Рішення № 73269594, 02.04.2018, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
610/3253/17
Номер документу
73269594
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 610/3253/17

2/610/47/2018

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.04.2018 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Усенко С.І.,

з участю секретаря Бартєнєвої Ю.І., Турченкової О.В.,

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Балаклія Харківської області цивільну справу № 610/3253/17 (№2/610/47/2018) за позовом Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу,

ВСТАНОВИВ:

ПАТ «Харківгаз» звернулось з позовом до ОСОБА_3 в якому просить стягнути з відповідача вартість необлікованого об"єму природного газу за період з 07.03.2017 по 06.07.2017 в сумі 47 251,95грн. та судові витрати. Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_3 01.04.2016р. підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), персональний ЕІС-код НОМЕР_2. Відповідно до предмету Договору Оператор ГРМ зобов"язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов"язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. 06.07.2017р. було виявлено порушення, а саме: пошкодження мастичної пломби ознак порушення зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра, про що складено Акт про порушення №342Б від 06.07.2017. Вказаний лічильник газу демонтовано з показаннями 7226,92м.куб., запаковано в пакет, який опломбовано пломбою R 19805263 та напрвлено на експертизу. Замість демонтованого лічильника газу встановлено інший лічильник з обмінного фонду. Акт про порушення складено в присутності Споживача та ним підписано, один екземпляр акту надано Споживачеві.

За результатами проведеної експертизи (Акт №544 від 14.07.2017) газовий лічильник визнано непридатним до застосування. Виявлено, що пломба заводу-виробника не відповідає зразку, існує механічне порушення відбитка тавра на лічильному механізмі, існує доступ до відлікового механізму газового лічильника. Висновок комісії: несанкціоноване втручання в газовий лічильник.

Згідно з актом інвентаризації домоволодіння від 08.08.2017р. у Споживача встановлено газоспоживчі прилади: плита газова ПГ-4, опалювальний котел-колонка газовий ВАХІ ЕСО-240, конвектор DEMRAD LB-30. Опалювальна площа домоволодіння 272,1кв.м., зареєстровано 1 особа. Згідно з актом інвентаризації домоволодіння встановлене газовикористуюче обладнання не відключено від системи газопостачання.

За рішенням комісії з розгляду актів про порушення (протокол №06/17 від 10.08.17) Акт про порушення №342Б від 06.07.2017 задоволено в повному обсязі та відповідачу проведено перерахунок об"ємів спожитого природного газу вихоячи граничних об"ємів споживання природного газу з урахуванням усіх газових приладів та пристроїв за період з 07.03.2017 по 06.07.2017, донарахований обсяг природного газу склав 5512,44куб.м. Вартість донарахованого об"єму природного газу за цей період за цінами закупівлі ПАТ "Харківгаз" склала 47 251,95грн.

04.09.2017 ПАТ "Харківгаз" направило відповідачу вимогу про погашення заборгованності, яка залишена ним без задоволення.

Просили суд вимоги за позовом задовольнити.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову, посилаючись на обставини зазначені у ньому.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги не визнав, надавши відзив на позовну заяву (а.с.42-45)

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 показав, що він працює слюсарем КІП ПАТ "Харківгаз", 06.07.2017р. разом з ОСОБА_5 по заявці абонента ОСОБА_3 під"їхали до місця проживання останньої. В присутності незнайомого чоловіка оглянувши газовий лічильник та встановили, що пломба не відповідає вимогам маркіровки. Лічильник демонтували та здали в камеру зберігання. В акті №1087 від 06.07.2017р. відсутній його підпис, пояснити не зміг. В акті №3425 від 06.07.2017р. відсутній підпис ОСОБА_5, пояснити також не міг.

Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_5 показав, що він працює слюсарем КІП ПАТ "Харківгаз" служба метрології, 06.07.2017р. він разом з ОСОБА_4 отримали заявку на розподіл роботи. Вони під"їхали до місця проживання споживача ОСОБА_3. По телефону визвали споживача, після чого обстежили газовий лічильник, який знаходився на подвір"ї житлового будинку, знайшли порушення пломби. Газовий лічильник було демонтовано та передано в камеру зберігання.

В судовому засіданні свідкам пред"являвся лічильник побутового газу "Візар-6" №0257561, вони пояснили, що саме цей лічильник був демонтований, вважали що є порушення пломби.

Вислухавши пояснення сторін, свідків, дослідивши надані ними докази, суд дійшов висновку про необхідність відмовити у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.ч. 1-2 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обовязків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1 ст. 13 ЦПК України).

