
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(повне)
28 березня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/621/18
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Тихоненко О.М.,
за участю секретаря Якуш І.В.,
представника позивача Гусашвілі Д.О.,
представника відповідача Нужняка С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оскар Агро" до Управління Держпраці у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
30.01.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Оскар Агро" (далі - ТОВ «Оскар Агро», позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови відповідача про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 25-05-013/0756/340 від 27.12.2017.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням Держпраці при винесенні оскаржуваної постанови допущено ряд порушень вимог чинного законодавства, а саме не повідомлено позивача про проведення інспекційного відвідування, на підставі якого складено акт від 04.12.2017 № 25-05-013/0756 (не доведено підстав проведення інспекційного відвідування, переліку питань, що підлягають інспектуванню) та винесено припис. Акт та припис за результатами інспекційного відвідування також відповідачем не направлено на адресу позивача. В подальшому не повідомлено позивача у зазначені строки про розгляд справи та про необхідність прибуття на розгляд справи 27.12.2017. Також штраф в оскаржуваній постанові накладено на позивача на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу законів про працю України, що у свою чергу суперечить іншим твердженням в описовій частині постанови від 27.12.2017 № 25-05-013/0756/340. Порушення вимог чинного законодавства при проведенні інспекційного відвідування щодо надання об'єкту відвідування акту, складеного за результатами інспекційного відвідування, а також у разі виявлення порушень - припису, зумовили грубе порушення права позивача на самостійне усунення можливих порушень та ймовірне уникнення притягнення до відповідальності та накладення штрафу.
31.01.2018 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
19.02.2018 від Управління Держпраці надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що під час проведення інспекційного відвідування позивача, складання та направлення на адресу ТОВ «Оскар Агро» акту перевірки та припису про усунення виявлених порушень, а також винесення та направлення постанови про накладення штрафу на ТОВ «Оскар Агро», відповідачем не допущено порушень вимог діючого законодавства, а позовні вимоги не відповідають обставинам справи (а.с.43-46).
27.02.2018 позивачем надано відповідь на відзив, в якій зазначає, що твердження Управління Держпраці, зазначені у відзиві не відповідають фактичним обставинам справи (а.с.60-62).
Відповідачем 05.03.2018 надано заперечення, в яких останній вказує на обставини, викладені у відзиві (а.с.97-99).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, та просив їх задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові та відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з підстав, зазначених у відзиві на позов та запереченнях.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, відповідь на відзив та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 30.10.2017 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області направлено на адресу Управління Держпраці лист № 6146/04-03, в якому надано інформацію в електронному вигляді в форматі Excel на виконання спільного доручення Державної фіскальної служби України від 14.06.2016 № 20631/7/99-99-13-04-01-17, Державної служби України з питань праці від 14.06.2016 № 6470/1/4.3-ДП-16 та Пенсійного фонду України від 14.06.2016 № 19703/03-10 з метою координації дій щодо запобігання «тіньової» зайнятості та виплати доходів без сплати належних сум податків, зборів, внесків до бюджетів на виконання Плану заходів щодо координації спільних дій по виявленню фактів використання праці неоформлених працівників щодо страхувальників, у яких по застрахованих особах наявна ознака - неповний робочий час (а.с.117-118).
Згідно витягу з наказу Управління Держпраці від 27.11.2017 № 299 про проведення контрольних заходів начальнику відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Луцишиній В.М. доручено організувати здійснення інспекційних відвідувань ТОВ «Оскар Агро», с. Кобижча, Бобровицький район, Чернігівська область (щодо додержання законодавства про працю страхувальниками, у яких протягом місяця кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу збільшилась на 20 і більше відсотків відповідно до вищезазначеного листа Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області) (а.с.47).
На підставі даного наказу Управлінням Держпраці винесено направлення на проведення контрольного заходу від 27.11.2017 № 1145 для проведення інспекційного відвідування, невиїзного інспектування, аналізу стану дотримання законодавства про працю ТОВ «Оскар Агро» з 30.11.2017 по 04.12.2017 (а.с.28).
Постановою Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу Законів про Працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим зазначеною постановою (далі - Порядок № 295) передбачено, що інспекційні відвідування проводяться за інформацією, у тому числі, Пенсійного фонду України та його територіальних органів про роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків (п.5 пп.6 Порядку № 295).
Як вбачається з матеріалів справи на виконання вимог вищевказаного пункту Порядку в період з 30.11.2017 по 04.12.2017 головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Величко М.С. проведено інспекційне відвідування ТОВ «Оскар Агро», про що Управлінням Держпраці повідомлено позивача засобами електронної пошти.
