
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
"06" квітня 2018 р. Справа № 911/1902/17
за заявою ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “АЙС ТЕРМІНАЛ”, Київська область,
боржника Броварський район, смт. Велика Димерка (код ЄДРПО України 33266292)
про банкрутство
Суддя Лопатін А.В.
Обставини справи:
У провадженні господарського суду Київської області перебуває справа № 911/1902/17 за заявою боржника ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “АЙС ТЕРМІНАЛ” про банкрутство, що розглядається у порядку статті 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
Ухвалою господарського суду Київської області від 23.06.2017 р. прийнято заяву про банкрутство ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ” до розгляду, її розгляд у підготовчому засіданні призначено на 06.07.2017 р.
06.07.2017 р. через канцелярію господарського суду Київської області ліквідатором боржника на виконання вимог ухвали подано документи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 06.07.2017 р. порушено провадження у справі про банкрутство ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ”, розгляд справи призначено на 12.07.2017 р.
07.07.2017 р. судом у встановленому чинним законодавством порядку було зроблено запит щодо надання кандидатури арбітражного керуючого на посаду ліквідатора ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ”.
У відповідь на вказаний судовий запит через комп'ютерну програму "Діловодство спеціалізованого суду" до господарського суду Київської області надійшла довідка за результатами застосування автоматизованої системи з кандидатурою арбітражного керуючого ОСОБА_2.
Ухвалою господарського суду Київської області від 07.07.2017 р. повідомлено арбітражного керуючого ОСОБА_2 про судове засідання з розгляду справи про банкрутство ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ” та зобов’язано арбітражного керуючого ОСОБА_2 подати до суду до 12.07.2017 р. заяву щодо участі останнього у даній справі до якої долучити належним чином завірені копії свідоцтва на право зайняття діяльністю арбітражних керуючих та договору страхування відповідальності арбітражного керуючого та інші документи, передбачені Законом України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”.
12.07.2017 р. через канцелярію господарського суду Київської області арбітражним керуючим ОСОБА_2 подано заяву про участь у справі про банкрутство.
Постановою господарського суду Київської області від 12.07.2017 р. визнано банкрутом ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ” та відкрито його ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено ОСОБА_3, зобов'язано останнього протягом двох тижнів по закінченню встановленого частиною третьою ст. 95 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” строку подати на затвердження до суду реєстр вимог кредиторів банкрута, а за результатами роботи ліквідатора – звіт та ліквідаційний баланс.
13.07.2017 р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено оголошення (повідомлення) про визнання ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ” банкрутом та відкриття його ліквідаційної процедури за № 44490.
14.07.2017 р. на адресу господарського суду Київської області від арбітражного керуючого ОСОБА_2 надійшла заява про участь в даній справі.
У зв’язку з надходженням апеляційної скарги ГУ ДФС у Київській області на постанову господарського суду Київської області від 12.07.2017 р. у справі 911/1902/17 матеріали справи було скеровано до Київського апеляційного господарського суду.
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.08.2017 р. відмовлено у прийнятті апеляційної скарги ГУ ДФС у Київській області на постанову господарського суду Київської області від 12.07.2017 р.
14.08.2017 р. матеріали даної справи повернено до господарського суду Київської області, що підтверджується відміткою канцелярії суду на супровідному листі апеляційної судової інстанції.
09.08.2017 р. через канцелярію суду представником ОСОБА_4 ЛТД подано заяву з грошовими вимогами до банкрута на суму 259203389,59 грн.
14.08.2017 р. на адресу суду від ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” надійшла кредиторська заява на суму 1030537781,33 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 04.09.2017 р. розгляд кредиторських вимог ОСОБА_4 ЛТД та кредиторських вимог ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” призначено на 18.10.2017 р.; зобов’язано ОСОБА_4 ЛТД подати до суду: належні докази надання позики; належним чином завірену читабельну копію договору позики; письмові пояснення щодо наявності/ відсутності забезпечення майном банкрута його зобов’язань за договором позики перед кредитором, у разі наявності відповідних обставин, - документи, що їх підтверджують; зобов’язано ліквідатора банкрута за результатами розгляду заявлених до банкрута грошових вимог подати до суду письмові пояснення та виконати вимоги п. 6 постанови господарського суду Київської області від 12.07.2017 р.
11.10.2017 р. через канцелярію господарського суду Київської області представником ОСОБА_4 ЛТД подано клопотання про долучення документів до матеріалів та клопотання про відкладення розгляду кредиторських вимог.
13.10.2017 р. через канцелярію господарського суду Київської області ліквідатором банкрута подано письмові пояснення за результатами розгляду кредиторських вимог.
Ухвалою господарського суду Київської області від 18.10.2017 р. розгляд кредиторських вимог ОСОБА_4 ЛТД та кредиторських вимог ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” відкладено на 29.11.2017 р.
