Рішення № 73252869, 27.03.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.03.2018
Номер справи
818/4/18
Номер документу
73252869
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 березня 2018 р. Справа №818/4/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Провозіна О.І.,

представника позивача - Алфімова В.В.,

представника відповідача - Наумової І.М.,

представника відповідача - Литвиненка Ю.А.,

представника третьої особи - Наумової І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Будкомфорт" до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, третя особа - Роменська міська рада Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Обслуговуючий кооператив "Житлово - будівельний кооператив "Будкомфорт" (далі по тексту - позивач, ОК "ЖБК "Будкомфорт") звернувся до суду з позовною заявою до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, треті особи: Роменська міська рада Сумської області та Відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, у якій просить:

- визнати протиправними дії Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо відмови у погодженні місця розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га для колективного житлового будівництва за адресою вул. Коржівська, м.Ромни за заявою (клопотанням) Обслуговуючого кооперативу "Житлово - будівельний кооператив "Будкомфорт" про вибір місця розташування земельної ділянки №1 від 18.10.2017;

- зобов'язати Відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області погодити місце розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га для колективного житлового будівництва за адресою вул. Коржівська, м. Ромни за заявою (клопотанням) Обслуговуючого кооперативу "Житлово - будівельний кооператив "Будкомфорт" про вибір місця розташування земельної ділянки №1 від 18.10.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Роменської міської ради Сумської області із заявою про погодження вибору місця розташування земельної ділянки для колективного житлового будівництва, орієнтовною площею 0,1000 га., категорія земель за основним цільовим призначенням: землі житлової та громадської забудови. Однак, згідно повідомлення Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області №09-10/355 "Про розгляд звернення щодо відведення земельної ділянки для колективного житлового будівництва по вул. Коржівській" від 09.11.2017 та доданого до нього Висновку про вибір місця розташування земельної ділянки №140 від 27.10.2017, подане клопотання ОК "ЖБК "Будкомфорт" було направлено до відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Роменської міської ради для отримання попереднього висновку щодо можливості відведення вказаної земельної ділянки. Згідно наданої відповіді, відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Роменської міської ради повідомило позивача, що згідно зі статтею 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" документація із землеустрою розробляється з урахуванням положень плану зонування території та/або детального плану території. У відповідності до проекту детального плану території центральної частини міста Ромни, затвердженого сесією міської ради 27.04.2012, вказана у заяві територія не передбачена для колективного житлового будівництва. Враховуючи вищевикладене, виконавчий комітет Роменської міської ради не може підготувати проект рішення із зазначеного питання, оскільки цільове призначення та місце розташування земельної ділянки не відповідає містобудівній документації.

Позивач, звертаючись до суду, зазначає, що згідно Генерального плану міста Ромни, затвердженого рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017 земельна ділянка площею 0,1000 га по вул. Коржівській в м. Ромни, відноситься до території багатоквартирної житлової забудови.

Згідно Розділу 4 "ПРИНЦИПИ РЕГУЛЮВАННЯ ЗАБУДОВИ НА БАЗІ ЗОНІНГУ" Пояснювальної записки Плану зонування (зонінг) міста, затвердженого рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017, особливість регулювання забудови та землекористування в місті за допомогою зонінгу полягає у тому, що в даному виді містобудівної документації розглядається багатоваріантність можливого використання земельних ділянок у рамках чітко зафіксованого переліку - при цьому, кожен з варіантів не суперечить принциповим рішенням генерального плану.

Таким чином, подана ОК "ЖБК "Будкомфорт" до Роменської міської ради Сумської області заява (клопотання) №1 від 18.10.2017 про погодження вибору місця розташування земельної ділянки для колективного житлового будівництва, розташованої по вул. Коржівська в м. Ромни, орієнтовною площею 0,1000 га., категорія земель за основним цільовим призначенням: землі житлової та громадської забудови, відповідає Генеральному плану міста Ромни та Плану зонування (зонінг) міста, які затверджені рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017, оскільки вказана в клопотанні земельна ділянка віднесена до житлової забудови квартирного типу на якій передбачене зведення нових будівель та споруд.

