Рішення № 73262145, 28.03.2018, Кролевецький районний суд Сумської області

Дата ухвалення
28.03.2018
Номер справи
579/1925/17
Номер документу
73262145
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 579/1925/17

2-а/579/13/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 березня 2018 року Кролевецький районний суд Сумської області

в складі судді Моргуна О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Кролевець справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

позивач звернувся до суду з позовом до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання неправомірними дій Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

визнання протиправним та скасування рішення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 22 від 14.11.2017 року щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

зобов'язання Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та виплатити пенсію відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08 листопада 2017 року.

Позивач мотивує свої вимоги тим, що має статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році, що підтверджується відповідним посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, та право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку, встановленого ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

08 листопада 2017 року він звернувся до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку, як особі, яка є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, віднесеної до 3 категорії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

16 листопада 2017 року він отримав письмове повідомлення про результати розгляду заяви, в якому Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області повідомило його про те, що відповідно до рішення Глухівського об'єднаного управління ПФУ Сумської області від 14.11.2017 року №22 йому відмовлено в призначенні пенсії за віком, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відмовляючи йому в призначенні пенсії, відповідач зазначив, що в наданих для призначенні пенсії документах відсутні дані про дні виїзду в зону відчуження, які б підтверджувались первинними документами.

Вважає рішення відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку необґрунтованим та протиправним.

Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі (а.с. 36).

Відповідач Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області просить справу розглядати у відсутність його представника, про що зазначив в письмовій заяві (а.с.74), надав відзив на позов, по суті позовних вимог заперечує у повному обсязі, просить відмовити в задоволенні позову за безпідставністю позовних вимог (а.с.47-48).

При цьому відповідач зазначає, що ОСОБА_1 08.11.2017 року звернувся до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення йому пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відповідно до абз.7 п.5 п.2.1 розділу ІІ Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, документом, який засвідчує особливий статус особи, зокрема є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

До заяви при призначення пенсії позивачем була надана архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10.10.2017 №179/1/10889, в якій зазначено, що у переліку військових частин, установ, підприємств і організацій, особовий склад яких приймав участь в роботах по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС в зоні відчуження, що затверджений Директивою начальника ГШ ЗС України № ДГШ-63 від 14.04.1993р. зазначено, що особовий склад військової частини 57278 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 13.05.1986 року по 15.10.1989 року, а документи даної в/ч 57278 знищені. На підставі журналу обліку доз радіаційного опромінення в/ч 57278, який зберігається у документах в/ч 33835, встановлено, що ОСОБА_1 (ім'я та по батькові не розшифровані) отримав дозу опромінення у період з 23.12.1986 року по 13 травня 1987 року, яка склала 14 (чотирнадцять), 110 (одиниця вимірювання не вказана). Місце дислокації в/ч 57278 - смт Поліське (на основі наказу МОУ №322 від 08.09.1997р.).

У цій архівній довідці не відображено кількість календарних днів, які відпрацьовані позивачем у зоні відчуження як учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 13.05.1986 року по 15.10.1989 року. За змістом вказаної довідки неможливо встановити час виконання позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження.

Крім того, для призначення пенсії має бути встановлено не лише наявність посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС певної категорії, а й термін перебування в зоні відчуження, що є необхідним для визначення строку зменшення пенсійного віку (на 10 років, на 8 років чи на 5 років раніше має бути призначена пенсія).

Виходячи з приписів ч.3 ст.194, ч.4 ст. 229 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження на підставі наявних в суду матеріалів та без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Вивчивши матеріали справи та дослідивши зібрані докази, оглянувши пенсійну справу, особову справу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 народився 12 листопада 1959 року (а.с.7).

З 02 серпня 1982 року до 21 січня 2000 року позивач працював механіком, головним інженером у колгоспі ім. Будьонного Кролевецького району Сумської області, який декілька разів змінював організаційно-правову форму, що підтверджується копією трудової книжки НОМЕР_2 ОСОБА_1 (а.с.15-19).

ОСОБА_1 був призваний на збори для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Кролевецьким військовим комісаріатом, військова частина 57278, з 20.12.1986 року по 13.05.1987 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, з 20.12.1986 року отримав дозу опромінення 14,585, що підтверджується записами у військовому квитку НОМЕР_3 позивача; на сторінці 28 міститься запис про те, що ОСОБА_1 у 1986 -1987 роках перебував у в/ч 57278 на посаді - водій (а.с. 20-23).

24 жовтня 2017 року Комісією з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, Сумської обласної державної адміністрації на підставі нововиявлених обставин та у зв'язку з долученням до особової справи фінансових документів прийнято рішення видати ОСОБА_1 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, що підтверджується витягом з протоколу №12 засідання Комісії (а.с. 37).

