
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/4089/17
Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Калиновського В.А.
суддів: Калитки О. М. , Бондара В.О.
за участю секретаря судового засідання Ковальчук А.С
позивач ОСОБА_1
представник відповідача ОСОБА_2
представник відповідача Богуцька В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2017, суддя Бідонько А.В., м. Харків, повний текст складено 04.12.17 по справі № 820/4089/17
за позовом ОСОБА_1
до Кабінету Міністрів України , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області
про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Кабінету Міністрів України, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просив суд: вирішити публічно-правовий спір між Кабінетом Міністрів України та ОСОБА_1 для чого визнати протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині не приведення до набрання чинності Закону від 15 липня 2015 року за № 614-VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", який набув чинності з 01 січня 2016 року і вніс доповнення до статті 51 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у відповідність до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45), яким передбачено прийняття рішення (постанови) для перерахунку раніше призначених пенсій при зміні розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
- зобов'язати: Кабінет Міністрів України привести у відповідність до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45) Закон України від 15 липня 2015 року за № 614-VIII "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", а саме - прийняти рішення (постанову) щодо ОСОБА_1 для перерахунку йому раніше призначеної пенсії у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (2262-12) або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством з моменту настання такого права без обмеження строком, починаючи з наступного дня після звільнення, та нараховувати і виплачувати її і надалі без обмеження строком;
Кабінет Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати і виплатити матеріальну (після перерахунку сума буде встановлена) та моральну (немайнову) шкоду (окремо по кожній) ОСОБА_1 та виплатити її в розмірі 200000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період;
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії ОСОБА_1 з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", іншого чинного законодавства.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що протягом восьми років, так і наразі, йому, як військовому пенсіонеру при зміні грошового забезпечення у військовослужбовців перерахунок пенсії не здійснювався і не здійснюється у зв'язку з відсутністю прийнятого рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-12, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.10.2017 р. до участі у справі в якості відповідача було залучено Головне управління Державної казначейської служби у Харківській області.
29.11.2017 р. позивач подав заяву про уточнення позовних вимог.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2017 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідачі, Кабінет Міністрів України, Головне управління Пенсійного фонду в Харківській області, подали відзиви на апеляційну скаргу, в яких вони, наполягаючи на законності та обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
В судовому засіданні суду апеляційної інстанції позивач, наполягаючи на порушенні судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позоані вимоги задовольнити, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Представники відповідачів, Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області, Кабінету Міністрів України, наполягаючи на законності та обгрунтованості постанови суду першої інстанції, просили залишити апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржувану постанову без змін.
В судове засідання представник Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області не прибув, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлений належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України, справа розглядається за його відсутності.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які прибули в судове засідання, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 15.08.2008 року був звільнений з військової служби у запас Збройних Сил України з посади старшого офіцера групи аналізу ризику інформаційно-аналітичного відділу штабу Сумського прикордонного загону.
15.06.2017 року позивач звернувся із заявою до Кабінету Міністрів України, в якій просив дати відповідь про причини невиконання Кабінетом Міністрів України вимог Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15 липня 2015 року за 614-VIII, негайно виконати вимоги Закону та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно - правових актів, що суперечать вимогами цього Закону.
На вказану заяву комітетом з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної ради України надано відповідь № 04-34/16-194244 від 23.08.2017 року, в якій повідомлено, що відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХП (далі - Закон № 2262) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. При цьому, складові грошового забезпечення для обчислення пенсій колишнім військовослужбовцям визначаються виключно Законом № 2262. Зокрема, частиною третьою статті 43 Закону № 2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45. Цим Порядком встановлено, що проведення перерахунку раніше призначених пенсій провадиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Щодо змін, внесених до статті 51 Закону № 2262 Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 року № 614-УІП (далі - Закон № 614), які набрали чинності з 01.01.2016 року зазначено, що до набрання чинності Законом № 614 редакцією статті 51 Закону № 2262 було передбачено, що якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Внесеними змінами надана можливість проведення перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження 12-ти місячним терміном у випадках, якщо перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії. Іншого чинним законодавством не передбачено (а.с. 38-39).
Також, позивач звертався із заявами з питань перерахунку пенсії до органів Пенсійного фонду України.
