
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2018 року Справа № 804/185/9935/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юхно І.В, розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
14 грудня 2017 року до Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (а.с.1-21), у якому позивач просить суд:
- визнати неправомірними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови зарахувати до пільгового стажу в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 21.11.2014 року по 11.09.2015 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України під час призначення пенсії за заявою від 14 вересня 2017 року;
- зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області зарахувати ОСОБА_1 період мобілізації на військову службу з 21.11.2014 року по 11.09.2015 року до пільгового стажу роботи один місяць служби за три;
- зобов'язати Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України під час призначення пенсії за заявою від 14 вересня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне:
- 14 вересня 2017 року позивач звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою та відповідними документами на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач отримав відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- згідно записів трудової книжки позивач працював ВСП «Шахтоуправління Тернівське «ДТЄК «Павлоградвугілля» з: 1) 22.07.1996 по 04.09.1996 підземним учнем гірничого робітника; 2) 09.09.1996 по 15.11.1996 підземним гірничим робітником; 24.04.1998 служба у лавах Радянської армії; 4) 29.06.1998 по 11.11.1998 підземним гірничим робітником з повни робочим днем у шахті; 5) 12.11.1998 по 19.01.1999 - курси гірничого робітника по ремонту гірничих виробок з відривом від виробництва; 6) 20.01.1999 по 24.01.1999 підземним гірничим робітником; 7) 25.01.1999 по 25.04.2000 гірничим робітником по ремонту гірничих виробок; 8) 26.04.2000 по 21.06.2000 підземним гірничим робітником очисного вибою з повних: робочим днем у шахті (учень); 9) 22.06.2000 по 16.11.2003 - підземним гірничим робітником очисного вибою з повним робочим днем у шахті; 10) 19.01.2004 по 14.12.2009 - підземний гірничий робітник очисного вибою з повний робочим днем у шахті «Шахта «Благодатна» філії ВАТ ДХК «Павлоградвугілля»; 11) 21.12.2009 по теперішній час підземний гірничий робітник очисного вибою з повним робочим днем у шахті.
- робота на зазначених посадах віднесена до Списку № 1;
- за підсумками атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком № 1. про що свідчить відмітка у трудовій;
- 14.08.2014 року позивач був мобілізований на військову службу відповідно до Указу Президента України від 21.07.2014 року № 607 «Про часткову мобілізацію», демобілізований зі Збройних сил України 11.09.2015 року на підставі Указу Президента України від 12.06.2015 року № 328;
- відповідно до довідки Військової частини В 3675 від 10.10.2016 року за № 553 та довідки військової частини В 0927 від 09.09.2016 року за № 2/10478 приймав участь а антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності суверенітету та територіальної цілісності України на території Донецької та Луганської областей в період 21.11.2014 по 11.09.2015 року;
- 25.09.2017 року позивачем було отримано відповідь від Павлоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за №13551/07/18 «Про відмову в призначенні пенсії»;
- з даного листа позивач дізнався, що йому відмовлено в призначені пенсії, так як за матеріалами пенсійної справи загальний стаж моєї роботи складає 22 роки 6 місяців 7 днів, пільговий стаж за ст. 14 Закону «Про пенсійне забезпечення» - 24 роки 5 місяців 22 днів. Пільговий стаж на час звернення складає менше ніж 25 років;
- під час обчислення пільгового стажу період мобілізації, а саме участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 по 11.09.2015 року не враховано до пільгового стажу роботи в потрійному розмірі (один місяць служби за три). Загальний період участі в АТО складає 9 місяці 21 день, в кратному розмірі 2 роки 5 місяців. Тобто, пільговий стаж з урахуванням кратності становить більше 25 років, а саме 26 років 13 днів;
- відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2, виданого 19.06.2015 року, позивач являється учасником бойових дій;
- враховуючи те, що позивач на момент призову на дійсну військову службу на підставі Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» №15/2015 від 21.07.2014 працював за професією, що надавала право на пенсію на пільгових умовах, він вважає що має право на зарахування періоду перебування на військовій службі до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в кратному розмірі відповідно до наказу Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 року «Про положення про організацію роботи з обчислення вислуги років», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року за №1294/2607, яким передбачено, що період перебування в районах проведення антитерористичної операції підлягає зарахуванню на пільгових умовах один місяць за три;
- станом на момент звернення із заявою до Павлоградського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про призначення пенсії на пільгових умовах у разі зарахування періоду мобілізації до пільгового стажу в трикратному розмірі позивач мав стаж роботи, виконання якої дає право на призначення пенсії відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» більш ніж 25 років;
- на підставі викладеного, при наявності записів в трудовій книжці, довідок що підтверджує пільговий характер роботи, що видані підприємством на якому позивач працював, та враховуючи, що період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 21.11.2014 по 11.09.2015 року на посаді підземного гірничого очисного вибою зараховується до пільгового стажу в кратному розмірі, він вважає відмову в зарахуванні до пільгового стажу роботи період мобілізації в кратному розмірі, управлінням пенсійного фонду України неправомірною.
