
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 квітня 2018 р. Справа № 820/1712/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова, в якому просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незастосування величини оцінки одного року страхового стажу 1,35% при обчисленні розмірів пенсії за віком ОСОБА_1; зобов'язати Київське ОУПФУ м. Харкова застосувати при обчисленні розмірів пенсії за віком ОСОБА_1 величину оцінки одного року страхового стажу 1,35% та виплатити недонараховані суми пенсії, починаючи з 09.10.2017р.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 09.10.2017 року звернувся до відповідача з заявою про переведення на пенсію за віком з пенсії по інвалідності, натомість, відповідач при обчисленні розмірів пенсії за віком протиправно застосував величну оцінки одного року страхового стажу 1% замість належного - 1,35%.
Крім того, в позовній заяві позивач простить суд допустити до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії за віком з коефіцієнтом 1,35% у межах стягнення за один місяць, зобов'язати відповідача подати звіт про виконання рішення суду по даній справі протягом 10 днів з дня набрання законної сили судовим рішенням.
Від Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова 29.03.2018р. до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що абзацом 28 підпункту 27 пункту 19 Закону №2148 передбачено, що з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсій застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, отже, Законом №2148 передбачено застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% лише при первинному призначенні пенсії у період з 01.10.2017р. по 31.12.2017р., а тому позовні вимоги є безпідставними так такими, що задоволенню не підлягають.
22 березня 2018 року від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін. Ухвалою суду від 23.03.2018 року зазначене клопотання судом розглянуте, в його задоволенні відмовлено.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1, перебуває, як пенсіонер на обліку в Київському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України м. Харкова з 08.09.2015року. З вказаної дати позивач отримував пенсію по інвалідності як особа, що має інвалідність загального захворювання, а досягнувши пенсійного віку 60 років, 09 жовтня 2017 року звернувся з заявою до відповідача про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
З 09.10.2017р. позивача переведено з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до розділу ІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV на пенсію за віком відповідно до розділу ІІІ зазначеного Закону, при цьому, при розрахунку пенсії ОСОБА_1 за віком відповідачем застосована величина оцінки одного року страхового стажу 1%.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою статті 9 розділу ІV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до положень ч.3 ст.45 згаданого Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-IV.
Відповідно до пункту 4-3 розділу ХV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Разом з тим, згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Суд зазначає, що позивач з 08.09.2015року отримував пенсією по інвалідності, пенсія за віком йому не призначалась, і лише 09.10.2017року ОСОБА_1 скористався своїм правом на отримання пенсії за віком та звернувся до Київського ОУПФУ м. Харкова щодо призначення йому пенсії за віком вперше - з 09.10.2017року.
Оскільки право на пенсію за віком вперше у позивача виникло в період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року (звернення з відповідною заявою від 09.10.2017 року), тому згідно з пунктом 4-4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при призначенні пенсії повинна застосовуватися середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Таким чином, з урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що під час призначення позивачу пенсії за віком відповідно до Розділу ІІІ Закону № 1058-IV, Київським ОУПФУ м. Харкова неправомірно застосовано показник величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Разом з тим суд зазначає, що позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо незастосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, тоді як відповідачем вчинені активні дії при обрахуванні пенсії позивача за віком, проте з невірним обрахуванням величини оцінки одного року страхового стажу, тому суд вважає за можливе, з урахуванням положень ч.2 ст.9 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними саме дії відповідача щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% при обчисленні розміру пенсії за віком ОСОБА_1
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
Щодо клопотання позивача про допущення до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії за віком з коефіцієнтом 1,35% у межах стягнення за один місяць, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Оскільки позивачем не заявлено позовних вимог саме про стягнення з відповідача пенсії, то в даному випадку положення вказаної статті не застосовуються, отже в задоволенні даного клопотання слід відмовити.
Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України), суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України щодо обов'язковості судових рішень та відсутності об'єктивних обставин щодо невиконання судового рішення з боку відповідача, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю та зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, п.п.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1.) до Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова (код ЄДРПОУ 41247819, адреса: 61022, м. Харків, м-н Свободи, Держпром, 2 під., 3 пов.) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо застосування величини оцінки одного року страхового стажу 1% при обчисленні розмірів пенсії за віком ОСОБА_1
Зобов'язати Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова застосувати при обчисленні розмірів пенсії за віком ОСОБА_1 величину оцінки одного року страхового стажу 1,35% та виплатити не донараховані суми пенсії, починаючи з 09.10.2017р.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.В.Шевченко