Рішення № 73270177, 30.03.2018, Шептицький міський суд Львівської області (до 25.04.2025 - Червоноградський міський суд Львівської області)

Дата ухвалення
30.03.2018
Номер справи
459/1707/17
Номер документу
73270177
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 459/1707/17

Провадження № 2-о/459/3/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 березня 2018 року Червоноградський міський суд Львівської області

в складі: головуючого-судді Новосада М.Д.

з участю:

секретаря судових засідань Марковець Т.Л.

заінтересованої особи ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м.Червонограді цивільну справу за заявою ОСОБА_3 з участю заінтересованих осіб Генерального штабу Збройних сил України, Кабінету міністрів України, Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Служби безпеки України про встановлення факту, що має юридичне значення

В С Т А Н О В И В :

27.06.2017року заявник звернувся в суд із даною заявою, у якій просить встановити факт його участі у бойових діях під час проведення антитерористичної операції на південному сході України у складі 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор» в період з 22.12.2015 року по 15.01.2016 року, та з 01.03.2016 року по 01.04.2016 року, та у складі 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Української добровольчої армії в період з 24.05.2016 року по 09.07.2016 року, які були погоджені зі штабом ЗС України у секторі «М» поблизу м.Маріуполя Донецької області.

В обґрунтування заяви вказав, що з 22.12.2015 року він добровільно вступив до 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор» та з вказаного часу періодично брав участь у бойових діях в антитерористичній операції в секторі «М» у якості бійця, які були погоджені зі штабом сектору «М» у період з 22.12.2015 року по 15.01.2016 року, а також у період з 01.03.2016 року по 01.04.2016 року. З 24.05.2016 року він брав участь у проведенні антитерористичної операції на сході України у складі 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Української добровольчої армії та брав активну участь в бойових діях у зоні проведення АТО в секторі «М» на південному сході України, які були погоджено із штабом сектору «М», ризикуючи власним життям захищаючи незалежність та територіальну цілісність України у місцевостях поблизу міста Маріуполь Донецької області.

Факт того, що він брав участь у бойових діях в районах проведення спецоперацій АТО підтверджується документами, а також свідками.

Відповідно до Рішення №203 від 13.09.2016 року Львівської обласної ради «Про визнання бійців-добровольців, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на сході України», йому надано статус бійця-добровольця, який брав участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на сході України, про що видано відповідне посвідчення за НОМЕР_1 від 15.02.2017 року .

Представники вищого військового командування України не визнають учасниками бойових дій в АТО добровольців, які приймали участь в самоорганізованих загонах, у зв'язку з тим, що вони у списках осіб НГУ та ЗСУ, котрі брали участь у бойових діях в АТО - не значаться . Віддтак він як доброволець і учасник бойових дій в АТО, досі офіційно не визнаний учасником бойових дій на сході України на державному рівні, тому вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.

29.06.2017 року по справі відкрито провадження та призначено до розгляду на 29.08.2017 року.

21.08.2017 року представник заінтересованої особи Кабінету міністрів України подав суду письмові пояснення відносно заяви, у яких вказав, що заяву підтримує, так як встановлення вказаних у заяві фактів має юридичне значення для захисту прав та інтересів заявника.

29.08.2017 року заявник в судовому засіданні заяву підтримав, за клопотанням представника заінтересованої особи Служби безпеки України розгляд оголошувалась перерва 28.09.2017 року.

29.08.2017 року представник заінтересованої особи Державної служби України у справах ветеранів війни подав суду письмове клопотання про вилучення їх зі складу осіб, що беруть участь у справі, так як Служба не бере участь у правовідносинах, у яких заявник просить встановити юридичний факт.

12.09.2017 року представник заінтересованої особи Генерального штабу Збройних Сил України через канцелярію суду подав письмові пояснення відносно заяви, у якому вказав, що будь-яка інформація, яка б підтверджувала чи спростовувала участь заявника у антитерористичній операції у Генеральному штабі Збройних Сил України відсутня, тому при вирішенні заяви покладаються на розсуд суду.

