
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2018 р. Справа№805/1177/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
19 лютого 2018 року представник позивача ОСОБА_2, що діє в інтересах позивача, ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 86401, АДРЕСА_1), звернувся до суду з позовною заявою до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 37868797, 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця Миру, будинок 35), просив визнати протиправними дії щодо невиплати пенсії з 01.03.2016, зобов'язати відновити виплату пенсії та сплатити заборгованість починаючи з 01.03.2016. Позовні вимоги вмотивовані тим, що позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа, про що видана довідка, при цьому відповідачем безпідставно в порушення вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення" припинено виплату пенсії, з посиланням на не підтвердження місця фактичного проживання вказаного у довідці.
14 березня 2018 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 263 КАС України. Відповідачу встановлено строк для надіслання відзиву - п'ятнадцять днів з дня отримання ухвали.
05 квітня 2018 року до суду надійшов відзив, в якому відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог, посилаючись на те, що виплата пенсії призупинена у зв'язку із звіркою з даними управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради та управління праці та соціального захисту населення Бахмутського району, що відповідає вимогам .
Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1, з 25 травня 2015 року перебувала на обліку в Управлінні як внутрішньо переміщена особа та отримала довідку №1419054865 від 25.05.2015.
З листа Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.01.2018 №1371/02 вбачається, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком з 01.07.2014 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на підставі електронної справи, яка надійшла з Пенсійного фонду України в м.Єнакієве Донецької області. З 01.03.2016 виплата пенсії по пенсійній справі позивача призупинена до з'ясування фактичного місця проживання.
22 березня 2018 року від Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради надійшов лист в якому зазначено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в Управлінні як внутрішньо-переміщена особа згідно довідки 1419054865 від 25.05.2015. Рішенням начальника Управління праці та соціального захисту населення Бахмутської міської ради від 31.01.2017 скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 та внесено відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, з огляду на те, що місцем проживання зазначена адреса місцезнаходження органу державної влади.
Спірним у даній справі є правомірність припинення відповідачем виплати пенсії позивачу.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно ст. 5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються, зокрема, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.
Відповідно до ст. 47 Закону № 1058-IV пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеними у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
У статті 49 Закону № 1058-IV зазначені підстави припинення та поновлення виплати пенсії. У частині 1 цієї статті визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1)якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2)на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3)у разі смерті пенсіонера;
4)у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5)в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 2 ст. 49 зазначеного Закону поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати.
Відповідач, припиняючи пенсійні виплати позивачу, посилається на необхідність здійснення перевірки фактичного місця проживання (лист Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26.01.2018 №1371/02). Разом з цим, рішення про припинення позивачу виплати пенсії відповідачем не надано, в матеріалах справи відсутнє.
Водночас, суд зазначає, що Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або інший закон з питань пенсійного забезпечення не передбачає підставу припинення або зупинення пенсійних виплат з огляду на необхідність здійснення перевірки фактичного місця проживання.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 19 Конституції України, ч.1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки з 01 березня 2016 року позивачу припинено виплату пенсії за відсутності законодавчо встановлених підстав, та без прийняття відповідного рішення.
Суд зазначає, що можливість припинення виплати пенсії без вирішення цього питання шляхом прийняття відповідного рішення діючим законодавством України не передбачена.
За вказаними обставинами суд дійшов висновку, що діями відповідача щодо призупинення виплати пенсії порушені права позивача на отримання пенсії, оскільки відповідач на виконання вимог ст. 49 Закону № 1058-IV не приймав рішення про припинення виплати пенсії позивачу.
При цьому, слід підкреслити пріоритетність застосування положень ст. 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Посилання відповідача у листі від 26.01.2018 №1371/02 щодо необхідності застосування норм постанов Кабінету Міністрів України є безпідставними.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.03.2018 відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у справі, суд дійшов висновку щодо стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень судових витрат у розмірі 704,80 грн.
Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 1 березня 2016 року.
Зобов'язати Бахмутське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 37868797, 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця Миру, будинок 35) відновити ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 86401, АДРЕСА_1) виплату пенсії та сплатити заборгованість за період, починаючи з 1 березня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Бахмутського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ідентифікаційний код 37868797, 84500, Донецька обл., місто Бахмут, вулиця Миру, будинок 35) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кошкош О.О.