Рішення № 73243915, 05.04.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
823/740/18
Номер документу
73243915
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2018 року справа № 823/740/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого – судді Паламаря П.Г., розглянувши адміністративну справу по суті за правилами спрощеного позовного провадження з відкриття першого судового засідання за позовом Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання нечинним та скасування рішення

ВСТАНОВИВ:

16.02.2018 до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (18007, м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 4, далі – позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, далі – відповідач), в якому просить визнати нечинним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Черкаській області №0054001307 від 29.11.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначає, що оскаржуване рішення охоплює період з 21.04.2015 по 22.01.2016 і стосується нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення. Проте позивач своєчасно нараховував та сплачував єдиний соціальний внесок на суми грошового забезпечення протягом 2015 – 2016р.р. Підставою для висновку про несплату позивачем ЄСВ стало те, що платіжними дорученнями № 18 від 26.01.2015 та № 21 від 26.01.2015 кошти єдиного соціального внеску в розмірі 2,6% на суму 8854,87 грн, та 34,7% на суму 118178,51, а всього на загальну суму 127033,38 грн перераховані на рахунок 37199201002301, а не на рахунок 37199202012301. Проте у платіжних дорученнях № 18 від 26.01.2015 та № 21 від 26.01.2015, в призначенні платежу зазначена сплата “… єдиного соціального внеску за січень 2015 року”, а отримувачем платежу зазначено ДПІ у м. Черкасах. Дійсно, перерахування відбулось у зв’язку з технічною помилкою. Листом № 31 від 28.01.2016 позивач повідомив ДПІ у м. Черкасах про помилкове перерахування коштів єдиного соціального внеску на інший рахунок у зв’язку з технічною помилкою. Позивач зазначає, що всі платежі здійснювались через УДКСУ в м. Черкасах, оскільки позивач є установою, яка фінансується з Державного бюджету. Таким чином, позивачем всі нараховані кошти були перераховані на рахунки ДПІ у м. Черкасах.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та надав пояснення аналогічні викладеним у адміністративному позові.

Представник Головного управління ДФС у Черкаській області в судовому засіданні щодо задоволення адміністративного позову заперечував з підстав викладених у відзиві. Зокрема наголошено, що надані до суду платіжні доручення, встановлюють факт порушення своєчасності сплати податкових зобов'язань з єдиного внеску до бюджету, а саме: від 26.01.2015 № 18 на суму 8 854,87 грн та від 26.01.2015 на суму 118178,51 грн., оскільки сплата повинна відбуватись за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця .... (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464). Крім того, зазначено, що перерахування грошових коштів до відповідного бюджету здійснюється згідно бюджетної класифікації, тобто переказ по конкретному податку повинен здійснюватися на конкретний аналітичний рахунок, а тому рішення від 29.11.2017 № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є правомірними.

У відповіді на відзив також представником позивача наголошено, що в призначенні платежу в платіжних дорученнях № 18 від 26.01.2015 року та № 21 від 26.01.2015 зазначена сплата ЄСВ за січень місяць 2015 року (при законодавчої встановленому граничному строку сплати до 20 лютого 2015 року). Таким чином, твердження представника відповідача про те, що АРЗ СП УДСНС України у Черкаській області несвоєчасно сплачувало ЄСВ за період квітень 2015 року - січень 2016 року повністю спростовуються. Одночасно звернено увагу суду на ту обставину, що в платіжних дорученнях № 18 від 26.01.2015 року та № 21 від 26.01.2015 року зазначений рахунок отримувача 37199201002301. В платіжних дорученнях по сплаті ЄСВ за період лютий - серпень 2015 року зазначений рахунок 371982020023301. А з вересня 2015 року по січень 2016 року вже зазначений новий рахунок для сплати ЄСВ 37199202012301.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити виходячи з такого.

Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області, зареєстрований як юридична особа 21.04.2005, ідентифікаційний код 25576385 та перебуває на обліку ДФС як платник єдиного внеску.