На підставі наданих сторонами та дослідженими у судовому засіданні доказах, судом встановлено, ОСОБА_3 01.04.2016р. підписано заяву-приєднання до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача), персональний ЕІС-код НОМЕР_2. (а.с.7)

06.07.2017року працівниками ПАТ «Харківгаз» було складено акт №342Б про те, що у домоволодінні за місцем проживання ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1, було виявлено пошкодження мастичної пломби ознак порушення зняття мастичних пломб або порушення повірочного тавра. Вказаний акт було підписано представниками ПАТ "Харківгаз" ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 8). Цього ж дня працівниками ПАТ «Харківгаз» було складено протокол про виявлення порушення (а.с.9).

Згідно протоколу засідання комісії по розгляду актів про порушення від 10.08.2017 року обсяг природного газу, спожитий ОСОБА_3 в звязку з несанкціонованим втручанням в газовий лічильник, становить 5512,44 куб. м за період з 07.03.2017 року по 06.07.2017 року, вартість газу 47 251,95 грн (а.с. 15-16).

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до підпункту 3 п. 1 Загальних положень «Правил постачання природного газу», затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 року постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил.

Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року затверджений «Кодекс газорозподільних систем».

Суд вважає, що до даних правовідносин необхідно застосувати положення Кодексу газорозподільних систем, який затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року №2494 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824, надалі по тексту «Кодекс ГРС».

Загальними положеннями Кодексу визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до п.1 розділу І Глави Х Кодексу ГРМ, приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Пунктом 3 розділу 2 глави X Кодексу закріплено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу вживає термін «несанкціоноване втручання в роботуЗВТ/лічильника газу» - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до п.5 глави 5 розділу X Кодексу власник комерційного ВОГ або сторона, відповідальна за збереження комерційного ВОГ, згідно з відповідним договором про відповідальне зберігання та/або актом про пломбування чи іншим документом, який був оформлений при встановленні пломб/магнітних індикаторів, відповідає за збереження і цілісність пломб (номерних, з відбитками тавр), пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), та гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал.

П.4 глави 2 розділу І Кодексу закріплено, що оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання своїх функцій та обов'язків, передбачених законодавством.

Відповідно до п.1, 2, розділу 10 глави Х Кодексу ГРМ, якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави. Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал (далі - пломба), в присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та за бажанням пломбою споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу). При цьому представник Оператора ГРМ складає протокол щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу (по одному екземпляру для кожної сторони), в якому чітко зазначає: 1) поштову адресу місця проведення експертизи; 2) дату та орієнтовний час проведення експертизи; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця проведення експертизи); 4) сторону, відповідальну за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу. Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу. Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби, визначається за домовленістю сторін (в іншому разі Оператором ГРМ). Сторона, відповідальна за доставку ЗВТ та/або пломби на експертизу, персонально відповідає за цілісність пломби, встановленої на пакеті (тарі). У разі відмови споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.

Відповідно до п.4-6 розділу 10 глави Х Кодексу ГРМ, експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників. Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ. За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація. 5. Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи. У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в яку було запаковано ЗВТ та/або пломбу. Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо. Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Відповідно до п.9-10 розділу 10 глави Х Кодексу ГРМ, результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи. У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис. Акт експертизи реєструється у журналі реєстрації актів експертизи Оператора ГРМ. Журнал повинен бути прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Відповідно до висновків комісії, зазначених в акті експертизи, проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобовязаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи обєкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Акт про порушення щодо відмови побутового споживача (фізичної особи) в доступі до власного обєкта вважається дійсним, якщо його підписали представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувач або управитель будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення їх осіб.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням.

Споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

У разі визнання споживачем (несанкціонованим споживачем) факту умисного пошкодження ним пломби/ЗВТ (лічильника газу), про що окремо зазначається в акті про порушення, заходи з проведення експертизи чи позачергової або експертної повірки не проводяться.

На дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обовязково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до обєкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:

1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;

2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;

3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.

Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора.

У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника.

Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.

За вимогою однієї зі сторін на засідання комісії в окремому випадку можуть бути додатково залучені інші представники, зокрема від виробника ЗВТ чи виробника пломби, повноваження яких підтверджуються в установленому законодавством порядку.

Споживач (несанкціонований споживач) зобовязаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.

Уразі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) обєм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) обєм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається обємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є обєм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) обєму природного газу має бути віднятий обєм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) обєму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Вартість необлікованого (донарахованого) обєму природного газу, яка предявляється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Якщо обєм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) обєм природного газу не вважається простроченою.

Акти про порушення реєструються в журналі реєстрації актів про порушення Оператора ГРМ. Журнал повинен бути пронумерований, прошитий, скріплений печаткою (за наявності) Оператора ГРМ. Строк зберігання журналу становить три роки від дати останнього в ньому запису.

