Рішення № 73234364, 02.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
809/459/18
Номер документу
73234364
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" квітня 2018 р. справа № 809/459/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Тимощука О.Л.,

за участю секретаря судового засідання Ткачук О.П.,

представника позивача: ОСОБА_1,

відповідача: ОСОБА_2,

представника відповідача: ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_4

до головного фахівця сектору нагляду/відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2

про визнання протиправним та скасування Припису №113 про усунення порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, з підстав неправомірної вимоги про таке усунення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 (надалі, також - позивач) 09.03.2018 звернувся в суд з адміністративним позовом до головного фахівця сектору нагляду/відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2 (надалі, також - відповідач) про визнання протиправним та скасування Припису №113 про усунення порушення вимог законодавства у сфері благоустрою, з підстав неправомірної вимоги про таке усунення.

Позовні вимоги мотивовані тим, що дії відповідача стосовно винесення оскаржуваного Припису є протиправними, незаконними та вчинені всупереч вимогам чинного законодавства, зокрема, приписам Конституції України, Законів України «Про рекламу», «Про благоустрій населених пунктів», «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», а також Типовим правилам розміщення зовнішньої реклами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.03.2018 відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судовий розгляд на 02.04.2018 о 10:00 год.

Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 28.03.2018, у якому проти заявлених позовних вимог заперечив, з підстав, наведених у відзиві (а.с.29-31). Зокрема зазначив, що надаючи оскаржуваний припис, відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений законодавством, а також вказав, що складення оскаржуваного припису не створює правових наслідків у вигляді зміни чи припинення будь-яких прав позивача, а тому і не порушує його права, відтак, у даному випадку відсутні спірні відносини, що у свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту. Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити, з огляду на його безпідставність та необгрунтованість.

У судовому засіданні представник позивача вимоги, викладені у позовній заяві підтримав у повному обсязі та додатково зазначив про те, що Припис було складено в неробочий час за відсутності осіб, стосовно яких його складено, та як наслідок невідомо кого саме стосується оскаржуваний Припис. Окрім цього, вказав, що на сьогоднішній день отримання дозвільних документів для розміщення реклами та вивіски законодавчо не закріплено.

Представник відповідача та відповідач проти позовних вимог заперечили з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву. А також зазначили, що питання розміщення вивіски врегульовано ОСОБА_5 розміщення вивісок в м. Івано-Франківську від 30.12.2016 №908, яким визначено, що розміщення вивісок в місті здійснюється виключно на підставі паспорта вивіски, у випадку виявлення контролюючим органом самовільного встановлення такої вивіски, власнику/користувачу вручається відповідний припис.

Окрім цього, згідно тверджень позивача у судовому засіданні стосовно виявленого відповідачем розміщення об'єктів зовнішньої реклами за відсутності дозвільних документів, об'єкт зовнішньої реклами, зазначений у ОСОБА_3 №106, ним демонтовано самостійно. Відтак, суд не вбачає підстав надавати правову оцінку питанню оскарження припису в частині встановлених порушень щодо розміщення об'єктів зовнішньої реклами, оскільки в даній частині спір вважається вичерпаним.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали позовної заяви, відзив на позовну заяву, інші письмові докази, наявні у матеріалах адміністративної справи, суд встановив таке.

Відповідно до наявних у матеріалах справи письмових доказів, відповідачем – головним фахівцем сектору нагляду/відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2 10.01.2018 складено Припис №113 про усунення порушень вимог законодавства (а.с.9), у зв'язку із виявленням можливого факту порушення Правил благоустрою міста Івано-Франківська, а саме пункту 16.1.5 розділу 16 у вигляді розміщення вивіски та об’єктів зовнішньої реклами на фасаді будинку по вул. Івасюка, буд. 11.

Даним приписом позивача зобов’язано усунути виявлені порушення до 20.01.2018 шляхом надання дозвільних документів або ж демонтажу вивіски.

У зв’язку із неможливістю встановити особу власника магазину «Болена», оскаржуваний припис був наклеєний відповідачем на двері вказаного магазину, а також розміщено відповідне оголошеня у газеті "Західний кур'єр" в редакції від лютого 2018, що підтверджується наявними у матеріалах справи письмовими доказами (а.с. 12).

Представником позивача 15.01.2018 на адресу відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради направлено запит, з проханням надати інформацію про підстави складення припису №113 від 10.01.2018 із зазначенням порушених позивачем норм; надати інформацію з описом про встановлені відповідачем порушення на момент складання припису, а також надати перелік дозвільних документів які у позивача вимагає відповідач (а.с.10).