28.09.2017 року оголошувалась перерва у зв'язку із неявкою заявника на 10.11.2017 року.

03.11.2017 року та 10.11.2017 року представники заінтересованих осіб Міністерства оборони України та Служби безпеки України подали письмові клопотання про проведення судового засідання в режимі відеоконфрененції.

10.11.2017 року в судовому засіданні задоволено клопотання представників заінтересованих осіб та винесено ухвалу про проведення судового засідання 14.12.2017 року в режимі відеоконфрененції, оголошувалась перерва для виконання ухвали суду.

14.12.2017 року оголошувалась перерва у зв'язку із неявкою учасників справи.

30.01.2018 року оголошувалась перерва за клопотанням представника заінтересованої особи Міністерства оборони України для повторного направлення копії заяви з додатками.

27.02.2018 року оголошувалась перерва для повторного виклику учасників справи.

26.03.2018 року заявник подав заяву про уточнення заяви про встановлення факту, що має юридичне значення.

30.03.3018 року представник заявника подав заяву, у якій вказав, що заяву підтримує, просить її задовольнити та розглядати у справу у його відсутності та у відсутності заявника у зв'язку із неможливістю з поважних причин прибути у судове засідання.

Представник заінтересованої особи Служби безпеки України в судовому засіданні заяву не заперечила, вказала, що на даний час відсутні будь-які відомості щодо участі заявника в антитерористичній операції, то при вирішення справи покладається на розсуд суду.

Інші учасники в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомили, заяв та клопотань не подали.

Вислухавши думку представника заінтересованої особи, з'ясувавши обставини справи, суд прийшов до наступного висновку.

Довідками №456 від 15.01.2016 року, №352 від 01.04.2016 року та №52 від 09.07.2016 року, виданими командиром 8-го ОБАТ УДА ОСОБА_4 стверджується, що заявник ОСОБА_3 у бойових діях під час проведення антитерористичної операції на південному сході України у складі 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор» (ДУК «ПС») в період з 22.12.2015 року по 15.01.2016 року, та з 01.03.2016 року по 01.04.2016 року, та у складі 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Української добровольчої армії (8-го ОБАТ УДА) в період з 24.05.2016 року по 09.07.2016 року, які були погоджені зі штабом ЗС України у секторі «М».

Крім того даний факт підтверджується копіями проїзних документів ПАТ «Укрзалізниця» сполученням Львів-Маріуполь та Маріуполь-Львів.

Як вбачається із копії нотаріально засвідченої заяви ОСОБА_5 від 05.12.2016 року, останній був особисто знайомий із заявником та спільно із ним з 27.12.2015 року по 04.01.2016 року та з 02.03.2016 року по 12.03.2016 року перебував у секторі «М», захищаючи територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України.

Копією нотаріально засвідченої заяви ОСОБА_6 від 22.06.2017 року підтверджується, що останній був особисто знайомий із заявником та спільно із ним з 24.12.2015 року по 10.01.2016 року, з 03.03.3016 року по 09.03.2016 року, та з 20.06.2016 року по 08.07.2016 року брали участь у бойових діях в зоні проведення АТО у секторі «М» зокрема у с.Водяне, с.Піски, с.Гнутово, с.Широке, захищаючи територіальну цілісність, суверенітет та незалежність України.

Відповідно до Рішення №203 від 13.09.2016 року Львівської обласної ради «Про визнання бійців-добровольців, які брали участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на сході України» заявнику надано статус бійця-добровольця, який брав участь у захисті територіальної цілісності та державного суверенітету на сході України, про що йому видано відповідне посвідчення за НОМЕР_1 від 15.02.2017 року .

Заявник не значиться у списках осіб Національної гвардії України та Збройних Сил України, котрі брали участь у бойових діях в АТО.

Як вбачається із вище наведених документів, досліджених у судовому засіданні, ОСОБА_3 являється добровольцем, який брав участь у бойових діях в АТО, однак не визнаний учасником бойових дій на сході України.