Отже, дії відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області щодо прийняття оскаржуваного висновку за заявою позивача, з посиланням на те, що у відповідності до проекту детального плану території центральної частини міста Ромни, затвердженого сесією міської ради 27.04.2012, вказана у заяві територія не передбачена для колективного житлового будівництва, суперечить роз'ясненням Міністерства юстиції України в листі №758-0-2-08-19 "Щодо практики застосування норм права у випадку колізії" від 26.12.2008 року та вимогам ст.ст.14,19 Конституції України, ст.24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.1, 4, 5, 12, 38, 39, 41, 151 Земельного кодексу України, ст.ст.1, 17 - 19, 24 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", пунктів 4.1, 4.2 ДБН Б. 1.1 -14:2012 «Склад та зміст детального плану території» і є протиправними.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.

Відповідач та треті особи надали до суду відзиви на позовну заяву, в яких заперечують проти задоволення позову та зазначають, що оскаржуваний висновок відділу містобудування та архітектури № 140 від 27.10.2017 з юридичної точки зору не є відмовою у погодженні, а є підтвердженням того, що у відповідності до діючої містобудівної документації, а саме проекту детального планування центральної частини міста, затвердженого сесією міської ради 27.04.2012, житлового будівництва на вказаній земельній ділянці не передбачено.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про регулювання містобудівної документації», документація із землеустрою розробляється з урахуванням положень плану зонування території та/або детального плану території. Саме формулювання «та /або» свідчить про те, що при наявності затверджених сесією міської ради плану зонування необхідно розроблювати проект детального планування території, або здійснювати містобудівну діяльність у відповідності до затвердженого проекту детального планування території. Крім того, у проекті детального планування території, затвердженого сесією міської ради 27.04.2012 та плані зонування території, затвердженого у складі оновленого генплану міста 07.04.2017, відсутні будь-які суперечності у використанні вказаної земельної ділянки за цільовим призначенням. Позивач посилається на затверджений план зонування території, а саме на те, що ділянка для бажаного будівництва знаходиться в зоні Жр5. Але це невірне посилання, оскільки Жр5, як і Жр6 є підзонами основної зони цільового використання ділянок Ж-2 (територія багатоквартирної забудови), якою саме і визначаються переважні, допустимі та супутні види використання території. У відповідності до переважних видів використання земельних ділянок в цій зоні може бути: житлове будівництво, громадська забудова, а також сквери, бульвари та інші озеленені території. Також позивач не врахував, що у відповідності до п. 2. ст. 18 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови, ландшафтної організації території і згідно цього документу без відповідного обґрунтування забудови певної території кварталу локально неможливо визначити конкретне цільове призначення території, оскільки необхідне відповідне обґрунтування доцільності виділення тієї чи іншої земельної ділянки. Крім того, згідно з п.3 п.п. 1 цієї статті план зонування здійснюється з урахуванням попередніх рішень щодо планування і забудови території. Проект детального планування території уточнює положення генерального плану населеного пункту, визначає принципи планувально-просторової організації забудови та конкретне функціональне призначення однієї чи декількох ділянок з їх розподілом згідно з державними будівельними нормами і правилами.

Вказана у позовній заяві земельна ділянка, у відповідності до міської програми «Реконструкція зелених зон та зон відпочинку міста Ромни на 2011-2012 роки», визначена як озеленена територія для відпочинку населення. У зв'язку з вищевикладеним, представник відповідача та треті особи просили відмовити у задоволенні позовної заяви.

Ухвалою від 03.01.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.

Ухвалою від 01.03.2018 справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.

