Постанова № 73267365, 05.04.2018, Апеляційний суд Донецької області (м. Бахмут)

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
243/8356/17
Номер документу
73267365
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер 243/8356/17 Номер провадження 22-ц/775/234/2018

Доповідач Санікова О.С.

Категорія 53

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 квітня 2018 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Санікової О.С.

суддів Будулуци М.С., Канурної О.Д.

за участю секретаря Кіпрік Х.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бахмуті цивільну справу №243/8356/17

за позовом ОСОБА_1 до Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації, третя особа Міністерство охорони здоров'я України про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди

за апеляційними скаргамиОСОБА_1 до Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації на рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 08 грудня 2017 року,

(суддя Хаустова Т.А., рішення ухвалено в м. Слов'янську Донецької області), -

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області з позовною заявою до Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та відшкодування моральної шкоди, посилаючись на те, що він був прийнятий на посаду головного лікаря Слов'янського міського наркологічного диспансеру 01 листопада 1988 року. В подальшому диспансер перереєстрований в Комунальну лікувально-профілактичну установу «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська».

Головою Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військово - цивільної адміністрації Жебрівським П.І. 31 серпня 2017 року винесено розпорядження №157рк, пунктом 3 якого його 01 вересня 2017 року звільнено з посади головного лікаря комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» за одноразове грубе порушення трудових обов'язків згідно з пунктом 1 частини 1 статті 41 КЗпП України. Підставою для звільнення слугувало певне подання Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації, з яким він був ознайомлений об 11.00 годині 01 вересня 2017 року.

Його звільнено із займаної посади головного лікаря диспансеру за одноразове грубе порушення трудової дисципліни і як вбачається з подання підставою для такого стала відмова у наданні документів, необхідних для Фонду, яка начебто, визнана необґрунтованою.

Вважає, що рішення комісії з ліквідації диспансеру про саботування ним процедури реорганізації такого у зв'язку з ненаданням документів на запит Фонду, необхідних для остаточної звірки і подання департаменту про необхідність його звільнення із займаної посади є безпідставними, оскільки, про наявність вказаного запиту від Фонду йому стало відомо лише 22 серпня 2017 року. Крім того, такий не містить жодної вимоги про надання певних документів. В свою чергу на вимогу Голови ліквідаційної комісії він надав належну відповідь.

Крім того, пояснення по суті, начебто, вчиненого дисциплінарного проступку, ним не надавались.

Із спірного розпорядження неможливо встановити порушення якого саме обов'язку, встановленого його посадовою інструкцією або діючим законодавством України, визнано одноразовим і грубим; вбачається, що приймаючи таке, взагалі не враховано ступінь тяжкості, начебто, вчиненого проступку; вбачається, що приймаючи таке, взагалі не визначено чи заподіяно проступком певну шкоду; вбачається, що приймаючи таке, не враховано будь-які обставини за яких, начебто, вчинено поступок; вбачається, що приймаючи таке, не враховано його попередню, більше ніж тридцятирічну роботу в диспансері.

Тобто, в даному випадку, всупереч ст. 149 КЗпП України відповідач не відбирав у нього будь-яких пояснень, взагалі не повідомляв про допущення ним певного дисциплінарного поступку і не врахував всі обставини, передбачені статтею під час прийняття спірного розпорядження, що є грубим порушенням і підставою для скасування такого та поновлення його на роботі.

У зв'язку із звільненням з роботи він зазнав моральних страждань. Нормальний та звичний розклад життя розладнаний внаслідок грубого порушення відповідачем трудового законодавства. Він відчуває почуття приниженої гідності, образи, досади та має занепокоєння щодо своєї соціальної репутації. Крім того, були порушені його життєві плани, погіршені можливості побудови та реалізації нових життєвих перспектив. За весь цей час ним сформована тісна співпраця з низкою посадових осіб, як державних так і приватних організацій, здобуто авторитет лікаря вищої категорії та інше. Він постійно має докладати зусиль, пояснюючи колегам, знайомим, друзям, родичам дійсні причини його звільнення.

Вважає, що є всі підстави для відшкодування моральної шкоди, завданої його незаконним звільненням, тому вважає за необхідне стягнути з Донецької обласної державної адміністрації на його користь суму у розмірі 30000 грн. у якості компенсації моральної шкоди.

Просив суд поновити його на посаді головного лікаря Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська», стягнути з Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військово-цивільної адміністрації на його користь середній заробіток за час вимушеного прогулу з 02 вересня 2017 року до дня поновлення на роботі, моральну шкоду, завдану незаконним звільненням у розмірі 30000 грн., допустити негайне виконання рішення суду в частині поновлення його на роботі та стягнення заробітної плати, але не більше ніж за один місяць.

