Рішення № 73252744, 02.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
815/783/18
Номер документу
73252744
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/783/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 квітня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Стефанова С.О.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до публічного акціонерного товариства «ФК «СТС-Інвест» про стягнення штрафу у розмірі 8500,00 грн., -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача до Державного бюджету України штраф у сумі 8500,00 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг.

Ухвалою судді від 27 лютого 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі.

Відповідачем до суду не подано відзив на позов.

Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Судом встановлено, що ПАТ «ФК СТС-Інвест» набуло статусу фінансової установи шляхом внесення до Державного реєстру фінансових установ, який ведеться Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та є суб'єктом нагляду, відповідно до інформації, що міститься у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Згідно пунктів 1, 2 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України.

Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.

Нацкомфінпослуг у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами та дорученнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Підпунктом 80 пункту 4 вищевказаного Положення встановлено, що Нацкомфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань здійснює нагляд та регулювання діяльності управителів фондів фінансування будівництва.

Статтею 24 Закону України «Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» (далі - Закон) визначено, що нагляд та регулювання діяльності управителів фондів фінансування будівництва (ФФБ) здійснюють національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, га Національний банк України у межах своїх повноважень.

Метою нагляду та регулювання діяльності управителя ФФБ є контроль за дотриманням управителем ФФБ вимог цього Закону та інших актів законодавства, а також дотримання управителем ФФБ прийнятих на себе за договорами про участь у ФФБ зобов'язань.

Загальні правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг встановлює Закон України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі - Закон № 2664), метою якого є створення правових основ для захисту інтересів споживачів фінансових послуг, правове забезпечення діяльності і розвитку конкурентоспроможного ринку фінансових послуг в Україні, правове забезпечення єдиної державної політики у фінансовому секторі України.

Згідно зі статтею 39 Закону № 2664 у разі порушення законів та інших нормативно - правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних га інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Статтею 40 Закону № 2664 визначений перелік видів заходів впливу, що Нацкомфінпослуг може застосувати.

Частинами першою та другою статті 42 Закону № 2664 встановлено, що штрафи, передбачені статтею 41 цього Закону, накладаються Головою, іншими членами національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, а також уповноваженими комісією посадовими особами після розгляду матеріалів, що засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи - підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 2664 посадовими особами Нацкомфінпослуг відносно відповідача складено акт про неподання товариством інформації від 19.10.2017 року № 1900/44-3/9.

На підставі статті 39, пункту 3 частини першої статті 40, пункту 2 частини першої статті 41, частини першої статті 42 Закону № 2664, у межах своїх повноважень, посадовою особою Нацкомфінпослуг на підставі акта, до Товариства застосовано штрафну санкцію у розмірі 8500,00 грн., у вигляді постанови № 1117/1900/14-3/9-11 від 20.10.2017 року про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, відповідно до якої Товариству необхідно було письмово повідомити Нацкомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови Нацкомфінпослуг у термін до 20.11.2017 року з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що підтверджують його сплату (оригінал квитанції або іншого платіжного документа).

Повноваження посадової особи Нацкомфінпослуг про прийняття рішення про накладання штрафної санкції підтверджені відповідним розпорядженням від 20.07.2017 року № 3257.

Постанову направлено листом Нацкомфінпослуг від 23.10.2017 року № 7715/14-8, що підтверджується копією списку № 23270 згрупованих поштових відправлень листів рекомендованих поданих в Києві.

Суть допущених позивачем порушень полягає у наступному.

За результатами опрацювання наданої позивачем до Нацкомфінпослуг звітності: за січень 2017 року (вх. № 475-з/фк від 13.02.2017 року та вх. № 1148-з/фк від 28.02.2017 року), лютий 2017 року (вх. № 1664-з/фк від 20.03.2017 року), березень 2017 року (вх. № 2170-з/фк від 18.04.2017 року), квітень 2017 року (вх. № 3634/фк від 16.05.2017 року), травень 2017 року (вх. № 4291-з/фк від 19.06.2017 року), червень 2017 року (вх. № 4602-з/фк від 18.07.2017 року), липень 2017 року (вх. № 5769-з/фк від 19.08.2017 року), за 2016 рік (вх. № 59-з/фк від 16.01.2017 року), І квартал 2017 року (вх. № 2170-з/фк від 18.04.2017 року) та ІІ квартал 2017 року (вх. № 4601-з/фк від 18.07.2017 року) встановлено, що у складі цих звітів не подано форми, а також не заповнені графи та рядки таблиць форм звітностей, згідно з наступним описом, а саме:

1. Щодо неподання форм звітностей:

1.1. У складі річної звітності за 2016 рік не подано звіт про корпоративне управління за 2016, форму № 3 Звіт про рух грошових коштів за 2016 рік, форму № 4 Звіт про власний капітал за 2016 рік, примітки до річної фінансової звітності за 2016 рік та зведені дані щодо майна, переданого установниками в управління у формі № 1 Баланс (Звіт про фінансовий стан), передбаченого Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», станом на 31.12.2016 року;

1.2. У складі звітності за І та II квартали 2017 року не подано зведені дані щодо майна, переданого установниками в управління у формі № 1 Баланс (Звіт про фінансовий стан), передбаченого Законом України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», станом на 31.03.2017 року та 30.06.2017 року;