Ухвалою від 13.03.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Під час підготовчого провадження відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області був залучений у якості другого відповідача.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 18.10.2017 позивач звернувся у Центр надання адміністративних послуг м.Ромни із заявою №1 «Про вибір місця розташування земельної ділянки» до Виконавчого комітету Роменської міської ради, в якій просив, відповідно до ст.151 Земельного кодексу України, погодити вибір місця розташування земельної ділянки для колективного житлового будівництва, місце розташування м.Ромни, вул.Коржівська, орієнтовна площа 0,1000 га., зазначена категорія земель: землі житлової та громадської забудови.

До вказаної заяви було додано: клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою із зазначенням орієнтовного розміру земельної ділянки та її цільового призначення (довільної форми); копія установчих документів для юридичних осіб; графічні матеріали з відображенням місця розташування земельної ділянки та її орієнтовних розмірів.

У відповідь на вказану заяву Виконавчий комітет Роменської міської ради, листом від 09.11.2017 №09-10/355 повідомив позивача, що під час опрацювання його заяви від відділу містобудування та архітектури виконавчого комітету Роменської міської ради був отриманий попередній висновок щодо можливості відведення вказаної земельної ділянки.

Відповідно до наданого висновку, відділ містобудування та архітектури виконавчого комітету Роменської міської ради повідомив позивача, що згідно зі статтею 24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» документація із землеустрою розробляється з урахуванням положень плану зонування території та/або детального плану території. У відповідності до проекту детального плану території центральної частини міста Ромни, затвердженого сесією міської ради 27.04.2012, вказана у заяві територія не передбачена для колективного житлового будівництва. Враховуючи вищевикладене, Виконавчий комітет Роменської міської ради зазначив, що не може підготувати проект рішення із зазначеного питання, оскільки цільове призначення та місце розміщення запитуваної земельної ділянки не відповідає містобудівній документації (а.с.26).

До вказаного листа був доданий оскаржуваний висновок відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, у якому зазначено, що у відповідності до проекту детального плану території центральної частини м.Ромни, затвердженого сесією міської ради 27.04.2012, вищевказана у заяві територія не передбачена для колективного житлового будівництва.

За клопотанням представника відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, у судовому засіданні був допитаний свідок ОСОБА_5, який під час надання свідчень, зазначив виключно своє бачення нормативно-правових актів, які регулюють спірні правовідносини, в той же час не повідомив суду жодних фактичних обставин, які мають значення для справи, оскільки вони йому не відомі.

Суд, частково задовольняючи позовні вимоги, свою позицію обґрунтовує наступним.

Згідно ст.41 Земельного кодексу України, житлово-будівельним (житловим) та гаражно-будівельним кооперативам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування земельні ділянки для житлового і гаражного будівництва передаються безоплатно у власність або надаються в оренду у розмірі, який встановлюється відповідно до затвердженої містобудівної документації.

Відповідно до ст.82 Земельного кодексу України юридичні особи (засновані громадянами України або юридичними особами України) можуть набувати у власність земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності у разі, зокрема, виникнення інших підстав, передбачених законом.

Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Відповідно до ч.1 ст.122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017, затверджено проект «Оновлення (коригування) генерального плану м. Ромни Сумської області з розробленням плану зонування території міста на актуалізованій топографічній основі в масштабі 1:2000» з урахуванням таких зауважень та рекомендацій постійних комісій Роменської міської ради, а саме в кварталах, обмежених вулицями: Коржівська, Аптекарська, Монастирська, бульваром Шевченка, зону багатоповерхової забудови Ж-р4 замінено на зону Ж-р5 з врахуванням рішення історико-архітектурного опорного плану (підпункт 14 пункту 1 рішення).

Відповідно до п. 2, 9 ч.1 ст.1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" визначені терміни:

- генеральний план населеного пункту - містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту;

- план зонування території (зонінг) - містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.

Відповідно до ст.17 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту. У складі генерального плану населеного пункту може розроблятися план зонування території цього населеного пункту. План зонування території може розроблятися і як окрема містобудівна документація після затвердження генерального плану. Генеральний план населеного пункту розробляється та затверджується в інтересах відповідної територіальної громади з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. Для населених пунктів з чисельністю населення до 50 тисяч осіб генеральні плани можуть поєднуватися з детальними планами всієї території таких населених пунктів.

