
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2018 року (о 10 год. 15 хв.)Справа № 808/764/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В. за участю секретаря судового засідання Стратулат С.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн НОМЕР_1) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25 А, код ЄДРПОУ 41248943) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
02.03.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку розміру призначеної пенсії з 22.08.2017 з урахуванням всього страхового стажу 46,5 років;
зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 22.08.2017 з урахуванням всього страхового стажу 46,5 років;
зобов'язати відповідача виплатити не отриману різницю у розмірах нарахованих пенсій до і після перерахунку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перерахування позивачу пенсії за віком, у урахуванням повного страхового стажу позивача (46,7 років) здійснено з 01.10.2017, а не з дати призначення пенсії 22.08.2017, на думку суперечить вимогам чинного законодавства України та порушує його право на отримання пенсії, оскільки на момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії було очевидно видно наявність цього стажу, оскільки у трудовій книжці у записі про звільнення є печатка підприємства, штамп та паспорт інспектора відділу кадрів. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою судді від 06.03.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у судовому засіданні на 29.03.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
20.03.2018 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. № 9154), в якому зазначає, що з уточнюючою довідкою про стаж роботи за період з 11.08.1975 по 14.02.1979 позивач звернувся 27.09.2017, а тому на підставі ч. 4 ст. 45 Закону України № 1058 перерахунок пенсії проведено саме з 01.10.2017. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Так, судом встановлено, що ОСОБА_1 з 06.07.1996 отримував пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Розпорядженням №3911 від 31.08.2017, з 22.08.2018 позивачу за його заявою було призначено пенсію за віком, згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У зв'язку із переходом на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та поданої заяви, до розрахунку пенсії позивача взято показник середньої заробітної плати за 2007 рік, проте позивач вважав дії відповідача щодо невірного обчислення та виплати пенсії протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду.
Постановою Хортицького районного суду м. Запоріжжя від 24.10.2017 у справі № 337/3964/17 (яка набрала законної сили 21.11.2017) адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя щодо обчислення ОСОБА_1 розміру пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007р. Зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 22.08.2017 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, за 2014-2016р.р.
На підставі викладеного суд прийшов до висновку, що реалізація права позивача на пенсію на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проводиться вперше.
Страховий стаж при переведенні з одного виду пенсії на інший розраховано відповідно ст. 24 Закону № 1058-ІУ на підставі документів, які позивачем було надано до відповідача, а саме: трудової книжки, диплому про навчання, військового квитка та індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Страховий стаж склав 43 р. 27 дн., коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1.35 -0.58050.
До страхового стажу включені відповідачем всі періоди роботи по 30.06.2017, крім періоду роботи у Запорізькому виробничому об'єднанні «Перетворювач» з 11.08.1975 по 14.02.1979, оскільки у трудовій книжці в записі про звільнення з роботи (в графі 4) відсутній номер та дата наказу про звільнення.
27.09.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою на перерахунок пенсії по стажу, надавши довідку видану ПАТ «Запорізькій завод «Перетворювач» від 26.09.2017 № 25-46/46, в якій зазначені періоди роботи на даному підприємстві з 11.08.1975 по 14.02.1979, а також дати та номери наказів про прийняття та звільнення з роботи.
Листом від 20.12.2017 № 492/К-9, відповідач повідомив позивача, що його пенсія перерахована з 01.10.2017 відповідно до ст. 45 Закону № 1058 та до страхового стажу враховано період роботи з 11.08.1975 по 14.02.2017.
Страховий стаж ОСОБА_1 після перерахунку складає 46 років 7 місяців (559 місяців), що підтверджується Розпорядженням № 176133 від 25.01.2018.
Позивач, вважає дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії з 01.10.2017 з урахування страхового стажу 46,7 років протиправними та вважає, що перерахунок пенсії повинен здійснюватись з урахуванням наявного у позивача страхового стажу на момент призначення пенсії за віком (22.08.2017) у зв'язку із чим, звернувся до суду із вказаним позовом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи, державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон №1058).
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону №1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч.2 ст.44 Закону №1058 заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку. При відстрочці часу призначення пенсії за віком пенсія з урахуванням положень статті 29 цього Закону призначається за заявою пенсіонера з дня, що настає за останнім днем місяця, в якому набуто повний місяць страхового стажу (у тому числі сумарно) для відстрочки часу виходу на пенсію, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з такого дня.
З вищенаведеного суд приходить до висновку, що пенсіонер, у якого набуто право на призначення пенсії за віком та який вперше звернувся у пенсійний фонд за призначенням пенсії, впродовж трьох місяців має можливість надавати уточнюючі документи для нарахування пенсії з дня звернення.
З матеріалів справи судом встановлено, що вперше за призначенням пенсії позивач звернувся до відповідача 22.08.2017, вдруге 27.09.2017, тобто позивачем не пропущено трьох місячний строк на подання додаткових документів.
Суд зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності). Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; 4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, серед іншого, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За змістом п. 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п.1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Суд зазначає, що довідкою, виданою ПАТ «Запорізькій завод «Перетворювач» від 26.09.2017 № 25-46/46, позивач підтвердив період роботи на даному підприємстві з 11.08.1975 по 14.02.1979, що також не заперечується відповідачем.
Крім того суд зазначає що, заповнення трудової книжки здійснюється роботодавцем, а не працівником, а відтак відсутня вина позивача в тому, що в трудовій книжці в записі про звільнення з роботи (в графі 4) відсутній номер та дата наказу про звільнення, як і відсутня вина в тому, що позивач був позбавлений можливості довести, що страховий стаж позивача на момент звернення 22.08.2017 із заявою про призначення пенсії за віком становить 46 років 7 місяців.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Оскільки, позивачем подано уточнюючі документи для призначення пенсії протягом трьох місячного строку на подання додаткових документів, а вперше за призначенням пенсії позивач звернувся до відповідача 22.08.2017, саме з цього моменту відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії з урахуванням підтвердженого позивачем страхового стажу 46,7 років.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України). Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн НОМЕР_1) до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25 А, код ЄДРПОУ 41248943) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 розміру призначеної пенсії з 22.08.2017 з урахуванням всього страхового стажу 46,7 років.
Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії з 22.08.2017 з урахуванням всього страхового стажу 46,7 років та виплатити не отриману різницю у розмірах нарахованих пенсій до і після перерахунку.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іпн НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Запоріжжя (69076, м. Запоріжжя, вул. Запорізького козацтва, 25 А, код ЄДРПОУ 41248943).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 04.04.2018.
Суддя Ю.В. Калашник