
справа №176/1685/17
провадження №2/176/121/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2018 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі :
головуючої судді Волчек Н.Ю.
з участю секретаря Ханіної М.Г.,
представника позивача ОСОБА_1
представників відповідача ОСОБА_2,
представника відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Жовті Води цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", Комунального піджприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" про захист прав споживачів, визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_4, звернулась до Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області із зазначеною вище позовною заявою, уточнивши яку просить ухвалити судове рішення, яким: 1) Визнати незаконними дії ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" з монтажу загальнобудинкового вузла обліку прибудинкового газу на будинку №13 по вул. Франко в м. Жовті Води; 2) Зобов'язати ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" припинити нарахування ОСОБА_4 спожитого природного газу за загальнобудинковим лічильником обліку газу за адресою: АДРЕСА_1; 3) Зобов'язати ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" здійснити перерахунок за нормами споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою КМУ від 23.03.2016 року №203 ОСОБА_4 як побутовому споживачеві, що проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 грудня 2016 року; 4) Зобов'язати ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" обладнати квартиру №8 споживача ОСОБА_4С, індивідуальним лічильником обліку газу за адресою: м. Жовті Води, вул. Франка, будинок 13 до 01 січня 2018 року. Судові витрати по справі покласти на відповідачів.
Ухвалою суду від 27.11.2017 року закрито провадження у даній цивільній справі в частині позовних вимог ОСОБА_4 до ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання", щодо визнання недійсним договір №2-М щодо забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загальнобудинкового) ВОГ, укладений 01 грудня 2016 року між ПАТ "Дніпропетровськгаз" в особі Кам'янського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" та КП "ВЖРЕО" за адресою: м. Жовті Води, вул. Франко, будинок 13; Визнання недійсним договір №50-ЗП щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів, укладений 01 грудня 2016 року між ПАТ "Дніпропетровськгаз" в особі Кам'янського відділення ПАТ по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз" та КП "ВЖРЕО" за адресою: м. Жовті Води, вул. Франко, будинок 13.
Ухвалою суду від 29 березня 2018 року відмовлено представнику позивача ОСОБА_1 в прийнятті заяви про зміну підстав позову по цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" про захист прав споживачів, визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії .
Позивачка у судове засідання не з`явилась, направивши до суду свого представника.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала та просила його задовольнити зазначивши, що позивач ОСОБА_4 є споживачем послуг газопостачання, які надаються до квартири № 8 у будинку № 13 розташованому по вулиці Франка у місті Жовті Води Дніпропетровської області на підставі договору про надання населенню послуг з газопостачання № 14827 від 04.04.2011р. На підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2500 (далі - Типовий договір) між ним та ПАТ «Дніпропетровськгаз» був укладений типовий договір постачання природного газу споживачам. Відповідно до п. 1.3. Типового договору розподілу природного газу, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2498, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Споживач регулярно оплачував рахунки ПАТ «Дніпропетровськгаз» про сплату послуг за договором в терміни, визначені в рахунках. До грудня 2016 року для споживачів будинку № 13 по вулиці Франко в місті Жовті Води, як і для Позивача нарахування за спожитий природний газ здійснювались згідно норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 року № 203, по формулі 7,1 м3 х 6,879 грн. = 48 грн. 84 коп. на людину. Після цього ПАТ «Дніпропетровськгаз» здійснював нарахування за газ по особовому рахунку позивача, квартира якого не обладнана індивідуальними приладами обліку, за загальнобудинковим лічильником обліку газу і об’єми споживання газу таким споживачам різко збільшились у два, а то і три рази. Позивач не згоден сплачувати за колективними