Акт про порушення, акт-розрахунок та рахунок на сплату вартості необлікованого (донарахованого) обєму природного газу, а також документи, які підтверджують факт їх отримання споживачем (несанкціонованим споживачем), та інші документи, повязані з актом про порушення, зберігаються Оператором ГРМ не менше трьох років від дати оформлення акта про порушення.

Згідно Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015 року (далі по тексту - Правил), власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання систем газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України (п. 3.2) . Власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами, димовими та вентиляційними каналами (п. 3.3)Технічний стан газопроводів (підземних, надземних, наземних та ввідних) і споруд на них повинен систематично контролюватись власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) шляхом проведення комплексного технічного огляду (обходу) трас газопроводів, технічного обстеження, в тому числі КПО, вимірювання захисних потенціалів і перевірки ефективності роботи засобів ЕХЗ. Відомості про заміну запірної арматури, кранів, компенсаторів, а також виконані роботи при капітальному або поточному ремонті, виконані аварійні роботи необхідно заносити у паспорт газопроводу (п. 1.4 глави 5). При технічному огляді надземні газопроводи необхідно перевіряти на можливий виток газу. Зовнішній стан газопроводу перевіряють візуально: кріплення та фарбування, провисання труб, стан запірних пристроїв, ізолювальних зєднань, опор, наявність діелектричних підкладок тощо. Технічні огляди трас надземних газопроводів здійснюються не рідше ніж один раз на 6 місяців. Результати обходів газопроводів фіксуються у журналі технічних оглядів і обходів газопроводів (п.1.5глави 5).

Відповідно до п.п. 5.4, 5.5, 5.7, 5.8 , 6.1 розділу 5 вказаних Правил, технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових обєктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах. Умови для технічного обслуговування забезпечуються власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) відповідно до вимог чинного законодавства України. Заміна газового обладнання виконується за заявою власника (орендаря (наймача)) до газорозподільного підприємства субєктом господарювання, який має дозвіл на виконання зазначених робіт, виданий центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Заміна обладнання оформлюється ескізом у разі заміни газового обладнання без зміни функціонального призначення, потужності та системи димовідведення. В інших випадках - з оформленням виконавчо-технічної документації. Відключення газу перед заміною газового обладнання здійснюється газорозподільним підприємством за заявою власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)). Пуск газу після заміни газового обладнання проводиться газорозподільним підприємством за зверненням власника (балансоутримувача та/або орендаря (наймача)) після проведення інструктажу із безпечної його експлуатації. Документи щодо заміни газового обладнання передаються до архіву газорозподільного підприємства. Підлягає відключенню від системи газопостачання обладнання житлових і громадських будинків із встановленням заглушки за умови: наявності витоків газу; несправної автоматики безпеки; несправностей оголовків димових і вентиляційних каналів; відсутності тяги в димових і вентиляційних каналах; самовільного підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання; не забезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 цієї глави; не відповідності системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації. Несправне газове обладнання, ремонт якого потребує його розбирання, а також газове обладнання при виконанні капітального ремонту помешкань житлових і громадських будинків необхідно відключати зі встановленням заглушок та оформленням відповідного акта представником газорозподільного підприємства.Безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)).

Відповідно до оглянутих документів доданих до позовної заяви, пояснень свідків та з'ясування обставин справи встановлено, що 06.07.2017 року громадяни ОСОБА_4 та ОСОБА_5 без документів, які підтверджували би їх повноваження в присутності невстановленої особи (чоловіка ) оглянули лічильник газу Візар-6, зав. № 0257561 після чого прийняли рішення про його демонтаж, що і здійснили.

При цьому склали паперові документи частину з яких - Акт № 342Б про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи (а.с. 68) та Акт № 342Б про демонтаж побутового лічильника газу (а.с. 66) ОСОБА_5 не підписав.

Надали складені документи на підпис невстановленій особі, та забрали лічильник, чим порушили вимоги п. 7 Гл. 1. Розділу Х Кодексу газорозподільних систем ? Будь-які роботи, пов'язані з порушенням роботи чи схеми комерційного вузла обліку, або зміни типу ЗВТ проводяться за погодженням з Оператором ГРМ у присутності представників споживача і Оператора ГРМ та оформляються відповідним актом.

Роботи з розпломбування, випробування, вимірювання, зміни схеми комерційного вузла обліку, заміни типів ЗВТ без оформлення акта в присутності уповноважених осіб споживача та Оператора ГРМ не допускаються.? та п.2 гл. 9 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

Жодних доказів того, що невстановлена особа яка підписувала разом з ОСОБА_4 та ОСОБА_5 акти та була присутня при демонтажу газу позивачем не надано.