Так, Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надано відповідь № 1085/р.14 від 12.06.2017 року, в якій повідомлено позивачу, що Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 N 614-VIII, про який йдеться у листі, статтю 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" доповнено частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком". Оскільки цей Закон набув чинності 01.01.2016 року право на перерахунок пенсій виникло саме з цієї дати, тобто з 01.01.2016 року. Отже, норми цього Закону можуть бути застосовані в разі не проведення перерахунку пенсій на підставі рішень Кабінету Міністрів України, прийнятих після 01.01.2016 року. Після 01.01.2008 року рішень Кабінету Міністрів України стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про підстави проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом, до органів Пенсійного фонду України не надходило. В листі Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21.04.2017 № 11/К-3337,3338, який долучено до звернення, чітко зазначено, що "на цей час у Адміністрації Державної прикордонної служби України немає законних підстав для інформування Пенсійного фонду України про зміни у грошовому забезпеченні військовослужбовців-прикордонників та для підготовки і надсилання до головного управління Пенсійного фонду України нових довідок для перерахунку їм пенсій". З огляду на викладене, підвищення, на підставі відомчих наказів, складових грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу, не є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій. Враховуючи вищезазначене, для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України, немає законних підстав. Перевіркою пенсійної справи встановлено, що пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до норм та вимог чинного законодавства. Пенсія виплачується своєчасно, в повному обсязі, заборгованості по виплаті пенсії немає (а.с. 28-29).
Непогодившись із такими діями відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Конституції України організацію, повноваження і порядок діяльності Кабінету Міністрів України визначає Закон України «Про Кабінет Міністрів України».
Відповідно до абзацу першого преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі- Закон) закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Статтею 51 вказаного Закону встановлено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Законом України від 15.06.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» статтю 51 було доповнено частиною 3 наступного змісту: перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органі Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що з аналізу наведених норм вбачається, що мова йде в даному випадку лише про строки перерахунку пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або з введенням нових додаткових щомісячних виплат, а не про автоматичний перерахунок пенсії на підставі прийняття частини 3 статті 51 вказаного Закону, тобто визначає строк, з якого особа має право на перерахунок.
Отже, в даному випадку, мова йде про те, що перерахунок пенсій, які пов'язані зі зміною грошового забезпечення на підставі постанов Кабінету Міністрів України після 01.01.2016 (після набрання чинності Закону України від 15.06.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення), у разі їх не проведення з вини органів Пенсійного фонду України або державних органів, які видають довідки для перерахування пенсії, буде проводитись з дати виникнення права на перерахунок, без обмеження строку у дванадцять місяців.
Перерахунок раніше призначених пенсій регламентується Розділом VIII зазначеного закону, а саме статтею 63, відповідно до якої усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України від 15.06.2015 «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення» встановлено, що Кабінет Міністрів України до 1 січня 2016 року зобов'язаний привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
На виконання вказаної норми було внесено зміни до пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 та вказаний пункт викладено в наступній редакції «Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі (пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ N 847 від 28.10.2015)»
Отже, колегія суддів зазначає, що мова йде, як і в Законі, так і в Постанові про строк перерахунку пенсії, а не про перерахунок у зв'язку з доповненнями до статті 51 Закону.
На підтвердження своїх вимог, позивач посилається на відповіді Головного управління Пенсійного Фонду України в Харківській області та Адміністрації Державної Прикордонної служби України в яких, зокрема стверджується, що перерахунок пенсії не здійснювався та не здійснюється у зв'язку з відсутністю прийнятого рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Колегія суддів зазначає, що вказані відповіді підтверджують, що зміна розміру грошового забезпечення не відбувалась, що унеможливлює перерахунок пенсії у відповідності до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також підтверджує безпідставність, незаконність та необґрунтованість позовних вимог.
Крім того, як вже зазначалось вище, вказаним Законом не покладався обов'язок на Кабінет Міністрів України негайно або в безумовному порядку змінити хоча б один із видів грошового забезпечення або ввести новий щомісячний додатковий вид забезпечення. Мова велася лише про право та строки щодо перерахунку пенсії, яка виникає при зміні грошового забезпечення, розміри якого вказаним Законом не встановлювалися
Також, колегія суддів звертає увагу на те, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання у відповідності до частини 1 статті 117 Конституції України. Правові акти Кабінету Міністрів України включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів України. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов, акти уряду з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань - у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.
Постанови - це нормативно-правові акти, що приймаються на виконання Конституції та законів України з найбільш важливих питань компетенції Кабінету Міністрів України.
Крім того, підготовка проектів, прийняття, набрання чинності актами Кабінету Міністрів України чітко регламентується статтями 50-52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України».
З викладеного вище, колегія суддів зазначає, що Кабінет Міністрів України не може ґрунтувати свої нормативно - правові акти на підставі актів органів державної влади (наприклад, Адміністрації Державної прикордонної служби України) про підвищення премії, які носять тимчасовий характер та не встановлюють нові додаткові види грошового забезпечення, а саме остання обставина дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає правомірним та обгрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що позовні вимоги позивача, звернені до Кабінету Міністрів України є незаконними, необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії ОСОБА_1 з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", іншого чинного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.