Однак, необхідно зазначити, що сканована копія направлення № 1145 від 27.11.2017 на проведення контрольного заходу, а саме інспекційного відвідування за період з 30.11.2017 по 04.12.2017 головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Величко М.С. та додатково прописаний перелік документів направлено на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1, яка не належить позивачу.
Поряд з тим, позивачем на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 надано запитувані документи, що підтверджується скрінкопіями переписки (а.с.27,29-34).
Також листом № 112 від 02.120.2017 направлено на адресу Управління Держпраці прописаний перелік документів та зазначено, що електронна адреса ІНФОРМАЦІЯ_1 не є електронною адресою об'єкта відвідування (позивача) (а.с.17).
За результатами інспекційного відвідування ТОВ «Оскар Агро» встановлені порушення ст. 30 Закону України «Про оплату праці», статтей 29, 57, 66, 83, ч. 1 ст. 116 та ст. 142 Кодексу Законів про Працю України, про що складено акт перевірки додержання суб'єктами господарювання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування № 25-05-013/0756 від 04.12.2017 (а.с.111-115) та винесено припис від 04.12.2017 № 25-05-013/0756-0489 (а.с.116).
Відповідно до п. 19 Порядку № 295 за результатами інспекційного відвідування або невиїзного інспектування складаються акт і у разі виявлення порушень законодавства про працю - припис про їх усунення.
Акт складається в останній день інспекційного відвідування або невиїзного інспектування у двох примірниках, які підписуються інспектором праці, що його проводив, та керівником об'єкта відвідування або його уповноваженим представником. Один примірник акта залишається в об'єкта відвідування (п. 20 Порядку № 295).
Пунктом 21 Порядку № 295 передбачено, що якщо об'єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною.
Відповідно до вимоги п. 26 Порядку № 295 у разі відмови керівника чи уповноваженого представника об'єкта відвідування від підписання або за неможливості особистого вручення акта і припису акт та припис складаються у трьох примірниках.
Два примірники акта і припису не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилаються об'єкту відвідування рекомендованим листом з описом документів у ньому та з повідомленням про вручення.
Об'єкт відвідування зобов'язаний повернути інспектору праці підписаний примірник акта та припису не пізніше ніж через три робочих дні з дати його отримання.
У разі ненадходження в установлений строк підписаного примірника акта та припису складається акт про відмову від підпису у двох примірниках, один з яких надсилається об'єкту відвідування рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Як вбачається з листа про направлення матеріалів перевірки (акт перевірки та припис) Управлінням Держпраці направлено позивачу за адресою вул. Сахарова, 23, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000 (а.с.110), однак фактично вищезазначені документи направлено на іншу адресу (вул. Сахарова, 23-а, м. Івано-Франківськ, 76000), що підтверджується описом та витягом з Укрпошти (а.с.50-51).
В судовому засіданні представник Управління Держпраці так і не зміг пояснити суду підстави направлення вищезазначених документів на іншу адресу.
Управління Держпраці 21.12.2017 направило на адресу ТОВ «Оскар Агро» (вул. Трипільська, буд. 57, с. Кобижча, Бобровицький район, Чернігівська область, 17411) повідомлення щодо проведення відповідачем в період з 30.11.2017 по 04.12.2017 контрольного заходу на предмет дотримання ТОВ «Оскар Агро» вимог законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якого виявлені порушення позивачем вимог трудового законодавства, за які, в тому числі, передбачено і фінансову відповідальність юридичної особи (акт перевірки від 04.12.2017 № 25-05-013/0756) та зазначено, що 27.12.2017 о 10:00 год першим заступником начальника Управління Держпраці Тищенком О.О. буде розглянуто справу за фактом порушення суб'єктом господарювання ТОВ «Оскар Агро» трудового законодавства за адресою: вул. П'ятницька, 39, кабінет 803, м. Чернігів (а.с.52).
Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 17.07.2003 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення» (далі - Порядок № 509) визначено механізм накладення на суб'єктів господарювання та роботодавців штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, передбачених частиною другою статті 265 Кодексу Законів про Працю України.
Пунктом 6 Порядку № 509 визначено, що про розгляд справи уповноважені посадові особи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в уповноваженої посадової особи, що надіслала таке повідомлення, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Відповідно до п. 7 Порядку № 509 справа розглядається за участю представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. Справу може бути розглянуто без участі такого представника у разі, коли його поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду.
