
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 759/11591/17 Суддя (судді) першої інстанції: Величко Тетяна Олександрівна
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Коротких А.Ю., Сорочка Є.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Святошинського районного суду м.Києва від 05 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до Святошинського районного суду м.Києва із адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Святошинського районного суду м.Києва від 05 грудня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправними Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо ненадання конкретної відповіді щодо нарахування пенсії ОСОБА_2 в заниженому розмірі.
Зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.03.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи із заробітної плати в розмірі 542,84 крб. з урахуванням уже проведених виплат відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, без обмеження розміром.
В іншій частині позову відмовлено.
Відповідач не погоджуючись з прийнятим рішенням суду звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати постанову Святошинського районного суду м.Києва від 05 грудня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким повністю відмовити в задоволенні вимог даного позову.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Згідно із ч. 2 ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час і місце судового засідання повідомлені належним чином.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Як установлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1986р. та являється інвалідом 2 групи (втрата працездатності 70%) захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорії 1), що підтверджується наявною у справі копією посвідчення серії НОМЕР_1, виданим 10 березня 2004р. та вкладкою до посвідчення № НОМЕР_2 с від 10.03.2009р (а.с. 5).
З 15.01.1993 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Правобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, де отримує пенсію по інвалідності у відповідності до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Рішенням Шевченківського районного суду міста Києва від 09 листопада 2016 року у справі № 761/30513/16-ц зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Транспортник» здійснити перерахунок заробітної плати ОСОБА_2 відповідно до норм нормативно - правових актів колишнього Союзу РСР, Кабінету Міністрів УРСР, Держкомпраці України та Укрпрофради відносно оплати праці в зоні відчуження ЧАЕС під час ліквідації наслідків аварії і видати ОСОБА_2 довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС з 29.05.1986р. по 31.05.1986р., для обчислення пенсії, враховуючи оплату праці за дні роботи в зоні ЧАЕС в розмірі 142,84 крб. (згідно із довідкою № 3331-12 від 19.06.1996р.) та одноразову премію в розмірі 400 крб.
Після набрання даним судовим рішенням законної сили, ПАТ «Транспортник» 09.12.2016р. видало ОСОБА_2 довідку про заробітну плату № 123/Д від 09.12.2016р.
За твердженням позивача, вищевказана довідка містить відомості про те, що його фактична заробітна плата за роботу у зоні відчуження за період з 29.05.1986 р. по 31.05.1986 р., з якої нараховується пенсія, становить 542,84 крб., з урахуванням премії у розмірі 400 крб., а тому вважає, що згідно Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, загальний розмір призначеної пенсії має становити 11 895,04 грн., оскільки розмір основної пенсії повинен складати: 10896,64 грн. (928,81 х 16,75977 х 70%) + 379,60 грн. (додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») + 498,80 грн. (підвищення інвалідам війни) + 50 грн. (щомісячна цільова допомога на прожиття інвалідам війни 2 групи).
Цього ж дня, ОСОБА_2 звернувся до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії виходячи із заробітної плати відповідно до вказаної довідки про заробітну плату.
Проте листом Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 04.01.2017 № 10/01/М-1221 ОСОБА_2 було відмовлено у задоволенні вимог його заяви з підстав викладених в листі.
Не погодившись з такою відмовою, ОСОБА_2 звернувся з відповідним позовом до Святошинського районного суду м. Києва, в якому просив визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату його пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі документів, що знаходяться в матеріалах пенсійної справи, з урахуванням фактичної заробітної плати, отриманої за роботу в зоні відчуження в місті Чорнобиль з 29 травня 1986 року по 31 травня 1986 року в сумі 542,84 крб., з якої визначається пенсія, згідно довідки № 123/Д від 09.12.2016 року, починаючи з 02.08.2016р., без обмеження її максимального розміру, з урахуванням вже проведених виплат та допустити негайне виконання постанови суду.