23.11.2017 р. через канцелярію господарського суду Київської області ліквідатором банкрута подано клопотання про затвердження уточненого реєстру вимог кредиторів, відповідно до якого визнати кредиторами з грошовими вимогами до банкрута юридичну особу ОСОБА_4 ЛТД на суму 259206589,45 грн., Публічне акціонерне товариство “Державний експортно-імпортний банк України” на суму 1030287808,75 грн.
29.11.2017 р. через канцелярію господарського суду Київської області представником ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” подано пояснення щодо законності та обґрунтованості заявлених грошових вимог в розмірі 45235,20 грн.
Ухвалою господарського суду Київської області від 29.11.2017 р. розгляд кредиторських вимог ОСОБА_4 ЛТД відкладено на 07.02.2018 р., розгляд кредиторських вимог ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” відкладено 07.02.2018 р., зобов’язано ОСОБА_4 ЛТД подати до суду належні докази передання ОСОБА_4 ЛТД прав вимоги до ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ” (позичальника) за договором позики від 23.07.2008 р.
25.01.2018 р. через канцелярію господарського суду Київської області представником ОСОБА_4 ЛТД подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
05.02.2018 р. через канцелярію господарського суду Київської області представником ОСОБА_4 ЛТД подано клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою господарського суду Київської області від 07.02.2018 р. розгляд кредиторських вимог ОСОБА_4 ЛТД, ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” відкладено на 21.02.2018 р.
Ухвалою господарського суду Київської області від 21.02.2018 р. визнано кредитором ТОВ “АЙС ТЕРМІНАЛ” ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” на суму 1030289046,13 грн., в іншій частині кредиторські вимоги ПАТ “Державний експортно-імпортний банк України” відхилено, розгляд кредиторських вимог ОСОБА_4 ЛТД відкладено на 23.05.2018 р.
02.04.2018 р. на адресу суду від ГУ ДФС у Київській області надійшла кредиторська заява на суму 27127,85 грн.
У вказаній заяві ГУ ДФС у Київській області просить суд відстрочити сплату судового збору контролюючому органу до моменту винесення рішення по суті.
Згідно з частиною третьою статті 23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Частиною шостою статті 12 ГПК України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до частини другої ст. 123 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною першою статті 3 Закону України “Про судовий збір” встановлено, що судовий збір справляється, зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Розміри ставок судового збору встановлено ст. 4 Закону України "Про судовий збір".
Так, відповідно до пп. 10 п. 2 частини другої статті 4 вказаного Закону за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство сплачується 2 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" у 2018 році з 1 січня встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 1 762 грн.
Таким чином, заявник за звернення до суду з кредиторською заявою мав би сплатити 3524,00 грн. однак, останнім вказані дії вчинено не було, натомість заявлено вимогу про відстрочення сплати судового збору, яку викладено в кредиторській заяві.
Вказана вимога про відстрочення сплати судового збору обґрунтована тим, що відповідно до виписки по рахунку ГУ ДФС у Київській області асигнування за КЕКВ 2800 (судовий збір) на момент подання заяви становлять 496,09 грн., що унеможливлює здійснення оплати судового збору.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
Даний перелік умов відстрочення, розстрочення сплати судового збору або звільнення від його сплати є вичерпним.
Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд в ухвалі від 05.03.2018 р. у справі № 910/20625/15.
Отже, посилання заявника на скрутний майновий стан, який перешкоджає сплаті судового збору, не є підставою для відстрочення його сплати в силу статті 8 Закону України "Про судовий збір".
З огляду на викладене, враховуючи положення статті 129 Конституції України, відповідно до яких основними засадами судочинства є, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, вказана вимога заявника задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини першої ст. 24 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” у разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
З огляду на вимоги Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд надає ГУ ДФС у Київській області час до 25.04.2018 р. для усунення недоліків.
Разом з тим, суд звертає увагу заявника кредиторської заяви, що згідно з приписами частини другої ст. 24 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про судовий збір" та ст. ст. 23, 24 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”, суд
ухвалив:
1. У задоволенні вимоги ГУ ДФС у Київській області, викладеної в кредиторській заяві про відстрочення сплати судового збору за подання кредиторської заяви до суду відмовити.
2. Надати ГУ ДФС у Київській області час до 25.04.2018 р. для усунення недоліків у кредиторській заяві.
3. Зобов’язати ГУ ДФС у Київській області подати до суду у термін до 25.04.2018 р. належні докази сплати судового збору у розмірі передбаченому Законом України “Про судовий збір” за подання кредиторської заяви до суду.
Копію ухвали направити учасникам у справі про банкрутство та ГУ ДФС у Київській області (03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а).
Дата підписання 06.04.2018 р.
Суддя А.В. Лопатін