Рішенням Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 08 грудня 2017 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації, третя особа Міністерство охорони здоров'я України відмовлено у зв'язку з відсутністю підстав.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким його позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

В обґрунтування апеляційної скарги ОСОБА_1 посилається на те, що доводи суду є завідомо необґрунтованими та протиправними; апелянт вважає, що фактично статтею 235 КЗпП України чітко визначено спосіб захисту особи, яку звільнено незаконно, а саме звернення до суду із позовною вимогою про поновлення на роботі; з метою визначення обставин, які підлягають дослідженню судом під час розгляду позовної вимоги «про поновлення на роботі» апелянт звертає увагу на пункт 18 постанови Пленуму Верховного суду України №9 від 06.11.1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів», якою встановлено, що при розгляді справ про поновлення на роботі судам необхідно з'ясувати, з яких підстав проведено звільнення працівника згідно з наказом (розпорядженням) і перевірити їх відповідність законові, тобто у разі заявлення вимог «про поновлення на роботі» суд повинен перевірити наказ (розпорядження) на відповідність законові, з чого вбачається, що ним застосовано належний спосіб захисту своїх прав та інтересів у формі заявлення позовної вимоги «про поновлення на роботі»; при цьому діючим законодавством України не встановлено необхідність заявлення окремої вимоги про скасування наказу (розпорядження) про звільнення, оскільки вимога «про поновлення на роботі» по своїй суті обумовлює необхідність дослідження (перевірки) такого на предмет відповідності діючому законодавству України; крім того, підставою для поновлення особи на роботі безпосередньо є рішення про таке, а не рішення про скасування відповідного наказу (розпорядження); за таких умов, судом під час прийняття спірного рішення грубо порушено ст. 43 Конституції України, ст. ст. 5-1, 235 КЗпП України, що у відповідності до п. 4 ч.1 ст. 376 ЦПК України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового; у даному випадку, з огляду на фактичні обставини справи такого, яким позовні вимоги мають бути задоволені.

В апеляційній скарзі Донецька обласна державна адміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація просить скасувати рішення частково, змінивши його мотивувальну частину та ухвалити в цій частині нове рішення, відмовивши позивачу у задоволенні його позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги Донецька обласна державна адміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація посилається на порушення норм матеріального та процесуального права; представник Донецької облдержадміністрації вважає, що, виходячи із вимог Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» Донецька облдержадміністрація, обласна військово-цивільна адміністрація відповідно до чинного законодавства з урахуванням усіх обставин, можливостей і доцільності з огляду на ефективність використання бюджетних коштів має законне право приймати рішення про припинення лікувального закладу, оскільки прийняття рішення про припинення юридичної особи є виключним правом органу, що її утворив; право голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації видавати розпорядження стосовно управління об'єктами спільної власності доведено постановою Апеляційного адміністративного суду Донецької області від 07 грудня 2017 року; отже, з огляду на зазначене голова облдержадміністрації, керівник обласної військово-цивільної адміністрації мав повноваження на видання розпорядження про звільнення головного лікаря комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська»; апелянт вважає, що звільнення головного лікаря проведено з додержанням норм трудового права; судом першої інстанції у мотивувальній частині рішення не взято до уваги розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11.04.2016 року №278 «Про затвердження Переліку структурних підрозділів облдержадміністрації області, які здійснюють управління об'єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст, що перебуває в управлінні обласної ради» та розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 20.02.2017 року №161 «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11.04.2016 року №278», якими департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації надано право щодо управління закладами охорони здоров'я, які знаходяться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебуває в управлінні обласної ради; судом першої інстанції не оцінено той факт, що до відібрання пояснень від порушника трудової дисципліни 22 серпня 2017 року було проведено засідання ліквідаційної комісії департаменту охорони здоров'я за участю ОСОБА_1, на якому йому було запропоновано надати відповідні документи Слов'янському відділенню управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області для завершення перевірки; тобто відповідачем було доведено повне ігнорування ОСОБА_1 законних вимог департаменту охорони здоров'я та саботування виконання розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.04.2017 року №425 «Про реорганізацію комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» та від 19.07.2017 року №817 «Про внесення змін до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27.04.2017 року №425», законність яких доведено постановою Апеляційного адміністративного суду Донецької області від 07 грудня 2017 року; суд першої інстанції не звернув уваги на те, що до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган, а саме - департамент охорони здоров'я облдержадміністрації 22 серпня 2017 року отримав від порушника трудової дисципліни письмові пояснення і дійшов хибної думки щодо ненадання пояснень порушником трудової дисципліни ОСОБА_1; судом першої інстанції також не прийнято до уваги звернення директора департаменту охорони здоров'я до голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 29.08.2017 року щодо звільнення ОСОБА_1 за однократне грубе порушення трудових обов'язків за ст. 41 п.1 КЗпП України; цитування судом першої інстанції листів обласного комітету Донецької обласної організації профспілки працівників охорони здоров'я України не є доказовими; апелянт вважає, що відповідачем доведено відсутність підстав для відшкодування моральної шкоди; апелянт звертає увагу на те, що відповідачем не вчинено ніяких дій, у тому числі протиправної поведінки з боку облдержадміністрації відносно ОСОБА_1, членів його сім'ї чи близьких родичів.