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 03 квітня 2017 року у справі №759/1468/17 адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково. Визнано неправомірною відмову Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві у перерахунку пенсії ОСОБА_2 за його заявою від 09.12.2016 року. Зобов'язано Правобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження з 29.05.1986р. по 31.05.1986р, згідно довідки Публічного акціонерного товариства "Транспортник" від 09.12.2016 року №123/Д, у розмірі відшкодування фактичних збитків, визначеного згідно із законодавством, починаючи з 01.12.2016 року.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року у справі №759/1468/17 частково задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_2 та змінено постанову Святошинського районного суду м.Києва від 03 квітня 2017 року шляхом викладення абзацу третього її резолютивної частини в наступній редакції:
"Зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження з 29.05.1986 по 31.05.1986, згідно довідки Публічного акціонерного товариства "Транспортник" від 09.12.2016 року № 123/Д, у розмірі відшкодування фактичних збитків, визначеного згідно із законодавством, починаючи з 01.12.2016 року".
В іншій частині постанову Святошинського районного суду м.Києва від 03 квітня 2017 р. залишено без змін.
На виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 30 травня 2017 року відповідачем було проведено перерахунок та виплату пенсії позивача в розмірі 6798,64 грн.
Позивач заперечує правомірність дій відповідача по нарахуванню та виплаті йому пенсії у розмірі 6798,64 грн., оскільки на його думку такий розмір пенсії є значно меншим від розміру, визначеного чинним законодавством.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів зважає на наступне.
Статтею 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII) передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796-XII, пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Таким чином, розмір пенсії по інвалідності ставиться у залежність від заробітку, фактично отриманого особою у період її роботи в зоні відчуження.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 р.р., у розмірі відшкодування фактичних збитків.
За змістом пункту 2.24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 23.11.2005 № 22-1 (у редакції 07.07.2014 № 13-1) (далі - Порядок № 13-1), при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1 Порядку № 13-1, подання та оформлення документів до заяви про призначення пенсії за віком для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до листа Мінпраці, Мінчорнобиля та Мінфіну України від 29.10.1992 № 09-3751/1032/3к/13-412/308, у разі, якщо робота в зоні відчуження оплачена невірно, без урахування урядових рішень, то повинен бути здійснений перерахунок заробітної плати згідно із законодавством. При цьому, визначена таким чином заробітна плата не індексується, не виплачується, а тільки враховується при нарахуванні пенсії.
Згідно із листом Мінсоцполітики від 09.06.1995 № 224/8.13, підприємства і організації в разі неправильної оплати праці в зоні відчуження повинні зробити перерахунок заробітної плати особам, які в 1986-1987 роках брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Оскільки позивачем у визначеному законом порядку надавалася довідка для перерахунку пенсії (довідка Публічного акціонерного товариства "Транспортник" від 09.12.2016 року № 123/Д), а також приймаючи до уваги те, що рішенням Шевченківського районного суду м. Києва від 09 листопада 2016 року у справі № 761/30513/16-ц підтверджено факт участі позивача, як особи, яка безпосередньо приймала участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, колегія суддів приходить до висновку, що відповідачем було порушено право позивача на отримання пенсії у розмірі, визначеному ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210, з урахуванням даних, що містяться у довідці Публічного акціонерного товариства «Транспортник» від 09.12.2016 р. № 123/Д.
При цьому, як було вірно зазначено судом першої інстанції, відповідач може перевірити лише обґрунтованість видачі довідки, а не її зміст, який в даному випадку він необґрунтовано поставив під сумнів.
За таких обставин, аналізуючи норми чинного законодавства та оцінюючи зібрані у справі докази, колегія суддів приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог даного позову.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 243, 250, 308, 311, 313, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Залишити апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві без задоволення, а постанову Святошинського районного суду м.Києва від 05 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Суддя Коротких А.Ю.
Суддя Сорочко Є.О.
Повний текст постанови виготовлено - 02.04.2018р.