У відповідності до платіжного доручення № 18 від 26.01.2015 та № 21 від 26.01.2015 аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області сплатив грошові кошти в сумі 8854,87 грн. і 118178,51 грн. відповідно, шляхом перерахування на рахунок відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області № 37199201002301 - «КЕКВ 2112» з призначенням платежу «Єдиний соціальний внесок 2,6% із г/з за січень 2015»; з призначенням платежу «Єдиний соціальний внесок 34,7% із г/з за січень 2015».

Дані платіжні доручення виконані 27.01.2015, що вбачається зі штампу Державної казначейської служби.

Аварійно-рятувальний загін спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області виявивши помилкове перерахування єдиного соціального внеску на неналежний рахунок, звернувся з листом № 31 від 28.01.2016 до податкового органу, що кошти єдиного соціального внеску в розмірі 2,6% на суму 8854,87 грн. та 34,7% на суму 118178,51 грн., а всього на загальну суму 127033,38 грн. перераховані на рахунок 37199201002301, а не на рахунок № 37190201012301 в зв’язку з технічною помилкою.

29.11.2017 Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийнятого рішення № НОМЕР_1, яким до Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області застосовано штрафні санкції в сумі 150728, 97грн. та нараховано пеню за період з 21.04.2015 по 22.01.2016 – 1722,62 грн. внаслідок несплати (перерахування) єдиного внеску.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивачем в порядку адміністративного оскарження подано скаргу до Державної фіскальної служби України, однак рішенням за № 2723/6/99-99-11-02-02-25 від 26.01.2018 Державної фіскальної служби України скаргу залишено без задоволення, а прийняте рішення про застосування штрафних санкцій без змін.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, регламентуються Законом України від 08.07.2010 № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464).

Підпунктами 1 та 4 частини 2 статті 6 Закону № 2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Згідно частини 5 статті 9 Закону № 2464 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Відповідно до частини 6 статті 9 Закону № 2464 для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (далі - Казначейство), та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску. Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з вимогами Положення про рух коштів.

Згідно пункту 2.1 розділу II Положення про рух коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого спільним наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 19.09.2013 № 493/815 (далі - Положення № 493/815, в редакції, чинній під час спірних правовідносин) (Положення втратило чинності 25.03.2016), Міжрегіональному головному управлінню Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників, територіальним органам доходів і зборів відкривались небюджетні рахунки - балансовий рахунок 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування» для зарахування та розподілу коштів єдиного внеску.

В силу положень розділу ІІІ (Порядок проходження та розподілу страхових коштів) Положення № 493/815, страхові кошти, що сплачуються страхувальниками, зараховуються на рахунки 3719, відкриті на ім'я територіальних органів Міндоходів в управліннях (відділеннях) Казначейства (пункт 3.1.).

На кінець операційного дня страхові кошти, які надійшли за день на рахунки 3719 територіальних органів Міндоходів, перераховуються Головними управліннями Казначейства на відповідні рахунки головних управлінь Міндоходів (пункт 3.2.).

До 10 год. 00 хв. наступного операційного дня страхові кошти з рахунків 3719 головних управлінь Міндоходів Головними управліннями Казначейства на відповідні рахунки 3719, відкриті на ім'я Міндоходів у Казначействі України (пункт 3.3.).

Страхові кошти, акумульовані на рахунках 3719 Міндоходів, об 11 год. 00 хв. розподіляються за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до визначених Законом пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням - на рахунки, відкриті в Казначействі України за балансовим рахунком 3717 "Рахунки державних позабюджетних фондів" на ім'я фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування (пункт 3.4.).

Згідно з частиною 4 статті 45 Бюджетного кодексу України, податки і збори та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (за винятком установ України, які функціонують за кордоном).

Частиною 5 статті 45 Бюджетного кодексу України передбачено, що податки і збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими до державного бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок.