нарахуваннями та звернувся до Відповідача з питання встановлення в його квартиру лічильник на підставі Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», оскільки разом з дружиною є малозабезпеченими громадянами з розміром пенсії в 1 500 грн., не можуть дозволити собі придбати та встановити газовий лічильник з витратами, що в три-чотири рази перевищують розмір їх щомісячного доходу, а інших джерел, які б надали фінансування для цього не передбачено жодним бюджетом. Листом-відповіддю Відповідач повідомив про те, що згідно з Інвестиційною програмою, ухваленою Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 391 від 24.03.2016 року ПАТ «Дніпропетровськгаз» за адресою будинок № 13 по вулиці Франко заплановано загальнобудинковий вузол обліку природного газу. Вважає, що дана правова позиція працівників ПАТ «Дніпропетровськгазу» є неправомірною, оскільки Позивачеві, як побутовому споживачеві, було відмовлено у забезпеченні індивідуальними газовими лічильниками та встановленні його за рахунок ПАТ «Дніпропетровськгаз». Позивач вважає такі дії відповідача у відмові встановити індивідуальний лічильник газу незаконними, такими, що призводять до дискримінації серед інших споживачів, які проживають в багатоповерхових будинках м. Жовті Води, порушує її права як співвласника майна та призводять до виникнення заборгованості, накладають на неї зобов’язання сплачувати не лише за себе, а й за сусідів, які фактично не зареєстровані, але можуть проживати у будинку. Також, на думку позивача відповідач порушив порядок встановлення загальнобудинкового вузла обліку газу на будинок №13 по вул. Франко, який належить співвласникам багатоквартирного будинку. Крім того, як виявилось, між КП ВЖРЕО та ПАТ «Дніпропетровськгаз» в особі Камянського відділення 01 грудня 2016 року було укладено договір №50 ЗП щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку газу, встановленого на будинок №13 по вул. Франко, що перебуває у власності співвласників квартир багатоповерхового будинку. Вважає, що вказаний договір є таким, що вчинений представником КП ВЖРЕО з перевищенням повноважень. Також вважає, що відповідно до ч. 1 ст. 6 ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу ГРС, Типового договору, побутовому споживачу ОСОБА_4 та іншим побутовим споживачам буд. 13 по вулиці Франка в м. Жовті Води, які не забезпечені приладами обліку газу, до 01 січня 2018 року для визначення фактичного об’єму споживання (розподілу/постачання) природного газу по їх квартирах, на межі балансової належності, якою є територіально відокремлюючі стіни даних квартир, ПАТ «Дніпропетровськгаз» (Оператор ГРМ) повинно встановити квартирні лічильники газу, а в разі відмови від встановлення припинити газопостачання з 01.01.2018. Крім того, з 2011 року регулятором до структури тарифу було включено вартість витрат на встановлення лічильників газу населенню за поставлені 1000 куб.м газу. Отже, позивач вважає, що дії відповідача щодо встановлення загально будинкового, а не індивідуального лічильника газу та нарахування по ньому побутовим споживачам за вказаною вище адресою, порушують вимоги ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Кодексу ГРС. Також вважає, що встановивши загальнобудинковий прилад обліку природного газу на буд. 13 по вулиці Франка, ПАТ «Дніпропетровська» ставить у нерівне становище побутових споживачів цього будинку перед іншими побутовими споживачами багатоквартирних будинків в місті Жовті Води, в яких Оператором ГРМ встановлені індивідуальні лічильники газу, а саме: приймання-передача та визначення фактичного об’єму спожитого газу буде визначатись не по об’єктам побутових споживачів (квартирах), а за будинком, чим порушуються умови п 1.2 Типового договору, ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів». Крім того вважає, що своїми діями ПАТ «Дніпропетровськгаз», встановлюючи одним споживачам поквартирні лічильники обліку газу, а іншим загальнобудинкові, порушує Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні», де дискримінація - ситуація, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними, зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь-якій формі, встановленій цим Законом.
Крім того, в судовому засіданні представник позивача наголошували на тому, що в порушення норм Кодексу ГРМ при встановленні спірного лічильника не був підписаний акт розмежування балансової належності.