Ухвалою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 26 грудня 2017 року у справі №185/9935/17 (провадження №2-а/185/503/17) позовну заяву ОСОБА_1 передано за підсудністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду (а.с.23-24.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2018 року позовну заяву ОСОБА_1 прийнято до розгляду та відкрито в адміністративній справі спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи. (а.с.28-29).
Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.32-47), в якому зазначив таке:
- згідно довідки №5/9444 від 28.11.2016 року, яка видана військовою частиною В0927, заявник в період з 21.11.2014 року по 11.09.2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей;
- вищезазначений період зарахований позивачу до пільгового стажу роботи згідно статті 14 Закону;
- загальний стаж роботи заявника складає 22 років 6 місяців 7 днів, пільговий стаж (з урахуванням кратності) за статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року - 24 роки 5 місяців 22 дні, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13 березня 2018 року відповідача у справі замінено на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (а.с.49).
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
14 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с.41).
22 вересня 2017 року Комісією щодо розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства при Павлоградському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області прийнято рішення №281, яким відмовлено у призначенні за віком з урахуванням вимог статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо стажу роботи до пільгових умовах (а.с.45-46).
Листом Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області «Про відмову в призначенні пенсії» від 25 вересня 2017 року №13551/07/18 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. (а.с.43-44). В обґрунтування вказаної відмови у призначенні пенсії відповідачем зазначено, що згідно з довідкою військової частиною В0927 від 28 листопада 2016 року №5/9444 позивач в період з 21 листопада 2014 року по 11 вересня 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. Вищезазначений період зарахований позивачу до пільгового стажу роботи згідно статті 14 Закону. Загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 22 років 6 місяців 7 днів, пільговий стаж (з урахуванням кратності) за статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 року - 24 роки 5 місяців 22 дні, що недостатньо для призначення пенсії на пільгових умовах.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Пунктом 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №41/26486, Головне управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», знижується на 1 рік.
Наведені положення кореспондуються з викладеними у частині третій статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV.
Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений Постановою Ради Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року №10, що діяв до 11 березня 1994 року, Список №1, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162, що діяв до 16 січня 2003 року, Список №1 затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16 січня 2003 року, що діяв до 24 червня 2016 року та Список №1, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року №461, містить в собі розділ 1 підрозділ 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» у яких передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах мають усі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах. Таким чином, професії та посади позивача, за якими він працював, віднесені до Списку №1.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснюється Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ, відповідно до положень частини першої статті 1 якого захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
У розумінні приписів частини першої статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною шостою вказаної статті передбачено види військової служби, до яких, зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до статті 40 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей» та іншими законами.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Стаття 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 09 липня 2003 року №1058-IV передбачає, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2014 року № 530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2014 року № 1294/2607, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» та з метою приведення нормативно-правових актів Міністерства оборони України у відповідність до чинного законодавства затверджено Положення про організацію в Міністерстві оборони України з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям в соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей.
Пунктом 2.3 розділу 2 цього Положення передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Водночас Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», встановлено, що нарахування страхового пенсійного стажу для військовослужбовців учасників антитерористичних операцій за час їх безпосередньої участі в антитерористичній операції має здійснюватись у потрійному розмірі.