Потім позивач в односторонньому порядку, в порушення вимог п. 5 Гл. 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем без повідомлення відповідача ОСОБА_3 та без допуску її або її представника до проведення експертизи провів 14.07.2017 року нелегітимним складом експертної комісії, а саме за відсутності голови комісії ОСОБА_6 призначеного наказом ПАТ ?Харківгаз? № Но-180-0417 від 28.04.2017 року ?Щодо призначення складу експертної комісії? експертизу лічильника газу.

Акт №544 експертизи лічильника газу від 14 липня 2017 року (а.с. 62) крім того, що складений нелегітимним складом експертної комісії, не містить відомостей про проведення огляду та перевірки параметрів лічильника газу здійснення яких є обов'язковим згідно з п. 6 Гл. 10 Розділу Х Кодексу газорозподільних систем.

А саме

?1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним в протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознак порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань в роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ. ?

Після проведення недостовірної експертизи позивач провів розгляд актів про порушення.

При розгляді акту про порушення протокол №6/17 від 10.08.2017 року підписала комісія з розгляду актів про порушення склад якої не відповідає наказу №596 від 11.10.2016 року ПАТ ?Харківгаз?, а саме

відсутній як член комісії майстер відділу обслуговування вузлів обліку газу управління метрології Чугуївського відділення,

та додано:

Провідний майстер з метрології ОСОБА_7 та

Керівник групи обстеження газових мереж та ліквідації витоків газу ОСОБА_8

Крім того наказ №596 від 11.10.2016 року ПАТ ?Харківгаз? ?Про роботу комісії з розгляду актів про порушення? підписано особою ОСОБА_9 який згідно наданих позивачем документів не має на це повноважень.

Після проведення зазначених маніпуляцій нелегітимний склад комісії 10.08.2017 року склав Акт-розрахунок не облікованого (донарахованого)об'єму та обсягу природного газу та його вартості (а.с.78).

По перше зазначений документ складений в невідомому місці - відсутній обов'язковий реквізит акту місце складення.

По друге підставою для розрахунку та складення означеного акту став невідомий документ, який позивачем не наданий - Акт про порушення від 04.07.2017 року № 342Б.

Повторний розгляд акту про порушення 27.10.2017 року оформлений протоколом №08/17 також проведено нелегітимною комісією, склад якої склад якої не відповідає наказу №596 від 11.10.2016 року ПАТ ?Харківгаз?, а саме

Неналежний голова комісії - головний інженер (відділення) управління експлуатації,

відсутній як член комісії майстер відділу обслуговування вузлів обліку газу управління метрології Чугуївського відділення

та додано:

Провідний майстер з метрології ОСОБА_7

Керівник групи обстеження газових мереж та ліквідації витоків газу ОСОБА_8

Провідний фахівець з балансування ОСОБА_10

Наданий позивачем наказ ПАТ ?Харківгаз? № Но-590-1217 від 27.12.2017 р. ?Про роботу комісії з розгляду актів про порушення? не має стосунку до обставин викладених в позовній заяві, оскільки всі події відбувались до його підписання.

Наслідком перелічених дій стало обвинувачення ОСОБА_3 з боку ПАТ ?Харківгаз? в скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ст. 185 КК України (крадіжка), оскільки п.1 гл. 2 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем встановлено

? 1. До порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);?

Конституцією України встановлено (ч. 3 с. 62), що ?обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь?

Таким чином, всі надані позивачем документи, в обґрунтування позовних вимог є недопустимими, оскільки одержані з порушенням порядку, встановленого законом відповідно до ч.1 ст. 78 ЦПК України.

Крім того під час проведення всіх перелічених дій з боку позивача було повністю проігнороване право ОСОБА_3 на захист, яке полягало в обов'язковому повідомленні її про місце та час проведення всіх зазначених дій - демонтаж лічильника та складення актів про порушення, розгляд комісіями актів про порушення, проведення експертизи лічильника газу, її право наполягати на участі в проведені експертизи представників виробника лічильника газу, викладати в актах особливу думку, тощо.

З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку про наявність підстав щодо відмови у задоволенні позову за його недоведеністю, судовий збір підлягає віднесенню на сторону позивача.

Керуючись ст.ст.12,13,81, 141, 264,265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Харківгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ПАТ "Харківгаз", місце розташування 61109, м.Харків вул.Безлюдівська б.1

Відповідач: ОСОБА_3, місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1.

Повне рішення виготовлено 10.04.2018р.

Суддя