Статтею 18 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон. План зонування території розробляється з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності людини, забезпечення захисту територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, запобігання надмірній концентрації населення і об'єктів виробництва, зниження рівня забруднення навколишнього природного середовища, охорони та використання територій з особливим статусом, у тому числі ландшафтів, об'єктів історико-культурної спадщини, а також земель сільськогосподарського призначення і лісів. План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації. Зонування території здійснюється з дотриманням таких вимог, зокрема, установлення для кожної зони дозволених і допустимих видів використання територій для містобудівних потреб, умов та обмежень щодо їх забудови.

Згідно Генерального плану міста Ромни, затвердженого рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017 земельна ділянка площею 0,1000 га по вул. Коржівській в м. Ромни відноситься до території багатоквартирної житлової забудови.

Згідно Розділу 4 "ПРИНЦИПИ РЕГУЛЮВАННЯ ЗАБУДОВИ НА БАЗІ ЗОНІНГУ" Пояснювальної записки Плану зонування (зонінг) міста, затвердженого рішенням 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017 особливість регулювання забудови та землекористування в місті за допомогою зонінгу полягає у тому, що у даному виді містобудівної документації розглядається багатоваріантність можливого використання земельних ділянок у рамках чітко зафіксованого переліку - при цьому, кожен з варіантів не суперечить принциповим рішенням генерального плану.

Основною складовою зонінгу є схема зонування, на якій на підставі генерального плану територія міста поділяється на територіальні зони (інколи з підзонами). До типів та підтипів зони віднесені згідно ідентичності видів та параметрів використання земельних ділянок в зоні (містобудівних регламентів). Містобудівні регламенти - це перелік дозволених переважних, допустимих і супутніх до них видів забудови та іншого використання ділянок, а також, містобудівні умови і обмеження використання. Тобто, за приналежністю ділянки до зони можна визначити дозволені види і граничні параметри її використання. Межі зон проходять таким чином, що для кожної земельної ділянки встановлюється належність тільки до однієї зони. Межами зон на схемі зонування слугують: фрагменти проектної межі міста, що намічена в генеральному плані, червоні лінії вулиць, межа відводу залізниці, рубежі природних об'єктів, межі земельних ділянок, інші межі. Червоні лінії основних вулиць прийняті згідно із розробленим в М 1:2000 у складі зонінгу планом червоних ліній. Для точок зламу червоних ліній магістральних та основних житлових вулиць наданий каталог координат в УСК2000.

Пунктом 1 Розділу 4.3. "Дія зонінгу при розміщенні об'єктів містобудування" Пояснювальної записки Плану зонування (зонінг) міста передбачено, що розміщення об'єктів містобудування на території м. Ромни, або зміна функціонального призначення та параметрів об'єктів містобудування можливо при відповідності наміченого використання ділянки встановленим режимам забудови та використання. Режим встановлюється міською радою (незалежно від права власності на землю) на підставі містобудівних регламентів, які прописані Правилами для ділянок в межах кожної зони, виділеної на схемі зонування, з урахуванням інших документально зафіксованих обмежень, у тому числі, договорів про встановлення публічних і приватних сервітутів. Містобудівні регламенти включають в себе перелік дозволених основних і допустимих видів використання земельних ділянок у цих зонах, супутніх до них видів використання з урахуванням планувальних обмежень.

Згідно схеми зонування території міста, земельна ділянка площею 0,1000 га по вул. Коржівській в м. Ромни знаходиться в територіальній зоні Ж-р4 - масиви житлової забудови квартирного типу в зоні регулювання забудови - заввишки не більше 16 м.

Згідно підпункту 14 пункту 1 рішення 29 сесії Роменської міської ради Сумської області 7 скликання "Про затвердження генерального плану та плану зонування території міста Ромни Сумської області" від 04.07.2017 в кварталах, обмежених вулицями Коржівська, Аптекарська, Монастирська, бульваром Шевченка, зону багатоповерхової забудови Ж-р4 замінено на зону Ж-р5 з врахуванням рішення історико-архітектурного опорного плану.

