
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/13222/17 Суддя (судді) першої інстанції: Карапута Л.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Файдюка В.В., Мєзєнцева Є.І.
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 06 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до Деснянського районного суду міста Чернігова з позовною заявою до управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в особі Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області (далі - відповідач) про зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про його грошове забезпечення з урахуванням складових відповідно до законодавства, чинного на 01.01.2016 року, а саме: посадового окладу - 3 400 грн., окладу за званням підполковника поліції - 2 200 грн., надбавки за стаж служби в поліції в розмірі 35 % - 1 960 грн., надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - 510 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 % - 3 780 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 28 % - 952 грн., надбавки за роботу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 30 % - 1 020 грн. та премії у розмірі 43 % - 5 943 грн.
Деснянський районний суд міста Чернігова своїм рішенням від 06 лютого 2018 року адміністративний позов залишив без задоволення.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 06 лютого 2018 року та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. На думку апелянта, зазначене рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Також, апелянт звертав увагу суду апеляційної інстанції на те, що відповідач безпідставно не включив до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такі складові посадового окладу, як оклад за званням підполковника поліції, надбавки за стаж служби в розмірі 35 %, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі - 28 % та премії у розмірі 43 %, що в результаті призвело до зменшення загального розміру його пенсії, а тому вважає, що відповідачем було порушено його права.
Відповідач суду відзив на апеляційну скаргу не надав.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином.
Судове засідання проведено без фіксації судового процесу, в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з наступних підстав.
Як убачається з позовної заяви, ОСОБА_2 проходив службу органах внутрішніх справ на посаді заступника начальника управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Чернігівській області та був звільнений на підставі наказу управління Міністерства внутрішніх справ в Чернігівській області № 113 о/с від 26 травня 2000 року.
Пенсія позивачу призначена та виплачується Головним управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01 вересня 2015 року, відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З метою здійснення перерахунку розміру пенсії позивача, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року, відповідач надіслав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку № 101/8372 від 17 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на день виникнення права на перерахунок пенсії, тобто на 01 січня 2016 року.
З даної довідки убачається, що розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою заступника начальника управління головного управління Національної поліції включає:
посадовий оклад - в розмірі 3 400 грн.,
оклад за спеціальне звання підполковник поліції - в розмірі 2 200 грн.,
35 % надбавки за стаж служби в поліції - в розмірі 1 960 грн.,
15 % надбавки за роботу в умовах режимних обмежень - в розмірі 510 грн.,
6,15 % премії - в розмірі 496 грн. 30 коп.
Всього розмір грошового забезпечення позивача, з якого підлягає перерахунок пенсії, складає 8 566 грн. 30 коп.
Позивач не погоджуючись з діями відповідача з тих підстав, що, на його думку, в довідці безпідставно не вказано надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50 %, надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі - 28 % та премії у розмірі 43 %, нарахованих на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року. А також, зазначив, що безпідставно знижено розмір премії з 43 % до 6,15 %.
У зв'язку з викладеним, ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.
З приводу даних спірних правовідносин, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне звернути увагу на наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановленні конкретні розміри грошового забезпечення поліцейських.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначений постановою Кабінету Міністрів № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
У відповідності до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Згідно пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Як вже зазначалося вище, відповідачем, у відповідності до вимог Порядку № 45, було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу.
Водночас, згідно із ч. 7 п. 5 Порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються; згідно з частиною п'ятою пункту 5 Порядку інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія виплачуються в середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як убачається з листа № 59/124/21/01-2018 від 11 січня 2018 року, виготовленого управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ НП в Чернігівській області, станом на 01 січня 2016 року, поліцейським ГУ НП в Чернігівській області за посадою заступника начальника управління, грошове забезпечення встановлювалося відповідно до вимог чинного законодавства, а саме постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року. Складовими частинами грошового забезпечення на вказану дату були: посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за стаж служби в поліції та премія.
Таким чином, виходячи з обставин справи, станом на 01 січня 2016 року надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 %, надбавка за оперативно - розшукову діяльність в розмірі 28 %, надбавка за роботу у спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю в розмірі 30 % та премія саме в розмірі 43 % не виплачувалися, а тому виходячи з вищевикладеного, відповідач правомірно не включив їх до складу грошового забезпечення, з якого підлягає здійсненню перерахунок розміру пенсії позивача дані виплати.
Аналогічний висновок щодо застосування зазначених норм матеріального права міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду від 12 березня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).
Водночас колегія суддів звертає увагу на те, що згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» (згідно з Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції із збереженням всіх гарантій пенсійного забезпечення, передбаченими Законом N 900-VIII від 23 грудня 2015 року.
Однак, оскільки особливості такого перерахунку врегульовано спеціальними правовими нормами, колегія суддів апеляційної інстанції вважає помилковими доводи позивача про врахування до його грошового забезпечення, з якого обрахована пенсія, надбавок, які він отримував будучи на службі в міліції.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що відповідач діяв межах та у спосіб, встановлений чинним законодавством, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або недоведеність матеріалами справи.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Рішення Деснянського районного суду міста Чернігова від 06 лютого 2018 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту судового рішення шляхом подачі касаційної скарги до Верховного Суду.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: В.В. Файдюк
Є.І. Мєзєнцев