
06.04.2018 227/3983/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
06 квітня 2018 року. м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючої судді: Мацишин Л.С.,
за участю секретаря: Верній М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Добропілля в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги,
ВСТАНО ВИВ:
В грудні 2017 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги в розмірі по 2880 грн. 13 коп. з кожного. В обґрунтування позову посилається на те, що 11 січня 2016 року відповідачі звернулись до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Заявникам була призначена допомога переміщеним особам на проживання з 11 січня 2016 року по 08 липня 2016 року. В результаті неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення допомоги (інформацію про тривалу відсутність понад 60 днів за місцем проживання) Рішенням управління №370 від 18 вересня 2017 року скасовані довідки внутрішньо переміщеної особи ¹2306004256 та 2306004255. У зв'язку з чим відповідачі незаконно отримали державні кошти з 01 січня 2016 року по 08 липня 2016 року в сумі 5760, 26 грн., а тому просять стягнути надміру виплачену допомогу.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, звернувся в суд з заявою про розгляд справи у відсутності представника управління, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачі в судове засідання повторно не з'явились, хоча були належним чином повідомленні про час та місце розгляду справи шляхом публікації оголошення на офіційному веб-порталі Судової влада України.
Сторони по справі клопотань щодо її розгляду в порядку загального позовного провадження по справі до суду не надавали, тому суд вважає за доцільне на підставі ч. 8 ст. 279 ЦПК України, розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження, шляхом дослідження доказів і письмових пояснень, викладених у заявах по суті справи.
Враховуючи вимоги ст. 280 ЦПК України, а також думку позивач, який не заперечує проти заочного вирішення справи, суд вважає за можливе провести заочний розгляд справи.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши письмові докази, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 11 січня 2016 року звернулись до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області з заявами про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. (а.с.2,7)
Рішенням Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області про призначення допомоги на проживання від 18 січня 2016 року позивачам призначено допомогу переміщеним особам на проживання. (а.с.2,7 зворот)
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 29 березня 2016 року ОСОБА_1 відновлено період виплати з 01 березня 2016 по 08 липня 2016 року. (а.с.80)
Відтак позивачі перебуваючи на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення та у період часу з квітня 2016 року по липень 2016 року отримували допомогу переміщеним особам на проживання у розмірі по 2880,13 грн., що підтверджується довідками від 30 жовтня 2017 року. (а.с. 3, 8, зворот)
Згідно службової довідки від 17 лютого 2017 року, згідно інформації про перетинання державного кордону України, отриманої від головного центру обробки спеціальної інформації від 21 грудня 2016 року щодо ОСОБА_2 не підтверджено місце проживання. (а.с.4, зворот, 8)
Рішеннями начальника управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради №370 від 18 вересня 2017 року скасовано довідки ОСОБА_2 та ОСОБА_1 від 02 грудня 2014 року ¹2306004256 та №2306004255 на підставі листів ДПС від 21 грудня 2016 року. (а.с.4,9 зворот)
Вдповідно до вимог ч.1 ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначається Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.
Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» (надалі - Порядок), передбачено, що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.10 вказаного Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Матеріалами справи встановлено, що в заяві про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідачі зазначила своє фактичне місце проживання (перебування): АДРЕСА_2. (а.с. 2, 7)
Згідно п.5 ч.1 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, зокрема подала завідомо недостовірні відомості.
Судом встановлено, що в результаті проведеної перевірки управлінням праці та соціального захисту населення встановлено, що відповідачі були відсутні в м. Бердянську терміном понад 60 днів.
Відповідно до приписів ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», у разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів.
Однак, матеріали справи не містять доказів того, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звертались з відповідними заявами до управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів.
На підставі вищенаведених доказів судом встановлено, що відповідачі не проживали за адресою, яку вони зазначили, як фактичне місце проживання.
Відповідно до п. 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Згідно абз. 2 п. 11 вище вказаного Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу.
З метою досудового вирішення даного спору 18 вересня 2017 року та 31 жовтня 2017 року управління зверталось до відповідачів з повідомленнями та пропозицією повернути переплату добровільно (а.с. 4, 9), однак кошти відповідачами не були повернуті.
Відповідно до вимог ч.2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», внутрішньо переміщена особа зобов'язана: 1) дотримуватися Конституції та законів України, інших актів законодавства; 3) повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду; 4) у разі виявлення подання внутрішньо переміщеною особою завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік відшкодувати фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів у результаті реалізації прав, передбачених цим Законом. Внутрішньо переміщена особа зобов'язана виконувати інші обов'язки, визначені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1, ОСОБА_2 набули зазначеної допомоги без достатніх на то правових підстав та не повідомили про зміну місця проживання, а тому відповідачі зобов'язані повернути переплачені кошти в сумі по 2880,13 грн. кожен.
Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності суд вважає, що позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області є підставним і підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. ст. 4, 19, 81, 141, 263-265, 268, 273, 279, 280, 352-355 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення надміру виплаченої допомоги, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_2) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області ( місце знаходження: 71100 Запорізька обл. м.Бердянськ вул. Захисників Укарїни, 27/34, ЄДРПОУ 37755477) надміру виплаченої допомоги в сумі 2880 ( дві тисячі вісімсот вісімдесят ) грн. 13 коп.
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, (місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_3) на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області ( місце знаходження: 71100 Запорізька обл. м.Бердянськ вул. Захисників Укарїни, 27/34, ЄДРПОУ 37755477) надміру виплаченої допомоги в сумі 2880 ( дві тисячі вісімсот вісімдесят ) грн. 13 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області шляхом подання апеляційної скарги через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Л.С. Мацишин
06.04.2018