Пунктом 5.3. "Перелік дозволених видів забудови та іншого використання" Пояснювальної записки Плану зонування (зонінг) міста передбачено, що переважні види використання є безумовно дозволеними, допустимі види можуть бути дозволені після спеціального погодження, супутні види використання вважаються завжди дозволеними, але, як самостійні, не припустимі для зони. Види використання земельних ділянок, які не увійшли до переліку переважних і допустимих, не є дозволеними для відповідної зони.

Згідно пункту 5.2.2. "Зони житлової забудови" Пояснювальної записки Плану зонування (зонінг) міста: Ж-р4 - масиви житлової забудови квартирного типу в зоні регулювання забудови - заввишки не більше 16 м - зона виділена з метою забезпечення умов формування масивів квартирної забудови та збереження особливостей візуального сприйняття пам'яток архітектури.

Дозволяється реконструкція існуючих та зведення нових будівель та споруд заввишки не більше 16 м від рівня денної поверхні за умови збереження за умови збереження та відтворення у нових будівлях і спорудах традиційного характеру історичної забудови.

Будівництво, реконструкція, земляні та інші роботи в зоні регулювання забудови можуть здійснюватися лише за проектами, погодженими відповідними органами охорони культурної спадщини.

Ж-р5 - житлова забудова квартирного типу в зоні регулювання забудови - заввишки не більше 22 м - зона виділена для квартирної забудови при збереженні візуального сприйняття пам'яток архітектури.

Згідно ст.38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Відповідно до ст.39 Земельного кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Положеннями Класифікатору видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010, № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306, а саме: підрозділ 02.02. розділу 2 Секції В «Землі житлової та громадської забудови» передбачає, що до земель житлової забудови відносяться земельні ділянки для колективного житлового будівництва.

Згідно частин 1, 6 ст.19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" детальний план у межах населеного пункту уточнює положення генерального плану населеного пункту та визначає планувальну організацію і розвиток частини території. Склад, зміст, порядок розроблення та затвердження детального плану території визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Відповідно до пункту 4.1 ДБН Б. 1.1 -14:2012 «Склад та зміст детального плану території» детальний план розробляється з метою уточнення у більш крупному масштабі положень генерального плану населеного пункту, схеми планування території району.

Згідно з п.4.2 ДБН Б. 1.1 -14:2012 «Склад та зміст детального плану території» детальний план розробляється на структурно-планувальні елементи території населеного пункту, які мають цілісний планувальний характер, - на основі затвердженого генерального плану цього населеного пункту відповідно до чинного законодавства, плану зонування (за наявності) з використанням матеріалів містобудівного та земельного кадастрів.

Пунктом 4.2 ДБН Б. 1.1 -14:2012 «Склад та зміст детального плану території» передбачено, що у разі внесення змін до генерального плану, плану зонування територій населеного пункту або схеми планування території району, які стосуються території, охопленої чинним детальним планом території, обов'язковим є внесення відповідних змін до детального плану цієї території.

Частиною 10 ст.19 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" передбачено, що внесення змін до детального плану території допускається за умови їх відповідності генеральному плану населеного пункту та плану зонування території.

Отже, Генеральний план населеного пункту та план зонування населеного пункту, в розумінні наведених вище норм чинного законодавства України, мають вищу юридичну силу щодо детального плану території.

Щодо доводів відповідачів, що вказана у позовній заяві земельна ділянка у відповідності до міської програми «Реконструкція зелених зон та зон відпочинку міста Ромни на 2011-2012 роки», визначена як озеленена територія для відпочинку населення, суд вважає такі доводи необґрунтованими, оскільки згідно листа відділу у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 15.02.2018 №101/110-18, земельні ділянки в кварталі обмеженому вулицями Соборною, Коржівською, Аптекарською та бульваром Шевченка не значаться, як землі рекреаційного призначення.