За положеннями статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Із записів трудової книжки ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 серії НОМЕР_3 (а.с.11-12), судом встановлено таке:
- з 01.09.1993 року по 25.06.1996 року - навчання в професійно-технічному училищі №41 м. Тернівки за спеціальністю «електрогазозварювальник»;
- відокремлений структурний підрозділ «Шахтоуправління Тернівське» публічного акціонерного товариства «ДТЕК «Павлоградвугілля»:
1) з 22.07.1996 року по 04.09.1996 року підземним учнем гірничого робітника з повним робочим днем в шахті;
2) з 05.09.1996 року по 15.11.1996 року підземним гірничим робітником 3 розряду з повним робочим днем в шахті;
- з 16.12.1996 року по 24.04.1998 року - служба в армії;
- відокремлений структурний підрозділ «Шахтоуправління Тернівське» публічного акціонерного товариства «ДТЕК «Павлоградвугілля»:
1) 29.06.1998 року по 11.11.1998 року - підземним гірничим робітником 3 розряду з повним робочим днем у шахті;
2) 12.11.1998 року по 19.01.1999 року - курси гірничого робітника по ремонту гірничих виробок з відривом від виробництва;
3) 25.01.1999 року по 25.04.2000 року - підземним гірничим робітником по ремонту гірничих виробок 3 розряду з повним робочим днем у шахті;
4) 26.04.2000 року по 21.06.2000 року - учнем підземного гірничого робітника очисного вибою з повним робочим днем у шахті;
5) 22.06.2000 року по 16.11.2003 року - підземним гірничим робітником очисного вибою 5 розряду з повним робочим днем у шахті;
- філія відкритого акціонерного товариства державної холдингової компанії «Павлоградвугілля» - «Шахта «Благодатна»:
1) 19.01.2004 року по 18.01.2005 року - підземним гірничим робітником очисного вибою 5 розряду з повний робочим днем у шахті строком на один рік;
2) 19.01.2005 року по 14.12.2009 року - зарахований в штат шахти постійно;
- виробничий структурний підрозділ «Західно-Донбаська» відкритого акціонерного товариства «Павлоградвугілля»:
1) 21.12.2009 року по 31.12.2012 року - підземним гірничим робітником очисного вибою 5 розряду з повний робочим днем у шахті;
- відокремлений структурний підрозділ «Шахтоуправління Тернівське» публічного акціонерного товариства «ДТЕК «Павлоградвугілля»:
1) 01.01.2013 року по теперішній час - підземним гірничим робітником очисного вибою 5 розряду з повний робочим днем у шахті.
Із довідки Військової частини польової пошти В0927 Міністерства оборони України від 09 вересня 2016 року №2/10478 судом встановлено, що позивач в період з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей (а.с.9).
Посилання позивача щодо зарахування йому періоду мобілізації на військову службу з 21 листопада 2014 року по 11 вересня 2015 року до пільгового стажу роботи один місяць служби за три спростовуються інформацією, зазначеною у вищенаведеній довідці Військової частини польової пошти В0927 Міністерства оборони України.
Зазначена служба позивача у період його участі в антитерористичній операції, а саме: в період з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року, підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначенні пенсії на пільгових умовах - один місяць за служби за три місяці відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2017 року №530 «Про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей».
Таким чином, в порушення вищенаведених норм відповідачем було зараховано період проходження військової служби в особливий період з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року до пільгового стажу без урахування кратності - один місяць за три.
З аналізу чинного законодавству та фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про протиправність дій Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України під час призначення пенсії за заявою від 14 вересня 2017 року. Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню в цій частині.
При цьому, суд звертає увагу на Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року, відповідно до яких під дискреційними повноваженнями необхідно розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Натомість, згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України» від 08 листопада 2017 року №821 реорганізовано деякі територіальні органи Пенсійного фонду України шляхом злиття окремих органів Пенсійного фонду України, зокрема, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі, Васильківське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Дніпровське приміське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Кам'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Криворізьке південне об'єднане управління Пенсійного фонду України, Криворізьке північне об'єднане управління Пенсійного фонду України, Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України, Нікопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Новомосковське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Павлоградське об'єднане управління Пенсійного фонду України, Першотравенське об'єднане управління Пенсійного фонду України, П'ятихатське об'єднане управління Пенсійного фонду України та Царичанське об'єднане управління Пенсійного фонду України реорганізовано шляхом злиття у Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427).
В той же час, згідно з підпунктом 3 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
З аналізу наведеного вбачається, що на даний час Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Зазначена норма не передбачає дискреційних повноважень у відповідача щодо нарахування, перерахунку та виплати пенсії у розумінні Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2, прийнятої Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року.
На час звернення із заявою при призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням кратності періоду безпосередньої участі в антитерористичній операції з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року (5 місяців 20 днів х 3 = 1 рік 5 місяців) пільговий стаж позивача в складає 25 роки 5 місяців 2 дні (24 роки 5 місяців 22 дні - 5 місяців 20 днів + 1 рік 5 місяців), що є достатнім для призначенні пенсії позивачу на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Отже, належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача зарахувати ОСОБА_1 період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року до пільгового стажу роботи один місяць служби за три та призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України під час призначення пенсії за заявою від 14 вересня 2017 року.
За положеннями частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частинами першої та четвертої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до приписів статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в адміністративному позові доводи позивача є такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд керується вимогами частини п'ятої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI як учасник бойових дій та не сплачував його при поданні адміністративного позову, то судовий збір не підлягає компенсації на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 9, 73-77, 86, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд.26; код ЄДРПОУ 21910427) про визнання рішення незаконним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Павлоградського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 в кратному обчисленні час проходження військової служби в особливий період з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України під час призначення пенсії за заявою від 14 вересня 2017 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період військової служби в особливий період з 23 березня 2015 року по 11 вересня 2015 року до пільгового стажу роботи один місяць служби за три.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України під час призначення пенсії, за заявою від 14 вересня 2017 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На підставі положень статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Юхно