежної сторони у справі, суд дійшов висновку про заміну первісного відповідача Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті.
Керуючись статтями 43, 46, 48, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
У справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу замінити первісного відповідача Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті (03135, м. Київ, Шевченківський район, проспект Перемоги, 14, код юридичної особи 39816845).
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В.Каленюк
Ухвала в повному обсязі складена 11 квітня 2018 року