Посилання відповідачів, що оскаржуваний висновок не є відмовою, а тому не може бути скасованим, суд вважає безпідставними, у зв'язку з наступним.

Відповідно до ч. 8 ст.151 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями у тижневий строк з дня реєстрації клопотання направляє: оригінал клопотання з додатками до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за місцем розташування земельної ділянки; копію клопотання та додатків до нього до структурного підрозділу районної державної адміністрації у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури. Органи, зазначені в абзацах другому і третьому цієї частини, протягом десяти днів з дня одержання клопотання надають відповідному органу виконавчої влади, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування висновок про погодження місця розташування об'єкта або про відмову в такому погодженні.

Згідно ч. 11 ст.151 Земельного кодексу України після отримання висновків, зазначених у частині восьмій цієї статті, про погодження місця розташування об'єкта та рішення Верховної Ради України (у разі необхідності) відповідний орган державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування згідно із своїми повноваженнями у двотижневий строк розглядає матеріали погодження місця розташування об'єкта та надає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивоване рішення про відмову.

Таким чином, оскаржуваний висновок є відмовою в погодженні місця розташування земельної ділянки, який наданий до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області.

Суд, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача.

У зв'язку з вищевикладеним, з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача, суд вважає, що у даному випадку належним способом захисту порушеного права, є скасування висновку відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області від 27.10.2017 №140, оскільки відповідачем, ні в оскаржуваному висновку, ні у судовому засіданні не надано доказів та обґрунтованих пояснень на підтвердження правомірності вказаного висновку - відмови.

Щодо вимоги позивача зобов'язати відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області погодити місце розташування земельної ділянки орієнтовною площею 0,1000 га для колективного житлового будівництва за адресою вул. Коржівська, м. Ромни за заявою (клопотанням) Обслуговуючого кооперативу "Житлово - будівельний кооператив "Будкомфорт" про вибір місця розташування земельної ділянки №1 від 18.10.2017, суд зазначає наступне.

Як вбачається зі змісту Рекомендації № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої 11.03.1980 на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Отже, під дискреційним повноваженням, суд розуміє таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.

Суд є правозастосовуючим органом, тобто таким, який не створюючи нових правових норм, не підміняючи собою органи виконавчої та законодавчої влади, на підставі закону у встановленому процесуальним законом порядку вирішує справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до рішень Європейського суду з прав людини у справах: "Класс та інші проти Німеччини" від 6 вересня 1978 року, "Фадєєва проти Росії" (Заява № 55723/00), Страсбург, від 9 червня 2005 року, "Кумпене і Мазере проти Румунії" (Заява N 33348/96), Страсбург, від 17 грудня 2004 року - завдання суду при здійсненні його контрольної функції полягає не в тому, щоб підміняти органи влади держави, тобто суд не повинен підміняти думку національних органів будь-якою своєю думкою.

Крім того, суд зазначає, що клопотання позивача №1 від 18.10.2017, яке подане ним відповідно до вимог ст.151 Земельного кодексу України, не має обов'язкового додатку визначеного п. «а» ч.6 вказаної статті, а саме: обґрунтування необхідності викупу та/або відведення земельної ділянки. У зв'язку з викладеним, суд вважає за потрібне зобов'язати відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області повторно розглянути заяву (клопотання) Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Будкомфорт" №1 від 18.10.2017 про вибір місця розташування земельної ділянки.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Будкомфорт" до Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області, третя особа - Роменська міська рада Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати висновок Відділу містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області № 140 від 27.10.2017 про вибір місця розташування земельної ділянки.

Зобов'язати Відділ містобудування та архітектури Виконавчого комітету Роменської міської ради Сумської області повторно розглянути заяву Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Будкомфорт" №1 від 18.10.2017 про вибір місця розташування земельної ділянки.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 05 квітня 2018 року.

Суддя С.М. Глазько