У відповідь на зазначений запит, представнику відповідача направлено листа від 18.01.2018 №07/24.07-07/18, у якому зазначено про те, що позивачем не дотримано вимог, встановлених Законом України «Про рекламу» від 03.07.1996 № 270/96-ВР, статтею 16 якого визначено, що розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад. Окрім цього, позивачем порушено вимоги пункту 4 ОСОБА_5 розміщення об’єктів зовнішньої реклами в м. Івано-Франківську, відповідно до якого, розміщення зовнішньої реклами проводиться виключно на підставі дозволів, що видаються уповноваженим органом за рішенням виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, а також, вимоги пункту 9.2 Правил розміщення вивісок в м. Івано-Франківську, згідно з яким, розміщення вивіски здійснюється виключно на підставі паспорта вивіски (а.с. 11).

Надаючи првову оцінку питанню законності та правомірності складення оскаржуваного припису, суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України «Про місцеве самоврядування» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі, також – Закон № 280/97-ВР).

Статтею 25 вказаного Закону (в редакції від 31.12.2017) визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до пункту 44 статті 26 Закону, на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Окрім цього, Законом України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (у редакції від 10.06.2017) (надалі, також – Закон №2807-IV), яким визначено правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і який спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини, зокрема, пунктом 2 частини 1 статті 10 встановлено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.

Так, рішенням сесії Івано-Франківської міської ради від 25.12.2015р. №68-1 затверджено Правила благоустрою м. Івано-Франківська (надалі, також - Правила №68-1), якими встановлено вимоги щодо благоустрою території Івано-Франківська та утримання об’єктів благоустрою на території міста.

Згідно із підпунктом 13.1 пункту 13 Правил №68-1, розміщення малих архітектурних форм здійснюється за рішенням власника або балансоутримувача за погодженням з власником об’єкту благоустрою якщо інше не встановлено рішенням органу місцевого самоврядування чи законодавством.

Рішенням Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 30.12.2016 №908 затверджено ОСОБА_5 розміщення вивісок в м. Івано-Франківську (надалі, також - ОСОБА_5), який регулює правові відносини, що виникають між органами місцевого самоврядування та фізичними і юридичними особами у зв’язку із розміщенням вивісок на території міста Івано-Франківська, визначає процедуру розміщення вивісок та вимоги до їх розміщення.

Відповідно до пункту 2.1 вказаного ОСОБА_5, вивіска – це мала архітектурна форма, елемент декоративного оздоблення фасаду будинку, будівлі або споруди, яка містить інформацію про зареєстроване найменування особи (включаючи герби, емблеми, знаки для товарів та послуг, які належать цій особі, комерційне (фірмове) найменування, якщо таке є; час роботи).

Розділом 9 ОСОБА_5 встановлено вимоги щодо погодження розміщення вивісок.

Згідно з пунктами 9.2, 9.3 цього розділу, розміщення вивіски здійснюється виключно на підставі паспорта вивіски.

Паспорт вивіски, згідно приписів вказаного ОСОБА_5 - це проектна документація, яка є підставою для встановлення вивіски. Він фіксує технічні, конструктивні та архітектурно-естетичні рішення вивіски, місце її розташування з відповідною архітектурною прив’язкою та фотографічний знімок об’єкта до та після розміщення вивіски.

Паспорт вивіски виготовляється суб’єктом господарюванням самостійно, у трьох екземплярах, за формою відповідно до додатку 1 цього ОСОБА_5.

Інші вимоги щодо вказаного паспорта визначені пунктом 9.4 вказаного розділу.

Зазначений паспорт у встановленому чинним законодавством порядку погоджується з власником (уповноваженим органом) будівлі; Департаментом містобудування, архітектури та культурної спадщини міської ради; органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини та об’єктів природно-заповідного фонду (для вивісок, розміщених на пам’ятках архітектурної спадщини), згідно з пунктом 9.5 розділу 9 ОСОБА_5.

Окрім цього, пунктами 10.2, 10.5, 10.11 ОСОБА_5 визначено, що у випадку виявлення контролюючим органом самовільно встановленої вивіски, її власнику/користувачу вручається припис про демонтаж самовільно встановленої вивіски та відновлення фасаду після її демонтажу впродовж трьох календарних днів.

У випадку, якщо власник/користувач невідомий, або відмовляється надати свої дані, контролюючий орган наклеює копію припису про самостійний демонтаж на вхідних дверях приміщення, на якому самовільно розміщено вивіску. По закінченні трьох календарних днів з моменту наклеювання, у разі не проведення самостійного демонтажу, контролюючий орган направляє припис про самостійний демонтаж, фотокопію розміщеної вивіски та фотокопію, на якій відображено розміщення припису на вхідних дверях, у Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини для підготовки проекту рішення про примусовий демонтаж.

ОСОБА_5 визначено, що контролюючим органом є сектор нагляду/відділ муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової комунальної політики та благоустрою міської ради.

Відтак, уповноважені особи Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради наділені правом здійснення контролю за додержанням вимог локальних нормативно-правових актів міста Івано-Франківська у сфері благоустрою та складати відповідні акти за результатами проведення обстеження (огляду) території міста на предмет їх дотримання.