У відзиву на апеляційну скаргу ОСОБА_1 представник Донецької облдержадміністрації посилається на ті ж обставини, що і в апеляційній скарзі; просить відмовити позивачу ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог; скасувати рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області та ухвалити рішення про відмову ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог.

У відзиву на апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації ОСОБА_1 посилається на безпідставність та необґрунтованість її доводів; вважає, що у даному випадку, приймаючи спірне розпорядження та звільняючи його з посади головою Донецької обласної адміністрації не враховано низку обставин справи, які свідчать про відсутність будь-яких вчинених ним дисциплінарних проступків та допущено грубе порушення вимог ст. 149 КЗпП України, що є підставою для скасування такого та поновлення його на роботі; просив апеляційну скаргу Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військово-цивільної адміністрації залишити без задоволення.

У судовому засіданні апеляційного суду позивач і його представник підтримали доводи своєї апеляційної скарги, просили її задовольнити; проти доводів апеляційної скарги відповідача заперечували.

Представник Донецької обласної державної адміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації у судовому засіданні апеляційного суду підстримала доводи апеляційної скарги Донецької обласної державної адміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації, просила її задовольнити, проти доводів апеляційної скарги ОСОБА_1 заперечувала.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно наказу Слов'янської міської ради № 175 від 26 вересня 1988 року було виведено наркологічний кабінет зі складу диспансерного відділення Слов'янської психіатричної лікарні та перетворено його у самостійну спеціалізовану Лікувально-профілактичну установу - Міський наркологічний диспансер з 01 листопада 1988 року.

01 листопада 1988 року ОСОБА_1 прийнято на посаду головного лікаря наркологічного диспансеру за переводом із психіатричної лікарні.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації Жебрівського П.І. № 425 від 27 квітня 2017 року «Про реорганізацію Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» з метою залучення та концентрації матеріальних і фінансових ресурсів для забезпечення на території області, що підконтрольна Українській владі, надання спеціалізованої медичної допомоги населенню на належному рівні, проведення ефективних заходів щодо профілактики і лікування наркоманії та алкоголізму, оптимізації мережі закладів охорони здоров'я, керуючись статтями 104, 105, 106 Цивільного кодексу України, статтями 4, 6 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» та Законами України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Основами законодавства України про охорону здоров'я вирішено припинити юридичну особу публічного права - Комунальну лікувально-профілактичну установу «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська», яка перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні обласної ради, шляхом приєднання до Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська».

Відповідно до даного розпорядження наказом Департаменту охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації від 28 квітня 2017 року № 264 «Про заходи реорганізації закладів охорони здоров'я вирішено створити комісії по припиненню юридичних осіб, зокрема Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська». Відповідно п. 3 наказу - прийом-передачу майна здійснити згідно з діючим законодавством України та відповідним відображенням у бухгалтерському обліку. Відповідно до пункту 4 - головному лікарю Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 … передати в установленому законодавством порядку матеріальні цінності, майно, обладнання, документацію, печатки та штампи тощо за актами прийому-передачі…отримати довідки відповідних органів: Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області, Пенсійного фонду України, Фондів соціального страхування тощо для зняття з обліку юридичних осіб.

Додатком № 2 до наказу Департамента охорони здоров'я облдержадміністрації від 28 квітня 2017 року № 264 затверджено комісію по припиненню Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська», до якої входять: Філіппова Наталя Георгіївна (заступник директора Департаменту - начальник управління організації та розвитку медичної допомоги населенню Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації - голова комісії), Крутько Аліна Валеріївна (заступник начальника управління - начальник відділу бухгалтерського обліку та звітності управління економіки та фінансів департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, член комісії), Волков Руслан Станіславович (головний спеціаліст, юрисконсульт відділу навчальних закладів, післядипломної освіти, мобілізаційної роботи, ресурсного та правового забезпечення Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, член комісії), Воробйов Сергій Анатолійович (головний спеціаліст відділу стратегічного розвитку охорони здоров'я та забезпечення лікарськими засобами управління, організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації, член комісії), ОСОБА_1 (головний лікар Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська», член комісії), Яровий В’ячеслав Миколайович (головний лікар Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська», член комісії), Редько Яна Володимирівна (головний бухгалтер Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська», член комісії) та Глущенко Каріна Юріївна (головний бухгалтер Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська», член комісії.

Відповідно до листа Департамента охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації від 05 травня 2017 року за вих. № 01-29/0845 на адресу головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 було повідомлено, що розпорядженням голови Обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27 квітня 2017 року № 425 заплановано реорганізацію Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» шляхом приєднання до Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська» та повідомлено, що за результатами реорганізації буде скорочено посаду головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» з огляду на що Департамент охорони здоров'я облдержадміністрації попередив ОСОБА_1 згідно діючого законодавства та запропонував працевлаштування на посаді лікаря-нарколога Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська».

