Рішення № 73232411, 05.04.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
809/416/18
Номер документу
73232411
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" квітня 2018 р. справа № 809/416/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов’язання до їх вчинення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними щодо не включення до розміру грошового забезпечення, з яких обчислюється розмір пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення - матеріальних допомог на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань за 2014 -2016 роки та премій, відмови у здійсненні перерахунку і виплаті пенсії з урахуванням цих одноразових додаткових видів грошового забезпечення, з липня 2016 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно, за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії, не здійснено перерахунок та виплату пенсії відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей”. Такі дії відповідача вважає незаконними, так як зазначені виплати є одноразовими видами грошового забезпечення, які відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру яких повинна обчислюватись пенсія.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.03.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

23.03.2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подано до суду заяву про розгляд справи у судовому засіданні.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 27.03.2018 року заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням учасників справи залишено без задоволення.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 20.03.2018. У відзиві на позовну заяву представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області просить суд в задоволенні позову відмовити, оскільки відповідно до ст.43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії за вислугу років особи, яка проходила службу в органах внутрішніх справ враховується оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримувані вказаною особою, тобто ті, які у відповідності до п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" мають постійний (щомісячний) характер. Такі види грошового забезпечення як матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія є разовими платежами і за своєю суттю є державними соціальними гарантіями, заохочувальними виплатами, та не входять до додаткового грошового забезпечення з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії. Згідно рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 року № 4-рп/2005 перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення є вичерпним, а матеріальна допомога (для на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань) та премія до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія не відносяться. Порядок проведення перерахунку визначений постановою КМ України №45 від 13.02.2008, передбачає подання до пенсійних органів списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, без особистого звернення пенсіонера, а тому правових підстав для перерахунку відповідачем не встановлено. Звернув увагу суду на пропущення позивачем строку звернення до суду (а.с.31-36).

Позивачем 21.03.2018 року надано суду відповідь на відзив, за яким вважає помилковим посилання відповідача на звернення ним до суду із вимогою про включення до складу грошового забезпечення одноразової грошової допомоги при звільненні, оскільки така вимога ним не заявлялась з огляду на відсутність факту утримання страхових внесків із цих сум виплат.

Відповідно до частини 3 статті 263 КАС України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив. Враховуючи, що приписами частини 3 статті 263 КАС України сторони позбавлені права подання відповіді на відзив та заперечення, пояснення, міркування та аргументи, викладені позивачем у відповіді на відзив не можуть бути предметом дослідження судом при розгляді та вирішенні даної справи.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, встановив наступне.

ОСОБА_1 з 29.06.2016 року звільнений зі служби за п.п.2 п.1 ст. 77 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію” (через хворобу), з посади старшого інспектора відділу організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП в Івано-Франківській області.

ОСОБА_1 призначена та виплачується пенсія відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позивач 02.02.2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням додаткових одноразових виплат грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, відповідно до отриманих з відділу фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Управління МВС України в Івано-Франківській області і управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Івано-Франківській області довідок №Ш-16 від 22.01.2018 року (а.с.16-17).

За змістом цих довідок позивачу за період служби з 01.06.2014 року по 31.05.2016 роки нараховано та виплачено: матеріальну допомогу на оздоровлення у 2014 році – 1 157 грн., у 2015 році – 4 607 грн., у 2016 році – 2 600 грн.; матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у 2014 році - 3048 грн., у 2015 році – 4 200 грн.; одноразову премію у 2014 році – 770,02 грн., у 2015 році – 2 189,79 грн. Страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування із зазначених сум матеріальних допомог та одноразової премії нараховано та утримано в повному обсязі (а.с.16-17).

Листом від 09.02.2018 за №239/Ш-15 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії (а.с.13-14).

Позивачу роз’яснено, що згідно статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992, а також рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 №4-РП/2015, відсутні правові підстави для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також одноразова премія.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся із позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 102 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію” визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Аналогічно за приписами статті 23-1 ОСОБА_2 України “Про міліцію”, чинного до 07.11.2015 року, пенсійне забезпечення працівників міліції після звільнення їх зі служби в органах внутрішніх справ здійснювалось в порядку та на умовах, встановлених ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 1 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2 при наявності встановленої цим ОСОБА_2 вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Право на пенсійне забезпечення на умовах цього ОСОБА_2 мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього ОСОБА_2, яка призначається незалежно від звільнення зі служби), зокрема, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту (п.б ч.1 ст.1-2 ОСОБА_2).

Законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, базується на Конституції України і складається з цього ОСОБА_2, ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів (ч.1 ст.1-1 ОСОБА_2).

Стаття 5 зазначеного ОСОБА_2 визначає умови призначення пенсій на підставах, установлених ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Так, особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, перед звільненням зі служби (ч.1 ст.5).

Порядок сплати сум несплачених страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування Пенсійному фонду України за відповідні роки служби щодо осіб, які не набули (не набудуть) права на пенсію за вислугу років згідно з цим ОСОБА_2, або осіб, звільнених з військової служби, які виявили бажання отримувати пенсію в порядку і на умовах, передбачених ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", визначається Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.5).

Згідно статті 7 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2 та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього ОСОБА_2 та ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Таким чином, зокрема, поліцейські мають право на призначення пенсії за їх вибором або згідно ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або згідно ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

У разі призначення пенсії за вислугою років у відповідності до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", то заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсії визначається статтею 43 цього ОСОБА_2. Якщо ж пенсія призначена у відповідності до ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", то виплати (доходи), які враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії визначається згідно статті 41 ОСОБА_2 України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" із врахуванням статті 5 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначена і виплачується пенсія відповідно до ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Отже, умови, норми і порядок пенсійного забезпечення позивача, в тому числі й щодо обчислення пенсії за вислугою років, визначаються ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону.

