
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Головуючий І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва
27 березня 2018 р. Справа № 816/1679/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Мельнікової Л.В.
суддів - Бенедик А.П. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засідання – Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду у місті Харкові справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій «Колан» на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року (повний текст складений 04 грудня 2017 року) по справі за адміністративним позовом Полтавського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області до Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій «Колан» про стягнення різниці між сумою пенсій, -
В с т а н о в и л а:
29 вересня 2017 року позивач ОСОБА_1 об’єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області (далі – ОСОБА_1 ОУПФУ) звернувся до суду позовом, в якому просить:
- стягнути в примусовому порядку з Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій «Колан» (далі – ПАТ «НДІ КОЛАН») на користь Полтавського ОУПФУ суму заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату різниці між сумою пенсії призначених, як науковим працівникам державного небюджетного підприємства згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи за період серпень-вересень 2017 року у розмірі 38647,14 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ПАТ «НДІ КОЛАН» відповідно до ст. 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» зобов'язане сплачувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право особа. Розмір сум відшкодування зазначених коштів до пенсійного фонду визначено в повідомленнях про суми витрат на фінансування різниці між науковими пенсіями та пенсіями, обчисленими згідно з іншими законодавчими актами, котрі надсилались позивачем на адресу ПАТ «НДІ КОЛАН», однак відповідачем визначені в повідомленнях суми витрат у законодавчо визначеному порядку та строки не сплачено.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року адміністративний позов Полтавського ОУПФУ задоволений у повному обсязі.
Судове рішення вмотивовано висновком про те, що у випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства у відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов’язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов’язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-ХІІ, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів. Отже, ПАТ «НДІ КОЛАН» має заборгованість перед ОСОБА_1 ОУПФУ щодо відшкодування витрат на фінансування різниці між сумою пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-ХІІ і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів за період серпень-вересень 2017 року в сумі 38647,14 грн.
Не погоджуючись із судовим рішенням, в апеляційній скарзі відповідач ПАТ «НДІ КОЛАН», посилаючись на незаконність судового рішення, фактично на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог Полтавського ОУПФУ відмовити у повному обсязі.
Скаржник зазначає, що абзацом 2 пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-ХІІ. Вважає, що відповідно до пункту 2 розділу VI «Прикінцеві положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність від 26 листопада 2015 року № 848-VIII визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-ХІІ, тобто стало неможливим застосування абзацу 2 пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність від 26 листопада 2015 року № 848-VIII не було внесено змін до абзацу 2 пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Абзац 2 пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», містить посилання до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-ХІІ, який є не чинним на станом на 01 січня 2017 року. В абзаці 2 пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» відсутнє посилання до норм Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII. З 07 лютого 1995 року до 01 січня 2017 року ПАТ «НДІ КОЛАН» було недержавним і небюджетним підприємством, а особи, зазначені у судовій справі в якості пенсіонерів, в зазначений період не працювали на наукових посадах і їм не нараховувався науковий стаж. Цим особам науковий стаж рахувався лише за час роботи у державній установі до 07 лютого 1995 року. У зв’язку з тим, що особи, зазначені у судовій справі в якості пенсіонерів, до 07 лютого 1995 року працювали саме на наукових посадах у державній бюджетній установі, а тому різниця суми пенсії виплачувалась до 01 січня 2017 року саме за рахунок коштів державного бюджету.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а судове рішення відповідно до положень ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) слід залишити без змін, з огляду на наступне.
За приписами статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги (частина перша статті 308).
Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов’язкової підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (частина друга статті 308).
Судом установлено, що відповідач ПАТ «НДІ КОЛАН» зареєстрований як юридична особа з 15 січня 1992 року та перебуває на обліку в Полтавському ОУПФУ з 06 березня 1991 року /т. 1, а.с. 21-23, 10/.
Колишнім працівникам ПАТ «НДІ КОЛАН» призначено пенсію за віком, як науковим працівникам відповідно до статті 24 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-ХІІ.
ОСОБА_1 ОУПФУ на адресу ПАТ «НДІ КОЛАН» направлено повідомлення про суми витрат на фінансування різниці між сумою пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за серпень-вересень 2017 року на загальну суму 38647,14 грн. /т. 1, а.с. 8/.
Погоджуючись із висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог Полтавського ОУПФУ, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» та цього Закону, призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначеного Закону, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується відповідно до умов, передбачених Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність».
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» для цієї категорії працівників;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Відповідно до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» до 01 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується:
- для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів державного бюджету;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної згідно з цим Законом;
- для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.
Питання, не врегульовані цим Законом, вирішуються відповідно до законодавства України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 2016 року № 472 «Про реалізацію пункту 5 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» установлено, що до 01 січня 2017 року різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України від 26 листопада 2015 року № 848-VIII «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 «Про затвердження Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи».
Порядок фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372.
Так, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.
