
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Черкаси
06 квітня 2018 року справа № 823/477/18
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якій просить:
- визнати бездіяльність Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, щодо відмови у проведенні перерахунку позивачеві від 26.05.2012 пенсії за віком відповідно до ст. 49 Закону України «Про державну службу» від 17.11.2011 №4050-IV з врахуванням виплати в період з 2010 по 2012 роки, по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп. - протиправною;
- зобов'язати Звенигородське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачу перерахунок призначеної пенсії з врахуванням та виплату з 01.01.2018 пенсії та виплачувати таку пенсію в подальшому з урахуванням здійсненого перерахунку виплати в період з 2010 по 2012 роки по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп.
В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що з 26.05.2012 отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу», проте в січні 2018 року дізнався, що під час нарахування пенсії не враховано виплати в період з 2010 по 2012 роки по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп. Такі дії Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області позивач вважає протиправними.
У відзиві на адміністративний позов Звенигородське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зазначило, що з 01.05.2016 вступив в дію новий Закону України «Про державну службу» і відповідно до Прикінцевих та перехідних положень якого проведення перерахунків раніше призначених пенсій Законом не передбачено.
Крім того, виплати які позивач просить включити в перерахунок не є складовими заробітної плати в розумінні ст. 33 Закону України «Про державну службу», а сам факт утримання із сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення їх до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Ухвалою суду від 27.08.2018 судом відмовлено в задоволенні клопотання Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зупинення провадження у справі.
Ухвалою від 27.03.2018 суд допустив заміну відповідача - Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в судовому засіданні 04.04.2018 просила в задоволенні позовних вимоги відмовити повністю.
Дослідивши письмові докази наявні в матеріалах справи, за відсутності клопотань учасників справи про розгляд справи в судовому засіданні, керуючись положеннями ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд постановив ухвалу від 04.04.2018 про подальший розгляд справи в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 року та відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про державну службу» набув право на отримання пенсії за віком.
Розпорядженням від 23.03.2011 ОСОБА_1 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та проводилась її виплата.
Відповідно до розпорядження управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області від 31.07.2011 ОСОБА_1 припинено виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23.03.2011 та перепризначена пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 13.12.2012 визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Звенигородському районі Черкаської області про припинення з 23.03.2011 ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.05.2012 враховуючи підвищення заробітної плати.
Крім того ухвалою Ватутінського міського суду Черкаської області роз'яснено резолютивну частину постанови Ватутінського міського суду Черкаської області від 13.12.2012 а саме: суд зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області відновити виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» з 26.05.2012 року, виходячи з заробітної плати, яка існувала у ОСОБА_1 на той час з негайним виконанням всієї суми боргу невиплаченої пенсії.
Також судом встановлено, що позивач 25.01.2018 звернувся до Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області з відповідною заявою щодо врахування в заробітну плату для призначення пенсії надбавки за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премій, премій до державних професійних свят та ювілейних дат, інших виплати за період з 2010 - 2012 років, проте листом від 01.02.2018 №1598/02 отримав відмову.
До матеріалів справи позивачем додана копія довідки територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про те, що надбавки, премії та інші виплати за період з 01.05.2010 до 30.04.2012 становили: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп.
Крім того, до матеріалів справи позивачем додана копія довідки територіального управління Державної судової адміністрації у Черкаській області про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» про те, що заробітна плата позивача станом на 26.05.2012 становить: посадовий оклад 8752 грн., доплата за вислугу років (60%) 5251, 20 грн., доплата за перебування на адміністративній посаді (10%) 875, 20 грн. Загальна сума 14878, 40 грн.
Відповідно до наданої на вимогу суду копії розпорядження про призначення пенсії позивачу, за обрахунок взято середньомісячний заробіток з розрахунку 14878, 40 грн.
Таким чином, при обчисленні розміру пенсії, надбавки, премії та інші виплати здійсненні позивачу за період з 01.05.2010 до 30.04.2012 а саме: надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інші виплати в сумі 13289 грн. 60 коп. управлінням Пенсійного фонду України в Звенигородському районі Черкаської області не враховані.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує наступне.
Відповідно до змісту ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначаються в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 ст. 1 Закону України 24 березня 1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати також входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170 надано вичерпний перелік видів оплати праці та інших видів, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховується при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. При цьому надбавка за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, інші виплати до зазначеного переліку не входять.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (чинної на час призначення пенсії позивачу).
За пунктом 1 вказаної постанови розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» передбачено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Виходячи з викладеного, суд робить висновок про те, що Пенсійний фонд при розрахунку пенсію позивача повинен враховувати розмір надбавки за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат з врахуванням всіх довідок про складові заробітної плати, в яких зазначено суми отримані позивачем.
В той же час, суд вважає безпідставними посилання відповідача на неможливість перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю відповідної вказівки у Законі України «Про державну службу» №889-VIII від 10 грудня 2015 року.
Суд звертає увагу, що позивач не ставить вимоги про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення державних службовців, натомість вказує на неправомірність відмови відповідача врахувати виплати, які позивач фактично отримував до призначення пенсії.
Щодо зобов'язання Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачу перерахунок призначеної пенсії з врахуванням та виплату з 01.01.2018 суд зазначає, що із заявою позивач звернувся до Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області лише 25.01.2018.
Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою визначаються строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Отже, наведені норми Закону пов'язують початок строку на перерахунок шляхом врахування до пенсії надбавки за високі досягнення у праці і за виконання особливо важкої роботи, премій, премій до державних професійних свят та ювілейних дат, інших виплати з дати звернення пенсіонера до пенсійного органу, тому право у позивача виникає з 25.01.2018.
Враховуючи, що станом на 25.01.2018 та на час розгляду і вирішення даної справи відповідачем не надано доказів здійснення відповідного перерахунку, тому право позивача є порушеним та має бути відновлене.
Щодо позовної вимоги позивача у частині зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням здійсненого перерахунку, суд зазначає, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, однак суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє, оскільки на час розгляду судом справи права позивача в цій частині вимог не були порушені, тому вказана вимога задоволенню не підлягає.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Підстави для застосування ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 139, 241-246, 255, 263 КАС України суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність Звенигородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, щодо відмови у проведенні перерахунку позивачеві пенсії за віком відповідно до ст. 49 Закону України «Про державну службу» від 17.11.2011 №4050-IV з врахуванням виплати в період з 2010 по 2012 роки, по яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області провести позивачу з 25.01.2018 перерахунок призначеної пенсії з врахуванням виплат в період з 2010 по 2012 роки по яким сплачено страхові внески, а саме: надбавки за високі досягнення у праці, за виконання особливо важкої роботи в сумі 24840 грн. 01 коп., премії в сумі 6700 грн., премії до державних професійних свят та ювілейних дат в сумі 10476 грн., інших виплат в сумі 13289 грн. 60 коп., всього на загальну сумі 55305 грн. 61 коп.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня ухвалення рішення суду.
Суддя В.В. Гаращенко