Згідно протоколу робочої наради комісії по припиненню Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» від 22 серпня 2017 року щодо розгляду листа начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Донецької області «Щодо проведення контрольних заходів» від 14 серпня 2017 року № 03/09-109, головою комісії Філіпповою Н.Г. було повідомлено, що 19 серпня 2017 року за № 4393/01-58 на адресу Департамента охорони здоров'я облдержадміністрації надійшов лист начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області «Щодо проведення контрольних заходів» від 14 серпня 2017 року № 03-09/19, у якому зазначено, що 08 червня 2017 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Слов'янську було отримано інформацію від державного реєстратора про внесення рішення про припинення шляхом реорганізації КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» (02003876). Для проведення контрольних заходів керівнику КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» було направлено лист від 08 червня 2017 року № 03-09/1170 про надання документів для проведення остаточної звірки по сплаті страхових внесків та виду економічної діяльності. Лист отримано, документи не надані. 16 червня 2017 року до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області було направлено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення № 98. 25 червня 2017 року до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області було направлено рішення про відмову у видачі довідки про відсутність заборгованості № 110. 29 червня 2017 року відділенням Фонду було отримано звернення департаменту щодо проведення заходів та надання відповідної довідки по КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська». У зв'язку з вищевикладеним головному лікарю КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» було запропоновано надати документи для проведення звірки. Головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 категорично відмовився надавати голові комісії Філіпповій Н.Г. зазначені документи, мотивуючи це тим, що на теперішній час питання щодо реорганізації не вирішено. Комісія у складі: Філіппової Н.Г., Волкова Р.С., Воробйова С.А., Ярового В.М., Редько Я.В., ОСОБА_1 (підпис в протоколі відсутній), Глущенко К.Ю. (підпис в протоколі відсутній) вирішили: відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» у наданні зазначених документів не є аргументованою. Підтверджуючого документу про факт їх вилучення із диспансеру для судового розгляду немає. Відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 у наданні документів є прояв саботування процесу реформування закладу та розпорядження голови облдержадміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації від 27 квітня 2017 року № 425.

Згідно доповідної записки заступника директора департаменту - начальника управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації голови комісії Філіппової Н.Г. на ім'я директора департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Узун Ю.Г. голова комісії доповіла, що комісією по припиненню Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янськ» 22.08.2017 року була проведена робоча нарада щодо розгляду листа начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області «Щодо проведення контрольних заходів» від 14.08.2017 № 03/09-109.

Згідно порядку денного було розглянуто питання стосовно ненадання документів для проведення остаточної звірки до Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області головним лікарем КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 відповідно до листа начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області «Щодо проведення контрольних заходів» від 14.08.2017 № 03/09-109. Метою наради було вирішення питання передачі документів головним лікарем Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 голові ліквідаційної комісії Філіпповій Н.Г. для подальшого їх надання Слов'янському відділенню Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області. Але, головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 відмовився надавати визначені документи, мотивуючи це тим, що на теперішній час питання реорганізації КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» шляхом приєднання його до КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська» знаходиться на розгляді у Донецькому окружному адміністративному суді та Слов'янському міжрайонному суді. Комісія вирішила, що відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» у наданні зазначених документів не є аргументованою. Підтверджуючого документу про факт їх вилучення із диспансеру для судового розгляду немає. Відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 у наданні документів є проявом саботування процесу реорганізації закладу та Розпорядження Голови облдержадміністрації, керівника обласної військово - цивільної адміністрації від 27.04.2017 № 425. У зв'язку з чим просила розглянути питання про звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» за однократне грубе порушення трудової дисципліни.

Відповідно до Листа Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Слов'янську Донецької області від 08 червня 2017 року за № 03-09/1170 на ім'я керівника КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» Фонд просив з'явитись керівника до приміщення Фонду за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул. Глекова, 2, для проведення остаточної звірки щодо страхових внесків та виду діяльності.

