Рішення № 73267809, 10.04.2018, Вільнянський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
314/5271/17
Номер документу
73267809
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 314/5271/17

Провадження № 2а/314/23/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Вільнянськ 10 квітня 2018 року

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючий суддя - Кофанов А.В.,

при секретарі - Лазечна Н.С.,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання до перерахунку пенсії, -

в с т а н о в и в :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Запорізького приміського об'єднаного управління ПФУ в Запорізькій області, в якому вимагає визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у призначенні їй пенсії за віком відповідно до положень ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та зобов'язати відповідача призначити таку пенсію з 06.09.2017 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, при цьому провести перерахунок та виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Як зазначила позивачка у своїй позовній заяві, вона певний час, до вересня 2017 року, отримувала пенсію по вислузі років як працівник освіти відповідно до ст.55 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але при цьому продовжувала працювати. З вересня 2017 року позивачка набула право на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з чим тоді ж у вересні 2017 року звернулася із заявою про призначення їй пенсії за віком. Відповідачем було призначено їй пенсію за віком, але при цьому врахований заробіток за періоди страхового стажу, зазначеного у ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попередньої пенсії за вислугу років. Крім того, при призначенні пенсії за віком була застосована величина оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 %, тоді як слід було застосовувати величину в 1,35 %. Позивачка вважає, що пенсія їй має бути призначена відповідно до положень ч.2 ст.40 Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за останні три роки, що передують року звернення із заявою про призначення пенсії за віком, а також із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. Оскільки відповідач у добровільному порядку відмовився усувати це порушення закону, позивачка й звернулася до суду із зазначеними вимогами.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, в яких вимоги не визнав. У запереченнях представник відповідача зазначив, що у даному випадку мало місце переведення з одного виду пенсії на інший, а тому пенсія має призначатися відповідно до положень ч.1 ст.40 та ч.3 ст.45 Закону України № 1058-IV, тобто із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Крім того, представник відповідача просить врахувати, що 11.10.2017 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VIII від 03.10.2017 року, згідно якого раніше призначені пенсії з 01.10.2017 року перераховуються із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. Враховуючи це, просить у позові відмовити.

Суд, дослідивши доводи позовної заяви, заперечення відповідача та надані у справі докази, вважає, що позов підлягає задоволенню повністю.

Так, позивачка певний час, до вересня 2017 року, отримувала пенсію відповідно до ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівник освіти по вислузі років. У квітні 2013 року позивачка набула право на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону України № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з чим у вересні 2017 року звернулася із заявою про призначення їй пенсії за віком. Відповідачем було призначено їй пенсію за віком, при призначенні пенсії був врахований заробіток за періоди страхового стажу, зазначеного у ч.1 ст.40 Закону України № 1058-IV, тобто був застосований показник середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попередньої пенсії за вислугу років.

Відповідно до ст.1 Закону України № 1058-ІV, пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Види пенсійних виплат і соціальних послуг визначені у статті 9 вищезазначеного Закону, зокрема, за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються наступні пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Згідно з ч.1 ст.10 Закону України № 1058-ІV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.2 того ж Закону, для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення. Таким законом є, зокрема, ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", на підставі якого позивачка отримувала пенсію з 2011 року.

З аналізу положень Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вбачається, що обрання особою пенсії за віком замість спеціальної пенсії працівника освіти, є призначенням пенсії, а не переведенням з одного виду пенсії на інший.

З огляду на вищевикладене, до даних правовідносин не підлягає застосуванню ч.3 ст.45 Закону України № 1058-ІV, відповідно до якої, при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Згідно ч.2 ст.40 Закону України № 1058-ІV (в редакції, що діяла на момент звернення позивачки з приводу призначення пенсії за віком), заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно ч.3 ст.45 Закону України № 1058-ІV (в редакції, що діяла на момент звернення позивачки з приводу призначення пенсії за віком), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що відповідно до ч.3 ст.45 Закону України № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV, однак у випадку із позивачкою мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом. Так, позивачці було призначено пенсію відповідно до спеціальних положень Закону України "Про пенсійне забезпечення", які передбачали інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV вона звернулася вперше.

Враховуючи той факт, що у позивачки право на пенсію за віком виникло вперше, то при визначенні розміру пенсійних виплат слід застосовувати ч.2 ст.40 Закону України № 1058-ІV, тобто при обчисленні пенсії брати розмір середньої заробітної плати (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Згідно ст.26 Закону України № 1058-ІV (в редакції, що діяла на момент звернення позивачки з приводу призначення пенсії за віком), коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за спеціальною формулою, в якій наявний коефіцієнт страхового стажу. За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%.

Таким чином, вимоги позивачки щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу також є обґрунтованими.

Посилання відповідача щодо прийняття Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсії" № 2148-VIII, відповідно до якого з 01.10.2017 року відповідачем перераховано пенсії із використанням показника середньої заробітної плати за 2014, 2015 та 2016 роки, не можуть бути прийняті до уваги, адже предметом спору даної адміністративної справи є незастосування при призначенні пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а не дії відповідача щодо перерахунку пенсії після її призначення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 6, 9, 90, 242-246 КАС України, суд

в и р і ш и в :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання до перерахунку пенсії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління Запорізького приміського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком з урахуванням положень ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Зобов'язати Запорізьке приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати і виплачувати ОСОБА_1 призначену пенсію за віком відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", починаючи з 06.09.2017 року, з урахуванням ст.26 та ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто із застосуванням показника середньої зарплати працівників, зайнятих в галузях економіки України, за 3 останні роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, та із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %; при цьому зобов'язати виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією.

Рішення підлягає негайному виконанню, але може бути оскаржена протягом тридцяти днів шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Суддя А.В. Кофанов

10.04.2018

10.04.2018