
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/132/17-а
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 квітня 2018 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі :
головуючого - судді Волощука В.В.
секретаря Федорчук О.В.
з участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача Скрита С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
11.12.2017 року ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що у листопаді 2017 року, він звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській областііз заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», так як він з 26.04.1986 року по 03.06.1986 року проживав в с.Сущани, Олевського району Житомирської області, з 03.06.1986 року по 04.07.1988 року проживав в м.Олевську, Житомирської області та з 04.07.1988 року по 21.03.1991 року знову проживав в с.Сущани Олевського району Житомирської області, тобто позивач був зареєстрований та проживав в зоні гарантованого добровільного відселенняяка відноситься до 3-ї категорії, та в зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, яка відноситься до 4-ї категорії, тому має право на зниження пенсійного віку. Однак у задоволені заяви позивачу відповідачем було відмовлено, посилаючись на те, що позивач надав копію посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії серії НОМЕР_2 від 01.08.1993 року, яке видано Житомирською обласною державною адміністрацією та довідку №1797 від 26.10.2017 року видану Олевською міською радою в якій зазначено період проживання ОСОБА_1 в с.Сущани, що становить 2 роки 9 місяців 26 днів, тобто менше 3-х років.
У зв'язку з вищевикладеним позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіпризначити йому пенсію зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 02.12.2017 року, та здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за віком, з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 02.12.2017 року.
Позивач у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримали із підстав, які наведено у позовній заяві та просять їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків та з наступних підстав.
Як встановлено у судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 по досягненню 55 років звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років на підставі ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом № 3612/02 від 17.11.2017 відповідач відмовив позивачу в призначенні пенсії, як потерпілому 3 категорії, так як для призначення пенсії за віком із застосуванням ст..55 Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач надав копію посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії серії НОМЕР_2 від 01.08.1993 року видане Житомирською обласною державною адміністрацією та довідку №1797 від 26.10.2017 року видану Олевською міською радою, в якій зазначено період проживання ОСОБА_1 в с.Сущани, (зона гарантованого добровільного відселення) з 26.04.1986 року по 03.06.1986 року та з 04.07.1988 року по 21.03.1991 року, що становить 2 роки 9 місяців 26 днів, тому підстав для призначення пенсії немає. Дата можливого виходу на пенсію 02.12.2022 року.
З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що позивач з 26.04.1986 по 03.06.1986 рік та з 04.07.1988 року по 21.03.1991 року був зареєстрований і прожив в с. Сущани Олевського району Житомирської області, яке згідно Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року віднесено до зони гарантованого добровільного відселення та з 04.10.1991 року і на даний час зареєстрований та постійно проживає в м. Олевськ Житомирської області, яке згідно Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року віднесено до зони посиленого радіологічного контролю.
Зазначене підтверджується відповідно довідками Олевської міської ради Житомирської області від 28.11.2017 № 11919 та від 06.12.2017 року №1974 про період проживання позивача в зоні гарантованого добровільного відселення та довідкою вищевказаною міської ради від 01.12.2017 року № 3718 про період проживання позивача в зоні посиленого радіоекологічного контролю; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорія 3) від 01.08.1993 року (а.с.10, 11,12,18).
Стаття 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п.п.4 п.2 ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи, зокрема, особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років, пенсійний вік зменшується на 3 роки та додатково на 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років. Згідно примітки до зазначеної статті початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначених зонах з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Відповідно до п.п.5 п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони за станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали у цій зоні не менше чотирьох років, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій на два роки та додатково один рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Отже, як було встановлено в судовому засіданні, позивач загалом працював або проживав: у зоні гарантованого добровільного відселення 02 роки, 9 місяців та 26 днів, у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 року - 01 рік, 02 місяці та 28 днів.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону пенсійний вік за бажанням особи може бути знижено тільки за однією підставою, передбаченою цією статтею, якщо не обумовлено інше. При цьому відповідне зниження пенсійного віку, передбачене цією статтею, застосовується також до завершення періоду збільшення віку виходу на пенсію до 1 січня 2022 року.
За змістом ч.ч. 3, 4 ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях. Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" регулюються Порядком, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 року документ, який засвідчує особливий статус особи, є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях №122 від 09.03.1988 року, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування, (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Виходячи із вищезазначеного, суд приходить до висновку про те, що оскільки позивач має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (Категорія 3), що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 від 01.08.1993 року, та станом на 1 січня 1993 року він проживав у зоні гарантованого добровільного відселення 2 роки, 9 місяців та 26 днів, а у зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 року - 01 рік, 02 місяці та 28 днів, то він не має права на зниження пенсійного віку на 5 років передбаченого ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки в нього не достатньо років проживання у вказаних зонах визначений у даному Законі.
Водночас, оскільки станом на дату звернення до Управління права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах позивач не мав, то, відмовляючи у задоволенні заяви про призначення пенсії, Управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з вищенаведеним суд приходить до висновку про відмову ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись: ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 2, 5, 7, 9, 139, 205, 229, 241-255, 263, 295КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення. Апеляційна скарга подається з урахуванням Перехідних положень КАС України. За умовами ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.246 КАС України:
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, ІПН - НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_3, місце проживання: АДРЕСА_1
Відповідач: Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, код ЄДРПОУ 41246527, місцезнаходження: 11001, м.Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31, Житомирської області.
Копію рішення суду в повному обсязі, можна буде отримати 13.04.2018 після 15:00.
Суддя: В. В. Волощук