З 16.08.2008 року позивач перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за №135/13402, документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
Отже, з 16.08.2008 року позивачу була призначена пенсія на підставі документів, наданих Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
При цьому складові грошового забезпечення для обчислення пенсій колишнім військовослужбовцям визначаються виключно Законом № 2262. Зокрема, частиною третьою статті 43 Закону №2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України № 2262, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45. Цим порядком встановлено, що проведення перерахунку раніше призначених пенсій провадиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Такі самі підстави викладені в листах Верховної Ради України, Адміністрації державної прикордонної служби України, які додані позивачем до позовної заяви.
Представник Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області у судовому засіданні пояснив, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України N 355 від 23.04.2012р. «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення, осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проведено поетапне підвищення пенсій всім військовослужбовцям. Саме з урахуванням довідки від 08.06.2012 р. №11/6076, наданої Державною прикордонною службою України проведено підвищення пенсії позивача. Своїми листами Головне управління Пенсійного фонду України повідомило позивача, що пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до норм чинного законодавства, пенсія виплачується своєчасно та в повному обсязі, заборгованості по виплаті пенсії немає.
Із матеріалів справи колегією суддів встановлено, що позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2016 року, що підтверджується довідкою Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 29.08.2016 року /а.с. 137/.
Зі змісту вказаної довідки вбачається, що позивачу здійснено перерахунок відповідно до довідок Державної прикордонної служби України щодо розміру грошового забезпечення та відповідно до вимог законодавства України.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області вжити заходи для перерахунку, виплати, індексування недоплаченої суми пенсії ОСОБА_1 з моменту настання такого права без обмеження строком відповідно ст.ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", іншого чинного законодавства.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог позивача, підстави для задоволення вимоги позивача про зобов'язання Кабінету Міністрів України або відповідний орган Державного казначейства України відшкодувати і виплатити матеріальну (після перерахунку сума буде встановлена) та моральну (немайнову) шкоду (окремо по кожній) ОСОБА_1 та виплатити її в розмірі 200.000 (двісті тисяч гривень) 00 копійок, що відповідає недоотриманій сумі пенсій внаслідок відсутності перерахунків за вказаний період, відсутні.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Колегія суддів зазначає, що відповідачами доведено перед судом правомірність своїх дій.
Беручи до уваги викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Державної казначейської служби у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування матеріальної та моральної шкоди є таким, що не підлягає задоволенню.
Колегія суддів вважає хибними доводи апелянта про порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було прийнято рішення по уточненим позовним вимогам, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 252 КАС України суд, що ухвалив судове рішення, може за заявою учасника справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) щодо однієї із позовних вимог, з приводу якої досліджувалися докази, чи одного з клопотань не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не визначив способу виконання судового рішення; 3) судом не вирішено питання про судові витрати.
Заяву про ухвалення додаткового судового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання судового рішення.
Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що неприйняття судом першої інстанції рішення по уточненим позовним вимогам є підставою для ухвалення додаткового рішення цим судом.
Крім того, колегія суддів зазначає, що під час завершення розгляду справи, позивачем було заявлено клопотання про винесення окремої ухвали відносно дій Головного управління Пенсійного фонду України, пов'язаних із складанням довідки про перерахунок пенсії.
Колегія суддів вважає заявлене клопотання таким, що не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 324 КАС України суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 249 цього Кодексу може постановити окрему ухвалу.
Згідно ч.ч. 1-4 ст. 249 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.
Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов'язків, неналежного виконання професійних обов'язків (в тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.
В окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Розглянувши заявлене клопотання, колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи міститься довідка Головного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 29.08.2016 р. /а.с. 137/. Дана довідка була досліджена судом першої інстанції в ході розгляду справи, на неї посилається суд і в оскаржуваній постанові. Відомості про те, що позивач звертався до Головного управління Пенсійного фонду України з письмовим зверненням з приводу надання пояснень стосовно видачі цієї довідки та проведення перерахунку, зазначеного у ній, відсутні.
Враховуючи те, що винесення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду, а також те, що судом не було виявлено під час розгляду справи порушення закону, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для винесення окремої ухвали.
Отже, колегія суддів переглянувши рішення суду першої інстанції, вважає, що при його прийнятті суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Відповідно до ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2017 року по справі 820/4089/17 прийнята з дотриманням норм чинного процесуального та матеріального права і підстав для її скасування не виявлено.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.11.2017 по справі № 820/4089/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
.
Головуючий суддя (підпис)В.А. КалиновськийСудді(підпис) (підпис) О.М. Калитка В.О. Бондар Повний текст постанови складено 06.04.2018.