Рішення № 73252286, 04.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
806/897/18
Номер документу
73252286
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року м.Житомир справа № 806/897/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лавренчук О.В.,

секретар судового засідання Степанчук С.В., Кривенко Л.М.,

за участю: позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1234 від 17.01.2018 без обмеження у максимальному розмірі, виплатити заборгованість та забезпечити її виплату. Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що на виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 у справі №806/3148/17 Ліквідаційною комісією УМВС в Житомирській області була направлена нова довідка №85/1234 від 17.01.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із врахуванням надбавок та підвищеного розміру пенсії. Зазначає, що звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії на підставі нової довідки, однак отримав відмову з посиланням на те, що вказаною постановою суду жодних зобов'язань на Головне управління не покладено, підстав для проведення перерахунку немає. Позивач вважає відмову протиправною, а свої права порушеними.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 22 лютого 2018 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.

01 березня 2018 року позивач надав до суду клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін та клопотання про долучення до матеріалів справи копії повторної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та копію відповіді відповідача від 26.02.2018 №К-1059.

01 березня 2018 року позивач надав заяву про уточнення позовних вимог у якій просить повний текст прохальної частини вважати таким:

1.Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в справі.

2.Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок моєї пенсії з -11.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1234 від 17.01.2018 без обмеження у максимальному розмірі, виплатити заборгованість (різницю між розміром попередньої пенсії і перерахованої) у повному обсязі негайно та забезпечити її виплату в подальшому.

3.Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

14 березня 2018 року до суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що доводи представника відповідача, викладені у відзиві жодного відношення до предмета спору, який розглядається не мають.Вказує, що посилання представника відповідача на Постанову КМУ від 21.02.2018 №103 є безпідставним, оскільки вона набрала законної сили лише 24.02.2018, а тому вважає, що слід керуватись Постановою КМУ №45 від 13.02.2008. посилання представника відповідача на Постанову КМУ від 21.02.2018 №103 є безпідставним, оскільки вона набрала законної сили лише 24.02.2018, а тому вважає, що слід керуватись Постановою КМУ №45 від 13.02.2008.

15 березня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву в якому представник Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вказує, що довідка №85/1234 від 05.05.2017 позивачем не оскаржувалась, на підставі вказаної довідки позивачу проведено перерахунок і виплату пенсії. Зазначає, що вимога про включення до перерахунку пенсії складових частин грошового забезпечення в розмірах, встановлених на день призначення пенсії, суперечить порядку проведення перерахунку пенсії працівникам силових структур.

Позивач в судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача та заперечення представника відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія за вислугу років. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 у справі №806/3148/17 зобов'язано ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, що включає: посадовий оклад - 3400,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200,00 грн, надбавка за стаж служби (40 відсотків) - 2240,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень (10 відсотків) - 340,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 відсотків - 3920,00 грн, надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність у розмірі (47 відсотків) - 1598,00 грн, премія (113,8% відсотків) - 15588,32 грн.

17.01.2018 ОСОБА_1, на виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 у справі №806/3148/17 видано довідку №85/1234 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 15).

25.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просив: здійснити перерахунок пенсії із 01.01.2016; забезпечити її щомісячну виплату; виплатити різницю по пенсії за період із 01.01.2016 по теперішній час. (а.с. 16-17)

26.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою, в якій просить перерахунок та виплату пенсії здійснити без обмежень у максимальному розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 08.02.2018 №К-587 заявника (ОСОБА_1) повідомлено що: "до головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - головне управління) надійшла довідка про розмір грошового забезпечення за посадою начальника відділу дізнання УМВС України в Житомирській області від 17.01.2018 №85/1234, яка видана ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області на виконання постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 у справі №806/3148/17. Оскільки, вказаною постановою суду жодних зобов'язань на головне управління не покладено, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до зазначеної довідки, немає. Звертаємо Вашу увагу, що частиною 7 статті 43 Закону в редакції Закону від 01.01.2016 № 911-19 було визначено, що у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень."