Згідно інформації «Про справу ОСОБА_1.», наданої Сумською обласною державною адміністрацією від 03.03.2018р. № 01-37/2157 Комісія з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи взяла до уваги експертний висновок щодо участі 86 прального загону (в/ч 57278) у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за спеціальностями, відповідно до запису у військовому квитку ОСОБА_1 під час проходження учбових зборів у в/ч 57278 у 1986-1987 роках перебував на посаді водій . Згідно з експертним висновком водії виконували роботи безпосередньо на проммайданчику Чорнобильської АЕС (доставка чистої білизни на АБК-2 та могильники) не менше ніж впродовж трьох календарних днів на місяць і прийняла рішення вважати, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у січні - квітні 1987 року не менше ніж впродовж дванадцяти календарних днів. ОСОБА_1 встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році та видано посвідчення категорії 3 № 020618 (а.с. 57-59).

Сумською облдержадміністрацією 24 жовтня 2017 року ОСОБА_1 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 3) Серія НОМЕР_4 (а.с.12).

ОСОБА_1 08 листопада 2017 року звернувся до відповідача із заявою та доданими до неї документами про призначення пенсії відповідно до ч.1 ст.55 Закону №796-ХII за віком як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС (а.с.11 пенсійної справи ОСОБА_1.).

Рішенням Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 14.11.2017р. №22 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки за наданими документами неможливо достовірно встановити місце проведення позивачем робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (чи проходили ці роботи саме в зоні відчуження) та відсутність у архівній довідці кількості відпрацьованих днів у зоні відчуження, про що відповідач повідомив ОСОБА_1 листом від 16.11.2017 року за №4616/03-31, при цьому зазначив, що в наданих для призначенні пенсії документах відсутні дані про дні виїзду в зону відчуження, які б підтверджувались первинними документами (а.с.1, 39 пенсійної справи ОСОБА_1.).

Таким чином, відповідач відмовив ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч.2 ст.2 КАС України).

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника , безробіття з незалежних від них обставин , а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно ч. 1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу:

Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - на 5 років.

Із довідки аграрно-виробничого об'єднання пайовиків «Колос» від 25.11.1992р. №168 вбачається, що за період з 20 грудня 1986 року по 13 травня 1987 року ОСОБА_1 за місцем роботи в ОП «Колос» (правонаступник колгоспу ім. Будьонного) виплачена заробітна плата у сумі 1693 рублі 20 копійок з урахуванням коефіцієнта 1,25 відповідно до Постанови Ради міністрів Української РСР від 10 червня 1986р. №207-7 (а.с.25).

За змістом архівної довідки Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10.10.2017 №179/1/10889, у переліку військових частин, установ, підприємств і організацій, особовий склад яких приймав участь в роботах по ліквідації наслідків катастрофи на ЧАЕС в зоні відчуження, що затверджений Директивою начальника ГШ ЗС України № ДГШ-63 від 14.04.1993р. зазначено, що особовий склад військової частини 57278 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за період з 13.05.1986 року по 15.10.1989 року, а документи в/ч 57278 знищені. На підставі журналу обліку доз радіаційного опромінення в/ч 57278, який зберігається у документах в/ч 33835, встановлено, що ОСОБА_1 (ім'я та по батькові не розшифровані) отримав дозу опромінення у період з 23 грудня 1986 року по 13 травня 1987 року, яка склала 14 (чотирнадцять), 110 (одиниця вимірювання не вказана). Місце дислокації в/ч 57278 - смт Поліське (на основі наказу МОУ №322 від 08.09.1997р.) (а.с. 24).

Крім того, факт перебування ОСОБА_1 у військовій частині 57278, в складі якої він приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 20.12.1986 року по 13.05.1987 року підтверджується такими доказами:

- посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 3) Серія НОМЕР_4, яке видано Сумською облдержадміністрацією 24 жовтня 2017 року згідно витягу з протоколу №12 від 24 жовтня 2017 року (а.с.12);

- архівною копією аркушів з журналу обліку доз радіаційного опромінення військовослужбовців в/ч 57278, які зберігаються в документах в/ч 33835 за період з 23 грудня 1986 року по 13 травня 1987 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 у вказаний період отримав дозу опромінення (а.с. 69, 70-72);

- особовою справою учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1, оглянутою судом.

Згідно п.5 п.2.1 розділу ІІ Порядку надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою ПФУ від 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які посвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Згідно з ч.3 ст.65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про періоди проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

За змістом інформації, наданої Сумською обласною державною адміністрацією від 03.03.2018р. № 01-37/2157 Комісією з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 24 жовтня 2017 року були розглянуті документи особової справи ОСОБА_1 на підставі подання Кролевецької районної державної адміністрації на видачу дублікату посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії Г. Комісія взяла до уваги експертний висновок щодо участі 86 прального загону (в/ч 57278) у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за спеціальностями, і прийняла рішення вважати, що ОСОБА_1 брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у січні - квітні 1987 року не менше ніж впродовж дванадцяти календарних днів. Таким чином, на засіданні Комісії 24.10.2017 року було визнано безпідставно виданим посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії Г № 041890 від 21.06.1993 року, видане Сумською обласною державною адміністрацією на ім'я ОСОБА_1, встановлено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році та видано посвідчення категорії 3 № 020618 (а.с. 57-59, 60-63).