Фінансування різниці у розмірі пенсії осіб, які мають науковий стаж роботи на кількох підприємствах, в установах, організаціях та вищих навчальних закладах III - IV рівнів акредитації незалежно від форми власності та фінансування, здійснюється пропорційно зарахованому для призначення пенсії науковому стажу роботи за рахунок джерел фінансування, визначених законодавством для відповідних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації.
У разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу III - IV рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.
Розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.
У разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.
У випадках, коли відбувається перетворення в процесі приватизації Державного підприємства у Відкрите акціонерне товариство, до правонаступника переходять права і обов’язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов’язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-XII, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.
Виходячи з аналізу розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII, колегія суддів зазначає, що з 01 січня 2017 року приписи Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, діють та мають застосовуватися в частині, що не суперечить приписам статті 37 нового Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII.
Згідно з п. 4.1 статуту ПАТ «НДІ КОЛАН» від 19 листопада 2015 року засновником Товариства є держава в особі Мінмашпрому України /т. 1, а.с. 97-106/.
Пунктом 4.2 статуту передбачено, що особи, які набули право власності на акції Товариства, набувають статусу акціонерів Товариства.
Пунктом 6.2 статуту передбачено, що документальним підтвердженням права власності на акції Товариства є виписка з рахунка у цінних паперах, яка видається депозитарною установою.
Згідно реєстру власників іменних цінних паперів від 15 листопада 2017 року, складеного Публічним акціонерним товариством «Національний депозитарій України» держава не зазначена власником цінних паперів відповідача /т. 1, а.с. 83-96/.
Таким чином, колегія суддів зауважує, що матеріали справи не посвідчують ту обставину, що ПАТ «НДІ КОЛАН» віднесено до державного підприємства.
Доказів зворотного судам першої та апеляційної інстанції відповідачем не надано.
Згідно п. 1.3 Статуту відповідача, товариство є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов’язків відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій КОЛАН».
Відкрите акціонерне товариство «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій КОЛАН» є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов’язків відкритого акціонерного товариства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій».
Відкрите акціонерне товариство «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій» є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов’язків відкритого акціонерного товариства "Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання».
Відкрите акціонерне товариство «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання» створене відповідно до наказу Мінмашпрому України від 30 вересня 1994 року за № 1311 шляхом перетворення державного підприємства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання» та є правонаступником усіх його майнових та немайнових прав і обов’язків.
Таким чином, колегія суддів зауважує, що підприємство відповідача створене органом державної влади з метою отримання прибутку, як самостійний господарюючий суб’єкт, що здійснює виробничу та комерційну діяльність.
ПАТ «НДІ КОЛАН» не є бюджетною установою, відтак, на нього розповсюджуються положення частини шостої статті 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII, згідно якої, різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Колегія суддів зазначає, що оскільки колишнім працівникам Державного підприємства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання» призначено наукову пенсію відповідно до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» від 13 грудня 1991 року № 1977-XII, і відповідач, як правонаступник Державного підприємства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання» не є бюджетною установою, отже відноситься до кола суб'єктів, на яких покладений обов'язок щодо відшкодування витрат з фінансування різниці в пенсіях, призначених особам, які знаходились з ним в трудових правовідносинах відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, однак у добровільному порядку не відшкодував різницю між сумою пенсії, призначеної колишнім науковим працівникам за серпень-вересень 2017 року в сумі 38647,17 грн., суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог Полтавського ОУПФУ.
Згідно ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Верховний Суд є найвищим судом у системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом.
Так, постановою Верховного суду від 20 березня 2018 року у справі № 816/764/17 встановлені обставини саме щодо ПАТ «НДІ КОЛАН» та його обов’язку, як правонаступника Державного підприємства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання», відшкодовувати різницю між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на яку має право науковий працівник, відповідно до приписів статті 37 Закону України «Про наукову і науково-технічну діяльність» від 26 листопада 2015 року № 848-VIII та згідно з Порядком фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність», та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені в позові особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року № 372 в частині, що не протирічить йому.
Також, в постанові Верховного Суду від 20 березня 2018 року у справі № 816/764/17 викладені висновки щодо застосування норм права у спірних правовідносинах, які в силу приписів ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» враховуються судом при застосуванні таких норм права.
Інші доводи та заперечення сторін на висновки колегії суддів не впливають.
Суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення < > суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права (ст. 316 КАС України).
Підстави, передбачені ст. 139 КАС України, для розподілу судових витрат відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 292, 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Науково-дослідний і конструкторсько-технологічний інститут емальованого хімічного обладнання і нових технологій «Колан» залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року - без змін.
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття. Учасники справи, а також особи, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки мають право оскаржити в касаційному порядку рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи, а також постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково у випадках, визначених Кодексом адміністративного судочинства України. Касаційна скарга на судове рішення подається безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Постанова у повному обсязі складена і підписана 06 квітня 2018 року.