1.3. У складі щомісячної звітності за лютий 2017 року, квітень 2017 року, червень 2017 року не подано форму «Інформація про діяльність управителя» (додаток 2 до Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 року № 27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 року за № 431/9030 (далі Порядок) по об'єкту будівництва фонду фінансування будівництва (далі - ФФБ) « 13 мкр (буд. 15)» № 1000080005;

1.4. У складі щомісячної звітності за лютий 2017 року, квітень 2017 року, липень 2017 року не подано форму «Інформація про діяльність управителя» (додаток 2 до Порядку) по об'єкту будівництва ФФБ « 13 мкр (буд. 16)» № 1000080006;

1.5. У складі щомісячної звітності за червень 2017 року, липень 2017 року не подано форму «Інформація про діяльність управителя» (додаток 2 до Порядку) по об'єкту будівництва ФФБ « 13 мкр (буд. 17)»;

1.6. У складі щомісячної звітності за липень 2017 року не подано форму «Інформація про діяльність управителя» (додаток 2 до Порядку) по об'єкту будівництва ФФБ «Карла Маркса, 4» № 1000080004.

2. Щодо не заповнення форм звітності:

2.1. У звітах за І та II квартали 2017 року не заповнено форму № 1 Баланс (Звіт про фінансовий стан) станом на 31.03.2017 року, 30.06.2017 року, форму № 2 Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід) за І та II квартали 2017 року та довідку про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг за період з 01.01.2017 року по 31.03.2017 року та з 01.04.2017 року по 30.06.2017 року (додаток 5 до Порядку);

2.2. У щомісячній звітності за січень 2017 року (виправлена форма звітності), лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року, липень 2017 року не заповнено таблицю «Інформація про фінансовий стан фінансової компанії управителя (без урахування балансу, на якому обліковується майно, що перебуває в управлінні)» та таблицю «Інформація про активи фінансової компанії управителя та майно, що перебуває в управлінні» форми «Титульний аркуш» (додаток 1 до Порядку);

2.3. У щомісячній звітності за січень 2017 року, березень 2017 року, травень 2017 року, липень 2017 року не заповнено форму «Інформація про діяльність управителя» (додаток 2 до Порядку) по об'єкту будівництва ФФБ « 13 мкр (буд. 15)» № 1000080005;

2.4. У щомісячній звітності за січень 2017 року, березень 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року не заповнено форму «Інформація про діяльність управителя» (додаток 2 до Порядку) по об'єкту будівництва ФФБ « 13 мкр (буд. 16)» № 1000080006;

2.5. У щомісячній звітності за лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, травень 2017 року, червень 2017 року не заповнено форму «Інформація про діяльність управителя» (додаток 2 до Порядку) по об'єкту будівництва ФФБ «Карла Маркса, 4» № 1000080004.

Таким чином, позивачем порушено вимоги пункту 2 частини першої статті 12-ІЗакону № 2664 у частині неподання у складі річної звітності за 2016 рік звіту про корпоративне управління, статті 14 Закону № 2664 щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг, пункту 24 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг (крім професійної діяльності на ринку цінних паперів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 913 від 07.12.2016 року, щодо обов'язку фінансових установ відповідно до статті 14 Закону № 2664 вести облік, складати та подавати до Нацкомфінпослуг фінансову звітність, звітні дані, іншу інформацію та документи в порядку та на підставі вимог, визначених законодавством з питань регулювання ринків фінансових послуг, підпункту 2 пункту 1 розділу 3 Порядку, у частинні неподання до Нацкомфінпослуг звітності зазначеної у пунктах 1.3, 1.4, 1.5, 1.6 Постанови, підпункту 1 пункту 9, підпункту 1 пункту 12 розділу 3 Порядку у частинні неподання до Нацкомфінпослуг звітності зазначеної у пунктах 1.1, 1.2 Постанови, пункту 5.5 розділу 5 Порядку щодо подання незаповнених даними звітності зазначеної у пунктах 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5 Постанови.

Вищевикладене свідчить про вчинення позивачем правопорушення, визначеного пунктом 2 частини першої статті 41 Закону № 2664.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону № 2664 Нацкомфінпослуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції, зокрема за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною шостою статті 42 Закону № 2664 визначено, що посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг.

Пунктом 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України передбачено, що якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.

На момент звернення до суду позивача, документів, які б підтверджували виконання зазначеної постанови, до Нацкомфінпослуг не надходило, отже, сума штрафу у розмірі 8500,00 грн. не була перерахована до Державного бюджету України та підлягає стягненню в судовому порядку.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, у зв'язку із чим підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 242-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до публічного акціонерного товариства «ФК «СТС-Інвест» про стягнення штрафу у розмірі 8500,00 грн., - задовольнити.

Стягнути з публічного акціонерного товариства «ФК «СТС-Інвест» (68004, Одеська обл., місто Іллічівськ, вул. Героїв Сталінграду, 15-А, код ЄДРПОУ - 32682420) на користь Державного бюджету України (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106) штраф у розмірі 8500,00 грн. (вісім тисяч п'ятсот грн. 00 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.О. Cтефанов

.