Таким чином, довідка АВОП «Колос» від 25.11.1992р. №168 (а.с.25), посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році (категорія 3) Серія НОМЕР_4, яке видано Сумською облдержадміністрацією 24 жовтня 2017 року (а.с.12), архівна копія аркушів з журналу обліку доз радіаційного опромінення військовослужбовців в/ч 57278, які зберігаються в документах в/ч 33835 за період з 23 грудня 1986 року по 13 травня 1987 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 у вказаний період отримав дозу опромінення (а.с. 69, 70-72), витяг з протоколу №12 засідання Комісії (а.с. 37), військовий квиток НОМЕР_3 позивача (а.с. 20-23), архівна довідка Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10.10.2017 №179/1/10889 (а.с.24), інформація Сумської обласної державної адміністрації від 03.03.2018р. № 01-37/2157 «Про справу ОСОБА_1.» (а.с.57-63) в сукупності підтверджують участь ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на проммайданчику Чорнобильської АЕС у січні - квітні 1987 року не менше дванадцяти календарних днів , тобто роботу в зоні відчуження у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів за змістом ч. 1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За змістом п.3 ч.1 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема: учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали:

- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;

- у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;

- на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - категорія 3.

Відповідно до ч.1 ст.55 Закону №796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсія надається із зменшенням пенсійного віку на 5 років, встановленого для одержання державних пенсій: які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

Отже, визначення категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження (п.3 ч.1 ст.14 Закону №796-XII) і надання пенсій із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (п.1 ч.1 ст.55 Закону №796-XII) є ідентичними.

Зазначені обставини, тобто підстави, пов'язані з періодом роботи у зоні відчуження та кількістю робочих днів у зазначеному періоді роботи.

Суд прийшов до висновку про те, що позивач ОСОБА_1 має відповідно до положень ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» право на надання пенсії зі зменшенням пенсійного віку, оскільки:

- є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987 році (Категорія 3) Серія НОМЕР_4, яке видане Сумською облдержадміністрацією 24.10.2017 року (а.с.12).

- приймав участь у ліквідації наслідків аварії на проммайданчику Чорнобильської АЕС у січні - квітні 1987 року не менше дванадцяти календарних днів, отримав дозу опромінення у період з 23 грудня 1986 року по 13 травня 1987 року, яка склала 14 (чотирнадцять), 110 (одиниця вимірювання не вказана); місце дислокації в/ч 57278 - смт Поліське (а.с. 24).

- на дату звернення до відповідача щодо надання пенсій згідно ч.1 ст.55 Закону №796-XII на 08.11.2017 року має відповідний загальний трудовий стаж (а.с.15-19).

Детально вивчивши вище проаналізовані докази суд не приймає до уваги посилання відповідача як на підставу своїх заперечень проти позову те, що ОСОБА_1 не надані документи, що підтверджують дані про дні виїзду в зону відчуження на підставі первинних документів.

Вказане заперечення проти позову повністю спростовується проаналізованими судом законодавчими актами та доказами.

Таким чином, суд вважає хибним і неприпустимим посилання відповідача на підставу своїх заперечень проти позову, які ним зазначені.

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідачем, в порушення вимог ч.1, 2 ст.77 КАС України не доведено та не надано суду належних доказів того, що ОСОБА_1 не має права на пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку.

Суд вважає, що рішення № 22 від 14.11.2017 року Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не спрямоване на виконання завдань Пенсійного фонду України за змістом п. 3,4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2, та не спрямоване на забезпечення гарантій прав громадянина, закріплених в статтях 22, 46 Конституції України.

Згідно п.2 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Суд вважає, що вказане рішення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області є протиправним щодо відмови в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що призвело до порушення прав позивача на своєчасне призначення та нарахування пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За таких обставин є підстави визнати протиправними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як такі, що грубо та умисно порушують завдання Пенсійного фонду України за змістом п. 3,4 Положення та не спрямовані на забезпечення гарантованих ст. 22, 46 Конституції України прав, визнати протиправним та скасувати рішення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 22 від 14.11.2017 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Виходячи з вимог ст. 46 Конституції України, ст. 2 КАС України суд вважає, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08 листопада 2017 року.

Таким чином, проаналізувавши вищезазначені нормативні акти, а також ознайомившись із зібраними по справі доказами, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом не встановлено підстав для відмови в задоволенні позову.

Вирішуючи питання про судові витрати, виходячи з вимог ч.2 ст.9 КАС України, з метою повного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та відповідно до приписів ч.1 ст.139 КАС України стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, на користь позивача 640 грн. 00 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору

На підставі викладеного, відповідно до ст. ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст. 14, 15, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII, та керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 139, 194, 229, 241-246 КАС України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1, РНОКПП НОМЕР_1, місце проживання: 41300, Сумська обл., м.Кролевець, вул. Новопрорізна, 21, до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, місцезнаходження: 41400, Сумська область, м. Глухів, вул. Спаська, 54, код ЄДРПОУ 37437447, про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Визнати протиправним та скасувати рішення Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 22 від 14.11.2017 року щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити та виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 08 листопада 2017 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. в рахунок повернення сплаченого судового збору.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи в порядку письмового провадження - в той же строк з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Кролевецький районний суд Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 10 квітня 2018 року.

Суддя О. В. Моргун