Відповідно до подання Департамента охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації від 29 серпня 2017 року за вих. № 01-28/1786 на ім'я голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації Жебрівського П.І., повідомлено, що Департаментом охорони здоров'я облдержадміністрації проводиться певна робота на виконання розпоряджень голови облдержадміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27 квітня 2017 року «Про реорганізацію Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський протитуберкульозний диспансер м. Слов'янська» (зі змінами), від 27 квітня 2017 року № 425 «Про реорганізацію Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» (зі змінами) від 27 квітня 2017 року № 426 «Про реорганізацію Комунального лікувально-профілактичного закладу «Добропільська стоматологічна поліклініка» (зі змінами). По всім юридичним особам заплановано реорганізувати шляхом приєднання, зареєстровано початок процедури припинення. Однак, головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 не здійснює відповідних дій з виконання розпорядження, а навпаки перешкоджає його виконанню, не надаючи необхідну інформацію до відповідних фондів для здійснення позапланових перевірок для припинення юридичної особи. У зв'язку з чим 22 серпня 2017 року була проведена робоча нарада щодо розгляду листа начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області «Щодо проведення контрольних заходів» від 14 серпня 2017 року № 03/09-109. Згідно порядку денного було розглянуто питання стосовно надання документів для проведення остаточної звірки до Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області головним лікарем КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 відповідно до Листа начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції соціального страхування України в Донецькій області «Щодо проведення контрольних заходів від 14 серпня 2017 року» № 03/09-109. Метою наради було вирішення питання передачі документів головним лікарем Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 Голові ліквідаційної комісії Філіпповій Н.Г. для подальшого їх надання Слов'янському відділенню Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Донецької області. Але головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 відмовився надавати визначені документи, мотивуючи тим, що на теперішній час питання реорганізації КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» шляхом приєднання його до КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська» знаходиться на розгляді у Донецькому окружному адміністративному суді та Слов'янському міжрайонному суді. Комісія вважає, що відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» у наданні зазначених документів є неаргументованою. Підтверджуючого документу про факт їх вилучення із диспансеру для судового розгляду немає. Відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 у наданні документів є проявом саботування процесу реорганізації закладу та розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 27 квітня 2017 року № 425. Все це свідчить про грубе порушення трудових обов'язків головним лікарем КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1. З огляду на зазначене просили розглянути питання щодо звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» за однократне грубе порушення трудових обов'язків згідно з пунктом 1 частини 1 ст. 41 Кодексу законів про працю України.

Розпорядженням Голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації Жебрівського П.І. № 157рк від 31 серпня 2017 року вирішено звільнити ОСОБА_1 01 вересня 2017 року з посади головного лікаря Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» за одноразове грубе порушення трудових обов'язків згідно з пунктом 1 частини 1 статті 41 КЗпП України. Підстава: Подання Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації.

Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково, а апеляційна скарга Донецької обласної державної адміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації - задоволенню з наступних підстав.

Відмовляючи ОСОБА_1 у задоволенні його позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська за п.1 ч.1 ст. 41 КЗпП України здійснено з порушенням норм трудового законодавства; при цьому суд першої інстанції дійшов висновку про те, що факти, викладені у листі директора Департаменту Узун Ю.Г. від 29 серпня 2017 року за № 01-28/1786 щодо звільнення головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 не підтверджені належними та допустимими доказами і не свідчать про одноразове грубе порушення позивачем покладених на нього трудових обов'язків, завдання певної шкоди, що, в свою чергу, виключає можливість звільнення останнього на підставі п.1 ч.1 ст.41 КЗпП України.

Разом з тим суд дійшов до переконання, що позовні вимоги ОСОБА_1 про поновлення його на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та стягнення моральної шкоди не підлягають задоволенню, оскільки на даний час діє розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військово-цивільної адміністрації №157рк від 31 серпня 2017 року «Про звільнення головного лікаря Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» та уповноваження особи на прийняття носіїв службової інформації», яке ОСОБА_1 не ставить на розгляд суду та не вимагає скасувати дане розпорядження, а суд відповідно до ст.. 11 ЦПК не наділений правом за власною ініціативою збільшувати обсяг позовних вимог.

Проте з такими висновками погодитися неможливо, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на працю. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.

Відповідно до ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Пунктом 1 частини 1 статті 41 КЗпП України передбачені додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов одноразового грубого порушення трудових обов'язків керівником підприємства, установи, організації всіх форм власності (філіалу, представництва, відділення та іншого відокремленого підрозділу), його заступниками, головним бухгалтером підприємства, установи, організації, його заступниками, а також службовими особами органів доходів і зборів, яким присвоєно спеціальні звання, і службовими особами центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сферах державного фінансового контролю та контролю за цінами.

Визначення ступеню тяжкості правопорушення керівника в кожному конкретному випадку належить до компетенції осіб, що наділені правом призначення та звільнення даної категорії працівників.

Відповідно до роз'яснень, які містяться в п. 27 постанови Пленуму Верховного Суду України від 6 листопада 1992 року № 9 «Про практику розгляду судами трудових спорів», вирішуючи питання про те, чи є порушення трудових обов'язків грубим, суд має виходити з характеру проступку, обставин, за яких його вчинено, яку завдано ним (могло бути завдано) шкоду.

Відповідно до роз'яснень, наданих у п. 22 зазначеної постанови Пленуму у справах про поновлення на роботі осіб, звільнених за порушення трудової дисципліни, судам необхідно з'ясувати, в чому конкретно проявилось порушення, що стало приводом до звільнення, чи могло воно бути підставою для розірвання трудового договору за пунктами 3, 4, 7, 8 ст. 40 і п. 1 ст. 41 КЗпП України, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147 1, 148, 149 КЗпП правила і порядок застосування дисциплінарних стягнень, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи не застосовувалось вже за цей проступок дисциплінарне стягнення, чи враховувались при звільненні ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок і попередня робота працівника.