Однак, як вбачається з матеріалів справи позивачем отримано повідомлення Управління Держпраці про необхідність прибуття на розгляд справи, що відбудеться 27.12.2017 на 10:00 год., лише 04.01.2018, що підтверджується матеріалами справи (а.с.16), тобто на момент розгляду справи у відповідача не було відомостей про повідомлення позивача у встановленому п. 6 Порядку № 509, як наслідок, Управлінням Держпраці порушено вимоги вищевказаного Порядку.
Також суд вважає за необхідне зазначити, що 23.02.2018 ТОВ «Оскар Агро» звернулося до відділень поштового зв'язку № 14 та № 18 у м. Івано-Франківську щодо отримання інформації про особу (представника та/або юридичну особу), що отримала поштове відправлення номер 1740001458547. Офіційну відповідь від відділень поштового зв'язку позивачу не надано, що пов'язано із порядком надання таких відповідей Укрпоштою, однак з'ясовано, ще отримувачем даного поштового відправлення є Гульчій Л.І., представник за довіреністю ПСП «ОСКАР» (а.с.68).
В той же день позивач звернувся із письмовим запитом до керівника ПСП «ОСКАР» про надання інформації стосовно поштового відправлення номер 1740001458547 (а.с.69), на що товариству надано підтверджуючу відповідь отримання представником ПСП «ОСКАР» Гульчій Л.І. поштового відправлення номер 1740001458547. Як зазначено ПСП «ОСКАР», представник Гульчій Л.І. помилково отримав дане поштове відправлення (а.с.70-72). При його прийнятті даним підприємством було здійснено комісійний огляд даного листа та після з'ясування помилковості його отримання, повернуто відповідачу, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та поштовою квитанцією (фіскальним чеком) (а.с.73-76).
В подальшому Управлінням Держпраці прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами від 27.12.2017 № 25-05-013/0756/340, якою встановлено недотримання ТОВ «Оскар Агро» мінімальних державних гарантій в оплаті праці, а саме: звільненому 06.09.2017 працівнику ОСОБА_7, станом на 04.12.2017 не нарахована та не виплачена грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки (ст. 83 Кодексу Законів про Працю України) та накладено на ТОВ «Оскар Агро» штраф у розмірі 32000 (тридцять дві тисячі) грн 00 коп. (а.с.10).
Необхідно зазначити, що оскаржуваною постановою на позивача накладено штраф на підставі абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу Законів про Працю України, оскільки перевіркою встановлено з боку ТОВ «Оскар Агро» порушення щодо «недотримання позивачем мінімальних державних гарантій в оплаті праці».
Проте абз. 4 ч. 2 ст. 265 Кодексу Законів про Працю України передбачає відповідальність за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених Законами України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення, що не відповідає твердженням в описовій частині постанови.
Також необхідно зазначити щодо підстави проведення перевірки, а саме: інформація про роботодавців, у яких протягом місяця кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, збільшилась на 20 і більше відсотків спростована позивачем, оскільки у відповідному періоді у ТОВ «Оскар Агро» кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, не збільшувалась на 20 і більше відсотків.
Даний факт підтверджується витягами з інформаційної бази 1С, а саме списками працівників організації (ТОВ «Оскар Агро») за вересень, жовтень та листопад 2017 року. В жодному із цих місяців кількість працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу, не перевищувала 20 відсотків працівників товариства (а.с.65-67).
Враховуючи вищевикладене, судом встановлено, що Управлінням Держпраці під час проведення інспекційного відвідування, складання акту та припису, винесення постанови порушено вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 № 295 «Деякі питання реалізації статті 259 Кодексу Законів про Працю України та статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», а саме Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю та Постанови Кабінету Міністрів України № 509 від 17.07.2003 «Про затвердження Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», та як наслідок оскаржувана постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не доведено правомірність свого рішення.
При вирішенні даної справи судом були враховані положення частини 2 статті 2 та частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному обсязі.
Керуючись статтями 168, 227, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Оскар Агро" (вул. Трипільська, 57, Кобижча, Бобровицький район, Чернігівська область, 17411, код ЄДРПОУ 40445458) до Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Держпраці у Чернігівській області про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № 25-05-013/0756/340 від 27.12.2017.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Чернігівській області (вул. П'ятницька, буд. 39, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39779238) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оскар Агро" (вул. Трипільська, 57, Кобижча, Бобровицький район, Чернігівська область, 17411, код ЄДРПОУ 40445458) судові витрати витрати в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.М. Тихоненко
Рішення суду в повному обсязі виготовлено 06.04.2018.