Представник відповідача ПАТ «Дніпропетровськгаз» ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити. Пояснила, що згідно з пп 1 п.6 положення про НКРЕКП, затвердженого указом Президента України від 10.09.2014 року № 715/2014, НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов’язковими до виконання суб’єктами природних монополій. Таким чином, ПАТ «Дніпропетровськгаз» не може відступати від положень, встановлених Планом розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 року, яка затверджена постановою НКРЕКП від 24.03.2016 року №391. Норми законодавства, якими керується відповідач не передбачають ні припинення нарахувань ні перерахунку нарахування, як того бажає позивач, а ні виникнення ситуації, при якій в квартиру окремого споживача газу, будинок якого вже обладнаний оператором ГРМ загально будинковим вузлом обліку природного газу за кошти інвестиційної програми додатково встановлюється і індивідуальний лічильник газу. Крім того, як зазначено нормами Закону України №3533-VІ встановлено, що суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані завершити виконання робіт із забезпечення побутових споживачів, які використовують газ тільки для приготування їжі яким є позивач ОСОБА_4, приладами обліку в строк до 01 січня 2018 року. Таким чином, станом на день розгляду справи права позивача на встановлення індивідуальних лічильників газу, в тому числі за рахунок ПАТ «Дніпропетровськгаз» не порушені. Тому вимога позивача здійснити установку індивідуальних лічильників газу є передчасною.
Представник відповідача КП «ВЖРЕО» Жовтоводської міської ради також у судовому засіданні просив в задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 відмовити, посилаючись на те, що керуючись правом повного господарського відання 01 грудня 2016 року між Комунальним підприємством «ВЖРЕО» Жовтоводської міської ради та ПАТ «Дніпропетровськгаз» була укладені договори – договір №2-М про забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загально будинкового) ВОГ та договір №50-ЗП щодо зняття показань будинкового (загально будинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів. З приводу виконання зобов’язання щодо забезпечення споживачів газу приладами обліку КП «ВЖРЕО» погоджується з точною зору ПАТ «Дніпропетровськгаз» викладеною в листі та направленому на адресу позивача ОСОБА_4 Згідно з інвестиційною програмою, ухваленою Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №391 від 24.03.2016 року ПАТ «Дніпропетровськгаз» в будинку №13 по вул. І. Франка заплановано та встановлено загально будинковий вузол обліку природного газу. Отже, всі квартири будинку №13 по вул. І.Франка вважаються забезпеченими комерційним обліком газу, як того вимагають норми Закону. Також зазначає, що задовольнивши позовні вимоги ОСОБА_4 будуть порушені права інших споживачів природного газу, проживаючих у ІНФОРМАЦІЯ_2, всі квартири яких навряд чи обладнані індивідуальними лічильниками газу.
Суд, вислухавши сторони, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, вважає що у задоволенні позовних вимог слід відмовити з огляду на наступне.
Статтею 322 ЦК України передбачено, що власник зобов’язаний утримувати майно, що йому належить.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між виконавцями і споживачами, а також їхні права і обов’язки визначено у Законі України «Про житлово-комунальні послуги».
Надання послуг фізичним особам з газопостачання регулюються Законами України «Про захист прав споживачів» «Про житлово-комінальні послуги» та «Правилами надання населенню послуг з газопостачання», які затверджені Постановою Кабінету Міністрів України №2246 від 09 грудня 1999 року з подальшими змінами.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є власником квартири АДРЕСА_2 відповідно до свідоцтва про право власності на житло від 14.03.1995 року, виданого міським комітетом приватизації (а.с. 13).
ОСОБА_4 є споживачем послуг з газопостачання відповідно до укладеного між нею та Жовтоводським УЕГГ договору про надання населенню посліг з газопостачання №14827 від 04.04.2011 року /а.с.12/
Постановою НКРЕКП від 24.03.2016 № 391 із змінами, внесеними Постановою №2344 від 22 грудня 2016 року, затверджено План розвитку на 2016-2025 роки Інвестиційної програми Газорозподільчого підприємства ПАТ «Дніпропетровськгаз». Згідно 1 розділу зазначеного Плану на 2016 рік за адресою м. Жовті Води вул. І.Франка будинок №13 було заплановано встановити будинковий ВОГ за рахунок Оператора ГРМ, тобто ПАТ «Дніпропетровськгаз» (п.3.2.407) (а.с. 46, 60-62).