Як вбачається з матеріалів справи згідно наказу Слов'янської міської ради № 175 від 26 вересня 1988 року було виведено наркологічний кабінет зі складу диспансерного відділення Слов'янської психіатричної лікарні та перетворено його у самостійну спеціалізовану Лікувально-профілактичну установу - Міський наркологічний диспансер з 01 листопада 1988 року, ОСОБА_1 прийнято на посаду головного лікаря наркологічного диспансеру за переводом із психіатричної лікарні.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації Жебрівського П.І. № 425 від 27 квітня 2017 року «Про реорганізацію Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» з метою залучення та концентрації матеріальних і фінансових ресурсів для забезпечення на території області, що підконтрольна Українській владі, надання спеціалізованої медичної допомоги населенню на належному рівні, проведення ефективних заходів щодо профілактики і лікування наркоманії та алкоголізму, оптимізації мережі закладів охорони здоров'я вирішено припинити юридичну особу публічного права - Комунальну лікувально-профілактичну установу «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська», яка перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні обласної ради, шляхом приєднання до Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська».

Відповідно до даного розпорядження наказом Департамента охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації від 28 квітня 2017 року № 264 «Про заходи реорганізації закладів охорони здоров'я вирішено створити комісії по припиненню юридичних осіб, зокрема Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська». Відповідно до п. 3 наказу - прийом-передачу майна здійснити згідно з діючим законодавством України та відповідним відображенням у бухгалтерському обліку. Відповідно до пункту 4 - головному лікарю Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 … передати в установленому законодавством порядку матеріальні цінності, майно, обладнання, документацію, печатки та штампи тощо за актами прийому-передачі…отримати довідки відповідних органів: Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області, Пенсійного фонду України, Фондів соціального страхування тощо для зняття з обліку юридичних осіб.

Додатком № 2 до наказу Департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації від 28 квітня 2017 року № 264 затверджено комісію по припиненню Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська».

Згідно пояснень позивача ОСОБА_1 йому було відомо про цей наказ, проте ніяких дій по виконанню саме пункту 4 наказу ним не здійснювалось.

На а.с. 22 міститься лист від 08.06.2017 року Відділення виконавчої дирекції Фонду у м. Словянську Донецької області за підписом голови комісії з припинення, начальника відділення на імя керівника Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» такого змісту: «відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України у м. Словянську просить Вас з'явитися до приміщення відділення Фонду за адресою: м. Словянськ, вул.. Глєкова, 2 для проведення остаточної звірки щодо страхових внесків та виду діяльності».

За твердженням ОСОБА_1 такого листа він не отримував. Проте це не позбавляло його здійснювати дії по виконанню пункта 4 наказу Департамента охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації від 28 квітня 2017 року № 264.

14.08.2017 року Словянським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального стархування України в Донецькій області був направлений лист голові комісії по припиненню КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська», заступнику директора Департаменту - начальнику управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоровя облдержадміністрації Філіповій Н.Г. щодо проведення контрольних заходів про надання документів для проведення звірки.

Апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції безпідставно не прийнято до уваги посилання представника відповідача на те, що зміст цього листа був доведений до відома та виконання ОСОБА_1, на що отримана відповідь, що матеріали справи щодо реорганізації знаходяться на розгляді в Донецькому окружному адміністративному суді та Словянському міжрайонному суді, оскільки про ці обставини було відомо тільки позивачу.

Як вбачається із протоколу робочої наради комісії по припиненню Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» від 22 серпня 2017 року щодо розгляду листа начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Донецької області «Щодо проведення контрольних заходів» від 14 серпня 2017 року № 03/09-109, Головою комісії Філіпповою Н.Г. було повідомлено, що 19 серпня 2017 року за № 4393/01-58 на адресу Департамента охорони здоров'я облдержадміністрації надійшов лист начальника Слов'янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області «Щодо проведення контрольних заходів» від 14 серпня 2017 року № 03-09/19, у якому зазначено, що 08 червня 2017 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань у м. Слов'янську було отримано інформацію від державного реєстратора про внесення рішення про припинення шляхом реорганізації КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» (02003876). Для проведення контрольних заходів керівнику КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» було направлено лист від 08 червня 2017 року № 03-09/1170 про надання документів для проведення остаточної звірки по сплаті страхових внесків та виду економічної діяльності. Лист отримано, документи не надані. 16 червня 2017 року до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області було направлено повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення № 98. 25 червня 2017 року до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області було направлено рішення про відмову у видачі довідки про відсутність заборгованості № 110. 29 червня 2017 року відділенням Фонду було отримано звернення департаменту щодо проведення заходів та надання відповідної довідки по КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська». У зв'язку з вищевикладеним головному лікарю КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» було запропоновано надати документи для проведення звірки. Головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 категорично відмовився надавати Голові комісії Філіпповій Н.Г. зазначені документи, мотивуючи це тим, що на теперішній час питання щодо реорганізації не вирішено. Комісія у складі: Філіппової Н.Г., Волкова Р.С., Воробйова С.А., Ярового В.М., Редько Я.В., ОСОБА_1 (підпис в протоколі відсутній), Глущенко К.Ю. (підпис в протоколі відсутній) вирішила: відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» у наданні зазначених документів не є аргументованою. Підтверджуючого документу про факт їх вилучення із диспансеру для судового розгляду немає. Відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 у наданні документів є прояв саботування процесу реформування закладу та Розпорядження голови облдержадміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації від 27 квітня 2017 року № 425.