Згідно з частиною третьою статті 43 зазначеного ОСОБА_2, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим ОСОБА_2, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма кореспондується з пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України за №393 від 17.07.1992 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей", згідно з яким, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Необхідно наголосити, що суд не наділений повноваженнями розширювати або змінювати зміст норм матеріального права у тих правовідносинах, які врегульовані конкретними нормами чинного законодавства, і щодо яких відсутні підстави неоднозначного тлумачення у їх застосуванні.

Суд зазначає, що стаття 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно цього ОСОБА_2.

Враховуючи наведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ та поліції, враховується тільки оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.

Відповідно до частин 1, 2, 5 статті 94 ОСОБА_2 України “Про Національну Поліцію” поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України. Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, пунктом 3 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказм Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.04.2016 року за №669/28799, установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною першою статті 19 ОСОБА_2 України “Про міліцію”, чинного до 07.11.2015 року було визначено, що форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, якою було затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців, в тому числі працівників органів внутрішніх справ, пункту 3 наказу Міністерства внутрішніх справ України №499 від 31.12.2007 року “Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ” грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Системний аналіз наведених правових норм вказує на те, що працівники органів внутрішніх справ, поліцейські, під час перебування на службі отримують грошове забезпечення, в складі якого, серед іншого, включено щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які мають постійний характер, а також окремо одноразові додаткові види грошового забезпечення.

За змістом підпунктів 2, 3 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” і пунктів 2.15, 2.16 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої Наказом МВС 31.12.2007 №499, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 12.03.2008 р. за № 205/14896, підпунктів 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” та пунктів 12, 13 Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 №260, матеріальна допомога, одноразова премія є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення.

Суд зазначає, що у спірних правовідносинах слід розрізняти поняття грошового забезпечення працівника органів внутрішніх справ, поліцейського, який перебуває на службі (стаття 19 ОСОБА_2 України “Про міліцію”, стаття 94 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію”), та розміру грошового забезпечення, з якого обчислюються його пенсія (стаття 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Як зазначалось судом вище, стаття 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є спеціальною нормою, якою визначено виключні складові грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії.

ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і постанови Кабінету Міністрів України №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" не містять положень щодо включення в розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення, які, на відміну від статті 43 зазначеного ОСОБА_2, є складовою грошового забезпечення поліцейського (працівника органу внутрішніх справ) при перебуванні на діючій службі згідно статті 19 ОСОБА_2 України “Про міліцію” та статті 94 ОСОБА_2 України “Про Національну поліцію”.

В ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанові Кабінету Міністрів України №393 не зазначено про можливість включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється обчислення і розрахунок розміру пенсій таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, та одноразова премія, оскільки вони є одноразовими.

Вказані допомоги та премії є ні надбавкою, ні доплатою, ні підвищення в розумінні щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених частиною 3 статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України №393.

Зі змісту зазначених норм слідує, що одноразова матеріальна допомога, одноразова премія, індексація, одноразова грошова допомога при звільненні є щорічним або разовим платежем, як один із видів складових грошового забезпечення та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для поліцейських і працівників органу внутрішніх справ, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії, призначеної згідно ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Надані позивачу довідки також не містять даних про те, що вказані виплати є щомісячними, натомість вказані довідки свідчать про одноразовість таких виплат.

Судом встановлено, що всі зазначені у грошовому атестаті №242/06.07.2016 додаткові щомісячні види грошового забезпечення враховані позивачу при призначенні і обчисленні пенсії.

За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що такі види грошових виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова премія не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення поліцейських, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту поліцейських та працівників органів внутрішніх справ. З наведеного слідує, що Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відмовляючи у перерахунку (донарахуванні) пенсії діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а позовні вимоги в цій частині є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Що стосується позиції Верховного Суду України, яка наведена в постанові від 10.03.2015 року в справі №21-70а15 щодо необхідності віднесення сум виплат, з яких справлялися страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, на яку в обґрунтування позовних вимог посилається позивач, то суд зазначає, що у вказаній позиції не враховано рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015 року №4-рп/2015, оскільки останнє прийняте після винесення постанови Верховного Суду України.

У рішенні Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року №4-рп/2015 зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

Положеннями першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за ОСОБА_2 пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв’язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Аналіз наведених положень ОСОБА_2 вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).

Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за ОСОБА_2, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.

Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" дає підстави стверджувати, що слова "надбавок, доплат, підвищень" є вставленою конструкцією словосполучення "нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення", яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

В контексті вказаного суд звертає увагу, що правовий зміст понять щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, які визначені в статті 63 зазначеного ОСОБА_2, є ідентичним до таких понять в статті 43 того ж ОСОБА_2.

Стосовно тверджень в частині порушення позивачем строку на звернення до адміністративного суду, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України, та вимоги у перерахунку пенсії починаючи з 29.04.2012, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з частиною 2 даної статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 2 статті 55 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Вищенаведені норми розрізняють процесуальний строк, визначений статтею 122 КАС України як строк звернення до суду та строк протягом якого право особи порушувалося, визначений статтею 55 ОСОБА_2 України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебіг якого розпочинається з моменту виникнення підстав для отримання нарахованої пенсії і не обмежується часовими рамками, за умови вини суб’єкта владних повноважень. Вказані строки не є тотожними за своєю правовою природою та застосуванням.

Враховуючи, що позивачем дотримано строк звернення до суду, перебіг якого розпочався з моменту отримання ним повідомлення від 09.02.2018 про відмову перерахунку пенсії, посилання на порушення строку звернення до суду є безпідставними та необґрунтованими.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, вул.Незалежності 150а/104, м. Івано-Франківськ, 76018)

Головне Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018)

Суддя /підпис/ ОСОБА_3