Листом від 26.02.2018 №К-1059 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про те, що на виконання постанови Богунського районного суду м. Житомира від 24.07.2017 та Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.11.2017 у справі №295/7526/17 йому проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки від 05.05.2017 №85/1234. Зазначено, що постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.12.2017 по справі №806/3148/17 жодних зобов'язань на головне управління не покладено, тому підстав для проведення перерахунку немає (а.с. 34)

Вважаючи таку відмову необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.

Спірні правовідносини регулюються Законом України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до ч.ч. 1 та 2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII). Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону №2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до приписів ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно вимог абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988) та постановою від 18 листопада 2015 року №947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова №988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393" (далі - Порядок №45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

З аналізу ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ вбачається, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Отже, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Представник відповідача в судовому засіданні зазначив, що позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі довідки №85/1234 від 05.05.2017.

Суд відмічає, що підставою звернення до суду є відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 17.01.2018 №85/1234.

Згідно довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Житомирській області від 17.01.2018 №85/1234 розмір грошового забезпечення за посадою: начальник відділу дізнання УМВС України в Житомирській області становить: посадовий оклад - 3400,00; оклад за військовим (спеціальним) звання підполковник поліції - 2200,00; надбавки за стаж служби -2240,00; надбавка за виконання особливо важливих завдань - 3920,00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 340,00; надбавка за оперативно-розшукову роботу та аналітичну діяльність - 1598,00; премія 15588,32; всього -29286,32 грн. Копія зазначеної довідки міститься в матеріалах адміністративної справи (а. с. 15).

Судом при дослідженні матеріалів адміністративної справи встановлено, що відмова відповідача в перерахунку пенсійного забезпечення позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1234 від 17.01.2018 є протиправною, а позовні вимоги є обґрунтованими.

Щодо обмеження максимального розміру пенсії.

Законом України, від 24.12.2015, № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", У Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399; 2006 р., N 37, ст. 318; 2008 р., NN 5 - 8, ст. 78; 2012 р., N 12 - 13, ст. 82; 2015 р., N 22, ст. 145) частину п'яту статті 43 доповнити реченням такого змісту: "Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень".

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 (справа № 1-38/2016) Визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Положення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, максимальний розмір пенсії у період із 01.01.2016 по 20.12.2016 становить 10740,00 грн.

Стаття 43 Закону України, від 09.04.1992, № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Отже, максимальний розмір пенсії у період із 01.01.2017 по 31.12.2017 становить 10740,00 грн.

Відповідно до Стаття 43 Закону України, від 09.04.1992, № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції від 19.12.2017) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Станом на 01.01.2018 прожитковий мінімум, установлений для осіб, які втратили працездатність становить 1373,00 грн. Отже, максимальний розмір пенсії із 01.01.2018 становить 13730,00 грн та може змінюватись в залежності від зміни розміру прожиткового мінімуму, встановленому для осіб, які втратили працездатність.

Щодо вимоги позивача про виплату заборгованості (різницю між розміром попередньої пенсії і перерахованої) у повному обсязі негайно та забезпечити її виплату в подальшому.

Суд відмічає, що вказані вимоги охоплюють вже встановлений судом спосіб захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1234 від 17.01.2018 .

Щодо вимоги позивача в частині забезпечення виплати пенсії в подальшому, необхідно зазначити, що у розумінінні Кодексу адміністративного судочинства України суд не наділений повноваженнями зобов'язувати відповідача до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє, оскільки порушення ще не відбулося. Тому, ця вимога є необґрунтованою і задоволенню не підлягає.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.267 КАС України суд зазначає наступне.

Частиною першою статті 267 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням постанови в даній справі.

Враховуючи те, що при подачі позовної заяви до адміністративного суду позивачем сплачено за одну позовну вимогу немайнового характеру судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, вулиця Ольжича, 7, місто Житомир, код ЄДРПОУ 13559341) здійснити перерахунок ОСОБА_1 (10030, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) пенсії з 01.01.2016 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №85/1234 від 17.01.2018 з наступним обмеженням у виплаті:

- з 01.01.2016 по 20.12.2016 у сумі 10740,00 гривень;

- з 01.01.2017 по 31.12.2017 у сумі 10740,00 гривень;

- з 01.01.2018 у сумі 13730,00 гривень.

В задоволенні іншої частини позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Лавренчук

Повне судове рішення складене 10 квітня 2018 року