Аналіз вказаних правових норм дає підстави суду зробити висновок, що усі податкові надходження, справляння яких передбачено законодавством України, є доходами державного бюджету, які визнаються зарахованими до бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок. Тобто, будь-який податок чи збір, що надійшов до бюджету, відображається на відповідному балансовому рахунку і враховується (обліковується) на єдиному казначейському рахунку, незалежно від того, на який аналітичний рахунок він поступив.

Визначення «єдиний казначейський рахунок» закріплене в Положенні про єдиний казначейський рахунок, затверджене наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 №122 (далі - Положення № 122), та визначається як консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України.

Пунктом 2.1 цього Положення встановлено, що єдиний казначейський рахунок консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Таким чином, зі змісту Положення № 122 слідує, що всі сплачені податки і збори (обов'язкові платежі), єдиних внесків, в будь-якому випадку зараховуються та акумулюються на один консолідований рахунок - єдиний казначейський рахунок.

Відповідно до абзацу першого та другого частини 8 статті 9 Закону № 2464, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. При цьому, платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Згідно підпункту 1 частини 10 статті 9 Закону №2464 днем сплати єдиного внеску вважається, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Таким чином, зокрема, норма статті 9 Закону 2464 визначає, що днем сплати єдиного внеску є день списання коштів на відповідний рахунок державної фіскальної служби.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем на виконання положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було вчасно сплачено єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, а саме за січень 2015 року, шляхом перерахування відповідної суми єдиного внеску на рахунок відкритий в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Черкаській області для його зарахування, згідно платіжних доручень № 18 та № 21.

В платіжних дорученнях позивачем було вірно вказано призначення платежу – «єдиний соціальний внесок за січень 2015», однак допущено помилку у кредитному рахунку отримувача для зарахування коштів.

Разом з тим, допущення помилки, а саме перерахування єдиного соціального внеску на неналежний рахунок було виявлено позивачем самостійно у січні 2016 року, у зв'язку з чим листом від 28.01.2016 за № 31 позивач звернувся до органу податкової служби про перерахування коштів на правильний рахунок по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З огляду на викладене, суд прийшов до висновку щодо безпідставності застосування до позивача штрафних санкцій за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску та нарахування пені, оскільки для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобов'язання необхідно встановити, що у встановлений строк для сплати єдиного внеску платник податків не вчиняв дії, спрямовані на перерахування суми такого внеску. Здійснення помилки під час перерахування грошових коштів має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті суми страхових внесків, та не можуть бути підставою для застосування штрафів, передбачених за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Аналогічного правового висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 07.06.2017 р. по справі №К/800/28881/16.

Таким чином, суд не може погодитися з доводами представника відповідача, що позивачем не виконаний обов’язок щодо повноти та вчасності сплати ЄСВ.

Частиною 11 статті 25 Закону 2464 визначений повний перелік штрафних санкцій, які можуть бути застосовані органом доходів і зборів, а саме:

1) у разі ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік платниками єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

2) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум;

3) за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску;

5) за неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок, накладається штраф у розмірі від восьми до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

6) за несплату, неповну сплату або несвоєчасну сплату суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів), накладається штраф у розмірі 10 відсотків таких несплачених або несвоєчасно сплачених сум;

7) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, затверджена Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція № 449). Статтею 1 розділу VI цієї Інструкції визначено, що до платників, які не виконали визначені Законом 2464 обов'язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

Оскільки позивачем ЄСВ вчасно перераховувалося, а тому не підлягають перерахування і стягненню штрафні санкції і пеня, отже рішення від 29.11.2017 №0054001307 є протиправним та підлягає скасуванню.

Частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення – рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 29.11.2017 №0054001307.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 39392109) на користь Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Черкаській області (ідентифікаційний код 25576385) судовий збір в сумі 2286 (дві тисячі двісті вісімдесят шість) грн. 77 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар