Ухвала суду № 73232643, 05.04.2018, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
309/3837/17
Номер документу
73232643
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про передачу адміністративної справи до іншого суду

05 квітня 2018 рокум. Ужгород№ 309/3837/17

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Дору Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання - Гулай М.В.,

позивача - ОСОБА_1

представник позивача - ОСОБА_2

представник відповідача - Бондар С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

12 лютого 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа №309/3837/17 за позовом ОСОБА_1 до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії на підставі ухвали судді Хустського районного суду Закарпатської області від 15.01.2018 року. Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 року прийнято вказану справу до провадження. Розгляд справи призначено на 05.04.2018 року.

У судовому засіданні головуючим суддею було винесено на обговорення питання щодо передачі вказаної справи до Хустського районного суду Закарпатської області.

Позивач, представник позивача та представник відповідача покладалися на розсуд суду з приводу вирішення даного питання.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши думку учасників справи, суд вважає за необхідне передати її на розгляд до Хустського районного суду Закарпатської області, виходячи із наступного.

15 грудня 2017 року набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.

Відповідно до підпункту 10 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Частиною третьою статті 3 КАС України закріплено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

З матеріалів справи вбачається, що вказаний адміністративний позов надійшов до Хустського районного суду Закарпатської області 11.12.2017 року.

Ухвалою судді Хустського районного суду Закарпатської області від 12 грудня 2017 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії та призначено до розгляду на 21.12.2017 року (а.с. 1).

Ухвалою Хустського районного суду Закарпатської області від 15.01.2018 року адміністративну справу передано для розгляду до Закарпатського окружного адміністративного суду на підставі статті 20, 29 КАС України (а.с. 41).

Згідно пункту 4 частини 1 статті 18 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року) місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Відповідно до пункту 10 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Згідно пункту 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року) заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, підпунктом 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України встановлена пряма заборона передачі за підсудністю заяв і скарг, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу (тобто до 15.12.2017).

Як наслідок, цією нормою також встановлена заборона щодо розгляду іншими судами таких заяв за умови їх подання до 15.12.2017 з додержанням вимог процесуального закону до відповідно суду.

Адміністративний позов ОСОБА_1 був поданий до Хустського районного суду Закарпатської області як адміністративного суду з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією КАС України. За її заявою було відкрито провадження ухвалою Хустського районного суду Закарпатської області та вчинялися процесуальні дії відповідно до норм КАС України, в тому числі і тих, які набрали чинності після 15.12.2017.

Як наслідок, в силу приписів підпунктів 10 та 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії повинна розглядатися Хустським районним судом Закарпатської області за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

За матеріалами даної адміністративної справи відсутні підстави для застосування п. 3 ч. 1 ст. 29 КАС України, оскільки передача справи за цією нормою допускається, якщо інша територіальна підсудність мала бути застосована під час відкриття провадження у справі.

Також, застосування пункту 3 частини першої статті 29 КАС України стосується виключно територіальної підсудності. Однак суддя Хустського районного суду Закарпатської області застосував положення статті 20 КАС України, яка регулює питання не територіальної, а предметної підсудності. Положення статті 29 КАС України не містять посилань на положення статті 20 цього Кодексу, що зайвий раз свідчить про необхідність застосування саме підпунктів 10 та 12 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України.

Як зазначалося вище, станом на час подання заяви ОСОБА_1 11.12.2017, так і станом на момент відкриття провадження у справі 12.12.2017 року справа як предметно, так і територіально була підсудна саме Хустському районному суду Закарпатської області як адміністративному суду та в силу приписів - розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України продовження розгляду справи повинно здійснюватися саме Хустським районним судом Закарпатської області.

Дану правову позицію також викладено в постанові Львівського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 року №876/1338/18. Де, зокрема вказано, що підстави для передачі адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого визначені у статті 29 КАС України, серед яких відсутня підстава зміни предметної юрисдикції (підсудності) адміністративної справи внаслідок запровадження нового правового регулювання порядку здійснення адміністративного судочинства.

Суд звертає увагу на те, що в чинній редакції КАС України відсутня така підстава для передачі адміністративної справи до іншого суду як порушення правил предметної підсудності.

Відповідно до частини 1 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

В той же час, частиною 3 статті 30 КАС України встановлено, що справа, прийнята адміністративним судом до свого провадження з додержанням правил підсудності, повинна бути ним розглянута і в тому випадку, коли в процесі розгляду справи вона стала підсудною іншому адміністративному суду.

Як зазначено вище за текстом, по даній адміністративній справі відсутні підстави для застосування положень статті 29 КАС України.

Також як ухвалою Хустського районного суду Закарпатської області так і Закарпатським окружним адміністративним судом встановлено, що провадження у справі було відкрито 12.12.2017 року з додержанням як предметної, так і територіальної підсудності.

Як наслідок, до даних правовідносин безпосередньо повинні бути застосовані положення частини третьої статті 30 КАС України, оскільки в процесі розгляду Хустським районним судом Закарпатської області справи за позовом ОСОБА_1 до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії вона стала предметно підсудною іншому адміністративному суду - Закарпатському окружному адміністративному.

Згідно пункту 24 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Сокуренко і Стригун проти України" від 20 липня 2006 року, заяви № 29458/04 та № 29465/04, фраза "встановленого законом" викладена в частині першій статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

В даному випадку нормами, які регулюють діяльність місцевих загальних судів як адміністративних судів, є положення пунктів 10, 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України (в редакції від 15 грудня 2017 року).

При цьому, суд зазначає, що у випадку розгляду справи № 309/3837/17 Закарпатським окружним адміністративним судом, як судом першої інстанції, буде порушено принцип розгляду справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, що гарантується статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, даний адміністративний спір підлягає розгляду Хустським районним судом Закарпатської області відповідно до пунктів 10, 12 Розділу VII Перехідних положень КАС України в редакції від 15 грудня 2017 року, і який в даній справі є повноважним судом, в розумінні статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Керуючись статтями 171, 248, 294, 295, пунктом 12 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

У Х В А Л И В:

Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хустського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії передати на розгляд до Хустського районного суду Закарпатської області (90400, Закарпатська область, м. Хуст, вул. Івана Франка, буд.18).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ю.Ю. Дору