Частиною 4 статті 20 Закону №2807-IV встановлено, що рішення місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо благоустрою території певного населеного пункту є обов'язковим для виконання розміщеними на цій території підприємствами, установами, організаціями та громадянами, які на ній проживають.

Окрім цього, рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 у справі № 1-9/2009 визначено, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти.

До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.

Такий висновок узгоджується із правовими позиціями Конституційного Суду України, викладеними у рішеннях від 27 грудня 2001 року № 20-рп/2001 у справі про укази Президії Верховної Ради України щодо Компартії України, зареєстрованої 22 липня 1991 року (абзац перший пункту 6 мотивувальної частини), від 23 червня 1997 року № 2-зп у справі про акти органів Верховної Ради України (абзац четвертий пункту 1 мотивувальної частини).

Аналіз зазначеної частини рішення дозволяє дійти висновку про відповідність Рішення №908, яким затверджено ОСОБА_5, визначеним Конституційним Судом критеріям нормативного акту, що в черговий раз підтверджує його обов'язковість.

Таким чином, складаючи оскаржуваний припис, відповідач діяв в межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Доводи позивача стосовно неможливості застосування вимог ОСОБА_5 розміщення вивісок в м. Івано-Франківську затвердженого 30.12.2016 до вивісок, які були встановлені задовго до затвердження даного порядку суд вважає хибними, з огляду на приписи пункту 4 Рішення №908, яким зобов'язано власників та користувачів вивісок до 01.07.2017 привести вивіски у відповідність до вимог цього рішення.

Пунктом 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067 визначено, що вивіска чи табличка - це елемент на будинку, будівлі або споруди з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб’єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.

Позивач звертає увагу суду на приписи пункту 48 вказаних Правил, відповідно до якого, забороняється вимагати від суб'єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством.

Проте, як уже зазначалось судом, виконавчий комітет у межах своїх повноважень прийняв спеціальний порядок розміщення вивісок на території міста Івано-Франківська, який передбачає процедуру оформлення паспорта вивіски.

Вказаний ОСОБА_5 є чинним, рішенням суду не скасований, відтак передбачені ним приписи є обов'язковими до виконання суб'єктами правовідносин, на яких поширює свою дію даний ОСОБА_5 .

Твердження представника позивача стосовно складення оскаржуваного припису в неробочий час, чим грубо порушено низку прав позивача спростовується наявними у матеріалах справи письмовими доказами, а саме ОСОБА_3 №106 про обстеження (огляд) території міста Івано-Франківська від 10.01.2018, за висновками якого складено оскаржуваний припис (а.с. 34), у якому зазначено час початку та завершення огляду, а саме з 11 год. 40 хв. по 11 год. 45 хв., що також свідчить про додержання відповідачем вимог чинного законодавства під час здійснення ним своїх повноважень.

Представник відповідача, у судовому засіданні, а також відзиві на позовну заяву звертав увагу суду на те, що припис та акт про обстеження (огляд) території самі по собі не впливають на права та обов'язки суб'єкта, щодо якого вони складені, оскільки такі документи лише фіксують певні обставини та є носіями доказової інформації, на підставі якої в подальшому суб'єктом владних повноважень може бути прийняте відповідне рішення.

Суд не погоджується із вказаним твердженням, та зазначає, що оскаржуваний припис за своєю правовою природою є обов'язковою для виконання письмовою вимогою посадової особи щодо усунення порушень вимог законодавства, та у разі невиконання вимог припису, відповідно до його змісту, винна особа підлягає притягненню до адміністративної відповідальності, згідно статті 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суд теж вважає посиланя відповідача на висновок постанови Верховного Суду України від 10.09.2013 по справі №21-237а13 недоречним, оскільки предмет розгляду вказаної справи стосується оскарження висновків до акта позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності. Відповідно до пункту 3 ОСОБА_5 оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 22 грудня 2010 року № 984 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 року за № 34/18772), акт - це службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

Натомість, оскаржуваний припис складено відповідачем не з метою перевірки господарсько-фінансової діяльності позивача, а в цілях усунення ймовірного порушення позивачем вимог локальних нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування міста Івано-Франківська і притягнення його до адміністративної відповідальності в разі виявлення та неусунення таких порушень.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що оскаржуваний Припис №113 про усунення порушення вимог законодавства у сфері благоустрою складено відповідачем в межах наданих йому повноважень та згідно вимог чинного законодавства, відтак у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_4, адреса: вул. Івасюка, буд. 11, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76000, ідентифікаційний код НОМЕР_1.

Відповідач: головний фахівець сектору нагляду/відділу муніципальної інспекції з благоустрою Департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Івано-Франківської міської ради ОСОБА_2, адреса: вул. Незалежності, буд. 7, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, ЄДРПОУ 37794186.

Суддя /підпис/ ОСОБА_6

Рішення складене в повному обсязі 06 квітня 2018 р.