З зазначеного протоколу вбачається, що на засіданні Редько Я.В. - член комісії навела перелік документів, які необхідно надати для проведення звірки, а саме: копії уставних документів (статут, свідоцтво про реєстрацію в органах статистики, свідоцтво про реєстрацію у державному реєстрі, довідка про реєстрацію неприбуткової організації), лікарняні листи, довідки розрахунку по заробітній платі, копії свідоцтв про народження, копії свідоцтв про смерть працівників установи, облікові рахунки, табель обліку робочого часу).

ОСОБА_1, який також був присутнім на засіданні, як зазначено в протоколі і чого не заперечував позивач, категорично відмовився надавати голові комісії Філіпповій Н.Г. зазначені документи, мотивуючи це тим, що на теперішній час питання щодо реорганізації вирішується судом.

В матеріалах справи міститься лист від 22.08.2017 року головного лікаря Комунальної лікувально профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 на ім'я голови комісії по припиненню КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» такого змісту: «На Ваш усний запит від 22.08.2017 року адміністрація КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» інформує, що на теперішній час матеріали справи щодо реорганізації шляхом приєднання знаходяться на розгляді в Донецькому окружному адміністративному суді та Словянському міжрайонному суді. На сьогодні надати документи для проведення звірки не можливо і надати їх адміністрація закладу відмовляється».

Так, дійсно ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2017 року відкрито провадження у справі за позовом Комунальної лікувально-профілактичної установи «міський наркологічний диспансер м. Словянськ», якою зобов'язано позивача надати оригінали (для огляду) документів, копії яких приєднані до позовної заяви. Але, в матеріалах справи відсутні докази того, що саме 22.08.2017 року оригінали документів (і саме тих, які перелічені членом комісії Редько Я.В.) знаходилися в адміністративному суді.

Крім того, зі змісту зазначеного листа вбачається, що ОСОБА_1 не тільки не може надати документи для проведення звірки, а і відмовляється надати документи для проведення звірки.

З матеріалів справи також вбачається, що заступник директора департаменту - начальник управління організації та розвитку медичної допомоги населенню департаменту охорони здоров»я облдержадміністрації Голова комісії Філіппова Н.Г. звернулась із доповідною на ім'я директора департаменту охорони здоров'я облдержадміністрації Узуну Ю.Г., в якій зазначала, що комісією по припиненню комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» 22.08.2017 року була проведена робоча нарада щодо розгляду листа начальника Слов»янського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області щодо проведення контрольних заходів від 14.08.2017 року. Згідно порядку денного було розглянуто питання стосовно ненадання документів для проведення остаточної звірки до Словянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області головним лікарем КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 відповідно до листа начальника Словянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 14.08.2017 року.

Як зазначено в доповідній метою наради було вирішення питання передачі документів головним лікарем комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянськ» ОСОБА_1 голові ліквідаційної комісії Філіпповій Н.Г. для подальшого їх надання Словянському відділенню управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Донецькій області. Але головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянськ» ОСОБА_1 відмовився надавати визначені документи, мотивуючи це тим, що на теперішній час питання реорганізації КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянськ» шляхом приєднання його до КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Краматорська» знаходиться на розгляді у Донецькому окружному адміністративному суді та Словянському міжрайонному суді (копія пояснення від 22.08.2017 року додається). Комісія вирішила, що відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» у наданні зазначених документів не є аргументованою. Підтверджуючого документу про факт їх вилучення із диспансеру для судового розгляду немає. Відмова головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 у наданні документів є прояв саботування процесу реформування закладу та розпорядження голови облдержадміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації від 27 квітня 2017 року № 425. Просила розглянути питання щодо звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» за однократне грубе порушення трудової дисципліни.

29.08.2017 року директор Департаменту Узун Ю.Г. звернулася з поданням до голови облдержадміністрації, керівнику обласної військово-цивільної адміністрації Жебрівському П.І., посилаючись на те, що по всім юридичним особам, які заплановано реорганізувати шляхом приєднання, зареєстровано початок процедури припинення. Однак, головний лікар КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» ОСОБА_1 не здійснює відповідних дій на виконання розпорядження, а навпаки перешкоджає його виконанню, не надаючи необхідну інформацію до відповідних фондів для здійснення позапланових перевірок для припинення юридичної особи. Просила розглянути питання щодо звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» за однократне грубе порушення трудових обов'язків згідно з пунктом 1 частини 1 статті 41 КЗпП України.