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, не зазначених у ч.1 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можливо лише тоді, коли діючим законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст.3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно із ч.ч.1,5 ст.17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Як передбачено ст.ст.3,4 Закону України «Про основи національної безпеки України» об'єктами національної безпеки, між іншим, є держава, конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканість. Суб'єктами забезпечення національної безпеки, в тому числі, є громадяни України, об'єднання громадян.

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України (ст.65 Конституції України, ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу").

Статтею 7 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (об'єднані міські) військові комісаріати (далі - районні (міські) військові комісаріати), військові комісаріати Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а також територіальні центри (в Автономній Республіці Крим, областях, місті Києві) та філіали (в районах та містах) комплектування військовослужбовцями за контрактом.

На державному рівні розроблено механізм встановлення статусу учасника бойових дій військовослужбовцям Збройних Сил, СБУ, які приймають участь у бойових діях в районах проведення антитерористичної операції.

Однак особи, які були зараховані в інші військові формування, а також з числа яких були сформовані спеціальні підрозділи територіальної оборони, і які були залучені державними або громадськими організаціями або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, добровільно захищаючи незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, але не входили до складу формувань, визначених у п.19 ст.6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 року (Збройних сил, Нацгвардії, СБУ тощо), не мають чітко визначеного юридичного статусу.

Участь добровольчих формувань в особливий період в антитерористичній операції в районах проведення АТО, на боці сил АТО, в установленому законом порядку не було заборонено та з боку держави відсутні обмеження або заборона щодо їх участі. Такі добровольчі формування були допущені до участі в антитерористичній операції в районах проведення АТО на боці сил АТО.

Законом України "Про внесення зміни до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", який набрав чинності з 22.05.2014 року, розширено коло осіб, які належать до учасників бойових дій. Згідно із п.19 ст.6 цього Закону учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

Законом України внесено зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 7 квітня 2015 року, відповідно до п.20 ст.6 якого серед іншого учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

Крім того, умовою надання статусу учасника бойових дій є включення добровільних формувань до Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

8-й окремий батальйон «АРАТТА» Української добровольчої армії входить до переліку вище зазначених формувань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, відповідно до п.2 якого, статус учасника бойових дій надається: військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового і начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції. А в п.4 зазначеної вище постанови КМУ зазначено, що підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є: для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, - документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень).

Оцінюючи представлені докази в їх сукупності, судом встановлено, ОСОБА_3 дійсно приймав участь в бойових діях під час проведення антитерористичної операції у складі Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор» в період з 22.12.2015 року по 15.01.2016 року, та з 01.03.2016 року по 01.04.2016 року, та у складі Української добровольчої армії в період з 24.05.2016 року по 09.07.2016 року, які були погоджені зі штабом Збройних Сил України, у секторі «М» поблизу м.Маріуполя Донецької області, захищаючи незалежність та територіальну цілісність України. При цьому відсутність належних документальних доказів участі заявника в бойових діях в зоні АТО не може бути підставою для відмови в задоволенні вказаної заяви.

Враховуючи те, що заявник приймав участь в бойових діях в зоні проведення антитерористичної операції як доброволець та не був внесений до списків НГУ та ЗСУ, законом не визначено іншого порядку встановлення даного факту, що має юридичне значення, який просить встановити заявник, тому суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої заяви та необхідність її задоволення.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 259, 263-265, 273, 293, 294, 319, 354 ЦПК України,-

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_3 з участю заінтересованих осіб Генерального штабу Збройних сил України, Кабінету міністрів України, Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, Служби безпеки України про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт участі ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у бойових діях під час проведення антитерористичної операції на південному сході України у складі 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Добровольчого Українського Корпусу «Правий Сектор» (ДУК «ПС») в період з 22.12.2015 року по 15.01.2016 року, та з 01.03.2016 року по 01.04.2016 року, та у складі 8-го окремого батальйону «АРАТТА» Української добровольчої армії (8-го ОБАТ УДА) в період з 24.05.2016 року по 09.07.2016 року, які були погоджені зі штабом ЗС України у секторі «М» поблизу м.Маріуполя Донецької області.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Львівської області через Червоноградський міський суд Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 06.04.2018 року.

Суддя: М. Д. Новосад