Ухвала суду № 73232263, 05.04.2018, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
803/1973/17
Номер документу
73232263
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про відмову у залишенні позову без розгляду

05 квітня 2018 року ЛуцькСправа № 803/1973/17 Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України та відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII) йому призначена пенсія за вислугу років.

Позивач вважає, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 № 900-VIII, далі - Закон № 900-VIII) має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. При цьому, йому як пенсіонеру органів внутрішніх справ України повинна бути перерахована пенсія з 01.01.2016 у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988), відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45), та на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області від 29.06.2017 № 3451.

Проте, на його заяву про перерахунок пенсії відповідач листом від 15.12.2017 № 900/Го-01 повідомив, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України, перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-XII, Постанови № 988, Постанови № 947 та довідки від 29.06.2017 № 3451 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016, яка видана Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області, та зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.01.2016, в розмірі 85% грошового забезпечення, виходячи з суми місячного грошового забезпечення, яка включає посадовий оклад в сумі 3250,00 грн., оклад за спеціальним званням в сумі 2200,00 грн., надбавку за стаж служби в розмірі 45% в сумі 2452,00 грн., які зазначені в довідці Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 29.06.2017 № 3451, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-XII, Постанови № 988, Постанови № 947 та з включенням до суми грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 49% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років в сумі 3872,22 грн. та премії в розмір 30% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років в сумі 2370,75 грн., надбавки згідно з указом Президента України від 23.02.2002 № 173 в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років в сумі 7902,50 грн., надбавки до пенсії як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до статті 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що входять до розрахунку пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву від 10.01.2018 № 195/06-39 (а. с. 29-35) представник відповідача Наумчик О.О. позов заперечила та просить відмовити у його задоволенні з тих підстав, що відповідач протиправної бездіяльності не допускав, додаткові видатки з Державного бюджету України для проведення перерахунку пенсії передбачені не були. Будь-які інші види грошового забезпечення, які не включені до довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 29.06.2017 № 3451 про розмір грошового забезпечення, при перерахунку пенсії позивачу враховані бути не можуть.

Крім того, 11.01.2018 за вх. № 257/18 представник відповідача Наумчик О.О. подала до суду письмову заяву від 10.01.2018 № 194/06-39, у якій просить позов залишити без розгляду у зв'язку із пропуском позивачем шестимісячного строку звернення до суду (а. с. 28).

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 02.01.2018 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та на підставі пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 № 2147-VIII, який набрав чинності 15.12.2017; далі - КАС України) ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі (а. с. 1).

Ухвалою суду від 02.02.2018 дану справу було визнано типовою, провадження у справі було зупинене до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 820/6514/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії (а. с. 47-48).

Відповідно до ухвали суду від 05.04.2018 провадження у цій справі було поновлено (а. с. 52).

Згідно із частиною третьою статті 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Таким чином, розгляд вказаної заяви за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.

Заява про залишення позову без розгляду до задоволення не підлягає з таких мотивів та підстав.

Відповідно до частин першої та другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

КАС України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон № 2262-ХІІ.

Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким внесені доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ.

Вказана правова позиція викладена також у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 у зразковій справі № 820/6514/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Як передбачено частиною третьою статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Таким чином, дана справа відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 за результатами розгляду зразкової справи № 820/6514/17 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, відтак, правові висновки Верховного Суду, викладені у вказаному рішенні, підлягають врахуванню при вирішенні цієї справи.

Керуючись статтями 122, 248, 263 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

В задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про залишення позову без розгляду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.

Суддя В.М.Валюх