Згідно довідки, наданої КП «ВЖРЕО» від 31.10.2017 №01-07/2996, житловий будинок №13, розташований за адресою вул. Франка, інвентарний номер 3574900, знаходиться на балансі КП ВЖРЕО з грудня 1996 року. /а.с.97/
01 грудня 2016 року між ПАТ «Дніпропетровськгаз» та КП «ВЖРЕО» був укладений договір № 2-М з додатком №1 про забезпечення можливості проведення монтажу, збереження та здійснення експлуатації будинкового (загальнобудинкового) ВОГ за адресою м. Жовті Води, вул. І.Франка, 13
Встановлення зазначеного будинкового ВОГ за адресою: м. Жовті Води вул. І.Франка, 13 здійснювалось за робочим проектом, розробленим ТОВ «Дніпрогаз проект».
З матеріалів справи вбачається, що встановлення спірного загально будинкового вузлу обліку споживання газу відбулося з дотриманням вимог чинного законодавства, за відповідно розробленим проектом.
Згідно з ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного ОСОБА_2 України та своїм найменуванням. Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України (ст. 3 ч.1).
У відповідності до п.1 гл. 5 розд. IX Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494: «За ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загально будинковий вузол обліку природного газу. Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VІ від 16.06.2011р. (далі - Закон № 3533-VІ) постачання природного газу здійснюється виключно за умови його комерційного обліку:
для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується:
комплексному тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року;
для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року;
тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року;
для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.
Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку» (в редакції постанови КМУ від 27.01.2016р., далі - Положення №620) «Обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються:
у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні;
у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників;
для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні».
Відповідно до абз.6 п.4 Положення №620, у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
Частиною 1 ст.6 Закону України № 3533-VI. Законом України 3533-VІ визначено загальні правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу. Стаття 6 цього Закону зобов’язує суб’єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.
Однак, при цьому, Закон № 3533-VІ не встановлює категорій та конкретних обставин здійснення газопостачання на об’єкти споживачів, за якими суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, мають встановлювати вузли обліку - загальнобудинкові чи індивідуальні.
Фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок коштів газорозподільних підприємств, що передбачені в структурі тарифу на послуги розподілу природного газу встановленого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики, та комунальних послуг від 24.03.2016 року №425 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для ПАТ «Дніпропетровськгаз». яка набрала чинності з 01.04.2016 р. та з якої вбачається, що в структурі тарифу передбачено кошти на встановлення як індивідуальних так і будинкових приладів обліку.
Заходи із встановлення будинкових лічильників газу та встановлення індивідуальних лічильників газу там, де не будуть встановлюватись будинкові лічильники газу, передбачено у Планах розвитку газорозподільної системи ПАТ "Дніпропетровськгаз" в на 2016-2025 роки, зокрема у І розділі таких планів - інвестиційних програмах на 2016 рік.
Відповідно до п. 1 глави 2 Розділу IV Кодекс газорозподільних систем з метою забезпечення безпеки, надійності, регулярності та якості розподілу (газопостачання) природного газу газорозподільною системою та з урахуванням законодавства з питань охорони довкілля та енергоефективності Оператор ГРМ щороку до 31 липня розробляє та подає на затвердження Регулятору план розвитку газорозподільної системи на наступні 10 років, а після затвердження розміщує його на своєму веб-сайті.
Згідно з п. 6 глави 2 Розділу IV Кодексу газорозподільних систем при розробці плану розвитку газорозподільної системи Оператор ГРМ бере до уваги: 1) безпеку експлуатації газорозподільної системи, а також забезпечення безперервності надання газорозподільних послуг; 2) технічний стан елементів ГРМ; 3) зниження питомих витрат на експлуатацію; 4) збільшення технічної потужності ГРМ; 5) приєднання до газорозподільної мережі; 6) економічну ефективність інвестиційних заходів.