Розпорядженням голови обласної державної адміністрації керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 31.08.2017 року №157 ок звільнено ОСОБА_1 з 01 вересня 2017 року з посади головного лікаря комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська за одноразове грубе порушення трудових обов'язків згідно з пунктом 1 частини 1 статті 41 КЗпП України.

Отже, приймаючи рішення (розпорядження) про звільнення ОСОБА_1 за п.1 ч.1 ст. 41 КЗпП України голова обласної державної адміністрації погодився з аргументами, викладеними в поданні, тобто з тим, що керівником Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» - головним лікарем ОСОБА_1 допущено грубе порушення трудових обов'язків, а саме невиконання розпоряджень та наказів щодо процесу реформування Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська». Оскільки ОСОБА_1 був керівником установи, то невиконання ним розпоряджень вищестоящих органів є порушенням трудової дисципліни.

Висновок суду першої інстанції про те, що в судовому засіданні з достовірністю встановлено, що Лист №4/391 від 22 серпня 2017 року, наданий головним лікарем КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 не є поясненнями ОСОБА_1 при звільненні в розумінні ст. 149 КЗпП, є помилковим, оскільки в зазначеному листі ОСОБА_1 відмовився від надання необхідних документів для проведення реорганізації установи, що і стало причиною його звільнення. Лист від 22 серпня 2017 року був адресований голові комісії по припиненню КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська», заступнику директора Департамента - начальнику управління організації та розвитку медичної допомоги населенню Департамента охорони здоровя облдержадміністрації, якому відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 11.04.2016 року №278 (із змінами та доповненнями, внесеними розпорядженням голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 20.02.2017 року №161) надано право щодо управління закладами охорони здоровя, які знаходяться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні обласної ради. Тому висновок суду першої інстанції про те, що лист від 22 серпня 2017 року не можна вважати поясненням ОСОБА_1 стосовно вчиненого дисциплінарного проступку, є помилковим.

І взагалі, ненадання порушником трудової дисципліни письмового пояснення не є підставою для висновку про порушенн власником або уповноваженим ним органом, яке тягне за собою безумовне поновлення працівника на роботі.

Висновок суду першої інстанції про те, що дії головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Слов'янська» ОСОБА_1 щодо ненадання документів на звірку не є саботуванням, оскільки він, як позивач у справі, повинен був виконати дії зазначені судом у судовому рішенні - ухвалі Донецького окружного адміністративного суду від 21 серпня 2017 року, про що він зазначив у своєму листі до голови ліквідаційної комісії від 22 серпня 2017 року також є необґрунтованим, оскільки в матеріалах справи відсутні дані (копія позовної заяви) про те, які саме оригінали документів позивач повинен був надати до Донецького окружного адміністративного суду в порівнянні з документами, які необхідно надати для проведення звірки. Крім того, судом першої інстанції не враховано, що про надання документів для проведення реорганізації ОСОБА_1 було відомо з дня прийняття наказу Департаментом охорони здоров'я Донецької обласної державної адміністрації від 28 квітня 2017 року № 264 «Про заходи реорганізації закладів охорони здоров'я», в той час як ухвала Донецьким окружним адміністративним судом винесена 21 серпня 2017 року.

Виходячи із встановлених обставин, апеляційний суд вважає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що звільнення ОСОБА_1 з посади головного лікаря КЛПУ «Міський наркологічний диспансер м. Словянська здійснено з порушенням норм трудового законодавства.

Разом з тим, висновок суду про те, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, оскільки на даний час діє розпорядження голови Донецької обласної державної адміністрації Донецької обласної військово-цивільної адміністрації №157рк від 31 серпня 2017 року «Про звільнення головного лікаря Комунальної лікувально-профілактичної установи «Міський наркологічний диспансер м. Словянська» та уповноваження особи на прийняття носіїв службової інформації», яке ОСОБА_1 не ставить на розгляд суду та не вимагає скасувати дане розпорядження, а суд відповідно до ст.. 11 ЦПК не наділений правом за власною ініціативою збільшувати обсяг позовних вимог також є помилковим, оскільки позивачем при зверненні до суду за захистом порушених прав застосовано належний спосіб захисту з огляду на те, що при зверненні до суду з позовом про поновлення на роботі діючим законодавством не передбачено заявлення окремої вимоги про скасування наказу (розпорядження) про звільнення, оскільки вимога про поновлення на роботі по своїй суті обумовлює необхідність дослідження і перевірку такого наказу чи розпорядження на предмет відповідності діючому законодавству.

Отже, при розгляді справи судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що відповідно до ст.. 376 ЦПК України є підставою для скасування рішення суду та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись ст. ст. 374, 376, 382, 383 ЦПК України, апеляційний суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Апеляційну скаргу Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації задовольнити.

Рішення Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 08 грудня 2017 року скасувати.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Донецької обласної військово-цивільної адміністрації Донецької обласної державної адміністрації, третя особа Міністерство охорони здоров'я України про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Судді:

Повний текст постанови складений 06 квітня 2018 року.

Суддя-доповідач О.С. Санікова