Постанова № 73253156, 10.04.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
820/1897/18
Номер документу
73253156
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

10 квітня 2018 р. № 820/1897/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Бадюкова Ю.В., розглянувши в приміщенні суду в м. Харкові в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61170) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (вул. Валентинівська, буд. 22-Б,м. Харків,61170), в якому просить суд:

- визнати такими, що не відповідають Конституції України, а також є протиправними рішення, дії та бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова щодо відмови у проведенні перерахунку та перегляду пенсії за вислугою років відповідно до норм ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991 року);

- визнати таким, що не відповідає Конституції України, а також є протиправним, та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова, прийняте за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.01.2018 р., викладене в протоколі Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова по розгляду спірних питань, які виникають під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій від 30.01.2018 р. щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до норм ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (1991 року);

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова повторно розглянути заяву (звернення) ОСОБА_1 від 29.01.2018 р.;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести обчислення та перерахунок пенсії, призначеної та виплачуваної відповідно до норм ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХП від 05.11.1991 р. в редакції на день її призначення 02.09.2014 р., в розмірі 70% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Харківської області №18-32 від 23.01.2018 р., з 24.03.2017 р., без обмежень максимального розміру пенсії та виплачувати її.

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести перегляд та обчислення призначеної пенсії за вислугу років відповідно до норм ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 р. в редакції до набуття чинності Законом №1166-VII від 27.03.2014 р., в розмірі 80% від місячної (чинної) заробітної плати, з 24.03.2017 р., без обмежень максимального розміру пенсії та виплачувати її;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести додаткове обчислення та перерахунок призначеної пенсії за вислугу років відповідно до норм ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХП від 05.11.1991 р. в редакції до набуття чинності Законом №1166-VII від 27.03.2014 р., в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Харківської області №18-32 від 23.01.2018р., з 24.03.2017 р., без обмежень максимального розміру пенсії та виплачувати її.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення вимог Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХП від 05.11.1991 року неправомірно відмовлено у проведенні перерахунку.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження разом з інформацією про процесуальні права та обов'язки була надіслана відповідачу та отримано 22.03.2018 року.

Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України, зокрема «Про прокуратуру», в зв'язку з чим з 01.06.2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.

Згідно положень ст. ст. 12, 257 КАС України цей спір віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, а відтак суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача повідомлено належним чином про наявність позову щодо оскарження його рішення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАСУ справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши надані учасниками справи докази, суд встановив наступні обставини.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 2014 року перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Московському районі м. Харкова та отримує пенсію, обчислену згідно Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 70% від суми середнього заробітку за останні 5 років.

Відповідно до наказу № 408-к від 20.03.2017 р., старшого радника юстиції ОСОБА_1 звільнено 23.03.2017 року з посади заступника начальника другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Харківської області за власним бажанням, на підставі п.7 ч.1 ст. ст. 51 Закону України "Про прокуратуру".

29.01.2018 року позивач звернувся до УПФУ в Московському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії відповідно до довідки прокуратури Харківської області 80 % від суми заробітної плати без обмежень (а. с. 61-66).

Відповідачем протоколом від 30.01.2018 року було відмовлено позивачу у проведенні такого перерахунку пенсії від заробітної плати (а. с. 68).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

На підставі вимог ст. 501 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку.

Пенсія призначається в розмірі 70 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Згідно до вимог статей 22, 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Суд вважає, що вказані норми закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи, що позивач 29.01.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст.501 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.

При перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 213-VIII від 02.03.2015 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зміни до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 501 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 213-VIII від 02.03.2015 не зазнали. Отже, відповідач повинен провести перерахунок пенсії позивачу на підставі заяви від 29.01.2018 року, документів пенсійної справи, довідки прокуратури Харківської області від 23.01.2018 року № 18-31 про заробітну плату ст. 501 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, а саме на 02.09.2014 року) з розрахунку 70% від середнього щомісячного (чинного) заробітку відповідної посади робітника прокуратури без обмеження граничного розміру пенсії.

Щодо позовних вимог про перегляд та обчислення призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 80% від місячної (чинної) заробітної плати, суд зазначає наступне.

Як вже встановлено судом, пенсія ОСОБА_1 призначена згідно Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) в розмірі 70% від суми середнього заробітку, що було передбачено статтею 501 ЗУ «Про прокуратуру», проте суд зазначає, що нормами цієї статті (в редакції чинній на момент призначення пенсії) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку саме з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Порядку перерахунку пенсії у відсотках відповідно до збільшення стажу робітника прокуратури статтею 501 ЗУ «Про прокуратуру» не передбачено, рішення щодо встановлення пенсії з розрахунку 70% від середнього щомісячного (чинного) заробітку не є таким, що визнано відповідним органом або судом протиправним та скасовано у передбаченому Законом порядку та є чинним.

А відтак, у задоволенні позовної вимоги про перегляд та обчислення призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 80% від місячної (чинної) заробітної плати слід відмовити.

Також суд звертає увагу на рішення Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 в якому зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції України).

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики.

Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.

Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, акт прямої дії.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині здійснення перерахунку відповідно до норм ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХП від 05.11.1991 р. в редакції на день її призначення 02.09.2014 р., в розмірі 70% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Харківської області №18-32 від 23.01.2018 р. підлягають задоволенню як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно приписів ч.ч. 1 та 2 ст. 77 КАСУ кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За статтею 90 КАСУ суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Зазначене порушене право із урахуванням ч. 2 ст. 11 КАС України, підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова провести обчислення та перерахунок пенсії позивачу - ОСОБА_1, призначеної відповідно до норм ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХП від 05.11.1991 р. в редакції на день її призначення 02.09.2014 р., в розмірі 70% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Харківської області №18-32 від 23.01.2018 р., з 24.03.2017 р., без обмежень максимального розміру пенсії та виплачувати її.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місцезнаходження - АДРЕСА_2, 61170, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) до до Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (місцезнаходження - вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170, код ЄДРПОУ - 22682655) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (місцезнаходження - вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170, код ЄДРПОУ - 22682655) провести обчислення та перерахунок пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, 61170, ідентифікаційний код - НОМЕР_1), призначеної та виплачуваної відповідно до норм ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 05.11.1991 р., в редакції на день її призначення 02.09.2014 р., в розмірі 70% від суми місячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Харківської області №18-32 від 23.01.2018 р., з 24.03.2017 р., без обмежень максимального розміру пенсії та виплачувати її.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місцезнаходження - АДРЕСА_2, 61170, ідентифікаційний код - НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова (місцезнаходження - вул. Валентинівська, буд. 22-Б, м. Харків, 61170, код ЄДРПОУ - 22682655) судовий збір у розмірі 704,80 (сімсот чотири грн 80 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, передбаченому п.п. 15.5. п. 15 ч. 1 Розділу VII Перехідних положень КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення .

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 10 квітня 2018 року.

Суддя Бадюков Ю.В.