Так, постановою НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344) було затверджено План розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 роки та джерела його фінансування, відповідно до якого у розділі І передбачено встановлення у 2-4 кварталі 2016 року 1854 будинкових ВОГ з обсягом фінансування 50 644,00 тис. грн. за рахунок витрат на встановлення будинкових лічильників газу населенню, які закладені в тариф на розподіл природного газу.
Розділом 1 вищевказаного плану розвитку передбачено встановлення будинкового ВОГ саме за адресою: будинок №13 по вулиці Франка в м. Жовті Води Дніпропетровської області.
Згідно з пп. 1, 6 пункту 6 Положення про НКРЕКП, затвердженого указом Президента України від 10.09.2014 №715/2014, НКРЕКП для забезпечення виконання покладених на неї завдань і функцій має право: приймати у межах своєї компетенції рішення, що є обов’язковими до виконання та для виконання суб’єктами природних монополій.
Таким чином, ПАТ «Дніпропетровськгаз» встановлюючи будинковий вузол обліку газу виконувало положення, встановлені Планом розвитку газорозподільної системи ПАТ «Дніпропетровськгаз» на 2016-2025 роки, які затверджені постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №391 - і є обов’язковими для виконання ПАТ «Дніпропетровськгаз».
Крім того, як зазначено вище нормами Закону України № 3533-VI встановлено, що суб’єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов’язані завершити виконання робіт із забезпечення побутових споживачів, які використовують газ тільки для приготування їжі ( якими є позивачі ), приладами обліку в строк до 01 січня 2018 року. Таким чином, станом на день розгляду справи в суді права позивача на встановлення індивідуальних лічильників газу, в тому числі за рахунок ПАТ, не порушені. За таких обставин, що вимога позивача про зобов’язання, в судовому порядку, здійснити установку індивідуальних лічильників газу заявлена передчасно, тому додатково відсутні підстави для її задоволення.
Посилання позивача на порушення відповідачем норм Закону України «Про засади запобігання і протидії дискримінації в Україні» не приймаються до уваги, оскільки дії відповідача щодо встановлення будинкового ВОГ передбачені дослідженими вище нормами законодавства в сфері надання послуг з газопостачання, на підставі досліджених вище постанов НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344), які є обов’язковими для виконання відповідачем. Крім того, із вказаного закону слідує, що не є дискримінацією обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами, коли таке обмеження має правомірну, об’єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними (п.2 ч.1 ст.1).
Отже, судом встановлено, що з боку ПАТ «Дніпропетровськгаз» не допущено порушень діючого законодавства, а також прав споживача, що підтверджується об’єктивно встановленими обставинами справи.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про законність дій ПАТ «Дніпропетровськгаз» з монтажу будинкового вузлу обліку природного газу на будинку №13 по вулиці Франка в місті Жовті Води, та не доведеність порушення прав позивача при цьому, а тому не знаходить підстав для задоволення позовних вимог. Разом з тим, позивач не позбавлений права оскаржити вказані вище постанови НКРЕКП щодо встановлення будинкового ВОГ в його будинку у передбаченому законом порядку.
Обов’язку ПАТ «Дніпропетровськгаз» встановлювати лічильник газу у квартирі позивача законом не передбачено.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» № 3533-VІ від 16.06.2011р.; ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»; п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.05.2002р. № 620 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку» (в редакції постанови КМУ від 27.01.2016р.), постановами НКРЕКП від 24.03.2016 року №391 (зі змінами внесеними від 22.12.2016 року постановою № 2344); від 30.09.2015р. №2494 «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем», та згідно зі ст. ст. 4, 12,13, 247, 263-265, 273, 354-355 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_4 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Дніпропетровськгаз", Комунального підприємства "Виробниче житлово-ремонтно-експлуатаційне об'єднання" про захист прав споживачів, визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Жовтоводського міського суду
Дніпропетровської області ОСОБА_5